Řek Zorba

USA / Velká Británie / Řecko, 1964, 142 min

Předloha:

Nikos Kazantzakis (kniha)

Walter Lassally

Film jsem moc spoluprožíval s hlavním hrdinou už jako dítě. Později už tolik ne. Co mě jako dítě zaujalo? Jak jde hlavní hrdina hrát kostky a na všech má šestku, aby vydělal peníze na dobrou věc. A jak sbalil ženu, která neměla muže, a tak ji rozproudil, že pak už jen čekala na muže, co ji budou stále uspokojovat. A co mě zaujalo podzěji, jako dospělejšího? Že to co mě zaujalo jako dítě, tak už mě moc nezaujalo, ale něco jiného. Aby ne, když jsem byl starší!(4.9.2010)

Jsem moc ráda, že poslední dobou moje "must-see" filmy do puntíku plní očekávání. Děj plyne pomalinku v atmosféře slunného beztarostna a najednou bác ho, a přede mnou je jedna z nejpůsobivějších scén, co jsem kdy viděla. Antony Quinn u mě po Silnici ještě stoupl, jeho sympatický Zorba je neuvěřitelně uvěřitelný. No krása, krása! Btw 1: Kréťané jsou pěkné kurvy Btw 2: Dala bych si jehně(25.6.2010)

Kdo nečetl literární předlohu, udělal chybu. Kniha se čte lehce, jedním dechem a s tím radostným a ničím nenahraditelným pocitem. Přetvořit literární dílo do filmové podoby není nikdy zcela jednoduché a občas je výsledek rozpačitý. Tady se to naštěstí podařilo takovým způsobem, že i filmový výtvor nezaostává ve svém duchu pozadu za psaným slovem Kazatzakisovým. Zorba není jen postava, nebo jméno. Zorba je způsob přijímání života. Zorba je radost ze života, je to prožívání každého možného okamžiku, který je možný a nutný prožívat. Zorba je píseň větru, je to pohlazení sluncem, je to déšť ve vlasech, je to šumění mořských vln, ze kterých vyskakuje hravý delfín. Zorba je lahodná a omamná chuť vína, je to tanec, je to veselí a smích. Zorba je umění city dávat i přijímat. Zorba, to je život i smrt ve své celé velikosti a kráse. Ústřední postavou je samozřejmě Alexis Zorba (skvělý Anthony Quinn), který dává životu smysl v celé jeho podstatě. Dává úsměv, naději, víru, radost, lásku a život všemu ve svém okolí. Ve svých rukách i ve svých slovech vyzdvihává jedince až ke zlaté bráně, kterou se vstupuje do skutečného života. Dále je tu mladý a zdrženlivý spisovatel Basil (dobrý Alan Bates), který si, vlivem významu pojmu Zorba, uvědomuje nutnost otevření se životu a vychutnávání všech jeho krás. Vynikající postavou je odkvétající, opuštěná a hledající Madame Hortense (skvělá Lila Kedrova), která alespoň na chvíli rozkvete do plné krásy štěstí. A je zde i osudová žena (šarmantní Irene Papas), která je milována i nenáviděna zároveň. Která touží po životě, ale zároveň si uvědomuje určitou marnost ve světě předsudků. z dalších rolí zaujmou nešťastně zamilovaný Pavlos (Yorgo Voyagis), jeho anticky tragický otec Mavrandoni (Giorgos Foundas), či agilní Mimithos (Sotiris Moustakas). Život je neopakovatelný a z toho důvodu není čas na dlouhodobé truchlení. Život je dar, který se má naplno využít a ne jen bědovat nad nepřízní osudu. Řekové jsou stále pohostinní a otevření a zároveň uzavření. A nejvíce ti nejprostší a ti, co nežijí v turistických destinacích. Ale je to čím dál tím těžší a těžší. Řekové v sobě mají život, který jim dodává sluneční paprsek, mořská voda, blahodárné olivy, cinkání zvonců kozích stád ve vyprahlých vápencových horách a tvrdý životní úděl. Zorba je styl života, který by měl přijmout za svůj každý, kdo chce prožívat a ne jen přežívat. Zorba je zamilovaný pohled, na který dychtivě čekáme. Je to úsměv, který nám dodává odvahu. Je to povzbudivé slovo, které nám přináší přátelství. Je to otevřená náruč, která nám dává nových sil. Je to nefalšovaná radost ze života. Odhoďme zbytečné zábrany a strach! Vyhledávejme neopakovatelné chvíle štěstí, které nám život může přinést, když budeme mít svojí duši i své srdce pro ten život náležitě otevřený!(3.1.2016)

Z původní Kazantzakisovy knihy toho sice kromě hlavní dějové linie moc nezbylo, ale přesto jde o výjimečný film s výjimečnými hereckými výkony. Celý odkaz filmu lze shrnout v citátu z posledních minut filmu: Člověk musí být trochu blázen, jinak nepřetrhne okovy, není svobodný... Život je nádherný, člověk si ho ale musí svobodně užívat, jinak se mu nevyjeví ve své plné kráse. Svoboda, hledání krás života, boj proti zažité společenské kultuře... film trochu předjímá nastupující společenské změny 60. let. Možná také proto režisér zvolil černobílé zabarvení, které vizuálně přesouvá film více do minulosti a předkládá obraz sympatických rebelujících "historických" osob. Celý film je protknut nádherně poetickou atmosférou, která krásně koresponduje s pozitivní životní filozofií hlavní postavy a která musí zasáhnout snad každého diváka.(31.5.2010)

Já nevím, každý ten film vynáší do nebes, a tak jsem od něj čekal docela hodně. Ale jak už to tak někdy bývá, čekáš hodně a dostaneš málo. Tady sice není slovo "málo" zcela na místě, jelikož film je opravdu dobrý, ale měl jsem jiné představy. Každopádně excelentní výkony podávají oba hlavní představitelé.(19.7.2002)

• - Film se natáčel na řeckém ostrově Rhodos, kde můžete navštívit pláž Anthonyho Quina, kterou mu vláda věnovala, když slíbil, že v Řecku zřídí hereckou školu a tím ho zpopularizuje (což se stalo i díky natočení filmu). Quinn ale slib nesplnil, ale jméno pláži už zůstalo. (Kamkon)

• - Skutočný "Grék Zorba" sa volal Giorgios Zorbas. Narodil sa v roku 1867 a bol baníkom, s autorom románu Nikosom Kazantzakisom sa stretol v roku 1915. Zorbas neskôr žil v Juhoslávií v obci Butel neďaleko Skopije, kde v roku 1941 zomrel a je tam aj pochovaný. (Jaroo)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenného románu Nikose Kazantzakise. (Hans.)