Sépie a velryba

• Česko Oliheň a velryba (více)

Scenárista a režisér Noah Baumach byl nominován na Oscara za scénář k tomuto filmu, ověnčenému řadou cen, který vypráví o rodině prožívající hlubokou krizi. V Brooklynu 80. let žije Bernard Berkman (Jeff Daniels), bývalý úspěšný spisovatel, a jeho žena Joan (Laura Linneyová) se dvěma syny. Manželé se však rozcházejí a sedmnáctiletý Walt (Jesse Eisenberg) i dvanáctiletý Frank (Owen Kline) se musejí vyrovnat se svými zmatenými a rozporuplnými pocity. Každý z bratrů vnímá rodinnou situaci jinak, ale emocionální napětí, které v tomto těžkém období prožívají, dopadá na všechny. Portrét rodiny procházející bolestnou proměnou je vykreslen s neobyčejně citlivě propracovanými nuancemi. (Cinemax)

Laurent

Dobré by bylo vyzdvihnout psychologii postav. Ta zajistila autentičnost a také přesah děje do minulosti, což je snad onen hlubší smysl. Na začátku je zápletka s rozchodem rodičů a pak už děj plyne bez jakýchkoli výrazných zvratů až ke konci, který neobsahuje žádnou zřetelnou pointu. Jde o to, že na začátku to celé vypadá jako manželská krize, která rodiče postihla, ale později v průběhu filmu se ukazuje, že se jedná o vztah manželů, který byl téměř od začátku vadný a který neblaze postihl celou rodinu. To lze vyvodit mimo jiné z mimořádného chování dětí a také třeba z (ne)reakcí rodičů. Nikdo například neřešil, že 12-ti letý kluk popíjí alkoholické nápoje. Ze zpětného pohledu je zřejmé, že příběh je vyprávěn z pohledu dětí a to od chvíle, kdy si poprvé všimly nějakého problému a následně objevují problémy i v minulosti. Jedná se o ztrátu iluzí a snahu o vypořádání se s ní. Snímek je velmi chytrý, ale spíše nenápadně. Nevyjádřenou psychologickou minulost postav lze docela dobře domyslet. ()

Aljak

Zaujímavý film o tom ako sa vyvíjajú vzťahy v rodine po rozvode rodičov - teda najmä z pohľadu ich dvoch nedospelých synov, ktorý táto správa dosť šokovala. Ťažko sa zmieriť s tým, že už nič nebude ako predtým a slovo "domov" razom naberá iný rozmer. Výborný námet na príbeh, len to spracovanie mi prišlo také nevýrazné, aj keď sa mi veľmi páčil ten realistický duch, v ktorom sa to celé nieslo. A najmä taký ten pohľad "pod povrch" celého vývoju po rozvode, kde obaja synovia hľadajú vinníka, no každý z vlastného hľadiska. Až na prvý pohľad nepodstatná spomienka z detstva dáva odpoveď na to, ktorému z rodičov na deťoch záležalo viacej - aj keď odvtedy sa toho isto veľa zmenilo. Jeffa Danielsa si asi všetci budú pamätať ako Harryho z kultovej komédie Blbý a blbší, no napokon sa z neho stal vcelku seriózny herec. ()

Lischai

Začátek má skvěle svižné tempo režie a příjemně podivnou náladu. Ten je jednoznačně prima, jsem za něj rád a kdyby byl celý film takový, je na tom mnohem líp. Ve třetině pak ale někdo přiloží pod kotel lopatu nezávislého uhlí a vyrojí se scény masturbací, opilých dětí a prvních sexuálních zkušeností, které nejsou úplně konzistentní se zbytkem filmu. Konec je pak poměrně indie nesrozumitelný, vhodný pro diskuse do hospody vedle artového kina. Celé je to ale hezké vizuálně, natočené s takovým vintage feelingem na kinofilm a písničkami Pink Floyd, což potěší každé srdce. ()

Martin741

Slusny priemer od rezisera Baumbacha /pan zarlivy/ , ale ide o dost otrepane klise ze zivot sa s nikym nemazna a ze vsetci si odnesu zivotne skusenosti. Aspon ze kulisy boli na urovni, z hercov suverenne najlepsi Jeff Daniels /Martan, Blby a Blbsi/. Pozeram, ze to fajne zarobilo na seba v kinach, asi aj vdaka pocuvatelnym dialogom : 67 % ()

danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Laura Linney, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jeff Daniels ()

J0hny5

No celkem průměrný rodinný film, který ma však dobrou atmosféru. O rozchodu rodičů a o tom jaký to má dopad na členy rodiny. 60% ()

Juto

Skvelý film o rozvode. Je to tiež jedna z najpodivnejších komédií, aké kedy boli natočené o určitom druhu literárnej pretvárky. 7/10 ()

senor

I přes krátkou stopáž je to trochu nuda. Krize rodiny intelektuálů je sice pěkně natočena i zahrána, ale prostě mě ty postavy nijak nebraly. Na druhou stranu ale docela chápu proč se to kritice tolik líbí. ()

