Reklama

Reklama

Yamato - Loď smrti

  • Česko Bojová loď Yamato (více)
Trailer

Obsahy(1)

Mladá japonská dívka hledá na jaře roku 2005 v japonském přístavu loď, kterou by si mohla najmout a odplout s ní na moře na pozici 30°43' severní šířky a 128°4' východní délky, avšak bez úspěchu. Záhy se ukáže, že se na dané pozici nachází vrak bitevní lodi Jamato z druhé světové války a jediným, kdo projeví ochotu s dívkou na danou pozici se svou malou lodí plout, se stává do sebe uzavřený starý rybář Kamio, bývalý člen posádky Jamata, který se každoročně odmítá účastnit vzpomínkových akcí na její počest. Posléze vyjde najevo, že dívčin adoptivní otec Učida byl rovněž námořníkem na Jamatu a že byl Kamiovým velitelem a přítelem. Během plavby na udanou pozici začne starý námořník vzpomínat na pohnutou dobu, kdy za války jako patnáctiletý narukoval na palubu nejmohutnější bitevní lodi, která kdy byla v dějinách postavena a plnil na ní těžkou válečnou službu v okruhu spolubojovníků, kteří se stali jeho nejlepšími přáteli. Během služby se musí všichni vyrovnat nejen s krutostí námořních bojů s přesilou amerického námořnictva, ale i se ztrátami v rodině doma v Japonsku, kde je obyvatelstvo těžce zkoušeno masivními americkými nálety. Po bitvě v zálivu Leyte v říjnu 1944, ve které je zničena většina japonského Spojeného loďstva, je Jamato poškozena a stažena do Japonska k opravám. 1. dubna 1945 se Američané vyloďují na ostrově Okinawa a začínají tak přímo ohrožovat samotné japonské ostrovy. Je rozhodnuto ze zbylých lodí zformovat Speciální útočný svaz s Jamatem v čele a vyrazit vstříc sebevražedné misi, kdy má svaz bez letecké ochrany prozazit k Okinawě pomoci jejím obráncům. A tak 6. dubna Jamato vyplouvá na svou poslední plavbu vstříc katastrofě, ale s posádkou odhodlanou bojovat až do posledního dechu. (Hartmann)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

CiPR 

všechny recenze uživatele

Zajímavá ukázka z období . světové války z pohledu Japonska, tedy jeho největší lodi Yamato. Detailnost je úžasná, člověku to ukáže, jak taková loď vlastně funguje a jak vypadá. Poslední bitva je prostě úchvatná. Ukázka toho, jak Japonsko dokázalo "zblbnout" svůj lid a přesvědčit ho, že za něj musí i umřít. To je vidět právě v poslední bitvě, kdy je dopředu jasné, že Yamato ppujde ke dnu. Japonsko však bojuje až do konce a jen pár lidí se z té lodi dokázalo zachránit. Ale to jsem zase film moc přechválil, najde se tu mnoho hluchých míst, kdy se jen a jen a jen a jen povídá a nic se neděje a těhle míst je tu opravdu hodně a hodně lidí to také odradí. 55%. ()

wakage 

všechny recenze uživatele

Dávám dvě hvězdičky kvůli hudbě, která k tomuto filmu vůbec nesedí. Kromě závěrečné scény, při které žádná hudba nehraje a scéna působí jakžtakž reálně a napínavě, je v celém filmu hudba jako z nějakého amerického velkofilmu a to ještě nepříliš zdařilého. Než hudba, která vyloženě ruší a kazí všechny dramatické scény i celkový dojem z tohoto snímku, by v mnoha scénách bylo lepší ticho. ()

