Opičí král (TV seriál)

Jie Yang

Předloha:

Wu Čcheng-en (kniha)
  • Renton

Návykově neobvyklý, podivný a výstřední čínský fantazy seriál. Dnes pouze hluboká nostalgická vzpomínka na jedny letní prázdniny, kdy televize vysílala tento seriál. Sport, dobrodružství, přátelé .. vše šlo tehdy stranou v čase kdy běžel Opičí král. Dodnes si jeden kamarád nese přezdívku SUN, díky jeho evoluční podobě blízké našim prapředkům. Chtěl bych vidět znovu..(9.11.2006)

Tento seriál je značně kontroverzní a dokáže diváka rozdělit na dva tábory, kde jedni říkají, že jde o nehoráznou blbost a druzí toto dílo mají za klasiku - já sám se počítám k té druhé skupině, protože jsem s tímto seriálem tzv. vyrůstal (dávali ho v TV) a bylo to tehdy něco naprosto jiného a nového - celý příběh je velmi zajímavý a v jeho průběhu dochází k vývoji hlavní postavy - herci samozřejmě přehrávají a triky působí směšně - velmi dobrý CZ dabing a neustále se opakuící hlášky, na které si člověk zvykne - za celým příběhem se skrývá morální ponaučení.(24.2.2013)

Kdybych měl tenhle seriál vynachválit, nevystačil by mi na to ani celý slovník superlativů. Opičí král je už od raného dětství můj nejoblíbenější seriál a ani dnes tomu není jinak. Když ho v roce 1991 poprvé na ČST uvedli do vysílání, bylo mi necelých 10 let. Od prvního dílu jsem se zaujetím sledoval, jaké výtržnosti zas Velký světec rovný nebi Sun Wu-kchung provede. A když pak v létě 1993 seriál zreprízovali, už nezůstalo jen u sledování, pečlivě jsem si všechny epizody nahrál. Můj nejoblíbenější díl je 24. Zkrocení nefritového zajíce (silná nostalgie, ten díl jsem měl nahraný už z prvního odvysílání a jeho dialogy jsem schopen odříkat zpaměti), dále pak epizody 13. Démon v zemi Černých kohoutů (zajímavý a vtipný příběh, nádherná podkresová hudba) a 16. V království žen (převážně romantický díl s nádhernými písněmi). Ale i všechny ostatní epizody jsou výborné, není žádná, která by se mi nelíbila. Nádherným způsobem zde byly skloubeny prvky staročínské mytologie, tradiční kultury, buddhistické učení, ale i humor, zábava, akce a napětí. Opičí král vlastně podnítil můj pozdější zájem o asijskou kulturu, zejména země vyznávající buddhismus. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenapadá mě nic, co by se tomuto seriálu dalo vytknout. Scénář a dialogy, herecké výkony, triky, scenérie, masky a kostýmy, vše je zde nadmíru propracované. Také hudba (ať už podkresová, ucelené písně nebo třeba jen samotná úvodní znělka) je vynikající. Rovněž nesmím opomenout povedený český překlad a kvalitní dabing brněnského studia (zejména nezapomenutelný hlas Suna v brilantním podání Karla Riegela). V roce 1999 bylo dodatečně natočeno dalších 16 dílů pod názvem Xi you ji 2, obsahující zbylé příběhy z cesty na západ, které se však na obrazovky českých TV nikdy nedostaly a dostupné jsou pouze v originále. Opičí král je ve všech směrech klenotem asijské kinematografie. A kdo s tím nesouhlasí nemá smysl a cit pro východní kulturu! 100%. Na FDb.cz nyní možnost hodnocení a komentování jednotlivých epizod!(6.11.2006)

Veľa si z toho už nepamätám. Ale jedno áno - že sa nám to strašne páčilo a dodnes celá rodina snívame o tom, že by sme si to pozreli ešte raz. Dnes by sa nám to možno už tak nepáčilo, predsa len sme zvyknutý na iné, ale vtedy, vtedy to nemalo chybu. Vtipné a zábavné a nezabudnutelné! Presne ako má byť.(18.7.2010)

Prasárna, úchylnost, obludnost, zvrhlost - doteď si pamatuju pro mou neposkvrněnou dětskou mysl otřesnou scénu, kdy ten opičák někomu nachcal do medicíny nebo čeho - fujky! Nevim, jak bych na to teda nahlížela dneska, ale jako malý mi přišlo, že je v tom docela dost úchylných sexuálních narážek (a ty perverzní masky!), takže kvůli seriálu asi už nafurt nerada koukám na opičky.(6.11.2006)

• - V roli mnicha Tripitaky se střídali 3 herci: Shaohua Xu, Yue Wang a Zhongrui Chi. (Kri-kri)