TO

Nezávislý film o životě, vizáží se podobá filmu Cucák. Levný, obyčejný, civilní, velice přirozený a opravdu dobrý, ale na druhou stranu, když ho neuvidíte, o nic zásadního nepřijdete. Potěší Anna Paquin v menší, ale zato příjemně promiskuitní roli. ()

hanagi

Tohle dnes není nijak překvapující - rodiče, sebestřední sobci, kteří svým pubertálním potomkům život vůbec neusnadňují. Ale i v tom rychlém tempu a i přes ten nadhled, cítím, jak to bolí. ()

klima777

Velmi povrchní a schématická skica ze života nefunkční rodiny. Ani barevné ladění filmu (příliš jásavé) tomuto nepodarku na kvalitě nepřidá. ()

MiaMoonlight

Docela zajímavý snímek a kupodivu docela záživný i přes to, že se vlastně celou dobu nic neděje.Takhle to vypadá jen na trochu nadprůměrný film, kterých je ale kupa. Nicméně tenhle film bych pustila všem dětem, kteří si neváží svých rodičů, protože tyhle dva by za rodiče nechtěl nikdo a podle toho taky jejich děti vypadají. ()

Devadesát Dva

"Don't be difficult." Jeden z mých dlouholetých restů, na který jsem prvně narazil možná už během roku 2007, 2008 - je to taková indie psychologická drobnokresba čtyřčlenné rodiny, otce spisovatele, kterému se nedaří a matky spsiovatelky, která naopak chytá svůj prime time a dvou synů, který každý tíhne na jednu stranu barikády. Jde to trochu cítit tvorbou Wese Andersona, v tom jak film mísí humor s tragédií. Přesný casting. Velice příjemná záležitost, kterou si někdy i rád zopáknu, pro všechny ty témata, humor, originalitu, o dospívání, o životě. Dvě veliká filmová překvapení v řadě. Silné a přitom neambiciózní. 8/10 "The portions are really big here. You only need half of an order." ()

Vajonek

Přirozené civilní herecké výkony, příjemná hudba (i když někdy už na můj vkus příliš vtíravá). Chytré zajímavé dialogy. U těch mi ale už místy bylo dost nepříjemně, když jsem poslouchala, co jsou si rodinní příslušníci schopní říct, jak se zraňovat - často mi to přišlo přes čáru i při zohlednění nelehké situace rozcházejících se rodičů a úplně mi nesedělo, že ty hnusárny, co z úst toho či onoho padaly, příjemce nechával většinou zcela bez povšimnutí a prostě "jel" dál. Celé to působilo, jako kdyby nám někdo na chvíli otevřel dveře do života jedné rodiny a nechal nás prostě bez nějakého většího úvodu, vysvětlování nebo závěru s nimi pobýt. Nebylo to špatné, ale chybělo tomu za mě něco navíc, nějaká větší katarze, co by to někam výrazněji pohnula. Nebo nějaké výraznější rozuzlení. Takto si dokážu představit, že by nám mohly ty dveře do téhle rodiny být otevřeny kdykoli jindy, za rok, za dva, a vyšlo by to prakticky na stejno. Dalo by se na to podívat, ale bez nějakých větších emocí, sympatizování s postavami a kdybychom podobně sledovali jinou rodinu s trochu jinými radostmi a starostmi, možná bychom celkem jednoduše přepli a pořádně si ani nevšimli, že tu máme jiné postavy. 60 %. ()

cab

Intelektualni nezavisly filmecek o spisovatelskych rodicich a jejich dvou ratolestich. Manzelske souziti se nachazi v dlouhodlete krizi a tudiz jedinym moznym resenim je rozvod. Jejich synove se musi vyrovnat s prebihanim od jednoho rodice k druhemu a s mnoha novymi zkusenostmi. Film me nijak neoslovil svou radoby chytrou a negativni atmosferou, spise rozladil chovanim, mluvenim, myslenim a reagovanim vykreslenych postav. Mozna to byl zamer, ale postavy prehravaji ostosest a jsou prepiskutne az na hranici parodie. 50% ()

jakeer

Nerátajúc záverečné titulky 76 minútový film o rozpadajúcej sa rodine, kde sa starší syn podal na otca a mladší zas na mamu. Deti chľastajú, onanujú a vulgárne nadávajú rodičom, otec dostane infarkt a celé to skončí nijako. Preto nemám rád nezávislé americké filmy (narozdiel od európskych), lebo sú akurát samoúčelne čudné a vyšumia do prázdna. ()

DannyBoy80

Velmi příjemný film, za málo peněz hodně muziky. Komorní drama jendé rodiny, kdy každý člen je trošku něčím zvláštní, šáhnutý. Herecky zvládnuto velmi dobře, hlavně Jeff Daniels hodně překvapil abych řek pravdu vůbec jsem ho ve filmu nepoznal. Film obsahuje i pár humorných pasáží a celkově se na toto trošku psychologicky laděné dílo velmi dobře kouká. Doporučuju. ()

Piškotka

Neustálé obnažování nitra až na samotnou mez. Vůči oběma synům to bylo nefér dozvídat se detaily o milostných pletkách vlastní matky podané jejími nebo otcovými ústy. Nadělali ještě větší zmatek a odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Doteďka nevím, jak v USA vnímají střídavou péči. Pro mě vyplynulo, že je to tam běžná věc, ale moc se neosvědčuje. V tomto případě se dotkla i kočky:-) Co se týče hereckého podání, tak velmi přesvědčivě hrál J. Daniels - s vousy byl úplně jiný člověk, mnohem více ležérní a svůj. Z L. Lynney dělali krasavici, ale šlápli vedle. Není pro mě krásnou herečkou. Zahrála spíše utrápenou, než promiskuitní. ()

18.01.2006

14.12.2005