Visací zámek 1982 - 2007 (TV film)

Hudební / Dokumentární / Komedie

Česko, 1993, 50 min

Petr Zelenka

Jedna obrovská mystifikácia, ktorá to dáva okato najavo. Uleteno fiktívny príbeh s členmi a o členoch legendárnej pražskej punkovej skupiny Visací Zámek. Pre fanúšikov tejto kapely nevyhnutná povinnosť, pre vyznavačov punk rockovej hudby výborná zábava, pre väčšinovú populáciu, ktorej je punková kultúra cudzia úplna zbytočnosť. Ja ako starý punkáč dávam bez zaváhania štyri hviezdičky a kričím spoločne s Michalom Pixom: "Punk´s not dead, vy volové!" ****(20.4.2008)

Aha, takže to byla mystifikace :D Ještěže tak... Rok ďábla jsem teda pochopil hned, že je to jen prdel, protože to bylo až příliš absurdní, ale tohle se tvářilo docela rozumně... Hned mi to bylo divný, už po tý učitelce klavíru... No a Milouš Jakeš a tak, tak ti tomu teda dali korunu... Japonsko... No ty vole... Zelenka mě dostal...(29.8.2013)

Natočit v roce 1993 dokument o vývoji punkové skupiny do roku 2007 se dá nazvat slušným úletem. S hodnocením jsem čekal 15 let, abych se dozvěděl, jestli autor nepochybil. Dneska už vím, že takřka vše v dokumentu je pravda. Visací zámek skutečně zahájil "sametovou revoluci", stal se nejlepší světovou skupinou, recitace jejich textů v hodinách jazyka českého je dávno povinná a drobné odchylky připisuji pouze režisérově roztěkanosti při věštění z koule. Každý, kdo někdy nosil kohouta na hlavě nebo si trochu popřemýšlel o anarchii, by tohle měl vidět.(14.12.2008)

"Chodili po kolejích po Strahově, kde bydleli, a tam vykládali, že nejlepší punková v Praze a v celejch Čechách je Visací zámek. No a nakonec se ukázalo, že už ta fáma byla tak slavná, že tu kapelu bylo nutno zkrátka vytvořit." A pak už se to jenom sypalo - první koncert zrušený kvůli úmrtí Brežněva, bezvadní archiváři z STB, vyvolání "sametové" revoluce, zatčení kvůli Greenpeace, včelařství v Nepálu, zámkománie v Japonsku a všechna ta sláva, o které si mohli The Beatles jenom nechat zdát. Tak přejme Lence Kořínkové její pohádkové zbohatnutí a užívejme si spousty archívních záběrů kapely a vlastně i těch, které v době natočení tohoto snímku ještě neexistovaly. Vždyť je to sranda a pro tu stojí za to žít.(30.7.2015)

Tento dokument je krásná ukázka originality Petra Zelenky. Takto si zahrávat s divákem... Z celého filmu není fikce snad jen to, že existuje skupina nesoucí název Visací zámek. Záseky typu : no, můj táta byl včelař. Nebo návrat skupiny ke slávě, jenž si vydobyla u Japonských posluchačů,díky písni Traktor. Visáče mám rád stejně jako tento dokument. Paráda!(4.11.2008)