Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

stOKYi

Môj asi naj film s Joeom Pescim. Myslím, že ani nemm viac čo povedať. Tento film treba jednoducho vidieť a kto má rád Pesciho, určite si obľúbi aj túto skvelú komédiu ktorú nesmierne ťahá nahor tak charakteristický herec ako Pesci určite je. V tomto filme mu sadla rola ako riť na šerbeľ. :)) (20.11.2010) ()

tron

„Zdá sa sami, že si dobre nerozumieme.“ Dvaja nezodpovední študenti (spoznáte Ralpha Macchia z KARATE KID?) sú obvinení z vraždy predavača v samoobsluhe. Všetky dôkazy a svedkovia sú proti nim, no oni sú vraj nevinní. Našťastie je tu bratranec jedného z nich, nedoštudovaný Joe Pesci so svojou frajerkou Marisou Tomei večne umastenou od motorového oleja. Režisér Jonathan Lynn nakrútil ukážkovú situačnú komédiu, kde je dôležité, kto čo povie a ako sa pri tom zatvári. Už úvod s policajným vypočúvaním, kedy sa chalani priznajú k niečomu úplne inému, sa môže smelo zaradiť po bok podobne fenomenálnej scénky z neskoršej komédie NIEČO NA TEJ MARY JE, kde sa Ben Stiller tiež priznal a ani nevedel, k čomu. Snímka nestíha nudiť, pretože Marisa Tomei a Joe Pesci sú na plátne nonstop a obaja sú výborní (vodovodný kohútik, bitka o 200 dolárov). Ostatne, Marisa Tomei dostala za svoj parádny výkon Oscara. Fakt nechápem, ktorý zradný čuramrdán o nej začal rozširovať v tejto súvislosti to, že Oscara získala omylom resp. že predávajúci omylom prečítal jej meno a Akadémia sa to následne hanbila priznať. Je to ale určite hnusný mlok. Silné je aj obsadenie podporných roličiek (Fred Gwynne, Lane Smith, Bruce McGill). ()

Bauer

Jedna z komedií, které se upřímně od srdce zasmějete. Navíc je zvláštní, jak se příběh o soudu dá natočit zábavnou formou. Přece jen, pokud si vzpomeneme na různá soudní dramata, tak vždycky šlo pouze o film, kde se kecalo o sto šest. Zde se sice taky kecá, ale takovéto dialogy jsem opravdu dlouho neslyšel, tak vtipné. Prostě paráda!!! A k tomu všemu dobré hlášky. Dokonce i pár vtipných scén, ale nebylo jich tolik, aby také ne, když je to stavěno hlavně na dialogách. Ale uznejme, že scény, kdy jde hlavní postava spát a něco ho vždy častně vzbudí, nemá vážně chybu. Herecké obsazení taky nemá chybu. Ten trpaslík, Joe Pesci, který chodí oblíkaný jak mafián neměl chybu a hlavně měl styl. Marisa Tomei byla krásná už jako mláda a její výkon je pozoruhodný. Ty kecy o autech mně dostávali. Jedna z mých nejoblíbenějších komedií! ()

Junglista

Klasickej případ, kdy film stojí a padá s jedním (a to zdůrazňuju, JEDNÍM) hercem. Joe Pesci naštěstí utáh celý dvě hodiny celkem bez problémů a pár vtípků mi roztáhlo pusu do úsměvu. Naopak Macchio a Whitfield nevýrazný až hrůza, to tam mohli říznout někoho z komparzu a výsledek byl možná lepší. A neodpustim si rejpanec jako většina lidí, komise byla v roce 1993 asi sjetá jak motyka, protože nevim, ZA CO dostala Marisa Tomei oscara... za hezkej xichtík? Za tu jednu scénu, kdy se trochu rozjela? Šmarjá, to vidět komise moje výkony 8 let zpátky, když sme s kamarádem točili všelijaký srandičky, asi by mě těma soškama zavalili, když jim stačí takhle málo. ()

Oskar

Joe Pesci tady sice vypadá jako pitomec, ale hraje dobře, Marisa Tomeiová (Oscar za vedlejší roli) a Fred Gwynne dokonce výborně. Další malá milá komedie britského režiséra Jonathana Lynna, tentokrát se soudní tematikou. Skutečně nadprůměrná zábava a v malé roli koktajícího advokáta jsem si skutečně užil Austina Pendletona. ()

• V jednej scéne dá sudca Haller (Fred Gwynne) Vincentovi (Joe Pesci) za úlohu naučiť sa alabamské právo. Ide o takmer nesplniteľnú úlohu. Alabama má totiž najdlhšiu ústavu spomedzi všetkých amerických štátov, obsahujúcu takmer neuveriteľných 300 000 slov. Pre porovnanie, ústava Spojených štátov má necelých 4000 slov. (Real Tom Hardy)
  • Marisa Tomei vyhrála zase Oscara za tento snímek jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. V roce 2002 sošku ztratila při stěhování. Údajně ho pak zase našla. (don corleone)