Visací zámek 1982 - 2007 (TV film)

Hudební / Dokumentární / Komedie

Česko, 1993, 50 min

Petr Zelenka

Školní třída, kde žáci zpruzení z toho, že se mají učit o nějakém fu*king Visacím zámku a likvidační zkoušení ze znalosti textu "Traktor Zetor jede do hor orat brambor" je klenot na úrovni toho nejlepšího z Monty Python. Jiřina Švorcová před vlající záclonou recitující text VZ je již jen rudou třešničkou na tomto geniálním punkovém dortu. Nelze jinak než 100%.(6.12.2010)

"Chodili po kolejích po Strahově, kde bydleli, a tam vykládali, že nejlepší punková v Praze a v celejch Čechách je Visací zámek. No a nakonec se ukázalo, že už ta fáma byla tak slavná, že tu kapelu bylo nutno zkrátka vytvořit." A pak už se to jenom sypalo - první koncert zrušený kvůli úmrtí Brežněva, bezvadní archiváři z STB, vyvolání "sametové" revoluce, zatčení kvůli Greenpeace, včelařství v Nepálu, zámkománie v Japonsku a všechna ta sláva, o které si mohli The Beatles jenom nechat zdát. Tak přejme Lence Kořínkové její pohádkové zbohatnutí a užívejme si spousty archívních záběrů kapely a vlastně i těch, které v době natočení tohoto snímku ještě neexistovaly. Vždyť je to sranda a pro tu stojí za to žít.(30.7.2015)

Tento dokument je krásná ukázka originality Petra Zelenky. Takto si zahrávat s divákem... Z celého filmu není fikce snad jen to, že existuje skupina nesoucí název Visací zámek. Záseky typu : no, můj táta byl včelař. Nebo návrat skupiny ke slávě, jenž si vydobyla u Japonských posluchačů,díky písni Traktor. Visáče mám rád stejně jako tento dokument. Paráda!(4.11.2008)

PRO MUŽE: Geniální dílo velkého mystifikátora Petra Zelenky z roku 1993. Pro posluchače punku povinné, pro fanoušky Visáčů – srdeční záležitost. Jede traktor.... doladěno učitelkou klavíru, “Honzíku, u tohodle akordu vrať to na dominantu. A vidíte, měli s tím úspěch...” Jan Haubert o StB “Vona to byla taková organizace, co se vo nás hned vod začátku dost zajímala. Natáčeli si asi každý druhý koncért. Musím říct, že to byli vynikající archiváři a díky nim máme dokonale zmapovanou celou historii Zámku....”  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: To není hudba krasotinek a uměleckých hedonistů. To je PUNK ROCK!!!!! Ale i vás zrovna tento dokumentík může pobavit.(6.10.2012)

Natočit v roce 1993 dokument o vývoji punkové skupiny do roku 2007 se dá nazvat slušným úletem. S hodnocením jsem čekal 15 let, abych se dozvěděl, jestli autor nepochybil. Dneska už vím, že takřka vše v dokumentu je pravda. Visací zámek skutečně zahájil "sametovou revoluci", stal se nejlepší světovou skupinou, recitace jejich textů v hodinách jazyka českého je dávno povinná a drobné odchylky připisuji pouze režisérově roztěkanosti při věštění z koule. Každý, kdo někdy nosil kohouta na hlavě nebo si trochu popřemýšlel o anarchii, by tohle měl vidět.(14.12.2008)