Starý dům uprostřed Madridu

• Španělsko Cría cuervos (více)

Irena, Ana a Maite sú tri sestry, ktoré po predčasnej smrti matky (Geraldine Chaplin) a neskôr aj otca, ostanú cez letné prázdniny vo veľkom, starom rodičovskom dome v opatere svojej tety - matkinej mladšej sestry. Spoločnosť im robí dobrácka slúžka Rosa a nemohúca nemá babička. V rozprávaní, v ktorom sa prelína minulosť, prítomnosť a budúcnosť, plnom symboliky a metafor, sa nám cez detský pohľad prostrednej Any (hlavnej hrdinky) ponúka pohľad na rozklad typickej hornostavovskej a typicky patriarchálnej španielskej rodiny. (Jordan)

Marina111

Vynikajúca Ana Torent, azda najlepšia detská herečka svojho času, podala tak neskutočný výkon, že ho budem rozdýchavať asi ešte poriadne dlho. Až priveľmi reálny film, ktorý sa mohol, a vlastne ešte aj môže, odohrávať kdekoľvek a v akýchkoľvek variáciách ... šok, beznádej, ľútosť, smútok, prázdnota, výčitky ... možno to bude znieť až zvrátené, ale práve z takýchto ingrediencií mi naservíroval Carlos Saura poriadnu dávku chuti nevzdávať sa. Najoptimistickejším momentom filmu ostáva šláger Por Que Te Vas, ktorý aspoň trochu zmierňuje ťaživú atmosféru, a ktorý miestami až trpko kontrastuje so životmi malých hrdiniek. ()

gumolit

(1001)   Herečku Anu Torrent som si obľúbil už v jej prvom filme Duch úľa. Tu je ešte lepšia a dokonca aj keď mala vtedy 10 rokov zatieňuje inak tiež skvelú Geraldine Chaplin.Film sa inak ťažko popisuje je náročný, smutný, miestami aj vtipný no hlavne nádherný. Sakra nemyslel som si že Španielsko i napriek svojim zákazom premietania filmov v tej dobe  točili tak ľudské a silné drámy. ()

Pevek2

U Stareho domu je pro me zakladni pocit hluboke melancholie a pak to, ze cely ten pohled je neuveritelne holcici. A to mi nezkazi ani prepjata Geraldine Chapline, ani to, ze jsou nektere zvraty silne ocekavatelne. ()

MR007

Saura nepatří mezi moje oblíbence ale tyhle jeho osobní filmy mám rád, hlavně z důvodu originálního způsobu vyprávění, kdy spolu hovoří osoby různých generací, střídají se snové a skutečné roviny. V případě filmu Sestřenice Angelika je dokonce malý kluk vyobrazen jako starý děda. Tyto inovace oceňuji a filmy díky tomu vyznívají mnohem citlivěji. ()

edie sedgwic

Hola pravda na tanieri. Takto to je a nema vyznam kvoli tomu plakat, lebo je to zivot a uz nic smutnejsie neexistuje. Nejakym zvlastnym sposobom ma to vsak dojalo, mozno prave preto, ze Saura sa nesnazi hrat na city ci citovo vydierat. Pridajme k tomu atmosferu starej madridskej vily a tu zvlastnu esenciu, ktoru maju vsetky spanielske filmy a mame pribeh akoby vyrozpravany usmievavou televiznou hlasatelkou, ktory vsak vo svojej podstate reze zaziva. ()

Narciska

Málokterý film tak silně pojednává o vztazích, že všechno ostatní je vedlejší. Dějová linie, vystavění scén, nehrají roli. Jsou jen slova, emoce ve tvářích či tváře bez výrazu. Je to film o dětství, přitom nechce lhát či být pokrytecký. Je taky o konfrontaci smrti s dětskou bezstarostností. Je to film, který ukazuje realitu života v jiném světle. To dospělí se chovají jako rozmazlené děti, které podléhají svým emocím a přitom nevědí, co chtějí. Děti jsou moudré a statečné, my jsem jen posledním článkem řetězce zapomenutých prožitků a nezapomenutelných mezníků a náhodných omylů. ()

piranha

Jestli tam byla nějaká metafora, tak mi zůstala záhadou. Každopádně to byla nejnudněji a nejdivněji prezentovaná myšlenka, co jsem v poslední době viděla. Nesedly mi postavy ani jejich chování, sympatická tam byla jen služebná Rosa. Prvoplánově vypjaté scény mě nechávaly zcela chladnou. Hlavní hrdinka Ana byla celou dobu totálně dřevěná. Občas se dokonce vyskytla vtipná scéna, ale celkově příliš zadumaný film. ()

