• Francie

Horor / Fantasy / Drama / Mysteriózní

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 2006, 127 min

Laik žasne, odborník se díví. Já jsem kombinace, totiž divící se laik. Dostala jsem, co jsem chtěla: bála se (občas), lekla se (párkrát), ptala se (pořád). Odpovědi bych asi dostala u odborníků - fandů hry. Ale konec mi to položil do úplně jiné roviny, ten konec v "bílém obýváku". Máme své vlastní vnitřní démony, noční i denní můry, které si musíme přeprat sami, protože i ti nejblížší, byť stojí přímo vedle nás, jsou vlastně někde "jinde" ? Ale to zas bude asi úplně jiný "horor".(14.7.2006)

Scénář: Roger Avary .. Slibný a poutavý rozjezd, plný režijních a vizuálních fines se postupně utápí v nudných motivech pálení čarodějnic, náboženské nesnášenlivosti a samoúčelných krvavých masakrech. Ještě že ta mladičká Jodelle Ferland, podobně jako v Tideland, je luxusní a byla radost na ní znovu pohledět a považuji ji za obrovský příslib do budoucnosti. 50%.(11.10.2006)

Silent Hill, coby počítačovou hru, jsem nikdy nehrála, ale její filmový přepis považuji za jeden z nejlepších hororů, jaké jsem zhlédla. Zpracování a ponurá atmosféra vylidněného a podivného městečka, ve kterém číhá dávné zlo, je naprosto dokonalá a excelentně funguje po celý film. V tomto městě, zahaleném v mlze, zavátém popelem a v interiérech jeho děsivých budov na mě čekala spousta atmosférických i strašidelných scén, kdy jsem se opravdu bála. Závěr snímku je vizuální extáze.(24.4.2011)

UPOZORNĚNÍ : AUTOR TOHOTO ČLÁNKU NEHRÁL ŽÁDNOU ZE SÉRIE HER SILENT HILL. VIDĚL POUZE DVOJE UKÁZKY NA 4. DÍL THE ROOM A BYL Z NICH POSRÁN AŽ ZA UŠIMA. Na Základě těchto ukázek jsem po Silent Hillu nechtěl nic víc, než aby to byl poctivej horor, kterej si nebere s ničím servítky. Silent Hill je velice poctivý horor, který se nebrání žádné nechuťárně, má atmosféru naprosto k posrání, je vizuálně po většinu času naprosto fantastický, některé záběry vypadají, jako by byly z počítačové hry (to je tentokrát kompliment. Záběr kterej vypadá, jako z počítačový hry sme viděli v KONGovi. Krásnej záběr, kterej vypadá jako z počítačový hry, najdete tady) Herci jsou fajn, Radha Mitchell je hlavně pěkná ženská, a Sean Bean se snaží, i když nemá moc prostoru. A teď mínusy. 1) nenávaznost děje.Dost do vočí bijící. 2) občas trošku horší repliky 3) Nevyužití spousty herních monster. Já osobně jsem se tešil na nejhororrovějěí aspekt, kterým je jakýsi podivný Opeřenec, chodící po dvou rukách, a který má místo jedné ptačí hlavy dvě malé hlavičky od panenek (respektive dětské hlavičky) Této zrůdy se zde prostě nedočkáte, přitom taková pětiminutová honička s touto obludou by filmu hned přidala na tempu, napětí i bodech. Piramidehead je hodně dobrej, ale bohužel celý film neutáhne, a ani jemu, ani ostatním zrůdám není věnováno příliš prostoru. 4) je to z mého pohledu trošku zmatek v časovém rozvržení toho, co se stalo "před filmem" Bez spoilerů se to těžko naznačuje, ale zkusím to...Jestliže se někomu něco stane před 30ti lety, kdy je tomu někomu 9 let, a o 30 let později je potomku toho, co se mu to stalo 9, a přitom od té doby je ten, komu se to stalo zavřenej bůhví kde a kuje neplechu, likviduje všechny, kdo se k němu dostali, a notabene vypadá tak, jak vypadá - tj. nijak vábně, tak jsem buď za a) blbej já a něco sem přehlíd, b) blbí scénáristé a něco nám nedořekli, a nebo za c) jsem úplně nedomyslel jistý poedofilní náznak, který je ale 100% proti přírodě, a stejně je časově totálně mimo. a nakonec za 5) je strašně kýčovitej, a přitom strašně nedotaženej, otevřenej, a oproti předchozímu filmu strašně kompromisní konec. Skoro jako by film měl končit úplně jinak (ve stylu některých zakončení PC hry, o kterých sem slyšel - jako že třeba vlezete do bytu a tam na vás mrkne robotickej pes a konec) ale Studiu to nepřišlo OK. Škoda. Silent Hill splnil všechna očekávání, avšak škobrtá v bodech, se kterými nikdo nepočítal. Pokud u filmu rádi přemýšlíte, odečtěte si hvězdičky na maximálne 2 a půl. Pokud jste ochotni vypnout mozek, a užít si jinak velmi kvalitně natočený Gore Horor, pak Welcome to Silent Hill.(30.5.2006)

Abych mohl komentovat 5 hvězd, budu muset napsat poměrně zásadní SPOILER, jinak nemá komentář smysl. Pro někoho, kdo sklouzne jen po rovině zápasu s příšerkami jako z videohry (no právě), na víc než 3 hvězdy to bude těžko. Nicméně, pokud pochopíme vlastně jedinou základní zápletku, je situace a scénář prostě nádherný... a to totiž, že jsou Sharon i obě ženy (stejně jako obyvatelé Silent Hillu) mrtvé.                                                                                                                                                                      To je důvod, proč se světy manžela a policie s nimi míjejí, i když jsou na stejných místech, proč je počasí jiné, proč se nemohou vrátit, dokud si v očistci nevybojují svůj osud (dokonce na jakási boxem inspirovaná, odpočítávaná kola).                              Hodně se mi líbí dvojí, nebo dokonce trojí "archetyp" matky s dítětem: Sharon je vlastně totéž dítě, a Rose je role matky, která pro dítě, navíc adoptované, udělá cokoli bez ohledu na sebe. Naproti tomu Anna vlastní dítě hnusně zradí a nechá umučit, jen aby neutrpěla sama. (A možná policistka má být žena, která dítě mít nemůže, jen po něm velmi touží).                                                       Dojalo mě neschematické rozuzlení tohoto... matka je pro dítě bohem... Zcela zapadá i do církevního / sektářského pomatení, které v závěru běsní.... prostě.... proti kdejaké akční sračce výjimečně intelektuální film.(25.12.2007)

• - V Christabelině kostele je místo oltáře obrovská malba znázorňující upálení čarodejnice. Tváře jednotlivců v davu pod hranicí jsou ve skutečnosti tváře členů štábu. Obličej upalované je dělaný tak, aby vznikla určitá podobnost s herečkou Deborah Kara Unger (Dahlia). (Othello)

• - V původní verzi scénáře byli jen samé ženské postavy, čehož se producenti obávali. Gans proto dostal za úkol dopsat do scénáře nějakého chlapa. (imro)

• - Ve scéně, kdy se Rose (Radha Mitchell) probere z bezvědomí po nehodě, nemá na rukou pouta. Když ale vejde ve škole na záchody, pouta má. (Terva)