Veronika, prostě Nika (TV film)

Rodinný

Československo, 1980, 65 min

• honajz

Sice coby asi dvanáctileté děcko jsem tehdy na výletě v Praze viděl, jak natáčejí krádež psa před samoobsluhou na Pohořelci, tudíž mám k tomuto televiznímu filmu zvláštní vztah, ale celkově se mi moc nelíbil tehdy a nelíbí ani dnes Kudláčková hraje svou stále stejnou uječenou nánu, a tady je nána ještě větší, až je člověku líto toho jejího bráchy, který to za ni vždycky uhladí. Proto nechápu katarzi - sice se nakonec holce naštěstí nic nestalo, ale vzala si z toho skutečně ponaučení, nebo bude pořád blbnout? (Jinak ten úvod se zvířaty mi přišel jako opajcnutý z tehdy populárních Durrelových knížek).(8.3.2019)

Sobecká, ale naivní holčička si dělá co chce, navíc její hlouposti odnáší často starší bratr. Měli jsme až moc času na to, začít ji nemít rádi, ovšem osud, který kolem ní kroužil, jsem jí samozřejmě stejně nepřál. Varovné stále, přestože v dnešní době tyto aktivity často nepřesahují rámec internetu. Každopádně stopáž mohla být o dost zbytečné vaty kratší.(8.11.2020)

Karel Augusta toho pedofila zahrál tak přesvědčivě, že mi z něho ještě dnes běhá mráz po zádech. Mimochodem, docela odvaha v tehdejší době. I dnes jsou jednodušší lidé schopni si herce v civilním životě ztotožnit s nějakou jeho zápornou filmovou (nejčastěji seriálovou) postavou a podle toho se k němu chovat, ale řekl bych, že tenkrát takové v hlavě placaté lidi potkat a býti jimi slovně napaden bylo pravděpodobnější.(18.1.2013)

Docela mi je líto, že po revoluci to šlo s rodinnými filmy z kopce, jak v kinech, tak v televizi. Co na tom, že šlo vesměs o předvídatelné moralitky či snímky s příkladnými charaktery. Právě cit vtělit se do dětské duše, vést herce a mít čuch na talenty povyšuje i sebehloupější příběh na příjemnou podívanou, hlavně na ranní probuzení. Veronika sice nepatří mezi špičku, ale díky živelné Kudláčkové, neotřelé tématice i snaze vykreslit hrdinku ne zrovna jako sympaťačku jde o dobrý průměr, který v závěru může pro děti hraničit s thrillerem.(18.8.2009)

Jako kluk jsem měl jiné filmové dětské lásky, než přidrzlou Kudláčkovou. Ale film se mi tehdy (i teď po letech) celkem líbil. Ale uz kdyz jsem film viděl tenkrát jako dítě mě zaujala nejvíc líbivá hudební složka. Někdy mi Skoumalova chytlavá a hravá hudba připomíná, třeba jako v tomto případě, hudbu Vladimira Cosmy k francouzským komediím.(11.3.2019)

• - Příběh se odehrává převážně v Praze-Braníku, v ulici Skaláků. (sator)

• - Debut dětské hvězdy Michaeli Kudláčkové. (M.B)

• - Ačkoli zde hraje Karel Augusta zločince a Michaela Kudláčková poškozenou dívku, v seriálu My všichni školou povinní (od r. 1984) spolu hrají role otce a dcery. (M.B)