Patrola

Posse

Western

USA, 1975, 92 min

Western, kdy hlavní "kladný" hrdina není zase až tak kladný a "záporáka" by jste snad nejraději přivítali u rodinného krbu v přátelském objetí. Zakončení příběhu bylo dosti utažené za vlasy. Tak tedy NIC MOC. Lepší kovbojku prožívám u TV obrazovky na ČT1 po 19.00 hodině v Událostech s "kladnou" , ale teprve třikrát rozvedenou Marcelkou Augustovou.(2.6.2013)

Je parné letní ráno, a vy jste po nejšílenějším mejdanu za posledních pět let, vaše hlava a váš žaludek vám to dávají dost najevo a vy přijdete někde v tý zatuchlý díře, která už ani nevíte jak se jmenuje, do toho nejzanedbanějšího podniku v okolí, na pivo, cigáro a nejhorší snídani vašeho života. Teprve při tom si vzpomínáte, kdo jste, co tu děláte a co se dělo minulou noc. Za vámi blíká stará neonová světla na hracích automatech, na baru stojí velká telka z roku ´79 a drsnej šerif má hodně drsný řeči , chlapi jsou opálení, zarostlí a mají černé klobouky. Páni, to byl trip!(17.6.2012)

WANTED a VOTE. Podobnost těch dvou slov na plakátech (nejen) Divokého západu je jen čistě náhodná.. Netradičně pojatý western s podtextem politické kritiky, v jehož finále nerozhodují rychlejší a přesnější střelci, ale peníze (Honest men stay honest only as long as it pays). De facto vizionářské, že..? Bruce Dern, 40 let předtím než si musel vyslechnout historku o černém ptáku, podává akurátní desperátní výkon..(22.2.2016)

"Patrola začíná jako většina westernů, končí jako žádný z nich". V tom druhém má hláška na plakátu bohužel pravdu. Přišlo mi v tu chvíli, že se film dostal do své polovinu a začne něco drsného, westernového, ve stylu Clinta Eastwooda. Jenže ono jen vyvrcholí to škádlení s penězi, politikou a oddaností nějaké věci. Na rok 1975 mi navíc film přišel jak z hódně staré školy. Spíš bych zařadil někam před rok 1960, kdy kovbojové chodili v pestrobarevných hadrech, a přestřelky vypadaly jak amatérské video ještě s nádechem nadsázky. Ale ten pohled na maršála kandidujícího do senátu zajímavý byl.(5.11.2011)

Kvalitně natočený western, který poněkud sráží absence kladné postavy. Nepochybně je to záměr, ovšem v daném žánru by mělo fungovat jak zlo, tak dobro. Na druhé straně je sympatické na každém metru filmu proklamované přesvědčení autorů, že politici byli vždycky hochštapleři. V hodnocení trošku přidávám za Kirk Douglase, který hraje jako z partesu a navíc ho mám rád.(25.12.2011)

• - Ve filmu Pepe (Alfonso Arau) říká Strawhornovi (Bruce Dern): "Co jste čekali Joaquina Murrieta?" Mluví přitom o Joaquinovi Carrillo Murrietovi, který byl nechvalně známým banditou při zlaté horečce v padesátých letech devatenáctého století. (Mol)

• - Pro Jamese Stacyho byla role Harolda Hellmana první od jeho nehody v roce 1973, kdy byl na své motorce sražen opilým řidičem. Přišel tehdy o svou levou ruku a levou nohu. Kirk Douglas napsal tuhle roli přímo pro něj. (Mol)