Hodná holka

The Good Girl

Poctivé dievča

Drama / Komedie / Romantický

USA / Německo / Nizozemsko, 2002, 89 min

Myslel jsem si,že hodná holka bude další tuctová komedie s míchaná s prvky romantiky když je tam Jennifer,ale za mě jsem se tedy velmi mýlil.Film mě hodně mile překvapil.Příběh pojednává o Justine,která má ze svého života deprese (úplně jsem se v ní viděl jako by mi četla myšlenky),nebaví jí práce,manžela má za prase a celý její život nesměřuje nikam a je to jen strašný stereotyp bez špetky té jiskry,ale pak se v obchodě kde Justine pracuje jako pokladní objeví nový pracovník-mladý prodavač a zároveň samotář a podivín v jedné osobě.Justine si po chvíli k mladíkovi najde cestu a sblíží se s ním,protože cítí,že on nahlíží na svět stejně a zároveň si navzájem rozumí,ale mladík má ještě větší deprese než Justine...a do toho se ještě připlete kamarád manžela Justine,který ví o jejich vztahu...no a máte o pár zvratu postaráno.Film byl pro mě dobrý hlavně v tom,že jsem se v něm perfektně našel a zároveň nabízel pohled na obyčejný v lecčems nudný stereotyp kde i tak máme čas od času šanci změnit běh událostí a nasměrovat náš další život jinam ,jen jestli všichni máme tu odvahu....Všechny role byly zahrány perfektní a to i ty menší jako například Johna C. Reillyho.Za mě tedy celkově 80 % a čtyři hvězdy.(3.4.2015)

Na první pohled to působí jako další z těch malých "nezávislých" amerických filmů, do kterých si filmové a televizní hvězdy občas odskočí ukázat, že taky umí hrát. Obyčejné texaské městečko, obyčejný supermarket a v něm obyčejná ženská, otrávená z práce a věčně zhuleného manžela. Až jednou začne v supermarketu pracovat typický outsider, takový, jaký musí být v každém takovém malém nezávislém filmu, a Justine se do něj - jak jinak - zamiluje. __________ Ovšem stejně tak, jako dokáže jedna Justinina kolegyně nenápadně včlenit peprné urážky zákazníků i do hlášení o slevách, vkrádá se už od začátku do tohoto filmu cynismus a hodně černý humor. Janifer Aniston opravdu velmi dobře stvárňuje svoji Justine - nevinně vypadající monstrum, které vlastně nemá žádné city a emoce, které žije tak trochu mimo realitu, kterou jen občas nezúčastněně glosuje.__________ Hodná holka je film, který přestože působí celkem mile a příjemně, je ve skutečnosti značně znepokojivý... (A navíc v něm všichni herci dokazují, že opravdu umí hrát.)(2.12.2007)

Lepší 4* za hezký vtipy a smutnej příběh. Celkem potěší znuděný hlas hlasatelky v obchodě, když upozorňuje na prostředky pro čištění potrubí, nebo závěrečná zlomyslnost se záměnou milence. Na druhé straně zde máme lidi žijící v zajetých kolejích, jež nejsou schopni něco změnit. A přece se o to naši dva hrdinové pokusí. Také je zvláštní, že oba nenávidí svět, to bude asi důvod závěrečné kulky v hlavě, škoda že jím jen neopovrhují jako já :-) Pokud bych se podíval na rozhodování, tak bylo celkem racionální a pochopitelné, budoucnost psanců s 15 000$ není moc dobrá, takže to nakonec dopadlo tak jak mělo, i když sem byl v průběhu občas překvapen.(10.9.2008)

Super snímek, který jsem viděl už podruhé a opět se mi velmi líbil. Jedná se o film, který má zajímavý a snadno srozumitelný děj, zajímavé a věrohodné herecké tváře a je koncipován velmi věrohodně a vemi zajímavě, takže diváka nenechá vydechnout a naopak divák s napětím čeká, jak tohle všechno může dopadnout a jak to vlastně skutečně dopadne. Nevím, co k tomu více říci, Jenn Aniston hrála velmi dobře a přesvědčivě ženu nespokojenou se svým životem, Jake Gyllenhaal byl také vybrán výtečně pro roli svůdníka hlavní hrdinky a zároveň tak trochu vyšinutého mladíka a bezpochyby správná byla i volba obsazení Johna C. Reillyho do role naivního a milujícího manžela hlavní hrdinky. Jedná se bezpochyby o film, který je zajímavý, který je dobře udělaný a o film, který mne velmi nadchnul, ale když se kouknu, jakým super filmům jsem dal pět hvězdiček, tak tomuhle filmu jednu hvězdičku ubírám, protože mu přece jen ještě kousek do toho absolutního super filmu chybí...(18.9.2007)

Odkaz prednedávnom (z hľadiska roku vzniku) odišlých deväťdesiatok z toho kričí tak, že to môže dnešným divákom pripadať ako značne rušivý prvok. Ale tí, čo v tej dobe sledovali americký nezávislý film, tak sa na Dobré dievča naladia veľmi rýchlo. Príbeh nie je tak úplne predvídateľný, dokonca sa so zvratmi hrá takým spôsobom, aby boli neočakávané. Kombinácia drámy, toho, čo Justine kvôli utajeniu tajomstva podstúpi, nejde príliš dokopy so snahou o feel good komédiu, ktorá chce byť takýmto spôsobom aj umelecky ambiciózna. Keď tak človek nad tým premýšľa, tak stojí za zamyslenie, ako rýchlo dokázal film z roku 2002 zostarnúť a pôsobiť dnes ako retro. Ale pre nás deväťdesiatkovú mládež pôsobili osemdesiatky ako peklo z doby kamennej, takže je to prirodzené.(1.3.2019)

• - Film byl natočen za 33 dní. Během jednoho natáčecího tak bylo nafilmováno až 6 scén. (..Lucas..)

• - Postava Holdena (Jake Gyllenhaal) je pojmenována podle jednoho z charakterů vytvořených americkým spisovatelem J. D. Salingerem. Shodou okolností je podle jiné z jeho postav (konkrétně z románu "Franny and Zooey") zase pojmenována herečka Zooey Deschanel, ztvárňující v tomto filmu postavu Cheryl. (Avalon820)

• - Jennifer Aniston přijala roli Justine pod podmínkou, že se již dále nebude do scénáře nějak zásadně zasahovat. (Avalon820)