• Francie

Horor / Fantasy / Drama / Mysteriózní

Kanada / Francie / Japonsko / USA, 2006, 127 min

Gans určitě dobře věděl, že u herních adaptací musí mít forma vždy drtivě navrch před obsahem (aby dala zapomenout na jeho plytkost) a proto hned od začátku zaútočil působivým vizuálem hornického města duchů, či chcete-li popelavého předpeklí. Jenže párkrát zazní siréna, dozpívá Johnny Cash, Pyramid Head dokončí noc velkých nožů a přechází se ke geologii. A ta je, jak už kdysi správně řekl Andy Dufresne, naukou o čase (přemrštěná stopáž) a tlaku (víček na zavření očního krámu). Když se k tomu přidá, že motiv černovlasé pobledlé holčičky mstící na sobě kdysi vykonaná příkoří je již vyčichlý jak zvětralé saké a linie luštěninového Seana vykazuje zbytečnost prodejny slunečníků v Silent Hillu, je výsledkem sice zaznamenání hodná, ale úlitbou mainstreamu rozmělněná rozpačitost..(16.4.2013)

Obsahuje spoilery: "Pro dítě je matka něco jako Bůh." V počítačové hře prožíváte děsivý příběh plný hádek, brutality a zombie sestřiček z pohledu Harryho Masona. Tuto postavu zde hraje Sean Bean, ale není zde ta hlavní postava. Tu si zahrála Radha Mitchell, čímž dostáváme uječenou blondýnu v tichéch městečku plném hrůzy. Tento malý detail mi celkem vadil. Na druhou stranu tvůrci vystihly naprosto děsivou atmosféru, kde nechybí plno mlhy, padajícího popelu, strachu a děsivé hudby. Městečko duchů, kde se střídá ovzduší za zvuku sirén. Mění se realita z běžného dne do rezavýho pekla, kde jsou bytosti omotané ostnatým drátem s vypíchlejma očima nebo znetvořným obličejem. Příběh je o tom, že se máma s dcerou vybourají v Silent Hill, kde se holčička ztratí. Matka ji pak hledá všude kde se dá, což je vlastně i příběh počítačové hry. Hrál jsem snad všechny díly herní sérií SH... A tento film považuji za fantastický horor na nejvyšší úrovni. - 90%.(16.11.2019)

První polovina a úplný závěr jsou hodně dobrý - ten kontrast mezi prosluněným domem a Silent Hillem, atmosféra "ghost city", ve kterém sněží popel a v řádně zatuchlé a plesnivé škole pobíhají zakrslé potvory a dějí se zvláštní věci... Navíc skvěle fanaticky démonická Alice Krige, jenže - to, co se dělo od vstupu do démonova pokoje až těsně před úplný konec mě ani trochu nenadchlo. Měla jsem najednou pocit, že se dívám najednou na úplnějiný film. Atmosféra pryč a jediné co zbylo - tuna krve á la teenagerovská vyvražďovačka. Velká škoda, protože začátek vypadal taaaak slibně.(22.6.2007)

Není to dokonalé a nebude se to zdaleka líbit všem, ale Christophe Gans natočil vynikající herní adaptaci a zároveň dokázal nakrmit laické davy. Silent Hill kráčí po zlaté střední cestě, o které všichni dlouhá léta vykřikovali, že neexistuje. Skvělá Radha Mitchell, atmosféra ve které se utopíte a audiovizuální hrátky promyšlené do posledního detailu. Ještě pár adaptací japonských herních pecek od pečlivých tvůrců a nebudeme muset do tohoto žánru kopat. Mezitím upalujte do kina, abyste si užili horor, který se distancuje od veškeré konkurence. Operuje zkrátka na úplně jiném území a nepodobá se ničemu, co letos vypadlo nebo vypadne z amerických hororových továren. A to je fajn. Moc fajn. (9/10)(15.6.2006)

Laik žasne, odborník se díví. Já jsem kombinace, totiž divící se laik. Dostala jsem, co jsem chtěla: bála se (občas), lekla se (párkrát), ptala se (pořád). Odpovědi bych asi dostala u odborníků - fandů hry. Ale konec mi to položil do úplně jiné roviny, ten konec v "bílém obýváku". Máme své vlastní vnitřní démony, noční i denní můry, které si musíme přeprat sami, protože i ti nejblížší, byť stojí přímo vedle nás, jsou vlastně někde "jinde" ? Ale to zas bude asi úplně jiný "horor".(14.7.2006)

• - Film vznikl podle videoherní předlohy japonské firmy Konami. (Reiniš)

• - Oblíbená postava režiséra v herní sérii "Silent Hill" je James Sunderland. Herce Seana Beana obsadil speciálně kvůli jeho fyzické a k charakteristické podobě právě k této herní postavě. (Gyorgy)

• - Hrdinou herní předlohy není žena, ale muž. Režisérovi ovšem přišlo, že se postava po celou dobu chová ryze žensky a pohlaví hlavního hrdiny tak vyměnil. (Divočák)