Reklama

Reklama

Crusoe

Obsahy(1)

Píše se rok 1808 a lovení černochů, kteří jsou posléze prodáni, jako otroci, je jednou z nejrozsáhlejší, obchodní aktivitou. Mladý Crusoe se obchodu s otroky také věnuje, chce větší výdělek a rozhodne se plout na Guineu, odkud by mohl přivézt mnoho otroků, s minimálním úsilím. Crusoe si promluví s panem Mahrem, který otroky prodává v dražbách, a získá od něj loď s námořníky i s kapitánem Hradingem. Po pár dnech na moři zastihne loď velká bouře a loď ztroskotá u břehů neznámého ostrova. Ztroskotání přežije jen Crusoe a kapitánův pes Scamp. Crusoe vyleze na vrchol ostrova, aby se rozhlédl, ale nečekal, že všude kolem bude jen moře. Druhý den doplave Crusoe ke ztroskotané lodi, odkud dopraví na ostrov nějaké zásoby, zbraně a kapitánův deník. Crusoe se porozhlédne po ostrově a najde i lidské ostatky, což ho trochou vyděsí. Crusoe začne stavět přístřeší, oplotí si kus půdy, kde uzavře divoké husy a začne stavět loď. Crusoe zkouší vypěstovat potraviny a přitom dokončil svou loď, ale spuštění lodi na moře se nezdařilo. Scamp zemřel, Crusoe je smutný, ale záhy má jiné starosti. Na ostrov připluli domorodci z jiného ostrova, kteří Crusoeův ostrov používají jako pohřebiště a k pohřbu patří obětování tří černých mužů. Crusoe vše sleduje, zachrání třetího černocha, kterého vezme k sobě do příbytku. Ráno černocha doma nenajde, ale jeho hlavu najde na pohřebišti a zjistí, že je s ním na ostrově jeden z domorodců. Přes vzájemné, nezdařené, pokusy se jeden druhého zbavit, začnou nakonec žít vedle sebe v přátelském duchu. Když připluje k ostrovu loď, snaží se Crusoe na sebe upozornit, ale námořníky více zajímá ulovení domorodec, kterého Crusoe považuje za přítele. Domorodec je odvlečen na loď, kam Crusoe dopluje na malé loďce a kde je osazenstvem lodi přijat. Crusoe se moc nevyjadřuje, ale v noci pustí svého přítele z klece a posadí jej do loďky, na které k lodi připlul … (TV Prima)

(více)

Recenze (19)

tron 

všechny recenze uživatele

„Až sa chvejem, keď si pomyslím, že tu budem bez neho.“ Ďalší Robinson Crusoe? A prečo nie. Na príbeh na temnom ostrove stroskotaného otrokárskeho hrdinu (strašne nudnej, nezáživnej a prestarnutej) knihy Daniela Defoea sa dá pozerať rovnako donekonečna, ako na osemdesiate filmové spracovania doktora Jekylla, pána Hydea, Ostrova pokladov, či Baskervillského psa. Adaptácia z roku 1988, s Aidanom Quinnom je nakrútená rovnako neoriginálne, ako uspokojujúco. Dej sa odvíja sa v duchu odškrtávania povinných scén z románu. Plavba. Búrka. Ostrov. Samota. Pes. Zvykanie si. Kanibali. Piatok... Mne to stačilo :-)) ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pravděpodobně "odpověď" na čtrnáct let starý Goldův snímek Man Friday s Peterem O'Toolem, jehož beznadějnost, syrovost, nevyhnutelnost a pravdivost musela položit každého do kolen. Deschanel polemizuje s Goldem a snaží se nám sdělit, že soužití kultur a ras možné je. Nečiní tak úplně nejhloupěji - z oné Brosnanovy verze je mi skoro na zvracení -, O'Toolově Robinsonovi se však žádný Aidan Quinn nevyrovná a fim je dost slabý i po scénáristické a režijní stránce. ()

Reklama

Siegmund 

všechny recenze uživatele

Pokud budu hodně vážit slova, tak napíšu, že se jedná o velmi, ale opravdu o velmi svérázné pojetí známého příběhu. Celý film na mě působil dojmem naprostého amatérizmu. V nejlepším případě nízkorozpočtovým filmem. Práce kamery, volba záběrů, nasvícení scén byly podle mě naprosto nulové. Mnoho scén je zabíráno do protisvětla, takže sledování děje připomínalo spíš stínové divadlo. Herecké výkony veškeré žádné. Jednu hvězdičku jsem dal za myšlenku, že zachráněný domorodec se nemusí automaticky a okamžitě stát zachránci přítelem. Děj filmu byl povětšinou velmi nudný. Zajímavé věci, které mohly být nositeli zajímavého děje, byly zcela vypuštěny. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Veľmi slabé filmové spracovanie známeho románu spisovateľa Daniela Defoa o mužovi, ktorý sa ocitne po stroskotaní lode, na malom, neobývanom exotickom ostrove uprostred oceánu. Ako jediný z posádky zostal nažive. Lenže situácia v ktorej sa nachádza je nezávideniahodná. Príbeh Robinsona Crusoe určite poznáte. Neraz už bol prevedený aj do filmovej podoby. Konkrétne táto anglická verzia z roku 1988 za moc nestojí. Aidan Quinn absolutne vôbec nezvládol titulnú úlohu. "Crusoe" v jeho podaní je nepresvedčivý, nesympatický a nudný. ** ()

d-corso 

všechny recenze uživatele

Proslulý román Daniela Defoa je pro mnoho filmařů bezednou studnicí, z níž však většinou pohříchu čerpají vždy, když (použijme snookerového termínu) chtějí zahrát na jistotu. Skuteční mistři jako Buňuel a Látal ovšem dokázali, že i Příběh námořníka z Yorku nabízí živnou půdu osobitým autorským interpretacím. K oběma jmenovaným můžeme s hrdostí přiřadit i Caleba Deschanela (původním povoláním kameramana, avšak také jednoho z těch, kteří, když bylo v Twin Peaks nejhůře, dokázal laťku nastavit zpět do správné polohy). Robinson Crusoe v Deschanelově podání, je jakožto člen posádky otrokářské lodě kdesi počátkem 19. století zbaven takřka všech romantických a humanistických poselství. Jeho setkání s "Pátkem" tak spíše než historku o břemeni bílého muže nabízí mnohdy pikantní pohled na střet kultur. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama