André a včela

• USA The Adventures of André and Wally B. (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Rodinný
USA, 1984, 2 min

Režie:

Alvy Ray Smith

Scénář:

Alvy Ray Smith

Poklidnému šlofíku v příjemném zalesněném údolí se nic nevyrovná. Když je však André po probuzení přivítán otravným hmyzem se žlutočernými pruhy a ošklivým žihadlem, rychle se vydá na svižný (a bolestivý) pochod. André si myslí, že je mazaný a dokáže včelu přechytračit a setřást. Ale stejně jako všechen bodavý hmyz je i naše včela vždy o krok napřed a dokáže dostihnout jakýkoli cíl během několika sekund. (HBO Europe)

Tomco

na tu dobu a na vtedy dostupne technicke vymozenosti velmi zdarily pixarovsky kratas. na zaciatok velkej kariery tak akurat. ()

Slarque

Historický unikát. Alvy Ray Smith koordinoval práci dvou týmů, které na předpotopních počítačích dokázaly nevídané. Jeden tým měl na svědomí pozadí s miliónem nezávisle se pohybujících bodů. Tým vedený Johnem Lasseterem poprvé předvedl animaci postav, které se neskládaly jen ze základních geometrických tvarů. Jistě, nemá to zápletku ani příběh, že André má být android jsem nepochopil (a nedává mi to smysl), ale dokážu si prostě představit, jak na to všichni v roce 1984 čučeli s bradami spadlými na prsa. ()

Stanislaus

Začátky jsou vždy krušné ... a toto není výjimka. Začíná to hezkou melodií na bázi indiánských písní a ... to je asi všechno. Ten zbytek mě nějak minul. Je to takové nemastné neslané, mohli být trochu odvážnější. Ten André vydával zvuky jako kačer Donald :-) ... se mi teda aspoň zdálo. ()

Flego

Animačne a hudobne dokonalé. Lucasfilm skúšal niečo nové a hoci sa to podarilo, mohli si dať záležať aj na príbehu. ()

Falcor

Pokud nepobaví pidi honička čehosi s včeličkou, tak určitě pobaví představa, jak vypadal a kolik asi stál počítač, který to v dobách, kdy ve světě masově kralovalo ZX Spectrum a osmibity, dokázal vyrenderovat. ()

Cimr

Jasně že na tehdejší poměry to byla superbomba a přelom v dějinách filmu, ale z dnešního pohledu to působí tak amatérsky, že se na to nedá koukat. Ještě že to má jenom dvě minuty. ()

kaylin

"André a včela" je převratným snímkem, ale když se na něj dnes podíváte, je to prostě jen chvilková záležitost. Nic převratného, co by vám přišlo skutečně geniální. Jenže je nutné si uvědomit, že tohle je snímek z roku 1984, kdy 3D počítačová animace ještě neletěla, ale naopak byla v plenkách. "André a včela" je první snímek, který byl plně animovaný na počítači jako 3D. Když si uvědomíme, jaké počítače byly v roce 1984 dostupné, trochu to překvapí. Ale tohle je pokrok. Díky němu se můžeme těšit z filmů jako "Hledá se Nemo" nebo "Rebelka". Ano, i když je v úvodu uvedeno Lucasfilm, tohle je první projekt, který stál u zrodu legendárního studia Pixar. Studio krátké filmy produkuje až do současnosti, a tak se společně na všechny podíváme. Jak jsem řekl, "André a včela" je jejich první film, je to film přelomový, ale dnes je to prostě jen trochu moc umělá animace s velmi jednoduchým příběhem. André je zvláštní postavička, která utíká před včelou. Snímek je opravdu jednoduchý, příběh zde není zásadní, a i když je zde pointa, přece jen to není jako vtípek nijak propracované. Jak říkám, film oceníte hlavně ve chvíli, kdy pochopíte, že tohle je poprvé, co se film kompletně vyráběl pomocí CGI (Computer-generated imagery). Z hlediska technologického úspěch, z hlediska uměleckého jednohubka, která vás v životě asi příliš neovlivní. ()

Damiel

Odsoudit grafiku porovnáním s aktuální produkcí je jako srovnávat první televizor s plazmovým. Klobouk dolů, co tehdy v předchůdci studia Pixar dokázali - toto byl první krůček k Příběhu hraček, Nemovi, Autům, Úžasňákovým a dalším super filmům, které předefinovali animovaný žánr. ()