Co poudala bába Futéř (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 40 min

Mladý Krakonoš žijící s babičkou Futéří (my ze západu používáme spíš slovo fukéř a z babičky by byl rázem děda), která chce, aby se vnuk oženil. Zamilovaná mlžinka Cílinka se jí jako budoucí prasnacha líbí, jenže Krakonoš je přelétavý a rozhodne se pozemskému mládenci Josífkovi přebrat půvabnou Lidunku z hospody. Což o to, žárlivost je nepříjemná vlastnost a nejen ve skutečnosti, ale i v pohádkách dokáže napáchat dost problémů. Mezi Krakonošem a Lidunkou to spěje k oboustranně nechtěné svatbě a na zemi se zatím smutně toulají mátožná Cílinka bez mlžných housliček a Josífek. Je to pohádka a tam nešťastná manželství uzavírána nejsou, takže nakonec každý dostane toho, koho opravdu chce.(10.7.2011)

O tom, že Krkonoším vládne mocný Krakonoš víme všichni, ale o tom, že tahle nadpřirozená bytost byla také mladá a řádila se svými kumpány, už neví nikdo a na to nám dává tahle milá studiová pohádka jednoznačnou odpověď. Pokus o používání nářečí byl celkem roztomilý a ku podivu ani netahal za uši. Ivan Luťanský byl opravdu sympatický.(16.1.2012)

Mladý nevybouřený Krakonoš bez fousů a sojky práskakčky, univerzální babička Havelková hrozí rozfoukáním na cimper camper a mladá Vilma Cibulková jako nefalšované vesnické ďouča. To prostě nemá chybu. Jedna z posledních televizních pohádek, která mě zastihla v okamžiku, když se za mým dětstvím zavíraly dveře. Takže si ji obzvlášt dobře papamtuju a i teď po letech pobavila. A taky, pravda, tak trochu naladila do nostalgické sentimentality.(9.12.2012)

Nejvíce se mi na této pohádce líbilo, jak i z mála je možné udělat atmosféru toho, že bába Futeř (paní Havelková) žila vysoko v oblacích. Jako malého mě vždy upoutávalo, jakým způsobem její syn Krakonoš (sympatický Ivan Luťanský) mizel ze dveří, které nevedly na zem, ale do mraků a z nichž by normální člověk spadl, neboť zem byla až mnohoset metrů (či kilometrů :-) ? ) pod nimi. Také chaloupka v oblacích byla zobrazena kouzelným a věrohodným způsobem, jak už to dnes nikdo za doby "umělých" počítačových triků neumí. Čtyři a půl bodu.(5.4.2010)

Kulisová pohádka se zajímavým námětem (obzvlášť mladý a nerozvážný Krakonoš - tak to je teda nápad), bohužel svým zpracováním je spíše pro dospělého diváka než pro děti. Ty to nezaujme nejen pro stylizaci, ale také pro občas schválně rozmlženou kameru a poměrně složitý děj. Typická pohádka Svatavy Simonové.(29.6.2014)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 2007 v režii Jaroslava Kodeše i rozhlasová pohádka „Krakonoš a bába Foukalka". (Miggi90)