Racek Jonathan Livingston

• USA Jonathan Livingston Seagull (více)

Filmová bajka podle proslulého románu Richarda Bacha prostřednictvím titulního racka rozvíjí téma nelehkého prosazování osobní svobody a seberealizace. Jonathan Livingston nechce být jako ostatní racci v hejnu, kteří jen slepě následují konformní zásady a přehrabují se v odpadcích na přímořských skládkách. On naopak touží volně létat do výšek, kde rackové dle pravidel hejna nemají co pohledávat. Neochota zařadit se do společnosti vyústí v Jonathanovo vyhnanství. Osamocený nachází útočiště ve skupině racků vyznávajících stejné hodnoty jako on. Ambiciózní filmová adaptace sestává výhradně ze sekvencí s ptáky a důmyslných speciálních efektů, díky čemuž zachovává rozměr bajky. Uhrančivé přírodní scenérie a záběry na létající ptáky bravurně podkresluje povznášející hudba amerického folkaře Neila Diamonda. Snímek byl při svém uvedení v USA strhán kritikou, ale v normalizačním Československu se při uvedení v kinech stal kultem, neboť s diváky žijícími v represivní společnosti silně rezonovaly zdejší motivy touhy po svobodném životě a odhodlání šířit zvěst o možnosti seberealizace i za cenu vlastního života. (oficiální text distributora)

Zagros

Původní knihu Richarda Bacha mám velmi rád, stejně jako jeho ostatní knihy. Proto jsem neodolal a podíval se i na zfilmovanou verzi příběhu, ke které jsem přistupoval se směsicí očekávání a obav. Bohužel se spíše potvrdily mé obavy. Na plátně to nefunguje ani zdaleka tak dobře jako ve vlastních představách. Sledovat dlouhé záběry racků a moře, občas doprovázené velkolepou hudbou a jen místy doplněné dialogem, byla jedna velká nuda. Měl jsem opravdu co dělat, abych se na film dodíval, zabralo mi to tři večery. Bez znalosti předlohy bych to pravděpodobně nezvládl. Nakonec jsem dal dvě hvězdy a to jsem zvažoval, jestli to není moc. Ta první byla za silnou předlohu a ta druhá za snahu a jistě velkou pracnost natáčení. Zkrátka ne vše co je napsáno, musí být zfilmováno. ()

Han22

Menší peklíčko a zcela neobjektivní hodnocení. Racek poletuje v krásných záběrech za doprovodu krásné hudby a zpěvu Neila Diamonda... fascinující, dokud jsem nezjistil, že se na to budu koukat přes hodinu a půl. To mě ty krásné záběry a hudba začly brzy připadat kýčovité, Neil Diamond zpívající o Bohu jako svědek Jehovův a než se mi začaly klížit oči, přemýšlel jsem, proč se dívám na přírodovědný dokument o pitomých raccích. Ovšem poslední půlhodina to dorazila (než jsem za bílého dne usnul). To když se z toho stane new age agitka ve stylu osvoboď své myšlení a můžeš cokoliv, třeba prolétnout skálou, teleportovat se nebo obelstít smrt. Nelíbilo se mi to a velmi... 1* za tu objektivně opravdu pěknou kameru . ()

jasiska

Čajka Jonathan Livingston chcel od života viac ako len biť sa o rybaciu hlavu. Chcel lietať vyššie a rýchlejšie ako ktorákoľvek čajka pred ním. Chcel lietať bez obmedzení. Tým porušil Zákon Kŕdľa, a preto sa stal vyhnancom. Pekná myšlienka vo filme založenom len na neuveriteľných záberoch čajok a prírody za doprovodu krásnej hudby. Občas síce umelecká nuda, ale celkový dojem veľmi príjemný. ()

Mikeowka

Poetické. Silné. Úžasná hudba. To je Bach. To je to, co musím zbožňovat. A teď už letím... výš než výš... ()

