Dramatik František Langer zpracoval v Jízdní hlídce konflikt československých legií s bolševickým režimem v Rusku. K látce však přistupoval korektně a ze sovětských vojáků nečinil žádné zloduchy, spíše je představil jako vším zklamané lidi, kteří nevidí jinou budoucnost svou a své země než v násilné společenské změně. Každého proto nutí, aby se k nim připojil. Ani režisér Václav Binovec nesklouzl k lacinému osočování, zdůraznil izolovanost legionářské hlídky, zabarikádované ve vesnickém domku a odhodlaně vzdorující nepřátelské přesile. (oficiální text distributora)

GIK

Nejlepší je tam Franta Kreuzman, který hází vtipné hlášky, kdykoli promluví. Jinak je tam dosti nelogického chování českých vojáků. Vždycky, když některý z nich začně přehnaně filozofovat, tak to koupí. Když se ke konci objeví Schránil po zničujícím pochodu naprosto odpočatý a super formě, hraničí to už s parodií. ()

Kragujevac

Vynikající válečný film o hrdinských činech Československých legionářů, kteří se chtějí jen vrátit domů. První čtvrthodina byla poměrně nezáživná, chvíli trvalo než jsem se orientoval v prostoru a postavách. Ale poté co byli hrdinové tohoto snímku donuceni díky zmrzačeným koňům, které později v emotivní scéně musí utratit a díky tomu počkat na své posily, se mi film začal konečně líbit. Vojáci se opevní v dřevěné boudě a statečně bojují proti komunistům. Ti zde nejsou zobrazeni jako zloduši, ale jako normální vojáci, kteří bojují za věc, které věří. Ve filmu neexistuje pravidlo, že jedni jsou zlí a druzí dobří, ale má normální pohled na věc. Bohužel legionáři nejsou nesmrtelní a do konce filmu zahynou všichni až na jednoho. Celkem je mi tedy záhadou proč, když Československá kinematografie byla tou dobou schopná točit tak pěkné filmy, tak proč dnes chrlí jednu sr*č*u za druhou. ()

Rattlehead

"Jak víš, že se jmenuje Ivan Ivanovič ?" - "Všichni se jmenujou Ivan Ivanovič." Rozporuplný film. Ve světovém měřítku přece jen "smrdí korunou", výprava je značně úsporná, herectví někdy přespříliš patetické, ale zase oceňuji, že ve třicátých letech vůbec takový film vznikl. Svým způsobem je to western á la Rio Bravo (pár statečných uvězněných proti přesile) a samozřejmě oceňuji vlastenecké vyznění a líbila se mi hudba. Ale celkově jen za tři hvězdičky. ()

krokodlak

Vysoký potenciál Langerovy předlohy zůstal díky Binovcově mizerné režii a nacionálnímu patosu nevyužit. Jediný Zdeněk Štěpánek zde předvádí výborný výkon se zúročením vlastních zkušeností z ruských legií. ()

Khagan1389

Téměř zapomenutý film Jízdní hlídka má samozřejmě mnoho svých neduhů - většina pramení z technických a dobových podmínek tehdejší doby. Film se v Československu teprve rozvíjel (vlastně se stavěly prvotní základní kameny) a přikrášlení resp. patetické a přehnané heroizovaní československých legií byla v plném proudu - ovšem po zásluze. Československá Anabáze v Rusku dosahovala za doby První Republiky až epochálních rozměrů. Všeobecná radost ze vzniku Československé republiky i z velké zásluhy právě patřila oněm legionářům. Právě o jedné jízdní hlídce (jak již název napovídá) kdesi v Rusku v roce 1919 pojednává i tento film. Chvílemi je film zlehka naivní, ani za boha se mi nechce věřit, že legionáři byli takoví Mirkové Dušínové -ale spíš nasraní chlapi, co musí tvrdnout v zemi, ze které se co nejdříve chtějí vrátit domů, ale politická situace a bolševici jim to čekání na návrat prodlužují. Mám tento film dost rád i přes jeho zjednodušené zobrazení dané situaci, přehrávání i technickou nedokonalost. Z druhé strany mu nechybí ona dobrodružnost, svižnost i akce. Herci první generace československého filmového plátna (například můj oblíbený Jaroslav Vojta), jakožto legionáři se snaží ubránit před bolševickou přesilou a jediné co si přejí je vrátit se domů ve zdraví. Během hlídky jsou zahnáni do jedné chalupy ve které jsou nuceni zůstat (kvůli zmrzačení  koní - asi nejsilnější scéna, je ta ve které se loučí při utracení se svými koni)  a kterou se snaží ubránit. Bohužel se konce nedožije téměř nikdo.  Pokládám si  otázku, proč se o tomto jednom z mála historickém období na které mohou být Češi hrdí, dnes netočí vůbec žádné filmy ? Zdá se mi,  že se na legionáře už bohužel téměř úplně zapomnělo . ()

PORTER44

Na 36 rok hodně povedené válečné drama ,výstižené Ruské prostředí,herecké výkony spokojenost,přestřelky dobrý,dialogy v poho, byl jsem spokojen na tak starý Český válečný film- dobrá pokoukaná vše bez triků klobouk dolů. ()