Romantické kostýmní příběhy jsou vyhledávány mnoha diváky, zejména ženským publikem. U nás tento žánr neměl velkou tradici, zejména pro značnou finanční náročnost. Přesto však v době protektorátu byly natočeny tři nejznámější – Noční motýl, Maskovaná milenka a Tanečnice. Byly důkazem, že česká kinematografie i ve ztížených technických a ekonomických podmínkách je schopna vytvořit divácky přitažlivý a přitom technicky a řemeslně mimořádně náročný film, který divákům přinášel dvě hodiny zapomenutí na realitu života v okupované zemi. Film Tanečnice natočil František Čáp v roce 1943. Příběh o ženě, která v honbě za světovým úspěchem odsunula svůj rodinný život na poslední místo, inspiroval klasika české kameramanské školy Ferdinanda Pečenku k vytvoření znamenitých obrazů v degasovském stylu, protagonistku a představitelku titulní role Clo Marii Glázrovou pak k velké herecké kreaci s množstvím psychologických odstínů. Stejně tak diváky zaujal i Karel Höger, který vytvořil dvojroli Saši Holberga a Arense, dívčiny milence. (Česká televize)

Pitryx odpad!

No, červená knihovna jako víno. Melodramatický nesmysl, který však jistě ženy a dívky uvítají s nadšením. Budiž jim přáno, avšak pro mne je tento film naprosto k ničemu. Už proto, že považuji balet jako takový za nudnou opičárnu. Krom některé hudby k němu ovšem. V tomto filmu však nezazněla. ()

FISSSH

Příběh celkem předvídatelný, ale z těch trošku tanečních scén je vidět, jak v té době balet fungoval. ()

PTuranyi

Celkom dobrá dráma o životných hodnotách. Spočiatku lokálna rodinná zápletka sa rýchlo rozvinie do osobnej drámy hľadania životného cieľa. Talentovaná Clo sa vydáva na cestu kariéry tanečnice európskeho významu. Oproti nej stojí jej sestra Marie, ktorá je archetypom obetavej ženy a matky. Stret svetov týchto dvoch postáv je morálnym vyvrcholením celého príbehu. Produkcia výborne buduje atmosféru, no záleží v mnohom na hercoch a na ich výkony sa môže skutočne spoľahnúť. Marie Glázrová postavu Clo zvláda s gráciou. Jiřine Štěpničkovej vážna poloha sedí a dokonca aj Růžena Nasková je v úlohe konzervatívnej prísnej matky uveriteľnejšia ako v polohe láskavej babičky. Na filme cítiť patinu doby ako produkčne tak aj herecky, ale stále si drží veľmi dobrú úroveň. 70% ()