Obávaný bojovník

• Hongkong Huo Yuan Jia (více)

boni

Nereálné, ale velmi efektně sestříhané bojové scény. Ničím výrazný děj, který je od reality relativně dost vzdálený, ale rozhodně jsem se nenudil. Povedený film, ale bohužel je to ten případ, u kterého jsem si jistý, že mi ho stačilo vidět jednou, a proto slabší tři hvězdy. Hodnocení zde je absolutně mimo. ()

Likan7

Pokud točíte film o bojovém umění a máte v něm spoustu soubojů a skvělou choreografii, máte prakticky vyhráno. Obávaný bojovník je pro mě velmi příjemné překvapení. Skvělá akce, překvapivě i poutavý příběh a Jet Li, který je v takové roli jako ryba ve vodě. Koukám na to v roce 2020 a je mi vlastně dost líto, že Jet Li neměl lepší kariéru, teď už mu táhne na 60 a svý nejlepší roky si vyplancal na slátaniny jako Romeo musí zemřít nebo třetí Mumii. ()

Nix

Starší tvorba Jeta mi nějak uniká a musím si doplnit vzdělání, ale tenhle film je pro mne jeho skvostem. Příběh je naprosto unikátní a skvělý a bojový sekvence ještě lepší, tohle patří pro mne mezi top filmy o bojovým umění. ()

junxi91

Za starých dobrých časů byla Čína ponižována západními koloniálními mocnostmi, které si postupně rozebíraly její bohatství. Bohužel, teď je to jinak a od dob Mao-Ce Tunga si zase dělá Čína ze západu odbytiště svého levného a nekvalitního zboží. Nyní pod vládou Si-Tin Pchinga naopak Čína ve spolupráci s RuZkem ponižuje Západ. Za těch starých dobrých časů však žil jeden Číňan, jménem Huo Yuan Jia, který se ostatních nebál, jelikož byl dost arogantní a namyšlený v důsledku svých úspěchů a vítězství v soubojích. Na začátku sledujeme postupně jeho souboje se třemi zápasníky z koloniálních velmocí - britského boxera, belgického kopiníka a španělského šermíře, všechny je porazí a nyní jej čeká ještě čtvrtý soupeř. Pak se celý příběh vrací do minulosti, a to do Huova dětství. Zde Huo přihlíží zápasu svého otce, bohatého šlechtice, proti jinému bohatém zápasníkovi Zhaovi. Ten zápas nečestně vyhraje a mladý Huo chce svého otce pomstít. Pomsta je celkově jeho oblíbenou věcí asi do půlky filmu, což se značně nelíbí jeho čestně a morálně uvažující matce. Zhaův syn jej navíc šikanuje a vyzve jej k souboji, ve kterém skončí malý Huo na zádech. A tak se rozhodne, že se stane nepřemožitelným bojovníkem, kterého nikdo nikdy neporazí a každý se jej bude bát. Tvrdě trénuje a díky tomu se z něj stane nejlepší bojovník ve městě Tianjin. Jeho úspěchy mu však vlezou do hlavy stane se arogantním a silně vznětlivým člověkem, který vůči svým soupeřům neprokazuje úctu, na rozdíl od jeho otce. Huo získá spoustu učedníků a stoupenců, ale také se pořádně zadluží, protože chlast a párty ho prostě baví. Jednoho dne najde Huo ve svém paláci svého zraněného stoupence a to jej rozpálí doběla. Naběhne do restaurace svého přítele Nong Jinsuna a chce si to na místě vyříkat s pachatelem Qin Leiem, který zde zrovna slaví narozeniny. Jeho příteli se však nelíbí, že se chce mlátit v jeho restauraci, a protože je Huo neústupný, tak se Nong rozhodne jejich přátelství ukončit. Dojde k pořádné bitce v restauraci, která je rozsekaná na sračky a přitom Qin umírá po zásahu do srdce. Jeho kmotřenec se jej rozhodne pomstít, navštíví Huův palác a zabije jeho matku a dceru. Zdrcený Huo jde ke Quinovi do baráku, kde se mu kmotřenec k vraždě přizná a poté se zabije. Perličkou ovšem je, že onen zraněný učedník si to zasloužil, protože urážel Quinovu milenku a tak dostat přes hubu. A tak se Huo vydává na bezcílné putování po kraji, při plavání v řece se málem utopí, ale zachrání jej babička a její slepá vnučka. Přivedou jej do vesnice, kde se Huo naučí manuální práci, konkrétně sazení rýže, které mu jde brzy rychleji, než ostatním. Navíc si to trochu srovná v palici a začne být milosrdnější, což je věc, kterou po něm vždy chtěla jeho matka. V roce 1907 se tak po nějaké době vrací Huo do Tianjinu, usmíří se se svým bohatým kamarádem a obchodníkem Jinsunem a vyzve k zápasu Američana Hercula O'Briena. S takovým hovadem bych se teda fakt bít nechtěl. Byl to dost vyrovnaný souboj a měl několik fází. Vše to skončilo tím, že Huo zachránil padajícího Hercula před nabodnutím se na hřebíky trčícími z podlahy na okraji ringu, a tím si vyslouží jeho respekt a uznání, a je prohlášen vítězem. Poté v roce 1909 zakládá díky penězům od Jinsuna Chin Woo Athletic Association v Šanghaji. Všechna ta vítěztví se nelíbí zahraničním obchodníkům, kteří se bojí možných proticizineckých nálad v Číně, a tak zorganizují onen Huův zápas proti čtyřem bojovníkům, kterým film začínal. Tím čtvrtým zápasníkem má být Japonec Tanaka, se kterým se Huo sejde na čaj, skamarádí se s ním a vzájemně se začnou respektovat. Poté přijde poslední část filmu, samotný zápas, který však nebude úplně čestný a vyrovnaný - japonský obchodník nutí Tanaku k tomu, že musí za každou cenu vyhrát. A pro jistotu má schované jedno nechutné eso v rukávu. I přes tento velký podraz se však Huo nevzdává a Tanaka jej nechá čestně vyhrát, a obchodníka pošle do hajzlu s tím, že je to on, kdo urazil japonskou národní hrdost. Pak je tu ještě dojemný závěr tančícího Hua a jeho manželky na poli, a také dodatek o tom, že Atletická asociace pořád funguje. Byl to velice dobře zpracovaný film, té akce a bojů tam bylo fakt dost a byly na mě moc rychlé, že jsem je nestíhal vnímat. Nevěřím tomu, že existuje lidská bytost, která je schopna se tak rychle a obratně pohybovat, bojovat, schytávat rány a pořád se držet na nohou. To bude asi tím, že mě by někdy přepralo i desetileté ochrnuté dítě, protože jsem velký zavalitý kus kamene a nikoliv hbitý a mrštný bojovník jako Huo. () (méně) (více)

