poster

Špinaví, prohnilí lumpové

 • anglický

  Dirty Rotten Scoundrels

 • slovenský

  Špinaví, prehnití grázli

Komedie / Krimi

USA, 1988, 110 min

 • Matty
  ****

  Jsou dva, dva z mnoha úlisných lhářů, kteří okrádající bohaté paničky. První horší než druhý, tudíž aprobovaný dát svému konkurentovi pod nátlakem pár lekcí společenské oslizlosti. Po zrovnoprávňující rekvalifikaci a několika rozehřívacích zákeřnostech začíná popichování mnohem ostřejšími předměty. Síly jsou mimořádně vyrovnané a nechcete-li být další obětí, na vítěze téhle soutěži v přechcávání si nesázejte. Frank Oz umí natáčet velice vtipné a mile nekorektní komedie o lidech, před jejichž společností byste ve skutečnosti dali přednost vypumpování sousedova septiku. Ale tohle naštěstí není skutečnost, ale brilantní komedie. Je radost sledovat ponor Cainea a Martina do jejich kreací, jejich vzájemné trumfování ve vědomé imbecilitě. Pro plné vychutnání (například Caineova německého přízvuku) doporučuji cíleně míjet všechny dabované verze. Film je v originále nádherně srozumitelný i bez titulků a krom jiného jej můžete vnímat jako netradiční lekci společenské nemravnosti, bez níž se dnes těžko prosadíte. 80%(1.3.2012)

 • josieaddms
  ***

  Docela vtipný nápad, docela slušný film. Steve Martin není můj oblíbenec, to musím říct v první řadě. Ale jak zahrál debilního princova bratra, je prostě skvělé. To byla podle mně jeho nejlepší scéna z filmu. Michael Caine má samozřejmě vedle něho úplně jiné druhy vtipných scén a hereckých poloh, ale to na tom právě bylo zábavné, nicméně stejně si myslím že byl lepší. Ženský prvek a jeho představitelka mi nijak zvlášť nevadila, což není zrovna dvakrát obvyklé. Film to byl praštěný, a místy se divák i docela pobavil, nevím jestli vyloženě nahlas zasmál. Totiž mě tomu chyběla ještě nějaká špetka drzosti nebo originality navíc. Něco kde by člověk opravdu vyprskl smíchy, a řekl si "Tohle ještě nikdy nikde nebylo". I tak se mi to ale jinak líbilo, jako ne úplně pitomá oddechovka na pobavení. Někdy je to přesně to, co člověk potřebuje.(28.10.2012)

 • Chrustyn
  ***

  V dobách kdy Steve Martin ještě dostával dobré role se společně s Michaelem Cainem sešli v podvodnické komedii, kde se přechytračují tak dlouho až jsou nakonec sami přechytračeni. Film je ve své podstatě překvapivě inteligentní a příběh není jen vatou mezi komediálními scénkami ale přes všechno snažení obou pánů i pána režiséra, mi zde chyběly, nějaké vyloženě humorné scény, u kterých bych se nahlas zasmál. Takhle jsem se "jen" slušně bavil.(12.2.2012)

 • Pedross800
  ****

  Ohohooo, tohle byla pecka! Úchvatná dvojka "donjuanských" podvodníčků v této příjemné komedii rozehrála tak skvělou partii plnou šarmu a humoru, až jsem úplně zapomněl na všechny starosti a myšlenky, které mně znemožnily od brzkého rána spát a nakonec přivedli k tomuto komediálnímu klenotu. I na té Nově se občas najde kvalitka, ovšem v brzkém čase ji asi viděl jen málokdo. Všemi deseti ji ale doporučuji, parádní oddechovka která pobaví na sto procent! "I pytlák střílící na králíky může vyděsit vysokou.."(12.9.2015)

 • Goldbeater
  ****

  Výborná komedie ze staré školy a z doby, kdy ještě Steve Martin hrál ve filmech, na které byla radost se dívat. Jeho souhra s Michaelem Cainem je parádní. Frank Oz opět nezklamal a příběh o dvou podvodnících, které prakticky přivede na dno jedna pitomá sázka, je skvělý. Dva hlavní představitelé si opravdu kápli do noty a jejich vzájemné oplácení vtípků je k popukání. Víc takových komedií.(4.11.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace