Satan

• Francie

Sheitan

Thriller / Horor / Komedie

Francie, 2006, 87 min

Moderní francouzský příspěvek do žánru buranského hororu namísto laciného vrstvení hororových klišé zručně vytváří fyzicky nepříjemnou atmosféru vyvstávající z konfrontace nevázané velkoměstské mládeže s groteskním prostředím starého venkovského sídla a přilehlé vesnice. Degenerovaní, pitvořící se vesničané vnášejí díky důmyslné filmové formě stejný neklid do diváka jako do aktérů filmu. Snímek důkladně buduje nejistotu a nechává diváka spekulovat o chystajících se hrůzách a v závěru pak naservíruje bestiální a fantasmagorické finále.(19.8.2008)

New French Extremity? Asi pravdepodobne nie. Skôr (skoro) horrorová kravina, ktorá má však miestami veľmi dobré nápady, úchvatnú zbierku čudesných hercov a poctivé úchylnosti, že pod 3* ma svedomie nepustí, hoci, ako som vravel, film za veľa nestojí. Partia chalanov, klasický vymetávači diskoték, sa na Vianoce dostanú na vidiek, k rodine jednej kamarátky. Obyvateľstvo je tam, ako štandardne, veľmi pohostinné, ale už z výzoru je divákom jasné, že sú veľmi zaostalí a pravdepodobne sa množia medzi sebou, rodina.nerodina. Výber hercov bol neskutočne vydarený, neviem a ani si nechcem predstaviť odkiaľ také držky mohli vyhrabať. Ako snímka pomaličky postupuje, dozvedáme sa, že rodinka na čele s milým Jozefom je banda Satanistov, ktorý sa tešia a pripravujú na rituál, na ktorom potrebujú aj obete.(3.3.2016)

Francouzskou hororovou tvorbu mám rád. Líbí se mi to dramatické napětí ta hnusná srdce bijící brutalita, ovšem to jsem zde postrádal. Beztak většina francouzských hororů od kterých jsem si něco sliboval mě moc nezaujala a nakonec na mě působila až podprůměrně. To o Sheitanovi, od kterého jsem si nic nesliboval říct nemůžu. Sheitan mě fakt potěšil. Pro mě sice vůbec horor, spíše drama, které vrcholí napínavým thrillerem, ale dobrý. Jsem celkem spokojen až na totálně až přímo posraný konec. Ten se fakt nepovedl, nevím co se stalo s Yasmine, nevím proč jí vůbec nezachránili, zkrátka to skončilo úplně bez konce jako snad všechny horory. Ale jinak se mi to líbilo a uděluju čisté 4/5.(12.2.2014)

Nie práve konvenčný vianočný film pre vybranú divácku obec. Klasická hororová schéma a lá Texas Chain Saw, pojatá ale ako recesistická, nízkorozpočtová komediálná ujetosť. Znepokojenie a znechutenie sú prítomné v menšej miere než v obdobných hororoch, film nejde brať príliš vážne. Retardovanosť redneckov ale osloví, a Vincent Cassel sa vo svojom excentrickom sympaťákovi vyblázňuje grandiózne.(17.2.2015)

Hutná dávka perverze bez hlavy a paty s nechutným vidláckým obsazením v čele s geniálně odporným Casselem, jehož ksicht ještě nějakou dobu nedostanu z hlavy. Nedává to smysl, což vytváří až skoro paranoidní feel, který hrozně vyjebává s divákem a nenabízí žádnou odpověď. Na mě to fungovalo. Navíc to díky krátké stopáži nemá skoro žádná hluchá místa. 3.5*(20.10.2014)

• - Několik vteřin po začátku závěrečných titulků je podprahově umístěný pornografický obrázek.. (Caelos)