Patrola

Posse

Western

USA, 1975, 92 min

TO THE POLLS, YE SONS OF FREEDOM!!! Ani ne tak Nightindale (slavík), jako spíš Night In Dale. Kirk se zde vyobrazil jako křivák a to mi trochu vadilo, páč ho člověk chce vždycky vidět jako toho správňáka. Film měl dobrou akci a největší sympatie jsem teda měl k Nighindaleově bandě. Hlavně na konci. Jeden za všechny a všichni za jednoho, ale jen do doby dokud se ten jeden k vám neotočí zády po tom, co se z něj stane senátor.(9.12.2014)

"Patrola začíná jako většina westernů, končí jako žádný z nich". V tom druhém má hláška na plakátu bohužel pravdu. Přišlo mi v tu chvíli, že se film dostal do své polovinu a začne něco drsného, westernového, ve stylu Clinta Eastwooda. Jenže ono jen vyvrcholí to škádlení s penězi, politikou a oddaností nějaké věci. Na rok 1975 mi navíc film přišel jak z hódně staré školy. Spíš bych zařadil někam před rok 1960, kdy kovbojové chodili v pestrobarevných hadrech, a přestřelky vypadaly jak amatérské video ještě s nádechem nadsázky. Ale ten pohled na maršála kandidujícího do senátu zajímavý byl.(5.11.2011)

Satirický až výsměšný western, kde Kirk Douglas zpochybňuje základní hodnoty, na které jsme na Divokém západě zvyklí. Jeho U.S. Marshall kandidující na senátora je mazaný pokrytec, jenž si dokáže svým projevem omotat prostý lid kolem prstu a má pusu plnou bezobsažných plků. Bruce Dern tak v roli přímočarého desperáta vedle něj působí jako vzor všech ctností. Zpočátku dokonce nevíme, s kým máme sympatizovat a tahle dvojznačnost funguje až do konce. Kirk Douglas se ukázal být sebekritickým a přemýšlivým tvůrcem, který neváhá i do zdánlivě klasického westernu vložit spousty demýtizujících prvků (ani ta americká vlajka nevyjde bez úhony), takže po skončení máme o čem přemýšlet.(6.11.2011)

• OG_Swifty

Douglasův druhý režisérský pokus, po kterým to naštěstí už vzdal. Když mi v první polovině filmu opakovaně rval do hlavy ty předvolební songy, bylo to docela nepříjemný, ale pořád jsem se držel iluze o chlapácký "posse" kolem. Měli docela dobrý kostýmy, byli to profíci a šukali pěkný holky. Iluze o chlapácích se ale na konci rozplynula nejen Marshallovi Nightingalovi, ale i mně. Celkově tedy můžu pochválit koncept filmu, který je originální, avšak filmové zpracování už nějak vázlo. A navíc mi dost vadil nesympatickej Strawhorn (Bruce Dern).(28.9.2016)

Western, kdy hlavní "kladný" hrdina není zase až tak kladný a "záporáka" by jste snad nejraději přivítali u rodinného krbu v přátelském objetí. Zakončení příběhu bylo dosti utažené za vlasy. Tak tedy NIC MOC. Lepší kovbojku prožívám u TV obrazovky na ČT1 po 19.00 hodině v Událostech s "kladnou" , ale teprve třikrát rozvedenou Marcelkou Augustovou.(2.6.2013)

• - Ve filmu Pepe (Alfonso Arau) říká Strawhornovi (Bruce Dern): "Co jste čekali Joaquina Murrieta?" Mluví přitom o Joaquinovi Carrillo Murrietovi, který byl nechvalně známým banditou při zlaté horečce v padesátých letech devatenáctého století. (Mol)

• - Pro Jamese Stacyho byla role Harolda Hellmana první od jeho nehody v roce 1973, kdy byl na své motorce sražen opilým řidičem. Přišel tehdy o svou levou ruku a levou nohu. Kirk Douglas napsal tuhle roli přímo pro něj. (Mol)