Špinaví, prohnilí lumpové

• slovenský

Špinaví, prehnití grázli

Komedie / Krimi

USA, 1988, 110 min

Jsou dva, dva z mnoha úlisných lhářů, kteří okrádající bohaté paničky. První horší než druhý, tudíž aprobovaný dát svému konkurentovi pod nátlakem pár lekcí společenské oslizlosti. Po zrovnoprávňující rekvalifikaci a několika rozehřívacích zákeřnostech začíná popichování mnohem ostřejšími předměty. Síly jsou mimořádně vyrovnané a nechcete-li být další obětí, na vítěze téhle soutěži v přechcávání si nesázejte. Frank Oz umí natáčet velice vtipné a mile nekorektní komedie o lidech, před jejichž společností byste ve skutečnosti dali přednost vypumpování sousedova septiku. Ale tohle naštěstí není skutečnost, ale brilantní komedie. Je radost sledovat ponor Cainea a Martina do jejich kreací, jejich vzájemné trumfování ve vědomé imbecilitě. Pro plné vychutnání (například Caineova německého přízvuku) doporučuji cíleně míjet všechny dabované verze. Film je v originále nádherně srozumitelný i bez titulků a krom jiného jej můžete vnímat jako netradiční lekci společenské nemravnosti, bez níž se dnes těžko prosadíte. 80%(1.3.2012)

Docela vtipný nápad, docela slušný film. Steve Martin není můj oblíbenec, to musím říct v první řadě. Ale jak zahrál debilního princova bratra, je prostě skvělé. To byla podle mně jeho nejlepší scéna z filmu. Michael Caine má samozřejmě vedle něho úplně jiné druhy vtipných scén a hereckých poloh, ale to na tom právě bylo zábavné, nicméně stejně si myslím že byl lepší. Ženský prvek a jeho představitelka mi nijak zvlášť nevadila, což není zrovna dvakrát obvyklé. Film to byl praštěný, a místy se divák i docela pobavil, nevím jestli vyloženě nahlas zasmál. Totiž mě tomu chyběla ještě nějaká špetka drzosti nebo originality navíc. Něco kde by člověk opravdu vyprskl smíchy, a řekl si "Tohle ještě nikdy nikde nebylo". I tak se mi to ale jinak líbilo, jako ne úplně pitomá oddechovka na pobavení. Někdy je to přesně to, co člověk potřebuje.(28.10.2012)

V dobách kdy Steve Martin ještě dostával dobré role se společně s Michaelem Cainem sešli v podvodnické komedii, kde se přechytračují tak dlouho až jsou nakonec sami přechytračeni. Film je ve své podstatě překvapivě inteligentní a příběh není jen vatou mezi komediálními scénkami ale přes všechno snažení obou pánů i pána režiséra, mi zde chyběly, nějaké vyloženě humorné scény, u kterých bych se nahlas zasmál. Takhle jsem se "jen" slušně bavil.(12.2.2012)

Ohohooo, tohle byla pecka! Úchvatná dvojka "donjuanských" podvodníčků v této příjemné komedii rozehrála tak skvělou partii plnou šarmu a humoru, až jsem úplně zapomněl na všechny starosti a myšlenky, které mně znemožnily od brzkého rána spát a nakonec přivedli k tomuto komediálnímu klenotu. I na té Nově se občas najde kvalitka, ovšem v brzkém čase ji asi viděl jen málokdo. Všemi deseti ji ale doporučuji, parádní oddechovka která pobaví na sto procent! "I pytlák střílící na králíky může vyděsit vysokou.."(12.9.2015)

Výborná komedie ze staré školy a z doby, kdy ještě Steve Martin hrál ve filmech, na které byla radost se dívat. Jeho souhra s Michaelem Cainem je parádní. Frank Oz opět nezklamal a příběh o dvou podvodnících, které prakticky přivede na dno jedna pitomá sázka, je skvělý. Dva hlavní představitelé si opravdu kápli do noty a jejich vzájemné oplácení vtípků je k popukání. Víc takových komedií.(4.11.2012)