Sépie a velryba

• Česko Oliheň a velryba (více)

Scenárista a režisér Noah Baumach byl nominován na Oscara za scénář k tomuto filmu, ověnčenému řadou cen, který vypráví o rodině prožívající hlubokou krizi. V Brooklynu 80. let žije Bernard Berkman (Jeff Daniels), bývalý úspěšný spisovatel, a jeho žena Joan (Laura Linneyová) se dvěma syny. Manželé se však rozcházejí a sedmnáctiletý Walt (Jesse Eisenberg) i dvanáctiletý Frank (Owen Kline) se musejí vyrovnat se svými zmatenými a rozporuplnými pocity. Každý z bratrů vnímá rodinnou situaci jinak, ale emocionální napětí, které v tomto těžkém období prožívají, dopadá na všechny. Portrét rodiny procházející bolestnou proměnou je vykreslen s neobyčejně citlivě propracovanými nuancemi. (Cinemax)

peetriss

Civilně pojatý příběh o rozpadu jedné americké intelektuální rodiny nastiňující zborcení vztahů mezi jednotlivými členy, a dále se dokýkající svérázného pojetí střídavé péče o děti, promiskuity, mužské druhé mízy, synova citového rozpoložení mezi dvěmi dívkami či poněkud zmateně se probouzející chlapecké sexuality. A přesto film plyne poklidně, jakoby se nic nedělo, vyhýbá se prvoplánovité kontroverznosti, avšak to mu nijak neubírá na jisté míře nadhledem odlehčené dramatičnosti, i když si občas uměle, ale povedeně, vypomáhá použitím skvělých skladeb od Pink Floydů. Dalším pozitivem je herecké obsazení, podávající výborné výkony. 70% ()

sona123

Tak by se chtělo říct povinné film pro všechny, kdož se chtějí rozvádět. Co dělat a co nedělat, jak to ovlivní děti, jak to asi mohou prožívat. Asi to bylo trošku moralistický. Ale moralizovat se někdy musí. Není tu moc klišé, odsýpá to rychle, je tu opět lolitkovská Paquin (té už to snad chudeře zůstane), tentokrát jako brunetka. Film má vynikající hudbu. Ale i přes ni je film hrozně depresivní a těžký. Uf. ()

cingi.t

Príbeh , v ktorom je podľa môjho názoru ústrednou postavou Bernard. Bernard je vyhorený, nechcený, bývalý autor a povýšený snob, ktorý vie všetko najlepšie, na všetko má svoj prudko inteligentný názor a väčšinu ľudí, spôsobov a inštitúcií považuje za hlúpe. Svoje jednostranné názory premieta štýlom kopírovacieho papiera do svojho staršieho syna a zvyšok svojej rodiny deptá už len svojou existenciou. Nedokáže prispieť do manželstva ani do výchovy detí, ale rozvodom je nekonečne ukrivdený a tak naďalej týra celú rodinu pomocou striedavej starostlivosti a kydaním na matku. Je tak zahľadený do seba, že ani nevidí, že z jedného syna sa stáva jeho dutá kópia bez názoru a mladší sa mení na sexuálneho devianta. Takže možno to vyzerá ako dráma o vplyve rozvodu na deti, ale ja to vidím ako šírenie šikany od jedného zakomplexovaného idiota na všetky strany s tvárou "ja nič, ja muzikant". Jednoznačne to dokáže vyvolať emócie. Okrem toho je zaujímavé zistiť, čo dokáže zahrať Jeff Daniels bez toho, aby som si ho nepredstavila s jazykom prilepeným na lanovke. 3* ()

Oralfabet

Zajímalo by mě proč se film odehrává v roce 1986. Teda předpokládám, že se odehrává v roce 1986, protože z toho roku jsou oba filmy, mezi nimiž se Bernard a Walt rozhodují, když jdou do kina. Mimochodem... Taky bych rozhodně šel radši na Blue Velvet, než na Číslo pět žije. 8/10 ()

ddf76

Velmi povedeny film o patalich jedne rodiny pri rozvodu rodicu. Film ma prijemnou stopaz, neni nikterak natahovany jak to byva zvykem u podobnych snimku, ktere jsou pak i pres dve hodiny dlouhe. Takze poctive 4* :). ()

HouseMK

Nejlepší rodinné drama, co jsem poslední dobou viděl. Možná i tak 20 let dozadu. Musím říct, že rozhodně o dost lepší než Megažralok vs. obří chobotnice! A pro mě také lepší než Obyčejné hrdinové, se kterými si jsem si film spojil nejen díky Danielsovi. Opět dva bratři, starší - otcův oblíbenec, táta co se v něm vidí a snaží se za jakoukoli cenu mít v jeho očích respekt, mladší syn spíš po mámě a máma co je trochu do větru a free. Tady mi to sedlo víc. Moc hezky vykreslené a zahrané postavy. Prostě žádná rodinná pohoda. ()

sNeDy

Zajímavý příběh, který bohužel mine finále a nejsem si úplně jistý, jestli ještě za půl roku budu tušit, o čem film vlastně byl... ()

rekkky

Another attempt to create something very intellectual and at the same time piece of art. It's either too simple or too complicated, who knows. Family drama without proper setting and explanations. Although there is something nice about the way of showing the situation, when kids are growing up in divorced New york based family. ()

misbos

Frustrované Mládí Budoucího Mizerného Lexe Luthora a jeho Bratra - aneb - jak pravil nehynoucí klasik světového hudebního umění Bill Milano: "This is going nowhere pretty slow". Dobře, kokotí rodiče mají kokotí děti. Na celej film je to trochu málo. ()

rivah

Solidní "chytrý film" o rozpadající se rodině se dvěma dětmi. Nezávislý film, který se dá zhlédnout. ()

HonourUK

Rozhodne bych tento film neoznacil jako schematicky ci povrchni. Je to mirne nadprumerna konverzacka s par velice originalnima napadama. Nic vyjimecnyho, ale v kine jsem se rozhodne nenudil, a to mi myslim kvuli me anglictine dost steku uteklo. Kazdy se s vaznymi problemy vyrovnava po svem, ale chlastat v predpubertalnim veku whisky a rozmazavat svy sperma ruzne po skole je podle me dost jedinecny. ()

suts

Film sa takmer výhradne sústreďuje na neustále vykreslovanie/dokreslovanie/vyfarbovanie charakterov svojich postavičiek. Dialógy sú pokrútené rôznym zaujiímavým spôsobom, len aby vyzneli inak, ako sa vo filmoch bežne hovorí, ale v zásade brnkajú na civilnú, melo-dramatickú strunu, s ktorou sa je, na základe vykreslenej komplexnosti postáv , jednoduché stotožniť. Kurva, dúfam, že mi nejebe, ale snažím sa to podať normálne a zároveň úprimne, aby som nevypadal ako debil. V záberoch je veľa pohybu a akcie - sú náročnejšie na pozornosť- preto je aj tých 80 minút naozaj slušne vyčerpávajúcich. Podobné štýlu Wesa Andersona, akurát menej štylizované. V podstate, odštylizovaný Anderson. Ak by ste se pýtali, čo mi to pripomína, povedal by som: najmenej štylizovaného, alebo odštylizovaný film Wesa Andersona. ()

peproch

Výborná analýza rozpadu rodiny, přeměny vztahů, i z hlediska teenagerů. Nesnadný film, hlubší než příběh. Studie. ()

18.01.2006

14.12.2005