Pawlisman

Výborné, dojemné. Ten střih, ta kamera? Rok 1973? Ufff. Ne pro každého a pro každého, né pro každou chvíli. 8,5/10 ()

rekkky

Velmi vydařená bajka o vnitřním monologu jedinců, kteří koketují s myšlenkami týkajících se vyhraňování a překračování "normální" rámec myšlení. Ač se to nezdá, tak děj filmu má povedenou pointu a celý se posouvá do určitého místa, kde už každý dostává prostor pro svou vlastní interpretaci chování jedince ve společnosti, která je řízena určitými pravidly. Doprovodná hudba je svérázná a dává filmu zvláštní osobitost. Nespočet záběrů má poetickou atmosféru, která dokresluje příběh. Putování jednoho racka má v podstatě několikanásobnou rovinu významů a filmová adaptace je tak dostatečně bohatá a nabízí dostatek na to, aby naplnila 120 minut zábavy. ()

Fredericus

Druhá polovina filmu na mě působila rozpačitě a vůbec jsem se často nudil, ale - kdyby nic jiného - vizuálně pozoruhodné. Zajímavý komentář: hirnlego. ()

anitae

Útlou knížkujsem četla před lety a celkem mě zaujala, to bohužel o filmu říct nemůžu - dlouhé a něco působilo tak rušivé, že jsem viděla jen kousek. ()

kovarex

Možná jsem jen příliš zabedněný a málo otevřený spirituálnímu pohledu na svět, ale přišlo mi to tak naivní a nudné až to bolelo. ()

karlee

Podle popisu jsem to čekal i horší, ale přinejmenším první půlka byla celkem fajn, hezké záběry z přírody. Ve druhé půlce už se moc mluví a s tím mám trochu problém, sází tam jedno životní moudro za druhým, až je toho moc. Aspoň že to nepřáhanějí s dojemnými scénami. ()

iz67

Nemyslím si, že takovéhle příběhy o zvířatech a se zvířaty mají na víc než na hezkou kameru a sentimentální komentář. Ano - podobenství - ale to je právě ten kámen úrazu. V deseti jsem četl sovětskou knihu Bílý Bim - Černé Ucho a taky jsem plakal. ()

Dexter666

Posolstvo snímku je jasné, v tak zvláštnej a "neľudskej" metafore ho však zažívam prvýkrát. Keď som sa však hlbšie zamýšľal nad tým, aké ďalšie filmy ešte nesú rovnaký odkaz, asi by som ich spočítal na jednej ruke. Po filmárskej stránke je to určite meisterstück svojej doby. Ak by bol natočený teraz, pravdepodobne by mal aspoň sčasti príťažlivejší vizuál. Veľmi vyzdvihujem najmä prácu kamery a výpravy. Ktovie ako sa im podarilo zasadiť čajku do tých rôznych prostredí v prvej časti filmu, keď poznáva svet...Čo sa týka hudobnej zložky, napriek častým chválam by som asi prijal čisto inštrumentálne poňatie; napriek tomu, že niektoré texty piesní chytia za srdce, samotné vokály mi prídu iritujúce. Takisto musím priznať, že v istej fáze filmu som sa nudil a ocenil by som tak o tretinu kratšiu stopáž. Mohlo to však byť spôsobené náladou. Myslím, že koľkokrát ten film uvidíte, toľkokrát budete mať z neho rozličné pocity. Hodnotím ale na základe toho, aké dojmy vo mne film zanechal, keď som ho pred hodinou dopozeral a takto dávam 60%. Každopádne worth to see. ()

glaedrr

Zatim jedinej film, kterej se mi líbil víc než knižní předloha...Úžasný, nevšední zážitek o úplném životě, svobodě a snech druhého, všech ostatních a především toho, kdo zbývá... ()

Amaranta

Koho by napadlo, že filosofie Lásky nejlépe zazní v podání racků. Stejně, jako nedokážu vidět ve filmech zvířata trpět (na lidi už jsem si bohužel zvykla), dokážu jejich prostřednictvím lépe strávit ty hluboké úvahy, které by z lidských úst a ve stejných záběrech zněly neskonale pateticky. Volba racků do hlavní role jen poukazuje na to, jak jsme se přírodě a svobodě vzdálili. No a teď na mě i má vlastní slova začínají být příliš silná... ()