• slovenský

Michael Kamen

Andrew Braunsberg

Humphrey Dixon
  • MM_Ramone

Veľmi slabé filmové spracovanie známeho románu spisovateľa Daniela Defoa o mužovi, ktorý sa ocitne po stroskotaní lode, na malom, neobývanom exotickom ostrove uprostred oceánu. Ako jediný z posádky zostal nažive. Lenže situácia v ktorej sa nachádza je nezávideniahodná. Príbeh Robinsona Crusoe určite poznáte. Neraz už bol prevedený aj do filmovej podoby. Konkrétne táto anglická verzia z roku 1988 za moc nestojí. Aidan Quinn absolutne vôbec nezvládol titulnú úlohu. "Crusoe" v jeho podaní je nepresvedčivý, nesympatický a nudný. **(22.3.2009)

• Pohrobek

Pravděpodobně "odpověď" na čtrnáct let starý Goldův snímek Man Friday s Peterem O'Toolem, jehož beznadějnost, syrovost, nevyhnutelnost a pravdivost musela položit každého do kolen. Deschanel polemizuje s Goldem a snaží se nám sdělit, že soužití kultur a ras možné je. Nečiní tak úplně nejhloupěji - z oné Brosnanovy verze je mi skoro na zvracení -, O'Toolově Robinsonovi se však žádný Aidan Quinn nevyrovná a fim je dost slabý i po scénáristické a režijní stránce.(17.7.2005)

„Až sa chvejem, keď si pomyslím, že tu budem bez neho.“ Ďalší Robinson Crusoe? A prečo nie. Na príbeh na temnom ostrove stroskotaného otrokárskeho hrdinu (strašne nudnej, nezáživnej a prestarnutej) knihy Daniela Defoea sa dá pozerať rovnako donekonečna, ako na osemdesiate filmové spracovania doktora Jekylla, pána Hydea, Ostrova pokladov, či Baskervillského psa. Adaptácia z roku 1988, s Aidanom Quinnom je nakrútená rovnako neoriginálne, ako uspokojujúco. Dej sa odvíja sa v duchu odškrtávania povinných scén z románu. Plavba. Búrka. Ostrov. Samota. Pes. Zvykanie si. Kanibali. Piatok... Mne to stačilo :-))(23.3.2009)

• Siegmund

Pokud budu hodně vážit slova, tak napíšu, že se jedná o velmi, ale opravdu o velmi svérázné pojetí známého příběhu. Celý film na mě působil dojmem naprostého amatérizmu. V nejlepším případě nízkorozpočtovým filmem. Práce kamery, volba záběrů, nasvícení scén byly podle mě naprosto nulové. Mnoho scén je zabíráno do protisvětla, takže sledování děje připomínalo spíš stínové divadlo. Herecké výkony veškeré žádné. Jednu hvězdičku jsem dal za myšlenku, že zachráněný domorodec se nemusí automaticky a okamžitě stát zachránci přítelem. Děj filmu byl povětšinou velmi nudný. Zajímavé věci, které mohly být nositeli zajímavého děje, byly zcela vypuštěny.(26.7.2014)

Proslulý román Daniela Defoa je pro mnoho filmařů bezednou studnicí, z níž však většinou pohříchu čerpají vždy, když (použijme snookerového termínu) chtějí zahrát na jistotu. Skuteční mistři jako Buňuel a Látal ovšem dokázali, že i Příběh námořníka z Yorku nabízí živnou půdu osobitým autorským interpretacím. K oběma jmenovaným můžeme s hrdostí přiřadit i Caleba Deschanela (původním povoláním kameramana, avšak také jednoho z těch, kteří, když bylo v Twin Peaks nejhůře, dokázal laťku nastavit zpět do správné polohy). Robinson Crusoe v Deschanelově podání, je jakožto člen posádky otrokářské lodě kdesi počátkem 19. století zbaven takřka všech romantických a humanistických poselství. Jeho setkání s "Pátkem" tak spíše než historku o břemeni bílého muže nabízí mnohdy pikantní pohled na střet kultur.(27.2.2008)