Patrola

Posse

Western

USA, 1975, 92 min

• OG_Swifty

Douglasův druhý režisérský pokus, po kterým to naštěstí už vzdal. Když mi v první polovině filmu opakovaně rval do hlavy ty předvolební songy, bylo to docela nepříjemný, ale pořád jsem se držel iluze o chlapácký "posse" kolem. Měli docela dobrý kostýmy, byli to profíci a šukali pěkný holky. Iluze o chlapácích se ale na konci rozplynula nejen Marshallovi Nightingalovi, ale i mně. Celkově tedy můžu pochválit koncept filmu, který je originální, avšak filmové zpracování už nějak vázlo. A navíc mi dost vadil nesympatickej Strawhorn (Bruce Dern).(28.9.2016)

Western, kdy hlavní "kladný" hrdina není zase až tak kladný a "záporáka" by jste snad nejraději přivítali u rodinného krbu v přátelském objetí. Zakončení příběhu bylo dosti utažené za vlasy. Tak tedy NIC MOC. Lepší kovbojku prožívám u TV obrazovky na ČT1 po 19.00 hodině v Událostech s "kladnou" , ale teprve třikrát rozvedenou Marcelkou Augustovou.(2.6.2013)

• Tuax

Tenhle film mě v podstatě zaujal jedinou věcí a to tím, že nemá začátek ani konec a celý film je jako střední část něčeho většího. Působí to na mě strašně nedodělaně a taky bez atmosféry a nudně. Jediná vážnější přestřelka byla totální antireklamou, kdy muži zákona bez okolků střílejí vzdávající se ničemy, vůbec nemyslí. A to se dá říct prakticky o celém filmu, muži zákona se vrátí jako hrdinové do města a ojedou tam co se dá. Tohle byl teda western, newestern. Líbilo se mi snad jen prostředí, které působilo jako divoký zpad, ale to bylo z celého filmu všechno. Vždyť i hlavní záporák vypadat tak nevěrohodně, spíše vypadal jako z reklamy na cigarety, alias džínsový kovboj. Závěr filmu je ještě paradoxnější než vše co se odehrálo před tím. Pokud budu chtít někoho odradit, aby se díval na westerny budu mu toto pouštět každý den. Docela zklamání. 3/10(5.11.2011)

Satirický až výsměšný western, kde Kirk Douglas zpochybňuje základní hodnoty, na které jsme na Divokém západě zvyklí. Jeho U.S. Marshall kandidující na senátora je mazaný pokrytec, jenž si dokáže svým projevem omotat prostý lid kolem prstu a má pusu plnou bezobsažných plků. Bruce Dern tak v roli přímočarého desperáta vedle něj působí jako vzor všech ctností. Zpočátku dokonce nevíme, s kým máme sympatizovat a tahle dvojznačnost funguje až do konce. Kirk Douglas se ukázal být sebekritickým a přemýšlivým tvůrcem, který neváhá i do zdánlivě klasického westernu vložit spousty demýtizujících prvků (ani ta americká vlajka nevyjde bez úhony), takže po skončení máme o čem přemýšlet.(6.11.2011)

• RHK

Výtečný herec Kirk Douglas byl mizerným režisérem a tento krvavý a špatně natočený western je toho dokladem. A navíc na politické kecy ve westernu nějak nemám chuť, takže jsem vydržel jen do půlky filmu. Trailer: http://www.tcm.com/mediaroom/video/193768/Posse-Original-Trailer-.html(15.8.2012)

• - Pro Jamese Stacyho byla role Harolda Hellmana první od jeho nehody v roce 1973, kdy byl na své motorce sražen opilým řidičem. Přišel tehdy o svou levou ruku a levou nohu. Kirk Douglas napsal tuhle roli přímo pro něj. (Mol)

• - Ve filmu Pepe (Alfonso Arau) říká Strawhornovi (Bruce Dern): "Co jste čekali Joaquina Murrieta?" Mluví přitom o Joaquinovi Carrillo Murrietovi, který byl nechvalně známým banditou při zlaté horečce v padesátých letech devatenáctého století. (Mol)