Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)
Trailer

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

Trailer

dopitak

Nenápadný klenot. Protože se s tím neserou a velice rychle načrtnou, o co půjde. Pak vleze na scénu Joe a dává všemu korunu, pardon, dolar. Nedokázal jsem se sice rozhodnout, jestli se mi Marisa líbí nebo ne, ale svlíknout ji pro všechny případy mohli. A dabing Jana Krause a Václava Postráneckého (jakože i Lassarda Bohumila Švarce v postavě soudce) jsou ozdobou místní soudní síně. Vtipné, dobře napsané. ()

anli

Kriminální komedie ze soudního prostředí,která má vtip,šmrnc a geniální ústřední dvojici-Joe Pesci a Marisa Tomei(zasloužený Oscar)nemají absolutně chybu,takže spousta scén je opravdu nezapomenutelných.Jedna z klasik 90-tých let 20.století,jak stylem vyprávění,tak celkem jednoduchým scénářem,který je postavený na vtipu a výkonech dvou hlavních herců.Je vidět,že režisér je právník,protože některé scény působí až příliš precizně a stroze.Pro mě je to ale především příjemná,pohodová a velmi vtipná podívaná,ke které se rád znovu vracím,takže dávám 85% a poohlížet se po nějaké"sukni"s takovými znalostmi o autech asi nemá cenu,že? ()

Bauer

Jedna z komedií, které se upřímně od srdce zasmějete. Navíc je zvláštní, jak se příběh o soudu dá natočit zábavnou formou. Přece jen, pokud si vzpomeneme na různá soudní dramata, tak vždycky šlo pouze o film, kde se kecalo o sto šest. Zde se sice taky kecá, ale takovéto dialogy jsem opravdu dlouho neslyšel, tak vtipné. Prostě paráda!!! A k tomu všemu dobré hlášky. Dokonce i pár vtipných scén, ale nebylo jich tolik, aby také ne, když je to stavěno hlavně na dialogách. Ale uznejme, že scény, kdy jde hlavní postava spát a něco ho vždy častně vzbudí, nemá vážně chybu. Herecké obsazení taky nemá chybu. Ten trpaslík, Joe Pesci, který chodí oblíkaný jak mafián neměl chybu a hlavně měl styl. Marisa Tomei byla krásná už jako mláda a její výkon je pozoruhodný. Ty kecy o autech mně dostávali. Jedna z mých nejoblíbenějších komedií! ()

kaylin

Nic jsem od tohoto snímku nečekal, o to větší bylo moje překvapení, když jsem ho začal sledovat. Člověk by si myslel, že film ze soudní síně ho nemůže překvapit, ale když je dobře natočený, tak to dokáže. Navíc je to komedie, která vám sedne díky skvělým hercům v hlavních i vedlejších rolích. Ale hlavně Joe Pesci a Marisa Tomei film táhnou. ()

igi B.

No, tři a půl. Lehce nadprůměrná situační - konverzační - leč přece jen poněkud rutinní - americká komedie. Joe Pesci by jistě hvězdiček zasloužil víc (když už za nic jiného, tak za to, že místy z téhle taškařice dokázal udělat opravdovou parodii na americká soudní dramata) ale film jako takový ne. Prostě dobrý film. Nic víc... - - - P.S. Musím uznat, že poté, co jsem tenhle film uviděl v celé kráse (oproti televizi originální zvuk a formát obrazu 1,85:1) na dvd (19.5.2008), upravil jsem původní komentář a zaokrouhlil hodnocení nahoru. Bez pocitu viny přiznávám - proti tv - úplně jiný zážitek... ;-) ()

• Marisa Tomei vyhrála zase Oscara za tento snímek jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. V roce 2002 sošku ztratila při stěhování. Údajně ho pak zase našla. (don corleone)
  • Okres Beechum není skutečným okresem v Alabamě. Kromě toho, i když se děj odehrává v Alabamě, film se natáčel v Georgii. (don corleone)