Hellknight12

Dnes pozreté snáď po 12 rokoch. Pamätám si, že prvý krát som z tohoto filmu bol sklamaný a dnes? Presný opak. Máme tu skvelé herecké výkony, hudbu, príbeh, súboje. Čo viac dodať?  Film môžem odporučiť každému kto má rád ázijské boje a životopisné drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. Tých 10% dávam dole len preto, že som nevidel režisérsku verziu. ()

vince

Naozaj veľmi dobrý film, bojové scény zvládnuté na jedničku a nie len to, ma to aj, síce ničím nový ale zaujímavý dej. V prvej polovici filmu Huo Yuan Jia bez chrbtovej kosti a postupne sledujeme u neho obrat k dobrému charakternému chlapíkovi. Taktiež dobrý strih a krásna príroda. Jednoznačne najlepší film od Jet Liho. ()

Euchrid

Jedna z nejlepších "one Jet-li show", co je. Příběh je sice klišé o pokoře, ale tak neurazí a choreografie soubojů je prostě parádní. ()

Bounded

Po Hrdinovi pro mě není Fearless už natolik silným filmem. Přisuzuji to spíše tomu, že jsem čekal příliš. Zmíněné klady už zde byly řečeny, není nutné je vypisovat dvakrát. Jsem rád, že jsem rovnou viděl Directors Cut, co se okolních ohlasů týče, možná by moje hodnocení také nebylo tak vysoké, kdybych s ním neměl tu čest. ()

diabolique

Ako vzdy skvely Jet, ale bohuzial videl som len zostrihanu "oficialnu" verziua a musim povedat, ze je to naozaj citit. Velmi tu chyba hlbsie rozpitvanie "dusevnej premeny" hlavneho hrdinu. Viem, ze v povodnej reziserskej verzii by to malo byt, takze akonahle sa k nej dostanem, pridam este jednu *, tak ako si to tento film zasluzi! ()

fojtas

dalsi ze serie romanticky ladenych akcnich filmu poslednich let...jen si nemohu pomoci k dokonalosti mi neco chybelo, presto velice povedeny filmovy pocin ()

Aress

Miluju,zbožnuju,obdivuju a zajímám se o všechna Čínská a Japonská bojová umění.Kromtoho jsem hodně velkým fandou Bruce Leeho, Jet Liho, Jeckie Chena atd.....Bojová choreografie byla výborná, takže já nemohu dát nic jiného než 5*, hudba byla taky skvělá takže dohromady 95% ()

Šňůra

Na kung-fu filmy hong-kongské produkce jsem se většinou vždy díval tak trochu s despektem, ale tohle bylo více než příjemné překvapení. Je vidět, že Jet Li dokáže zahrát i velice seriózní role a v příběhu čínského národního hrdiny a sjednotitele wu-shu se jakoby našel. Bojové scény a zejména jejich choreografie byly precizní. ()

keane

6/10 Mimořádně naivní příběh o pyšném hochovi, který k moudrosti dojde naštěstí zachraňují fantastické souboje a na kung-fu filmy i netuctový konec. ()

xladojx

Film plný zmatků s hloupým příběhem, debilním koncem, který zachraňují pouze skvěle udělané bojové scény... ()

Alojs

Myslel jsem si, že už jsem z podobných mlátičkových filmů vyrostl. Ale zmýlil jsem se. Nevyrostl. Nehledě na to - tenhle snímek až tak tupý není. Jedná se o komplexně zvládnutou záležitost. Vynikající výprava, kostýmy, herecké výkony, dobová atmosféra, trocha té mytologie, několik příjemných doušků zeleného čaje a pak také... ano... ony souboje. Silné čtyři hvězdy. ()

Maniik88

Takéto filmy ja rád. Jet Li vo vrcholnej forme, bitky na najvyššej možnej úrovni. Navyše je tu pomerne slušný príbeh a posolstvo. Druhá polovica filmu ďaleko prevyšuje kvalitou tú prvú, hoci v prvej polovici išlo najmä o súboje. Veľmi dobrý film a po boku Ip mana jednoznačne to najlepšie, čo môžeme v rámci bojových filmov zazrieť. ()

misar3

Přímo se zde nabízí srovnání s Ip Manem, kde se taktéž západ začal angažovat do asijských zemí. Ačkoli bojová choreografii se mi v Ip Manovi líbila více, v tomto filmu hrdina prošel zajímavějším osobním vývojem. ()

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje