poster

Dünyayı Kurtaran Adam

 • anglický

  Turkish Star Wars

 • anglický

  Man Who Saves the World, The

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Turecko, 1982, 91 min

Režie:

Çetin İnanç

Scénář:

Cüneyt Arkın
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • corpsy
  *****

  Ak by sa v tej dobe do filmu obuli právnici tvorcov všetkých filmov, z ktorých si tento hlod ´´požičal´´, Turecko by splácalo dlhy ešte aj dnes. Viacerým to pripadá ,,tak zlé, až je to dobré,, mne to však pripadá ,,tak zlé, až to horšie už byť nemôže,,. Človek v nemom ( a občas aj hlasitom ) úžase sleduje výkvet tureckej kinematografie a čuduje sa ako je toto všetko možné. Áno, je to možné. Ak chcete vidieť niečo, čo ste ešte nevideli, rozhodne sa TURKISH STAR WARS ( naozaj priliehavý názov, ktorý sadne viac ako názov originálny ) nevyhýbajte. Grandióznosť, ktorá nemá obdoby.(26.11.2011)

 • Tomesh
  odpad!

  Šok!!!!! Neváhejte a zhlédněte "Dünayayi kurtaran adam". Kdo tohle neuvidí, ten neuvěří.. Já jsem naprosto konsternován. Neskutečný. Nerad generalizuju, ale po tomto filmu jsem o turcích ztratil veškerý iluze a tento národ mi nahání strach. Zatím jsem teda ještě neviděl další slavnou bombu - Robot monstera.(8.12.2007)

 • Spinosaurus
  odpad!

  Toto byl můj první turecký film, jaký jsem kdy viděl a doufám, že také poslední. Turecká kinematografie by měla být odstrašující laťka toho, kam až se dá ve filmařské demencii dostat. Nechť si z toho upadající česká kinematografie vezme příklad a tak hluboko nikdy neklesne (Kozí příběh je už hodně blízko). O filmu nemá cenu mluvit.(8.4.2010)

 • (mOnkey)
  **

  Bohužel jsem čekal, že se budu smát daleko víc. Během soubojů se člověk sice baví neskutečně, zbytek je bohužel až příliš velká nuda. Bojové scény jsou ovšem geniální, sekání rukou, mečů a těl na poloviny, vybuchující balvany a hlavy, na to se jen tak nezapomíná. Druhá hvězdička je za to, že jsem si pocintal tričko omáčkou, když mi během sledování "vytryskla" nosem.(18.4.2009)

 • Matty
  *****

  OMG! OMG! OMFG! Za svůj život jsem již viděl hodně věcí. Viděl jsem jogurt rozprsklý na dlažbě, viděl jsem krysu zapečenou v bochníku chleba, viděl jsem kýbl cizích zvratků, viděl jsem holý zadek Jacka Nicholsona, ale nic z toho mě nemohlo připravit na zážitek ze sledování tohoto mistrovského díla turecké provenience, za jehož zrežírování by se musel stydět i Ed Wood. Podle mé teorie přišel Çetin Inanç (režisér) někdy kolem roku 1976 za Cüneytem Arkinem (scénárista) a řekl mu, že by nebylo marné natočit něco jako „vesmírné války“. Když je o rok později předběhl jistý George Lucas, protestně jeho scifko zneuctili, přesněji tvrdě znásilnili. Film se „trochu“ inspiroval Star Wars, „vypůjčil“ si z nich několik záběrů, „vypůjčil“ si z nich rovněž Williamsův hudební motiv. Příběh vypráví o dvou udatných hrdinech, kteří se postaví zákeřnému padouchovi, celé se to odehrává kdesi v poušti, ve starých zříceninách čehosi naprosto nevědeckofantastického. Oba reci ovládají unikátní techniku boje, tzv. „máchání“ – tak dlouho mávají rukama kolem protivníka až odpadne, nikdy se nesníží k fyzickému kontaktu. K fyzickému kontaktu nedojde ani mezi jedním z hrdinů a nemluvnou hlavní hrdinkou, dle škály výrazů na její tváří nejspíš tureckou pornoherečkou. Nepřátele, kteří borcům brání v záchraně Země (ono si vlastně stačí přečíst anglický název a víte vše podstatné) mají buď podobu velikého chlupatého medvěda (sorry, medvědi) nebo mumie (sorry, mumie). Jejich končetiny jsou přitom snadno oddělitelné od zbytku těla a díky ostrým drápům do těla následně snadno zabodnutelné. Šatstvo těchto zrůdiček vůbec budí dojem, jakoby tvůrci vykradli kostymérnu divadla, kde zrovna inscenovali Čaroděje ze země Oz. Film je plný roztomile imbecilních scén typu hlavní hrdina „tuží své bijecké schopnosti úporným mlácením do velkého šutru“, anebo si k nohám přiváže dva nepochybně těžké kameny a rozhopsá se po tureckých vrchovinách. Mnohé z těchto scén uznal režisér za natolik pozoruhodné, že je do filmu zařadil hned několikrát. Vrcholu geniality dosahuje v mnoha bodech také scénář strkající svou duchaprázdností s přehledem do kapsy i Lucasův majstrštyk („Tyto vysoké bronzové hory nás chrání před radiací“) a úplně nejlepší hláška je i tou nejupřímnější: „Now he has the power to destroy the Earth. Save the world. Save the world! Save the world!“. Zachránit svět, zachránit svět před filmem nazvaným Dünyayi kurtaran adam – to je jedna z možsnotí. Tou druhou je odhodit veškeré zábrany a královsky se bavit, něco tak strašného na půdě nenajdete (i když kdoví, co tam máte). Jestli v Turecko vznikají samé takovéto filmy, je mi naprosto jasné, proč nemůže být členem EU. Náhlou invazi něčeho natolik vtipného ve větším počtu by ti méně trénovaní Evropané nemuseli rozdýchat. Svých pět hvězdiček dávám se stejnou vážností, s jakou byl natočen tento film, tzn. se smrtelnou.(10.4.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace