• slovenský

Andrew Braunsberg

Humphrey Dixon

Scénografie:

Veljko Despotović

Robinsonov Kruzoov som už videl kopu. A tento je po českom bábkovom a ruskom hranom tretí najlepší, vlastne najlepší z tých všetkých anglo-amerických pičovín poslednej doby. Dosť nízke hodnotenie vzhľadom na silné kvality filmu (excelentná kamera, zvláštna ponurá atmosféra podfarbená výbornou hudbou). Nie pán Pohrobek, toto nemá s multi-kulti dogmatizmom a propagandou nič spoločné, skôr presne naopak (trošku ste asi nepochopil záver filmu), tu išlo o čisto humanistické gesto späté s pozitívnou premenou osobnosti (asi ste to nepostrehli, ale hlavná postava bola otrokárom).(25.1.2017)

Neviem či tu niekto vie aj ohodnotiť kvalitný film a až ma zaráža, aké ratingy tu na čsfd majú niektoré naozaj vynikajúce snímky a zasa naopak, aké preceňované sú niektoré filmy. Nádherná kamera v réžii Caleba Deschanela, ktorý si dá na obraze filmu veľmi záležať. Stačí spomenúť film Mela Gibsona The Passion Of The Christ, kde sme mohli vidieť, ako to vie Caleb s kamerou a potvrdil to už dávno predtým, aj v tomto jeho snímku z osemdesiatych rokov natočenom voľne na motív slávnej knihy od Daniela Defoe. Krásny a farebný snímok s úžasnými zábermi na dokonalú vegetáciu krajiny priamo v lone panenskej prírody niekde na zabudnutom ostrove, v spojení s nádhernou emotívnou hudbou a minimálnym počtom dialógov, robí z tohto filmu úžasný poetický a obrazový zážitok.(23.3.2009)

„Až sa chvejem, keď si pomyslím, že tu budem bez neho.“ Ďalší Robinson Crusoe? A prečo nie. Na príbeh na temnom ostrove stroskotaného otrokárskeho hrdinu (strašne nudnej, nezáživnej a prestarnutej) knihy Daniela Defoea sa dá pozerať rovnako donekonečna, ako na osemdesiate filmové spracovania doktora Jekylla, pána Hydea, Ostrova pokladov, či Baskervillského psa. Adaptácia z roku 1988, s Aidanom Quinnom je nakrútená rovnako neoriginálne, ako uspokojujúco. Dej sa odvíja sa v duchu odškrtávania povinných scén z románu. Plavba. Búrka. Ostrov. Samota. Pes. Zvykanie si. Kanibali. Piatok... Mne to stačilo :-))(23.3.2009)

• MM_Ramone

Veľmi slabé filmové spracovanie známeho románu spisovateľa Daniela Defoa o mužovi, ktorý sa ocitne po stroskotaní lode, na malom, neobývanom exotickom ostrove uprostred oceánu. Ako jediný z posádky zostal nažive. Lenže situácia v ktorej sa nachádza je nezávideniahodná. Príbeh Robinsona Crusoe určite poznáte. Neraz už bol prevedený aj do filmovej podoby. Konkrétne táto anglická verzia z roku 1988 za moc nestojí. Aidan Quinn absolutne vôbec nezvládol titulnú úlohu. "Crusoe" v jeho podaní je nepresvedčivý, nesympatický a nudný. **(22.3.2009)

• Siegmund

Pokud budu hodně vážit slova, tak napíšu, že se jedná o velmi, ale opravdu o velmi svérázné pojetí známého příběhu. Celý film na mě působil dojmem naprostého amatérizmu. V nejlepším případě nízkorozpočtovým filmem. Práce kamery, volba záběrů, nasvícení scén byly podle mě naprosto nulové. Mnoho scén je zabíráno do protisvětla, takže sledování děje připomínalo spíš stínové divadlo. Herecké výkony veškeré žádné. Jednu hvězdičku jsem dal za myšlenku, že zachráněný domorodec se nemusí automaticky a okamžitě stát zachránci přítelem. Děj filmu byl povětšinou velmi nudný. Zajímavé věci, které mohly být nositeli zajímavého děje, byly zcela vypuštěny.(26.7.2014)