Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)
Trailer

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

Trailer

Šuplík

Piata hviezda bola fakt na spadnutie. Hlavne vďaka údernému výkonu, ktorý na pľaci rozohrali Joe Pesci a Marisa Tomei. Ralph Macchio nezaostával. A výstup toho druhého obhajcu pred porotou bol dokonalý. Takto sa hrá. Proste žasnem. Keď som to pozeral, skoro ma potrhalo od smiechu. Vskutku, filmu k dokonalosti chýba už len krôčik. ()

gojackill

"Jednou jsi na hoře a jindy zas dole." Tento Pesciho citát provází celý film, protože úroveň humoru během celého filmu je značně nevyvážená. Někdy trapné až hanba, ale v zápětí se pro změnu stanete svědky celkem vydařeného gagu. Vedlejší herci vyloženě štvali, protože se pitvořili a taky dost přehrávali (veřejný obhájce, či soudce). Joe Pesci má na to utáhnout celou komedii sám, o tom nepochybuji a zároveň jsem si jistý že to mohl zahrát lépe - umírněněji - bez té přehnané grotesknosti. Vcelku to bylo pohodové a mám rád humor, který si utahuje z buranů, ale ta pachuť a zklamání mi po skončení filmu na patře zůstává. Je to škoda. ()

Martrix

Nízkonákladová, nenáročná, ale překvapivě nehloupá komedie o neprávem odsouzených klucích, které se snaží uchránit od elektrického nábytku Vinny, na první pohled neschopný skoroadvokát, ale na ten druhý... . Velmi pomůže, když si divák uvědomí jak rozlehlé USA jsou a že mezi jednotlivými státy jsou velké rozdíly a často i rivalita. Já v Alabamě žil jen měsíc, ale stejně jsem se díky tomu bavil na její úkor asi víc, než většina Evropanů. Rozdíl mezi New Yorkem a dírou v Alabamě je podobný, jako mezi Prahou a dírou někde v Rumunsku. A v tomto případě se v oné díře ocitnul advokát mizerný, resp. svérázný a nezkušený nováček, který čelil různým překážkám. Od přísného soudce, po smůlu co se klidu na spaní týče. A sebou by vezl kočičku s vizáží Marisy Tomei, která by mu vydatně pomáhala a zdravě ho stimulovala. Řehtat se asi často nebudete, ale usmívat ano. 70% ()

classic

VINCENT GAMBINI - ( Joe Pesci je v tomto období populárny, strieda mafiánske filmy s komediálnymi ), zo začiatku mi liezol na nervy, postupne sa vypracoval vo svojej profesii - právnika, ktorému to najprv - bohvieako nejde, ale musí na sebe popracovať, vhupnúť do tejto neľahkej profesie, pričom má nulové skúsenosti, je takmer neschopný, ale chce pomôcť - svojmu bratancovi, ktorého krivo obvinili, možno nechtiac, či trebárs omylom, lebo sa nachádzal na mieste činu, spolu so svojim kamarátom, pričom dochádza k častým NEDOROZUMENIAM, keď sa okolnosti ešte viac prehĺbia v ich neprospech. Do Alabamy - prichádza práve Vincent so svojou sexy - snúbenicou Lisou Vito, aby ich vysekal z problému. No - javí sa to ako nadľudský výkon, keď Vincent absolútne nevie, ako sa správať v súdnej sieni, jednak je nevhodne oblečený, čo dá neskôr do poriadku, alebo pohŕda súdom, za čo ho posiela - neoblomný sudca - sa schladiť do chládku ! Frajerka ho zakaždým dostane von na kauciu, ale začína jej dochádzať trpezlivosť, no - zohrá - kľúčovú úlohu na lavici svedkov, ako mechanik - odborník, to je najlepšia pasáž filmu, inak film - je nemastný - neslaný, až občas debilný, potom sa to zlepší, akonáhle sa Vincent - spamätá, odvtedy to je káva, ktorá mi chutí... Joe Pesci je výborný, Marisa Tomei - si určite zaslúži Oscar za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ale táto - sympatická herečka, odvtedy nikde nezakotvila, čo by stálo za pozornosť, viac zabudnutá, ako pamätná. Ale páči sa mi, a tak si ju ešte vyhľadám... Žalobcu - Lana Smitha, poznám zo seriálu Superman, kde si zahral šéfa - Perryho Whitea. Inak film ako celok, je zvláštny, divný, nie je to, čo mi osvieži rozum. Nakoniec - kukatelný film, pri ktorom sa chytáte za hlavu... W.T.F. ? ()

campix

Můj bratranec Vinny mě popravdě spíše zklamal. Měl jsem větší očekávání. Trošku mě všichni přítomní tak nějak štvali a to včetně ústřední dvojice Pesci - Marisa Tomei, která je zde většinou chválena. Nějak mi nesedla ta naivita a polopatičnost situací. Je to takové nekonfliktní a příjemné, ale ve finále to nezanechá žádný hlubší dojem. Takže celkově zavládá spíše zklamání. ()

• Režisér Jonathan Lynn je vystudovaný právník, trval tedy na co nejpřasnějším vykreslení soudního procesu. (don corleone)
  • Inkriminovaný obchod s potravinami "Sac o Suds," kde sa udial zločin, je doteraz stále otvorený a nesie aj rovnaký názov. (Real Tom Hardy)
  • V jednej scéne dá sudca Haller (Fred Gwynne) Vincentovi (Joe Pesci) za úlohu naučiť sa alabamské právo. Ide o takmer nesplniteľnú úlohu. Alabama má totiž najdlhšiu ústavu spomedzi všetkých amerických štátov, obsahujúcu takmer neuveriteľných 300 000 slov. Pre porovnanie, ústava Spojených štátov má necelých 4000 slov. (Real Tom Hardy)