• Francie

• Francie

Wasabi - La petite moutarde qui monte au nez

Akční / Drama / Komedie / Thriller

Francie / Japonsko, 2001, 94 min

Takový ten film na nedělní odpoledne (proto se na něj koukám ve středu večer,) který na těch 90 minut zabaví, neurazí, nenadchne a pak skončí. A to kompletně, čili i ve vaší mysli. Naštěstí od podobného zaškatulkování ho zachraňuje Reno, který mi byl velmi sympatický a myslím si, že si roli užil. Scénář má občas potenciál pobavit, anebo dodat emociální náboj. Nic z toho ale nevyužívá na plnou míru a filmu chybí hloubka. Navíc mi připadá úplně typicky japonský a americký. Francii jsem tam necítil. Ale bylo to docela pěkné. Pokud jsem si nehrál na Spačilovou a převtělil se do kůže diváka, pro kterého jsou takové filmy určeny. Navíc s Momem byla obrovska sranda. Hezká trojka.(5.7.2017)

Hlášky: Betty: - "Ireno, není mi dobře. Ublíží nám, cítím to." Irene: - "Ten starej trouba nám nic neudělá. Jsme nacpaný dynamitem a bouchačku mám v ruce. Kecá!" Hubert Fiorentini: - "Aha, tak to co máš v ruce je bouchačka? Z dálky to vypadá jako strojek na piercing." & transvesťák: - "Naval to." Hubert Fiorentini: - "Má takový zpětný ráz, že by sis mohla zlomit nehet." & Hubert Fiorentini: - "Je neděle, pane." Le squale: - "To sice je, ale vy jste polda, takže máte pondělí." & Momo: - "Hele, nechám tě pět minut bez dozoru a už jsi sebral kočku." Hubert Fiorentini: - "To je dcera Miko, pitomče, a navíc bohužel moje." & Momo: - "No jo, vážně se podobáte." (Hubert vrhá zlostný pohled) Momo: - "Teda vaší matce, samozřejmě." Miko: - "Vy jste ji znal?" Momo: - "Ale vůbec ne." & Hubert Fiorentini: - "Dej mi číslo mobilu a udělej mi rozbor tohohle." Momo: - "Co to je?" Hubert Fiorentini: - "Kdybych to věděl, nebudu chtít rozbor." Momo: - "Jasně. Na zítra?" Hubert Fiorentini: - "Za hodinu!" & Hubert Fiorentini: - "Co je to?" Momo: - "Wasabi." Hubert Fiorentini: - "Hmm, to je dobrý." & Hubert Fiorentini: - "To přeháníte. Tak velkou ochranku nepotřebuju." komisař Jasumoto: - "Jenže my nechráníme vás, ale ty lidi okolo vás."(16.3.2008)

Jean Reno a jeho postava cholerického policajta sa dá prekúsnuť. A keď mu pomáha jeho smoliarsky parťák Momo, je na srandy kopec zamiesené. Na filme mi ale vadili japonské škraty na čele s hlavnou postavou - Renovou dcérou. Film síce neoplýva bohvie akou originalitou či snáď hlbokou myšlienkou, ale každá srandovná minúta sa cení.(13.1.2015)

Wasabi je spaghetti western v moderní prosperující společnosti. Wasabi je chlapácký drsný svět s technickým pokrokem, nadhledem, emotivním melodramatem a symbolem archetypálního typu mužství a spravedlnosti. V té nejsyrovější biblické podobě oko za oko, zub za zub. Podstata prvotního určení zábavy je svěží, rozpustilá, destruktivní, milující i osvěžující. Hrdinou, který neohroženě čelí přesile, je pařížský policista Hubert Fiorentini (zajímavý Jean Reno). Má sice zastaralé metody násilí, ale ty vždy zaručeně vedou ke spravedlivému dopadení nebezpečných zločinců. Všude, kam vstoupí, nastává chaos, strach a zkáza. A pokud se něco týká osobě jemu blízké, vše létá vzduchem. Útrapy kriminálníků u něj vyvolávají zvrácenou rozkoš. Hlavní ženskou postavou je mladá temperamentní Japonka Jumi Jošimido (půvabná Rjóko Hirosue) se smutkem, rozvernou živelností i nečekaně nalezeným členem rodiny. Nastává soumrak, odmítání, zmatení, strach, úleva a upřímná radost. Komiku přináší především Hubertův dávný přítel a člen francouzské zpravodajské služby Maurice alias Momo (sympatický Michel Muller) s nefalšovanou veselostí z kamarádovi soukromé demolující mise. Co jiného by mohl se svým obličejem do filmu přinášet? Z dalších rolí: Hubertova trpělivá přítelkyně Sofia (šarmantní Carole Bouquet), zarputilý a všehoschopný lídr jakuzy Takanawa (zajímavý Joši Oida), či ochotný vykonavatel nevšedního dědictví Išibaši (Haruhiko Hirata). Nejsem sice fanouškem zběsilé a třaskající zábavy podobného druhu, či typu, ale odreagování a úsměvy to přináší v té své nevážné formě nadšení. Nic jiného nechce.(27.10.2016)

Podarená francúzko-japonská krimikomédia s tradične výborným Jeanom Renom. Film je postavený na veľmi kvalitnom scenári, čo je pre takýto žáner nie vždy pravidlom. Naozaj som sa pri mnohých "heftoch" smial a samotné elegantné zvládnutie nepriateľov bol len akýsi vedľajší bonus. "Je to už dvadsať rokov! Nie, deväťnásť!"(12.1.2008)

• - Ve filmu je řečeno, že Hubert (Jean Reno) měří 193 cm a váží 90 kg. Váha se s vahou představitele shoduje, avšak do výšky hercovi chybí 6 cm.

• - Ve scéně, kdy Hubert (Jean Reno) vyjde od právníka na ulici, je možné všimnout si, že jeho společník Momo (Michel Muller), který na něj čeká, je připoután bezpečnostními pásy. Hned v dalším záběru je ale odpoutaný. (MartinM)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 22. (Zdroj: ČSFD.cz)