• Francie

Horor / Fantasy / Drama / Mysteriózní

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 2006, 127 min

Je to dosť dobrý horor, ktorý je filmovou adaptáciou kultovej hernej série. Má veľmi dobrý príbeh o matke, ktorej adoptovanej dcére hrozí to najhoršie a preto jej chce za každú cenu pomôcť tým, že s ňou navštívi tajomné mesto Silent Hill, s ktorým je dcéra spojená, ale keď po havárii blízko mesta dcéra zmizne, matka urobí všetko preto, aby ju našla a zistila pravdu nielen o nej, ale aj celom meste. A svojim spôsobom jej chce pomôcť aj jej nevlastný otec. So spracovaním som dosť spokojný, poteší až prekvapivo rýchly úvod a tak už po pár minútach sa dej presunie do Silent Hill a približne polovicu filmu si udržuje tú správnu tajomnosť, za čo môže aj minimum postáv a množstvo zaujímavých prvkov, potom sa už úroveň filmu čiastočne zníži, pribudne postáv, začnú sa odhaľovať mnohé tajomstvá, pričom cítiť, že je to tiež na slušnej úrovni, ale len predsa to mohlo byť aj lepšie, ale opäť to vynahradzuje zaujímavá akčne podaná finálna fáza filmu. A aj úplný záver tiež stojí za pozornosť. Veľkým kladom je perfektná vizuálna stránka, hlavne na prostredie mestečka sa veľmi dobre pozerá, síce mnohé triky sú až príliš viditeľne digitálne, ale tu to moc neškodí. Platí to hlavne o vzhľade rôznych tvorov, ale v ich prípade to bez problémov vynahradzuje ich skvelý vzhľad alebo schopnosti. Obzvlášť nezabudnuteľný Pyramid head. Som spokojný aj s atmosférou, teda v prvej polovici, potom sa už začne strácať a podobne je na tom aj napätie. Samotných krvavých scén tu až tak moc nie je, čo ale určite neprekáža, tento film sa na ne ani zďaleka nespolieha, ale tie, čo tu sú sa rozhodne vydarili, hlavne veľkolepý záver s ostnanými drôtmi. Herecké obsadenie je výborné, Radha Mitchell, Sean Bean, veľmi ma prekvapila, ale v dobrom aj detská predstaviteľka Jodelle Ferland, obzvlášť v neskorších častiach, ale nesklame ani zvyšok. Réžia je skvelá, až ma prekvapuje, ako bol francúzsky režisér takto hodnoverne schopný natočiť čistú ázijskú látku, hlavne prvá polovica pôsobí samozrejme až na obsadenie čisto ázijsky a to po všetkých stránkach, za toto si Christophe Gans zaslúži veľkú pochvalu, lebo niečo takéto sa nepodarí takmer nikomu. A výborná je aj technická stránka a páči sa mi aj hudba. S hernou sériou nemám žiadne skúsenosti, takže porovnávať nebudem, ale film sa rozhodne vydaril a baví aj po viacerých pozretiach. Objektívna kvalita filmu- 78%, film sa páči mne na 78%.(20.7.2007)

Mohlo to byť horšie. Gans sa po vizuálnej stránke rozhodne vytiahol, hoci špeciálne efekty nechutne narúšajú starostlivo budovanú hrôzostrašnú atmosféru ako zo starej školy (popol, siréna). Rozhodne by v tomto prípade platilo staré dobré pravidlo „menej je viac“, pretože po poctivej a skvelej prvej polovičke (mrazivých 80%) prichádza strašná, chaotická a nudná druhá polovica za 40%. Na zaplátanie bolestivých rán nech vám slúži aspoň radikálna policajtka, „tušenia parfumu“, záverečný gauč a falošný pocit, že ste videli niečo, čo spasí žáner hororu. Nespasí.(17.11.2006)

A) Moc dlouhá stopáž, B) Proč, když jinak všechno vypadá tak dokonale, musí to kurvit ty CGI výblitky?, C) Nespokojenost s tím, jak se děj vyvíjel ve druhé polovině. / Tahle démonní duchařina se rozjela moc hezky, vypadala skvěle a nechyběla jí atmosféra, ale o to jsem zklamanější kam to celý dospělo - do počítačově vymodelovaný nudy a stupidního konce, kdy už můj zájem beztak docela vyšuměl. Škoda za 6/10.(24.11.2010)

• TeeAge

Začínalo sa to celkom dobre, no od začiatku som mal pocit, že tomu bude chýbať zmysluplnosť. Ajkeď to nie je povinnosťou filmu vysvetliť niektoré veci, tu by to bolo určite pridalo na váhe. Niektoré scény fakt vyzerali ako z počítačovej hry. V konečnom dôsledku som sa však často nudil. Škoda. To je jediné, čo pri filme nestrpím.(1.12.2008)

Opět důkaz, že svět PC her a svět filmu zatím spolu moc nekamarádí. Gans náramně vykresluje tíživou atmosféru Silent Hillu, ale je z toho cítit příklon k mainstreamovému pojetí a z toho pramenící poněkud sterilní zobrazení hrůz TEMNA. Těch pár digitálních bubáků a velmi decentní gore to nezachránilo (ovšem Pyramidhead byl i přes malý prostor úchvatný). Chtělo to prostě více přitlačit na pilu, vyhodit nudnou dějovou linii se zcela zbytečným Seanem Beanem, která hutnou atmosféru filmu zbytečně ředila a nic neřešila a především rozplétání záhady učinit více přehlednější. Bylo to moc překombinované a v závěru ukecané! Radha Mitchell byla ale skvělá.(31.7.2006)

• - Film vznikl podle videoherní předlohy japonské firmy Konami. (Reiniš)

• - Návrháři vyrobili 100 různých kopií Rosina (Radha Mitchell) oděvu. Jeho jemné barvy postupně zblednou, až se nakonec změní na krvavě rudé. (imro)

• - Poté, co je policistka (Laurie Holden) upálena, vidíme její ohořelé tělo, jak je připoutané k žebříku. To by se ale nemohlo stát, protože provazy, kterými byla připoutána, by shořely a tělo by spadlo. (Bioscop)