Špinaví, prohnilí lumpové

• slovenský

Špinaví, prehnití grázli

Komedie / Krimi

USA, 1988, 110 min

Jsou dva, dva z mnoha úlisných lhářů, kteří okrádající bohaté paničky. První horší než druhý, tudíž aprobovaný dát svému konkurentovi pod nátlakem pár lekcí společenské oslizlosti. Po zrovnoprávňující rekvalifikaci a několika rozehřívacích zákeřnostech začíná popichování mnohem ostřejšími předměty. Síly jsou mimořádně vyrovnané a nechcete-li být další obětí, na vítěze téhle soutěži v přechcávání si nesázejte. Frank Oz umí natáčet velice vtipné a mile nekorektní komedie o lidech, před jejichž společností byste ve skutečnosti dali přednost vypumpování sousedova septiku. Ale tohle naštěstí není skutečnost, ale brilantní komedie. Je radost sledovat ponor Cainea a Martina do jejich kreací, jejich vzájemné trumfování ve vědomé imbecilitě. Pro plné vychutnání (například Caineova německého přízvuku) doporučuji cíleně míjet všechny dabované verze. Film je v originále nádherně srozumitelný i bez titulků a krom jiného jej můžete vnímat jako netradiční lekci společenské nemravnosti, bez níž se dnes těžko prosadíte. 80%(1.3.2012)

Ohohooo, tohle byla pecka! Úchvatná dvojka "donjuanských" podvodníčků v této příjemné komedii rozehrála tak skvělou partii plnou šarmu a humoru, až jsem úplně zapomněl na všechny starosti a myšlenky, které mně znemožnily od brzkého rána spát a nakonec přivedli k tomuto komediálnímu klenotu. I na té Nově se občas najde kvalitka, ovšem v brzkém čase ji asi viděl jen málokdo. Všemi deseti ji ale doporučuji, parádní oddechovka která pobaví na sto procent! "I pytlák střílící na králíky může vyděsit vysokou.."(12.9.2015)

Už sem to viděl kdysi a pár scének sem si vybavoval, tak sem si to znovu stáh!!! Ano, je to stále dobré! Ano jsem pevně rozhodnut jít ve stopách úžasného Michaela Caina a chci být sňatkový podvodník ve francouzském letovisku!!! U mě jedna z nejzábavnějších komedií!! Pro mě i lepší než bob od Franka Oze!!! 90% for me(8.2.2011)

Nádherná komedie starého stylu, kde Caine a Martin hrají sňatkové podvodníky, kteří se vsadí o to, který z nich první obere zámožnou ženu. Sice tempo vyprávění je pomalejší a Martin se klasicky vyblbuje před kamerou, ale za noblesního gentlemana Caina, který je vážně k sežrání a hlavně za tu skvělou pointu si to 4 hvězdičky určitě zaslouží.(1.8.2009)

Komediální zásah do černého. Michael Caine Špinavé, prohnilé lumpy při jakési příležitosti označil za jeden z jeho nejoblíbenějších filmů, v nichž se objevil, a já se mu vůbec nedivím. Originál s Davidem Nivenem a Marlonem Brando neznám, takže jsem se naštěstí mohl vyhnout nepříjemnému srovnávání, a "jen" jsem se bavil. Okatá zápletka byla tím posledním, co by mi vadilo. Už v úvodu, kdy sledujeme Caina vydávajícího se za šlechtice shánějícího dary pro africké děti, je film velice vtipný, ovšem ta pravá horská dráha se rozjede po nějakých dvaceti minutách, kdy se Steve Martin stane Cainovým žákem. Říkal jsem si, že nic lepšího než scény s bratrem Ruprechtem už neuvidím, jenže pak přišla řada na sázku a na ohromně nápadité představení podvodnického předhánění se, invalidní vozík a taneční trauma, na doktora Schuffhausena a jeho vyšetření chromých nohou, na námořníky... Perfektní.(19.3.2012)