Je teskno po národní hrdosti, která z filmu čiší. Přes všechny přepjatosti a naivnosti si člověk musí uvědomovat, že takto byl film ve třicátých letech Čechoslováky akceptován, že sdíleli stejnou pýchu na svou armádu, na sebe, na svůj stát. Nemohli jsme v následující historii promrhat víc, než tento kapitál.(25.7.2008)

Hrdinský epos o našich legionářích na Sibiři. Za pravdu, svobodu a hlavně návrat do vlasti. Kvůli tomu museli obsadit sice půl Ruska, ale nakonec se po cestě kolem světa vrátili domů. Příběh je hodně vlastenecky laděný (však to také v té době národ potřeboval), ale přes jistý nános patosu je to vcelku síla. Ti chlapi museli zkusit jak psi. Jelikož se nám to komouši celkem úspěšně snažili vymazat z historie, je tento film dobrý i jako připomínka těch, kteří kdesi na východě, kam se nikdy nepodívám, nasazovali krky....80%(2.8.2012)

Benešovské Československo, které si v druhé polovině třicátých let minulého století bylo dobře vědomo dosahu svých skutečných možností, sbíralo síly nejen materiální, ale i myšlenkové. Zfilmování jednoho z nejzdařilejších děl tzv. legionářské literatury, divadelní hry lékaře a přítele Haškova i bratří Čapků, generála dr. (MUDra) národního umělce Františka Langra (titulatura někdy nabízí až absurdně kouzelné zážitky), k nim nesporně patřilo a patří. Boj tzv. malých lidí, kteří stojí proti sobě na nesmyslné vartě dnes zcela zapomenuté globální sibiřské anabáze naznačuje, která z obou revolucí měla a má blíže ke skutečnosti. Důsledné sledování tohoto ideového kontextu Masarykova a Benešova odkazu spolu s řadou výborných hereckých výkonů nejlepších českých herců této i potomní doby - nejvíc na mne zapůsobila mimořádná kreace Zdeňka Štěpánka - činí z tohoto zdařilého díla trvalý monument naší národní kinematografie hraného filmu.(25.8.2007)

K posílení demokratických forem československé masarykovské a benešovské politiky se filmoví tvůrci odhodlali adaptovat témata z období první světové války. Na sklonku němé éry vznikl velkorozpočtový Plukovník Švec, v průběhu třicátých let tato linie pokračovala řadou podobných projektů (Třetí rota, Poručík Alexander Rjepkin, Zborov). Film režiséra Binovce natočený podle divadelní hry Františka Langera rozehrává dramatický konflikt mezi posledními vytrvalci československé armády a ruskými bolševiky. V dusné atmosféře, kdy hrstka statečných vojáků zůstane uvězněna v chatrném stavení a čelí vzrůstajícím útokům, se odkrývají jednotlivé charaktery. V závěrečném boji nachází většina z nich smrt. Distribuce a výroby se ujala společnost A-B, která tak v době rozpínající se nacistické ideologie jasně definovala svůj postoj a zároveň varovala před zhoubou a faleší bolševického režimu. Ve filmu se ozývají i pevné základy moderního českého hereckého umění, reprezentovaného zejména výkonem Zdeňka Štěpánka, který byl nakonec oceněn prestižní Národní cenou. Svým způsobem ojedinělé je exteriérové řešení, které v té době bylo technicky obtížné (shlédnuto v rámci výstavy čs. legie v Rusku 1914-1920 v archivním kině Ponrepo, 4. 12. 2008).(5.12.2008)

Jízdní hlídka byla ve své době rozvíjením tzv. legionářské legendy, jednoho ze základních pilířů národní mytologie, na které byl postaven étos Československé republiky. Tím nejužším způsobem byla spojená s vlasteneckým cítěním a ztotožněním se s republikánskou ideou. Konec konců, snímek přišel v době, kdy se z Německa začaly ozývat agresivní hlasy a mezinárodní napětí začalo rychle stoupat. Film měl nepokrytě propagandistický rozměr a měl sloužit k posílení sebevědomí československé společnosti. Hodnotit ho dnešníma očima by pochopitelně znamenalo otlouct mu o hlavu nepokrytý patos, přehrávání, divadelní projev některých herců, chudičkou výpravu a dalo by se ještě dlouho pokračovat. Ono je vůbec znát, že československý film ve 30. letech opravdu nepatřil k nějaké filmové avantgardě a měl provinční charakter a nedokázal vytvořit opravdu investičně silné producentské zázemí. Na druhou stranu, pokud se na něj dívám jako na typický produkt doby a přimhouřím lehce oči, tak to na 3 hvězdičky stačí. Celkový dojem: 55 %.(15.3.2017)

• - Film bol natáčaný v okolí Výrovky v Krkonošiach. (dyfur)

• - V úvodu jsou použity záběry z dokumentárního filmu bratří Deglů Legionáři.  (lausik)

• - Zdeněk Štěpánek byl za svůj herecký výkon v roce 1936 odměněn čestnou Cenou ministra průmyslu, obchodu a živností. (Marthos)