Akana

Obraz jednoho dětství, který má daleko k vlídné nostalgii Obecné školy nebo Amarcordu. Je smutný, trpký a bolestný, zároveň ale natočený s něhou a porozuměním. Saura jeko vždy nejde na věc přímočaře, používá střídání i prolínání časových rovin, stírá hranice mezi realitou a snem. Skvěle se mu daří vystihnout momenty ztráty nevinnosti a strachu z toho, co bude. Perlou snímku je píseň Por que te vas, zdánlivá odrhovačka, která v sobě skrývá křehkost a melancholii dokonale souznící s náladou filmu. Už chápu proč po ní před lety sáhly Zuby nehty. Přiznám se, že symbolika konce frankistického režimu mi totálně unikla a ozřejmilo mi jí až nahlédnutí do "1001 filmů..." Ale kupodivu nemám pocit, že jsem o něco přišel. Asi to bude tím, že Starý dům uprostřed Madridu má i obecnější rozměr. 90% ()

Wolvie

Jediný Saurův film,ke kterému mám kompletně pozitivní vztah,k úplné spokojenosti něco chybělo,ale i tak moc pěkné. ()

AloeB

Chov krkavců není zrovna vděčná práce, zvlášť když vám jedno malé krkavčí mladě touží nasypat jed do mléka. Smutná společenská kritika postrádá jako většina společenských kritik záživnost a rychle ubíhající tempo, o to však filmu ani nejde. Na druhou stranu přes všechnu necitelnost a nijaké emoce je snímek velmi živý lidský a právě to je na něm pochmurné. Obdivuji režiséra že dokázal ze slunného Madridu s nultým náměstím slunce vykřesat bezbarvé britské město. Na závěr chci ještě pochválit skladbu Porque te vas, znějící celým filmem, jako sen a hlasem i stylem připomínající Hijo de luna. ()

huzgi

Působivý film se skvělou Geraldinou Chaplinovou. Jen mám pocit, že proti jiným Saurovým filmům lety trochu ztratil ze své síly.... ()

mac000

V 70. letech min. století uvedly čs. filmové kluby téměř všechny Saurovy filmy, které natočil se svojí ženou G. Chaplin. Tento byl z nich, myslím, nejlepší ()

MrKrahujec

Tak tohle by zase dnes už dávno nešlo: Takhle dokonale nekorektní, živočišný, přidrzlý a naléhavý pohled na dětství a skutečnou realitu života. Připomene to možná Felliniho Amarcord, ještě víc snad McEwanovu Betonovou zahradu, nebo i Bergmanovo Fany a Alexandr - no ale to je samá klasika! A Saura navíc ani trochu nenapodobuje, směle (až drze) razí vlastní kolej v naznačeném směru. Ano, dnes už lze opravdu jen těžko natočit něco tak drásavého... ()

Tominko12

Krásne, úžasné umelecké dielo od Carlosa Sauru...a pritom tak smutné. Asi nie som sám, ale tento film som úplne do detailov nepochopil, ale zobral som si z toho svoje. Veľakrát som sa pousmial, veľakrát mi bolo do plaču, proste emocionálne veľmi silný film cez pohľad malej Any. Proste úžasné a k tomu všetkému chytľavá pesnička Por que Te Vas. ()

Ferguson

Musím říci, že jsem byl přímo šokován kvalitou tohoto filmu. Asi bych se měl více koukat na Sauru, protože Starý dům uprostřed Madridu je jednoduše skvělý. ()

waxtrax

Film jenž je přísný k sobě i k divákovi. Krásné umístnění ústřední skladby Porque Te Vas do děje. Dva dny jsem tento film rozdýchával - to se mi snad ještě nestalo ! 5* bez diskuze, bez kompromisu. ()

Zemřel režisér Carlos Saura

Zemřel režisér Carlos Saura

10.02.2023

Ve věku jednadevadesáti let zemřel jeden z nejvýznamnějších španělských filmových tvůrců historie, režisér a scenárista Carlos Saura. Sám přitom měl hned zítra obdržet na španělských národních cenách… (více)