Veronika, prostě Nika (TV film)

Rodinný

Československo, 1980, 65 min

Film, ve kterém neposedné děvčátko Veronika (prostě Nika) miluje zvířata a zlobí svého staršího bratra. Díky její roztomilosti jí všechno prochází až do chvíle, kdy se její životní cesta skoro až osudově protne s místním pedofilem. Věřím, že poslední čtvrthodina musí vyděsit nejedno dítě. To byl asi i záměr tvůrců - varovat příliš důvěřivé děti před zlem. První filmová role mé oblíbené dětské hvězdy Michaely Kudláčkové.(3.3.2010)

Michaela Kudláčková byla asi největší dětskou holčičí hvězdou, její bezprostřednost je nádherná a podobně jako v pozdějším filmu Poslední propadne peklu je naprosto přirozená. Veronika je její první filmovou rolí před kamerou a že by bylo poznat nějakou trému nebo nerozhodnost, to ani omylem! Vyrovná se s přehledem svým filmovým rodičům Ivě Janžurové a Vladimíru Brabcovi, řekl bych, že je i přehraje. Jejího bratra si zahrál Boleslav Skalski, známý asi nejvíce z Chalupářů jako synek cigána Ferka. Sousedem byl Tomáš Šimek, syn režisérky Věry Plívové-Šimkové. Zajímavou roli si střihl Karel Augusta, který Niku lákal v noci do háječku, aby jí ukázal ježky :). Vždycky, když se jí snažil osahávat nebo slibovat pejska, tak hrála taková pohodová a poťouchlá melodie, že jsem se musel chlámat! :D. Petr Skoumal se docela odvázal a jeho hudba je dost rozmanitá, ke konci dokonce i akční. Libuše Koutná natočila nenáročnou humornou televizní hru o malé milovnici zvířat a o tom, že cizím lidem by neměla důvěřovat.(4.3.2019)

• ostravak30

Upištěný hlas M. Kudláčkové mi už po chvíli leze na nervy, zvláště když její roli projde prakticky cokoli, zatímco její bratr je stále z něčeho obviňován. Ostatně, některé momenty z tohoto pohledu jsou docela nelogické. Závěr pak částečně napravuje reputaci dramatem, ale opravdu jen částečně, protože zase takové drama to není a protože to, co se nepovedlo během celých šedesáti minut, pět posledních minut vážně nespraví. Dejme tomu, že by ještě ušel scénář a trošičku i hudba, ale děj je po chvíli trochu opakovaný a tím pádem začíná být nudný. Je to film, který má po právu nízké hodnocení a měl by jít ještě níž, k čemuž mu dopomáhám dvěma hvězdami.(5.3.2019)

Film jakoby určený hlavně pro školní představení a následnou přednášku. To neříkám jako zápor, ostatně kvalitou tento rámec rozhodně přesahuje a ke konci je to i poměrně dost napínavé. Michaela Kudláčková patří dodnes k nejtalentovanějším dětským herečkám vůbec a Karel Augusta dokázal být slizký jako úhoř. Věta "Hňoucej Venoušku hňoucej" se stala v naší rodině stálicí.(19.3.2010)

Náhodně viděno v televizi. Nečekala jsem od toho nic a dostala celkem koukatelnou podívanou. Potěšili mě přirození dětští herci (Tomáš Šimek se mi zdál místy slabší), to se dneska už prostě nevidí. Karel Augusta zahrál roli pedofila skvěle, musím říct, že vždy když sáhnul Michaele Kudláčkové, alias Veronice na ten její blonďatý culík, tak mi bylo nevolno.(2.9.2019)

• - Debut dětské hvězdy Michaeli Kudláčkové. (M.B)

• - Příběh se odehrává převážně v Praze-Braníku, v ulici Skaláků. (sator)

• - Ačkoli zde hraje Karel Augusta zločince a Michaela Kudláčková poškozenou dívku, v seriálu My všichni školou povinní (od r. 1984) spolu hrají role otce a dcery. (M.B)