Klaním se, měsíci (TV film)

Pohádka

Československo, 1989, 67 min

Kdysi dávno, ještě než byla v Číně zavedena politika jednoho dítěte, měla jedna prostá matka Chajnan mnoho trápení se svými dvěma syny. Považte, chlapci jeden chytrý, jeden silný, ale neměli se do ženění. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby matku jednoho dne nenavštívil Stříbrovousý duch. Nejen, že mamince nabídl, aby si pohrála s jeho zlatým jojo, ale ještě jejím synům dohodí nevěsty. Jak už to v pohádkách chodí, má to háček. Obě dívky jménem Nefritový květ a Růžová panna jsou proměněny v kámen a v moci rudé čarodějnice v rozkošném podání Jiřiny Jiráskové. Leč kdo chce krásnou nevěstu, musí pro ni podstoupit mnohá protivenství, v první řadě vyjít ze dveří, pak překonat údolí démonů a nakonec přechytračit zlou čarodějnici. Všechno po mnoha peripetiích dobře dopadne a opadaný javor se znovu zazelená, dokonce i bambus povyroste. Nebo tak něco, bylo to moudré a poetické a Měsíc měl co vypravovat, dostal řád draka a toto vyznamenání jej vyloženě potěšilo.(11.3.2017)

Bratři Li a Janek (který z nich je v čínské pohádce divný?) se ne na ne oženit, ale zasáhne do toho kouzelný dědeček a chlapci chytnou raptus a k oltáři by se hnali. Jenže jejich nevěsty jsou poněkud chladné, chovat se takhle chlap, tak by se řeklo, že je to balvan. Ony jsou vlastně zakleté do kamenů, tak to je v pořádku. Kulisovka až trochu příliš kulisová, ale Měsíc Preiss, stříbrovousý Postránecký a rudolící čarodějnice Jirásková jsou nádherná mystická trojice, kostýmy z českých čínských či etnických pohádek jsou zdrojem mé fascinace od dětství a ty holky po odkletí byly taky luxusní, čtvrtá hvězda je za "výpravu".edit 14. 3. 2017 Byla jsem upozorněna, že Janek není Janek ale Jang. Jméno druhého bratra rázem dává smysl a čínská pohádka je o něco málo méně mezinárodní.(26.5.2012)

prostě televizní pohádka, ale ještě v době, kdy jsme pohádky uměli točit. tedy skoro. tahle je tak napůl. nic úžasnýho, ale ani žádná dnešní hrůza.(30.1.2006)

Pavel Trávníček opět v roli orientálního přitroublíka, jdoucího za svým štěstím.(9.8.2007)

"Vy mladí, pořád někam pospícháte.."(30.8.2014)