Reklama

conery1 

všechny recenze uživatele

" Hovorí sa, že američania dlho bojovať nevydržia." A pozrime sa, bojujú až do dnes. Stále si dokážu vytvoriť nejakého nepriateľa aj tam, kde nie je. Dozvedel som sa, že naj. lode vo vojne nemali ani rusi, či amíci a dokonca ani nemci. Japonci boli tí " machri ". 263 m dĺžky, 72 000 t výtlak, 9 diel, každé s kalibrom 460 mm dokázalo vystreliť náboj ťažký 1.5 tony do vzdialenosti 42 km. A k čomu to nakoniec bolo? Loď nesúca starý názov Japonska - Yamoto, sa potopila spolu so starým myslením tejto krajiny. Vo filme sa striedali naivné scény plné pátosu so silnými chvíľkami, ale tých bolo ako šafranu. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Bitevní loď Yamato je pro Japíky stejný fenomén jako pro Němce Bismarck či Tirpitz... Ze snímku je vidět, že byl určen spíše japonskému divákovi a na západního diváka občas působí typicky asijsky uřvaně a sentimentálně. Český dabing byl jedním slovem strašný, obzvláště v případech, kdy se čeští dabéři snažili češtinu komolit do typicky japonských výkřiků. To působilo až vyloženě srandovně. V původním dubbingu to bylo opoznání lepší. Ve filmu sledujeme vzpomínání starého muže nad místem, kde se Yamato potopil. Vrací se zpět do časů války, kdy byl mladým námořníkem na tomto ocelovém kolosu. Ve snímku se správně objeví i pro japonskou armádu typické trestání přestupků bitím (což se týkalo i výcviku). Máme možno sledovat i poslední akci této bitevní lodě, kterou císařská admiralita poslala na sebevražednou misi s cílem zastavit americké invazní svazy blížící se k ostrovům. Yamato byl sám, bez leteckého krytí a tak se stal snadným soustem Avengerů, Helldiverů a dalších palubních torpédových a střemhlavých bombardérů amerického námořnictva. Spejenecké letectvo ke konci války vládlo obloze a osamocený kolos i s bateriemi protileteckých děl a kulometů neměl valnou šanci neustálé nalétávající vlny přežít.. Poslední okamžiky lodi jsou fakt masakrem. Bohužel mi občas připadalo, že některé sekvence nalétávajících letadel se opakovaly a párkrát jsem si všiml, že američtí námořníci a piloti měli šikmé oči... Celkově se na to koukat dalo, ale snímek bude zajímat spíše milovníci válečných filmů a historie války v Pacifiku... Yamato je dle mého názoru tak z dalších japonských filmů, které brnkají na strunu národní hrdosti a bez ohledu na to, že Japonsko bylo neskutečně krutým agresorem v celé Asii, vyzdvihujíc tak chrabrost a statečnost svých námořníků... A s tím mám trochu problém. * * * ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Yamato zřejmě v srdcích Japonců zaujímá význačné místo. Snad jako poslední symbol jejich nepochybné válečné moci, která s potopením té přerostlé plovoucí baterie vzala zasvé. Ve sci-fi filmech bývá rekonstruována, vybavena paprskomety a kosmickými motory a vyráží vstříc mimozemským nepřátelům. Japonsko opět povstává... +++++ Yamato: loď smrti je ovšem prachobyčejná nostalgická vzpomínka na hrdinné vojáky, jejich kolektivního, nezlomného ducha, soudržnost, odhodlání, hrdost a hlasivky. Zkrátka vojáky i císařské poddané s vlastnostmi, které jim umožnily soužit sebe a znepřátelené národy o poznání déle ve zjevně prohrané válce. Film zoufale se snažící nalézt smysl v oběti tisíců lidí. Snad by v mysli Japonce utrpěla památka padlých, kdyby jejich boj označil za marný, zbytečný, bezdůvodný. Japonské mentalitě v tomto směru patrně nikdy neporozumím. Posedlost nalezením smyslu otravuje dialogy frázovitým, patetizujícím mudrováním, vzájemným, až hysterickým ujišťováním se, že stojí za to zemřit, pro Japonsko a budoucnost. Pravda, hovoří se i o nutnosti žít, ale je zjevné, že film nepředpokládá, že slušně žít by mohli i ti, kteří nejsou připraveni zemřít. +++++ Filmový štáb si sice dal práci se sestavením poměrně velkých kusů interiérů i exteriérů lodi, ale při jejím ničení je již nedokázal užít k ničemu lepčímu, než nabízejícímu se přeřvávání štěkajících protiletadlových kanónů, občasnému upadnutí, průletu letadla a stříkající krvi. Ve vší úctě k mrtvým, tenhle film je tak zbytečný jako jejich oběť a nepomáhá ani snaha nalézt linku k současnosti skrze dceru jednoho přeživšího. Naopak, ta všechno ještě zhoršuje. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • Misia lode Yamato a jej sprievodných plavidiel bola poslednou veľkou akciou japonského námorníctva počas druhej svetovej vojny. Kým krajina vychádzajúceho slnka stratila v bitke približne 4 000 mužov, Američania prišli len o 10 lietadiel a 12 pilotov. Tento stret ukázal zraniteľnosť masívnych hladinových lodí zo strany leteckých útokov. Druhou svetovou vojnou sa tak skončila éra veľkých bojových lodí. (MikaelSVK)
  • Stavba Yamata i Musashi byla přísně tajena, probíhala v loděnicích v Kure a v Nagasaki za hustými závěsy a pod kamuflážovými sítěmi. Svět se o jejich existenci dozvěděl až ke konci války, o jejich technických parametrech až po ní. (CrypzzXD)
  • Podle ustanovení Washingtonské a později i Londýnské smlouvy neměl překročit výtlak bitevní lodě 35 000 tun a ráže děl 406 mm. (CrypzzXD)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno