Existuje planeta, je jako každá jiná. A ta vysílá zprávu do všech temných koutů vesmíru. Každý se přišel podívat. Je na Doktorovi, aby zjistil jaké poselství se nese prostorem a časem. Padne ticho až bude vyřčena otázka? Stane se Trenzalore místem jeho posledního odpočinku? (Kacaba)

TomasRichtr

S hodnocením jsem dost rozpačitý. Miluju Doktora, toho jedenáctého jsem si po jeho první sérii také oblíbil (což se nedá říct o tom dvanáctým), ale tenhle díl prostě není tak dobrý jako předchozí díly sedmé série. Mě to jednoduše připadá jako hrozně velká výmluva na to, aby mohl Doktor regenerovat. Byť příběh není tak špatný, prostě to nezapadá zbytku série. I když není špatná, tak předchozí epizody tuto značně převyšují (především teda The Day of the Doctor). Je zde prostě vidět, že tvůrci původně počítali s tím, že Matt Smith zůstane a tento díl, nebo alepoň jeho konec, byl vymyšlen trošku narychlo. ()

Petike

Ako finále siedmej novodobej série a zároveň prvého polstoročia Doktorových dobrodružstiev je to občas trošku prekombinované. Na nejaké bombastické rozriešenie dožívajúcich záhad a zápletiek predchádzajúcich sérií som ani nečakal, no viaceré z úvodných gagov ma nechali chladným (hoci Clarina zlatá povaha a predvianočné zmätkovanie sem-tam zachraňujú slabšie humorné pasáže v prvej polovici špeciálu). Našťastie sa dej po prvej tretine triezvo začne otáčať smerom ku komornejšej atmosfére a sústreďuje sa na osobnú stránku Doktorovho doterajšieho života a jeho vyrovnávanie sa so svojou zdanlivo neodvratnou, už definitívnou smrťou. Myslím, že neprezradím žiaden šokujúci spoiler, keď poviem, že sa v konečnom dôsledku všetko na dobré obráti. (Každý to čakal, nebuďme naivní.) Podstatný je tu skôr fakt, čo si Doktor svojím dlhým pobytom v izolácii a snahe ubrániť mestečko pred postupným defilé svojích klasických i novších protivníkov vytrpí. A ešte podstatnejšia je skutočnosť, že prvýkrát v päťdesiatročnej histórii seriálu podstúpi novú regeneráciu pokojne, bez nervozity, konečne vyrovnaný so svojou doterajšou existenciou, prvýkrát naozaj odhodlaný začať odznova a pokračovať ďalej. Ledva doznie Jedenásteho precítený rozlúčkový preslov, sotva zaschnú Clarine (a divácke) radostno-smutné slzy, ledva sa človeku stihne vryť do pamäti Jedenásteho priateľsky vystretá ruka a chlácholivé "Hej...", dorazí v posledných pár sekundách dezorientovaný Dvanásty so svojou vizážou dôstojného, roztržitého profesora. Od úplnej hlbiny osobnej depresie, ktorú sme videli rok predtým, prešiel náš excentrický mimozemšťan dlhočiznú osobnú púť. Nebola to práve prechádzka ružovou záhradou, ale stálo to za to. Po veľkolepej regenerácii so schválne antiklimaktickým vyvrcholením je Doktor znovu navonok starší. Už sa nepotrebuje skrývať pred vlastnou minulosťou pod chlapčenským imidžom. No jeho druhá mladosť akoby sa ešte len začínala. Hádam mu budú dobre slúžiť tie nové obličky. :-) //// And now it's time for one last bow, just like your other selves... Eleventh's Hour is over now, the clock is striking Twelve's... //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, Beckett51, cjmafia. ()

jirin_cz

Poprvé dávám takhle nízké hodnocení u Doctora. Ale prostě mě tahle epizoda nijak nechytla a po bombastickém speciálu jsem se až nudil. Děj se příliš táhl, regenerace samotná nebyla žádná extra pecka (mám radeji emotivnější jako u Davida). Ale alespoň se vrátila Amy, což mě velmi milo potěšilo. Těším se na Capaldiho, i když za těch pár sekund na mě příliš nezapůsobil, ale to brzo soudit. Po druhém shlédnutí zvyšuju hodnocení ze tří na čtyři. Přeci jen těch posledních cca dvacet minut to má spád, rybí prsty, Amélie, Amy pěkné. Při jejíém příchodu mi nějak samo zvlhly i oči:-) Jen škoda té roztahanosti první půlky. ()

Vocoun

Nevím, jsem trochu zklamaný. Moffatovi jsem prostě uplně na chuť nepřišel, souhlasil bych, že poslední 2 série šly spíš dolů než nahoru.Ale zpět k filmu. Jeden ze slabších speciálů, alespoň jeho druhá půlka. První polovina je pořád taková hravá nezávazná, mysteriozní, ale od té doby co uvízne Doctor na planetě a začne stárnout to jde celé do kytek. Nuda střídá šeď, patos patos a ten konec ani komentovat nebudu, aby vyletěla ze štěrbiny nová 12ka cyklů, to je vážně moc. Chápu že s tím museli něco udělat, když dosáhl poslední reinkarnace a nechtěli končit seriál, ale tohle se teda nepovedlo. Tenhle film prostě znehodnotil práci všech předchozích sérií a taky Smithe, který vdechnul doctorovi něco svého, co ovšem v tomhle snímku nebylo vůbec vidět. Jak jsem již zmínil, nejsem si uplně jist Capaldim jako dalším doktorem, ale nástup zas tak špatný neměl. Zajímavé nicméně je, že poslední dva doktoři se skutečně cítili jako by umírali a všechno co dělalo jejich já odešlo s novou tváří. Neméně zajímavé je, že jak u Tennanta tak Smithe jsem si nebyl jistý jestli je smutek z odchodu pouze hraný, přišlo mi jak kdyby oboum hercům skutečně bylo až k slzám líto, že s rolí doctora končí, což je podle mě výborné a dodává to jejich Doctorům další rozměr. Uvidíme co bude dál, já jen doufám, že seriál trochu přetočí směr, jinak by tahle série mohla být taky poslední. Hodně štěstí Capaldimu i fanouškům s novým doktorem. CO se týče filmu, naprostý průmer s klišoidním koncem, tak tedy jen díky tomu, že se loušil Smith, 3 hvězdy 65% ()

only_serials

Už jsem tak nějak vypozoroval že 7 z 10 uživatelů ČSFD zainteresovaných do Doctora Who má nejradši Tennantova Doktora... asi tak 2 z 10 Ecclestonova doktora.. a jednoznačně nejmíň pochvalných reakcí je právě na Smithova.. akorát že já právě patřím mezi toho jednoho z deseti, kterýmu se příběhy s Mattem líbily nejvíc.. Proto je asi jasný že se mi tenhle díl nehodnotí uplně nejlíp... Nicméně abych to neokecával.. The Time of the Doctor je klasicky Moffatovsky nabouchanej od začátku do konce dějem, od kterýho se prostě nedá odtrhnout.. Finále, i když smutné, tak super... No a teď třičtvrtě roku čekat na Capaldiho... Jeho první půlminuta v Tardis se mi líbila... PS: Citlivá narážka o samolibosti desítky byla boží. :) ()

Nowasek22

Hodně emocí (se mnou to ale absolutně nic nedělalo) a neskutečně málo akce. Od vánočního speciálu, který nás odděluje od další 9 měsíční pauzy, bych čekal rozhodně víc. ()

Fanda.Boukal

Páni....pro mě to bylo celou dobu za 5 hvězd. Důstojné a srdcervoucí rozloučení se Smithem, jakožto mým nejoblíbenějším doktorem, podtrhla skvělá jeho záverečná řeč, Amy i Long song v pozadí..... Prostě jsem neměl slov do té doby než se zregeneroval. Čekal jsem trošku dramatičtější regeneraci která, společně s tím že během vteřiny co se oběvil sa scéně Capaldi se všechno změnilo z vážného až dojemného tempa do akční komedie, tenhle díl trochu uzemníla. Ale i tak dám plný počet. Na Smithe budu vždycky vzpomínat jako na nejlepšího doktora a vůbec bych se nezlobil kdyby se ještě v nějáké epizodě vrátil. "Všechno co jsi, je pryč během okamžiku. Jako dech na zrcadle...... Každou chvíli sem přijde......Doktor.....Jo a vždycky budu. Ale časy se mění a já musím taky. Všichni se měníme, když se nad tím zamyslíš. Všichni jsme rozdílní lidé napříč naším životem. A to je v pořádku, je to dobré, musíš se stále posouvat, dokud si pamatuješ všechny ty lidi, kterými jsi býval." jak řekl nezapomenu ani řádku z tohohle....krásný rozloučení :) ()

ElPajo

Zvědavostí, jak 11. skončí, jsem ani nedejchal a čekal na vydání speciálu. O to větším pro mě pak byl zklamáním. Po perfektním speciálu k 50. jsem očekával stejně epické zakončení Smithovo éry, jenže to se vůbec nekonalo. Člověk zvyklý na emocemi přetékající odchod 10., kdy málokdo neměl při jeho slovech "I don't wannt to go" a za zvuků geniální kompozice Vale Decem z pera Murraye Golda speciálně složené pro tuhle epizodu, zažije zklamání kdy doktor prakticky zemře na stáří, a pak najednou jen tak hejdum pejdum bez vysvětlení dostane možnost prodělat víc regenrací, než je kanonicky stanovený počet (13.) a najednou je tu Capaldi, a k tomu nám hraje "Wake Up" z epizody The Rings of Akhaten, protože to je asi nejlepší ze Smithovo éry, krom doktorský Theme. A kdo by čekal klasicky zmatenýho doktora hned po regeneraci, který tápavě zkoumá, zda-li není zrzek, nebo dokonce holka, bude zklamán o to víc. No, pane Moffate, čekal jsem něco víc. ()

Allein4

Škoda, že z toho nebyla celá série...ten příběh totiž byl napsaný pro poslední Mattovu sérii, ke které ale nedošlo, protože BBC chtělo už změnu. Takhle to musel Moffat dát do jednoho, což nakonec nabouralo kvalitu. To nic ale nemění na tom, že je to prostě Doctor. ()

NiennaTasart

Opravdu netuším, zda tam bylo tolik příběhových nedodělků, nebo jsem to jen nepochopila. Přišlo mi to dost překombinované. Proč by například Time Lordi zachraňovali Doctora a vzdali se naděje, že se vrátí? Navíc to vypadalo, jako by Tasha Lem ovládala příběhy celých 2-3 epizod zpátky, což se mi nějak nezdá. (A vlastně jsem už od začátku nechápala, proč má Doctor omezené regenerace, když je předtím nikdy omezené neměl - asi mi to nějak uniklo). Nicméně těším se na Capaldiho, vypadá to, že se vrátí duch starých Doctorů! ()

VitaG

Moffat pletl, pletl dlouho a upletl příběh co se jen tak nevidí. Jenže přes všechen svůj um a důslednost se do toho nakonec zamotal a když viděl, že to musí rozmotat tak napsal Time of the Doctor. Mno rozpletl to tak dobře, že se až divím jak to mohl vůbec motat tak dlouho. Celý děj vysvětlit v jedné větě, to je úžasné i straštlivé. Udělat z nepřítele, který vás trápí tři sezóny najednou docela kamarády je geniální a nečekané. Inu Doktorův návrat na místo, kde má zemřít je jasný a nutný. To co se tam ovšem stane je dokonalá klička, Steve nevěděl jak to udělat epické, tak nechal všechny se porvat. Co se mi líbilo a co mě dostalo bylo Doktorovo postupné umírání, nechat Doktora stárnout a nakonec ho hodit Dalekům. My samozřejmě víme, že neumře, že se jen změní ale jak když už je poslední. Řešení této otázky si Moffat nemohl odpustit a vyřešil jí chytře. Dal Doktorovi takovou regenerační scénu, že všem spadla pusa. Tedy na mě moc megalomanské. Nejlepší je vlastně samotná poslední scéna, kdy vás Smith prostě dojme ať chcete nebo ne. A nástup Capaldiho je nejlepší nástup Doktora, co jsem kdy viděl. Smithova éra skončila dobře a epicky, i když od toho konce jsme všichni čekali víc. Moffat dokončil vše co začal. Nyní se může jen čekat s čím nás zase překvapí. ()

Priest

Trenzalore. Místo, kam se nesmí podívat žádný cestrovatel času a zároveň nádherný závěr Smithe, který Doktorovi vdechl nový náboj a díky kterému si získal určitě nejednu fanynku. ()

Gelaos

8/10: Jaksi přeplácaný speciál, kterému se v 60 minutách moc nedaří uzavřít celou dosavadní mytologii. Jedná se o sice cíleně slzopudnou a křečovitě nostalgickou tečku za Smithovým Doktorem, jež ale i tak funguje se ctí. ()

Milouch

Dvanáctá hodina odbila a stačila k tomu pouhá hodina. Hodina která z prvu vypadala možná trošku nudně ale pak se změnila v dokonalý konec jedné éry. V konec plný zármutku, vzteku ale i smíření a velké očekávání co bude dál. ()

Keiniku

Tak jsem to přežila. Nevím přesně, jak velká část epizody mi utekla, ale ta část, kterou jsem viděla, byla velmi zmatená, chaotická a brnkala na nervy, jakože fakt hodně. Místy jsem měla pocit, že od toho pořád něco čekám a ono to ne a ne přijít, ale nakonec jsem byla spokojená. Zvlášť poslední minuty byly opravdu...stylové. Kidneys. ()

The M

Jasné, má to svoje chyby, no koho to má vlastne zaujímať? Je to zmes geniálneho humoru, neuveriteľnej atmosféry a emócii, ktoré tu už dlho neboli. Steven Moffat v úzkej spolupráci s Mattom Smithom, ktorý svojej poslednej epizóde jednoducho kraľuje, vytrieskajú emócie asi zo všetkého. Kľudne aj zo smrti Cybermana. Hej, Cybermana. Alebo aspoň jeho hlavy. Netradičné rozprávaný príbeh, ktorý netrvá deň, či dva, ale niekoľko stoviek rokov, prekvapivo nepôsobí násilne, skôr rozumne, keďže inak by sa to asi urobiť nedalo. A opäť spomeniem Matta, ktorý podľa všetkého podáva svoj najlepší výkon vo svojej kariére - či už hrá mladého alebo starého. No jeho záverečná scéna je dychberúca a úžasne napísaná. Zbohom, Matt! Vitaj, Capaldi! ()