• slovenský

Scénografie:

Veljko Despotovič

Kostýmy:

Nadežda Perovič

Neviem či tu niekto vie aj ohodnotiť kvalitný film a až ma zaráža, aké ratingy tu na čsfd majú niektoré naozaj vynikajúce snímky a zasa naopak, aké preceňované sú niektoré filmy. Nádherná kamera v réžii Caleba Deschanela, ktorý si dá na obraze filmu veľmi záležať. Stačí spomenúť film Mela Gibsona The Passion Of The Christ, kde sme mohli vidieť, ako to vie Caleb s kamerou a potvrdil to už dávno predtým, aj v tomto jeho snímku z osemdesiatych rokov natočenom voľne na motív slávnej knihy od Daniela Defoe. Krásny a farebný snímok s úžasnými zábermi na dokonalú vegetáciu krajiny priamo v lone panenskej prírody niekde na zabudnutom ostrove, v spojení s nádhernou emotívnou hudbou a minimálnym počtom dialógov, robí z tohto filmu úžasný poetický a obrazový zážitok.(23.3.2009)

Proslulý román Daniela Defoa je pro mnoho filmařů bezednou studnicí, z níž však většinou pohříchu čerpají vždy, když (použijme snookerového termínu) chtějí zahrát na jistotu. Skuteční mistři jako Buňuel a Látal ovšem dokázali, že i Příběh námořníka z Yorku nabízí živnou půdu osobitým autorským interpretacím. K oběma jmenovaným můžeme s hrdostí přiřadit i Caleba Deschanela (původním povoláním kameramana, avšak také jednoho z těch, kteří, když bylo v Twin Peaks nejhůře, dokázal laťku nastavit zpět do správné polohy). Robinson Crusoe v Deschanelově podání, je jakožto člen posádky otrokářské lodě kdesi počátkem 19. století zbaven takřka všech romantických a humanistických poselství. Jeho setkání s "Pátkem" tak spíše než historku o břemeni bílého muže nabízí mnohdy pikantní pohled na střet kultur.(27.2.2008)

Průměrná adaptace známé literální klasiky. Problem filmu je v tom, že samotný román je velice naivní (ale na dobu jeho vzniku je to ajceptovatelné) a na moderní film se vůbec nehodí. Scénáristé se snažili pomoci lehčím předěláním děje. Z mladého kupce z Yorku se stal nemilosrdný otrokář. Pátek je naopak opravdový divoch, kanibal. A z jeho "kamarádů" jde fakt strach. Ostrov je malebný (tropický ostrov je i pro dnešního člověka oázou a rájem) a jeho výběr se producentům povedl. Celkově se jedná o dostatečně kvalitní film, jenž přebíjí pozdější verzy s 007 o pěkný kus, bohužel ale třeba na naši loutkovou verzi nemá ani náhodou.(24.2.2010)

• MM_Ramone

Veľmi slabé filmové spracovanie známeho románu spisovateľa Daniela Defoa o mužovi, ktorý sa ocitne po stroskotaní lode, na malom, neobývanom exotickom ostrove uprostred oceánu. Ako jediný z posádky zostal nažive. Lenže situácia v ktorej sa nachádza je nezávideniahodná. Príbeh Robinsona Crusoe určite poznáte. Neraz už bol prevedený aj do filmovej podoby. Konkrétne táto anglická verzia z roku 1988 za moc nestojí. Aidan Quinn absolutne vôbec nezvládol titulnú úlohu. "Crusoe" v jeho podaní je nepresvedčivý, nesympatický a nudný. **(22.3.2009)

• Siegmund

Pokud budu hodně vážit slova, tak napíšu, že se jedná o velmi, ale opravdu o velmi svérázné pojetí známého příběhu. Celý film na mě působil dojmem naprostého amatérizmu. V nejlepším případě nízkorozpočtovým filmem. Práce kamery, volba záběrů, nasvícení scén byly podle mě naprosto nulové. Mnoho scén je zabíráno do protisvětla, takže sledování děje připomínalo spíš stínové divadlo. Herecké výkony veškeré žádné. Jednu hvězdičku jsem dal za myšlenku, že zachráněný domorodec se nemusí automaticky a okamžitě stát zachránci přítelem. Děj filmu byl povětšinou velmi nudný. Zajímavé věci, které mohly být nositeli zajímavého děje, byly zcela vypuštěny.(26.7.2014)