Reklama

Reklama

Patrola

  • USA Posse
Trailer

Obsahy(1)

Jeden z posledních hollywoodských velikánů Kirk Douglas (1916-2020) se v sedmdesátých letech dvakrát pokusil o režii, nejprve dobrodružným snímkem Rošťák na motivy Stevensonova "Ostrova pokladů" a potom westernem Patrola, v němž sám ztělesnil cynického muže zákona s politickými ambicemi. Marshal Nightingale je v čele svého oddílu v patách obávanému bankovnímu lupiči Jacku Strawhornovi. Svou snahu o prosazení práva dává okázale najevo obyvatelům texaského městečka, kde hodlá zlosyna poslat k čertu. Chce se totiž stát senátorem a každý hlas se může hodit. Ovšem události nabírají nečekaný směr, když se role obrátí a psanec vezme namyšleného představitele zákona do zajetí. Nestačí mu, že ho zesměšní, jeho pomsta je totiž mnohem rafinovanější. Řídí se při ní heslem: "Čestný muž zůstane čestným jen do okamžiku, kdy se mu to vyplatí." Douglas se poučil z nezdaru své režijní prvotiny a vytvořil revizionistický western, typický pro první polovinu sedmdesátých let (např. McCabe a paní Millerová), kdy se řada žánrových snímků nepokrytě vyjadřovala k současné politické situaci. Mezi dalšími herci zaujme zejména Bruce Dern, jenž svého psance Strawhorna pojal jako neohroženého lidového hrdinu. V menší roli Mexičana Pepeho se objevuje pozdější mexický režisér Alfonso Arau (Jako voda na čokoládu, Procházka v oblacích). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

klerik 

všechny recenze uživatele

Jednoduchý western (maršal a jeh pomocníci idú po zloduchovi), ale svižný, s dobrými hercami a originálnou pointou. Trochu zamrzí len mierne nudný politický prejav, bez ktorého by sa film obišiel (inak politické pozadie je zaujímavé). Nedávno som videl POSLEDNÍ OSTRÍ MUŽI. Toto je podobný prípad, kedy síce nejde o kultovú klasiku, ale kvôli pár skvelým momentom, musím dať štvrtý šuter... ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Kvalitně natočený western, který poněkud sráží absence kladné postavy. Nepochybně je to záměr, ovšem v daném žánru by mělo fungovat jak zlo, tak dobro. Na druhé straně je sympatické na každém metru filmu proklamované přesvědčení autorů, že politici byli vždycky hochštapleři. V hodnocení trošku přidávám za Kirk Douglase, který hraje jako z partesu a navíc ho mám rád. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

WANTED a VOTE. Podobnost těch dvou slov na plakátech (nejen) Divokého západu je jen čistě náhodná.. Netradičně pojatý western s podtextem politické kritiky, v jehož finále nerozhodují rychlejší a přesnější střelci, ale peníze (Honest men stay honest only as long as it pays). De facto vizionářské, že..? Bruce Dern, 40 let předtím než si musel vyslechnout historku o černém ptáku, podává akurátní desperátní výkon.. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Westernová léta sedmdesátá - to jsou především nehrdinské nečernobílé postavy, cynismus a deziluze v plné parádě. Tento snímek navíc nepostrádá silný satirický tón a zajímavě převrácenou polaritu "dobra a zla" (pokud se o něčem takovém dá v tomto světě vůbec mluvit). Ačkoli se pár přestřelek objeví (a jsou docela krvavé a realistické), film se jim spíše vyhýbá a skutečnou zbraní postav jsou dialogy. Zkušený žánrový matador Kirk Douglas nezklamal, i když jej Bruce Dern, díky přeci jen o něco zábavnější roli, lehce zastínil. 80%. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (2)

  • Ve filmu Pepe (Alfonso Arau) říká Strawhornovi (Bruce Dern): "Co jste čekali Joaquina Murrieta?" Mluví přitom o Joaquinovi Carrillo Murrietovi, který byl nechvalně známým banditou při zlaté horečce v padesátých letech devatenáctého století. (Mol)
  • Pro Jamese Stacyho byla role Harolda Hellmana první od jeho nehody v roce 1973, kdy byl na své motorce sražen opilým řidičem. Přišel tehdy o svou levou ruku a levou nohu. Kirk Douglas napsal tuhle roli přímo pro něj. (Mol)

Reklama

Reklama