Msta

Rage

• Československo

Odveta

USA, 1972, 100 min

Ve své době to mohl být velmi působivý film o boji jedince se státním vojensko-bezpečnostním aparátem, ale doba je na něm znát. Ten idylický začátek (společné kempování otce a syna v sušší, ale nádherné krajině s táhlými kopci na nichž se pasou stáda ovcí, s oblaky tánoucími se přes zapadající slunce) je stále nádherný, ale pak následuje dosti zdlouhavá část v nemocnici, prostříhávaná popisem snahy všemožných orgánů vše zamést pod koberec. Na tu pomstu tak zbyde čas jen v poslední třetině filmu. George C. Scott hraje svou roli zoufalého otce, který chce pomstít synovu smrt a který se tak stává naprostým anarchistou zabíjejícím i vcelku nevinný pomocný personál (ba dokonce i zcela nevinné domácí mazlíčky), velmi přesvědčivě. Trochu vadí, že se k tak tajnému komplexu dostane vcelku bez větších potíží, ten je jen velmi nedokonale hlídán, ale je možné, že paranoia v té době nedosahovala takových hodnot jak dnes. Realistický je konec (pozor spoiler!), neb ani vcelku dokonaná pomsta v podstatě nijak systém nenaruší. To je moloch, který jedinec nemůže ohrozit.(30.7.2014)

Viděl jsem tento film jako chlapec v CT a neměl jsem z toho dobrý pocit. Dnes již chápu, jak to bylo učelové....(23.10.2016)

• kocourMour

Česká televizní premiéra - 9.8.1981 (dabing ČST, překlad: J. Hladký, režie: Jiří Kubík).(24.9.2009)

• Pitryx

Tak tomuto zbytečně zdlouhavému příběhu neuvěřil snad ani ten největší naivka. Armádní objekt hlídán jedním dědulou, který to navíc nevinně odskáče, chování armády, nebo jen postoj Loganova hlídače v nemocnici. Profík se asi těžko postaví zády ke dveřím, které má hlídat. No, těchto špeků je ve filmu více a nemá smysl je rozepisovat. Navíc vlastní pomsta je až skoro ke konci filmu, jinak se jen prndá a prndá v nemocnici, nebo na armádní poradě. Je to celé bez napětí, to se někam naprosto vytratilo a tak se příběh stává jen suchým vyprávěním o ničem. Chybí mu naprosto vše. Takže snad zaujme jen hudba na začátku a konci a to je na jakékoli plusové hodnocení opravdu málo. 201501059827/9919(7.1.2015)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 21.3.1974 (U Hradeb)(25.2.2013)