Reklama

Reklama

Můj bratranec Vinny

  • USA My Cousin Vinny (více)
Trailer

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (186)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Komedie o soudu, ve které soud hraje až vedlejší roli. Ono vlastně po skvělém Joe Pescim v jeho asi nejlepší roli malého vzteklého taliána všechno hraje vedlejší roli. Další vzor pro budoucí právníky je na světě:) A Marisa Tomei coby jeho přítelkyně byla vážně kočička a i přes jinak naprosto příšernou módu přelomu 80. a 90. let vypadaly její šatičky opravdu hezky. Ale to bude asi trochu i tou náplní;) ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších novodobých příkladů toho, že zábavnou komedii lze postavit na výkonech dvou herců. Sexy nevraživost okolo každého prohození slůvek mezi „chci-být-vidět-kostýmy střídající“ Tomeiovou a překvapivě nepsychopatickým Pescim jsem inhaloval plnými doušky a jako feťák se jimi těšil i během nudnějších minut jejich vzájemného oddělení. Nedorozumění, přes které je scénář přitáhne do centra dění, je navíc geniálně prosté a zápletka na něm vystačí parazitovat až do drobet rozplizlého finiše (kde teprve vyjde najevo, že Tomeiová neměla fungovat jenom jako zpestření pro diváky a Pesciho postavu). 80% Zajímavé komentáře: tron, castor ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Zdá sa sami, že si dobre nerozumieme.“ Dvaja nezodpovední študenti (spoznáte Ralpha Macchia z KARATE KID?) sú obvinení z vraždy predavača v samoobsluhe. Všetky dôkazy a svedkovia sú proti nim, no oni sú vraj nevinní. Našťastie je tu bratranec jedného z nich, nedoštudovaný Joe Pesci so svojou frajerkou Marisou Tomei večne umastenou od motorového oleja. Režisér Jonathan Lynn nakrútil ukážkovú situačnú komédiu, kde je dôležité, kto čo povie a ako sa pri tom zatvári. Už úvod s policajným vypočúvaním, kedy sa chalani priznajú k niečomu úplne inému, sa môže smelo zaradiť po bok podobne fenomenálnej scénky z neskoršej komédie NIEČO NA TEJ MARY JE, kde sa Ben Stiller tiež priznal a ani nevedel, k čomu. Snímka nestíha nudiť, pretože Marisa Tomei a Joe Pesci sú na plátne nonstop a obaja sú výborní (vodovodný kohútik, bitka o 200 dolárov). Ostatne, Marisa Tomei dostala za svoj parádny výkon Oscara. Fakt nechápem, ktorý zradný čuramrdán o nej začal rozširovať v tejto súvislosti to, že Oscara získala omylom resp. že predávajúci omylom prečítal jej meno a Akadémia sa to následne hanbila priznať. Je to ale určite hnusný mlok. Silné je aj obsadenie podporných roličiek (Fred Gwynne, Lane Smith, Bruce McGill). ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Dale Launer .. Soudní drama o chlapcích, kteří jsou díky řadě nedorozumění obvinění z vraždy. Vytrhnout trn z paty jim přijíždí bratránek Vinny (výtečný Joe Pesci) s temperamentní partnerkou (při hádkách neodolatelná Marisa Tomei). Díky nim se konečně rozjíždí poctivě komediální soudní stání (kterému předsedá Fred "Frankenstein" Gwynne, jenž se taktéž nenechá zastínit), které mnohokrát úspěšné rozesměje. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Člověk si myslí, že jako mladej v televizi shlídnul všecky komedie světa a stejně ho pak nějaká něčím překvapí. Jsem nakonec svým způsobem rád, protože se člověk má stále na co těšit a nikdy neví, co v následujících týdnech uvidí, co ho překvapí, co ho potěší nebo pobaví. Tahle komedie to ale ve všech ohledech dokázala a věřím, že kdybych na ní koukal jako mladej, tak tomu fláknu pět hvězd a nedám na ní šáhnout. A to i přesto, že se film odehrává z nejhoršího prostředí, a to soudnictví. Soudy jsou nicméně docela oblíbenou akvizitou kdejakejch hollywoodskejch filmařů a byla jen otázka času, kdy si z ní někdo udělal prdel. Joe Pesci to ale vystihl naprosto přesně a podle mě by to líp ani udělat nešlo. Proto je tahle komedie komedií, ke který se pořád vracet budu, a hrozně rád. Spíš mě udivuje, že jí zdejší televize tak neskutečně ignorujou. Kdyby tohle pustili namísto nějakých trapných filmů, kde hlavní roli má had nebo aligátor, udělali by líp. Jenže jaký má smysl tohle řikat. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (16)

  • Inkriminovaný obchod s potravinami "Sac o Suds," kde sa udial zločin, je doteraz stále otvorený a nesie aj rovnaký názov. (Real Tom Hardy)
  • Nedorozumenie medzi sudcom Hallerom (Fred Gwynne) a Vincentom (Joe Pesci) ohľadom anglického slova "utes" bolo skutočným nedorozumením medzi režisérom a Pescim. Keďže Jonathan Lynn je Brit, občas mal problémy porozumieť Pesciho prízvuku z New Jersey. Niektoré situácie boli natoľko vtipné, že režisér sa rozhodol zaradiť ich do filmu. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama