První rok znárodněné kinematografie přinesl na plátna kin pětici filmů z okupační tematikou. Jednoznačně nejlépe dopadlo okupační drama režiséra Františka Čápa Muži bez křídel, situované do událostí kolem heydrichiády. Hrdiny příběhu s akčními prvky jsou členové odbojové skupiny, kteří pracují na mimořádně exponovaném místě - na ruzyňském letišti. Jde většinou o zaměstnance údržbářských dílen, kteří ukrývají mimo jiné i malého chlapce Jirku, který zázrakem přežil tragédii v Lidicích. Proti nim stojí německé vedení letiště, gestapo a velice aktivní donašeč - vedoucí údržby Ullmann, původem sudetský Němec... (Česká televize)

klúčik

Film o odboji na letisku. Film bol celkom dobre urobený. Keby bol natočený v roku 1952 , tak by KSČ riadila nielen odboj , ale aj ťaženie armády. Tu sa politika nespomína, tu sa ukazuje o boji proti nemeckej mašinérii. Výborný výkon pána Linkersa. Filmu dávam 55%. ()

Roman Albach

Skvělý film, který díky tomu, že vznikl pouhý rok po osvobození, je velice autentický. Všichni herci věděli, co hrají a proč. Bylo to patrné z každého jejich pohledu. Stejně tak František Čáp měl přesnou představu, co bude točit. Vznikl tak velký film o nenápadném hrdinství, které kapku po kapce ztěžovalo okupantům jejich situaci. Postava Gustava Nezvala je nešťastná, napadá mě německé slovo Pechvogel. Ale dnes víme, že byla řada bojovníků za svobodu, která rychleji konala, než přemýšlela.... samotný konec filmu se vztyčováním československé vlajky je velmi emotivní. Za normálních okolností by mi asi už vadil, ale v tomto případě (rok 1946) je zcela namístě. ()

kebom

Príbeh má veľmi dobrú myšlienku, na scenári však cítiť, že bol písaný na rýchlo... Herci hrajú značne silene a niektoré situácie sú dosť neuveriteľné. Škoda toho konca, ten sa skutočne nepodaril... ()

Eluin

Chápu, že to bylo natočené ve zjitřené poválečné atmosféře, ale i tak na mě film působil poněkud nerealisticky a zbytečně pateticky (zejména ten úplný závěr). ()

kostej_

Jako jeden z mála českých filmů film postavený víc na struktuře soudobé reality než na obvyklých trampotách českého človíčka. Díky tomuto u nás vzácnému přiblížení se světové kinematografii (a vzdálení se typickému českému divákovi) jde o jediný český film, který vyhrál Zlatou palmu v Cannes. ()

MickeyStuma

Velice rázný snímek o hrůze doby v období po atentátu na Heydricha. Jedná se dokonce i o snímek, který připomíná osud Lidic. I když pravda, události jako atentát na Heydricha, vypálení Lidic a pražského povstání jsou střihově připomenuty zkratkovitě, ale to je asi jen na svou dobu kvůli náročnosti scén. Snímek, který vznikl pouhý rok po válce a ve svém smyslu i velice odvážně. Příběh o odbojové skupině, v tomto případě na letišti, není nic neobvyklého, ale tragický osud chlapce, který přežil vyhlazení Lidic jenom proto, že byl zrovna v tu dobu se svým strýcem mimo obec na letišti, by asi dnes už nikdo nezopakoval. Ale taková krutá doba to prostě byla. Samozřejmě je v centru dění vysílačka a dějově asi i překvapení, že u německých nacistů pracuje česká sekretářka dělající skutky pro odboj. Stopáž snímku je na celovečerní film krátká, ale alespoň se do děje nevsunovali zbytečné vedlejší věci. Velice povedený film ještě bez ideologického vyznění a tak je nepochopitelné jeho opomíjení. I když pravda, závěrečné vyobrazení pražského povstání v obraze prolínající tří záběry, kde je mimo jiné i usměvavá žena omotaná pásem s nábojnicemi tak, že by ji i John Rambo záviděl a v ruce držící vlající vlajku moc na důvěryhodnosti nepřidá. ()

Havala

Výborné drama s Gustavem Nezvalem. Netušil jsem že ještě z těchto let jsou tak kvalitní snímky. Doporučuju jako povinnou četbu. ()

Pitryx

Klasické válečné drama. Děj v souvislostech trošku pokulhává, ale není to nějak výrazné. Herci výborní, hudba pana Kalaše a kamera nevím koho rovněž. Není co dodat. 201312216201/6202+++++Klasika pana Čápa jako více jeho filmů. Natočeno je to dobře, herci umí, má to dokonce i svěží děj. Ničím to sice z řady nevybočuje, ale jako film pro pamětníky naprosto dostatečný. Tedy, dostačující. 20170516 7203/7221 ()

DonBraso

Já byl až kupodivu spokojen. Rok po válce chytnul Franta Čáp odbojáře a natočil film z Ruzyně. Líbí se mi, že němčina zůstala neotitulkovaná. Film má příměs lehké kriminální noty, která byla skvělá. Vlastně čekáte zrádce a jen nevíte, kdo to může být. Herecky taky fajn. Sudeťáci jsou zde vykresleny jak si žádala doba a hlavně skvěle zahraná. Sice tu někdo už zvedal obočí nad gestepam, ale o tom by přeci nebylo to překvapení, že se něco chystá. Já si myslím, ,že důležité bylo mít lidi co dokáží pracovat a zrovna na součástky do letadel nemohl dělat úplně každý. Berme platnou minci, že sledujeme film. Režisérky je to vážně natočený dobře .Líbila se kvalitní kamera s předělama do scén, která je hlavně na úplném konci s českou vlajkou a Nezvalem .Film co měl sdělit, sdělil a na tu dobu příjemně překvapil. Největší překvapení je, že je vlastně ještě lepší než kdejaký nový film  o té době. Jirka a Lidice a máš scénu jak kráva. ()

Salvator

Velmi zajímavý film, který si přes svoji mnohdy až dětskou naivitu děje, dokázal udržet dávku napětí po celou dobu. ()

Agnostik

Na svoji dobu,hlavně v poválečné euforii jistě velký hit plný vlastenecké hrdosti.4 hvězdičky dávám za sympatické pojetí a přes tehdejší technicky omezené filmové možnosti,za snahu natočit film z jistou dávkou napínavé zápletky o odboji na tehdejším pražském letišti. ()

ssarka

velmi dobré téma, tehdy ještě hodně živé....lepší než mnohé filmy moderní doby....ženské postavy excelentní.... ()