Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

burebarut

Na odlehlou faru přijíždí trestanec, aby si zde odbyl nějaký ten měsíc na převýchově. Netuší, co ho tu čeká. Nic není podle jeho představ a jeho původní plán zničit faráře dostává na frak. I farář musí ale prohlédnout... Výborné výkony Ulricha Thomsena a Madse Mikkelsena. ()

zigy

Absurdní blbost. Nevtipná. A vrcholem absurdity je vysoké hodnocení zde na čsfd. Když protkáš film směsicí magorů a bláznů, a dostáváš je do bizarních situací, nedostaneš automaticky komedii roku. Tady chybí jakékoli srdce a sympatie. ()

Zlty_Dodo

netusim ako toto moze niekto napisat a este sfilmovat a verit, ze to niekoho vobec zaujme a pusti si to cele :) netvrdim, ze je to absolutna bomba film, ale rozhodne pobavilo absurditou a surovostou, takze 4+ ()

Aquila

Film se zvláštně poetickou letní náladou, zajímavým scénářem, dost drsným humorem a velkým filosoficko-duchovním přesahem. K tomu výborné herecké výkony a nečekaná pointa. Tak doporučuju nečíst nic předem a dívat se. ()

Cascabel

Oscilace mezi absurditou a hlubokomyslným dojákem není příliš osvěžující. Čistější absurditu bych uvítal spíš. Ale jestli tvůrci nechtěli divákovi nic sdělit, tak fajn. Jedna z hvězd je za Viggo Mortensena. 3,5* ()

PanJelen

Když si pustíte dánský film a nevšimnete si, že tam hraje Mads Mikkelsen, zase jako bůh. Když odsouzený neonacista přichází na faru v rámci veřejně prospěšných prací, s cílem upéct jablečný koláč. Když nácek připraví o víru faráře, ohavně zkoušeného životem, který přestal vnímat přes bolest realitu. Když se vídáte jen s militantním arabem, ožraleckým kleptomanem a těhotnou alkoholičkou. Když vám tento absurdní, černohumorný snímek nabídne všechny druhy nálad. Když vám tato severská ujetost s reálným vyobrazením lidských útrap nabídne nelítostný souboj mezi rozumem a vírou. Když nemůžete dát nic jiného, než pět hvězd. ()

Karbos

Tenhle film si jednou za čas vždy rád zopakuju. Má v sobě, pro mne těžko vysvětlitelné kouzlo a když vidím zdejší hodnocení, tak koukám že nejen pro mne. Vždy, když film skončí zůstává ve mě ještě nějakou dobu rezonovat, co oceňuji obzvláště je, jak film dokáže komunikovat skrze nevyřčené a přesto je naprosto srozumitelný. ()

Dvojirakri

Na tohle jsem se moc těšil, tolik nadšených recenzí, byl jsem ještě uchvácen výkonem Madse Mikkelsena z báječného thrilleru Hon, tak si tohle pustím a... To jako fakt..? Jako, rozumím tomu co tím chtěl nejvyšší říct, ale ta forma mi přišla tak děsně trapná, že jsem posledních 30 minut nebyl schopný dokoukat! Že každý extrém co se týče jakékoli víry nebo politického přesvědčení je špatný není nic nového. Sledování tohoto snímku je jako prohlížet si komixovou bibli vyrobenou z recyklovaných pornočasopisů řádně nasáklých spermatem neukojitelných kněží! Další přirovnání po mě teď nechtějte, protože se mi při vzpomínce na sledování tohoto díla dělá mdlo, ne pro jeho obsah, ale formu. ()

Easykill

"Nemůžeš jen tak střílet lidi!" "Jsem rozhozená." Neskutečně geniální kloubení žánrů! Neskutečně funkční film! To je tak absurdní až je to dokonalý. Bůh nás nenávidí, takže radši upeč ten koláč. ()

lepo

Obroda dánskej kinematografie je balzam pre filmovú dušu. Čo sa týka oboch hlavných aktérov tak to platí skoro v 100 percentách prípadoch... Anders Thomas Jensen,, sa vracia s rovnako nekonvenčnou, napísanou čiernou komédiou, v ktorej absolútne nezameniteľný Mads Mikkelsen stvárňuje kňaza v úplnom popieraní toho, ako v tomto prípade keĎ s ním hrá zlo doslova životný ping pong.. Vždy, keď dostane príležitosť, obracia druhé líce a vedie program podmienečného prepustenia pre rôzne typy zločincov. Nováčik Adam (Ulrich Thomsen) nenávidí kňazov a pozitívny pohľad na jeho mizerný život. Chce rozdrviť lož, ktorú žije, s použitím množstva hrubého násilia, ktoré Jensen občas vtipne kontrastuje s Mikkelsenovým nevzrušeným vzhľadom. Tematicky Jensen stavia svoj film jednoznačne na Knihe Jób, pričom nie príliš hlboké biblické diskusie a alegórie prepletá s kúskami absurdnej komédie, ktoré sa dostávajú do popredia, až kým sa neopakujú. Film je chytrý na povrchnej a zábavnej úrovni, aj keď vás sotva prinúti zamyslieť sa nad životom tak hlboko ako jeho postavy. U mňa neskutočný filmový nášup. Vdené len druhý, isto nie posledný krát. ()

BorisBlade

Nádherná černá komedie a drama v jednom. Musím uznat že Mads Mikkelsen zahrál kněze excelentně, ale bohužel na Ulricha Thomsena neměl. Jeho výraz který nás doprovází celým filmem je tak skutečný a nechápavý, jak jen může být. Přesně takhle by vypadal nácek za všech těhle okolností a vůbec by nechápal tuhle bizardnost kolem koláče. K tomu ještě vyplývající krutý humor. 94% ()

Zette10

Ani průměr, ani geniální dílo bez chyb. Film, který jsem dlouhou dobu sháněl a moc se na něj těšil. Skvělý námět, propojení víry s totální ignorací, zaslepenosti a racionalitity. Střet pokřiveného člověka, který se potřebuje napravit s na první pohled napraveným člověkem, který se potřebuje pokřivit - tedy vidět, uvědomit si temnou realitu. Velmi dobře vyváženy tragické prvky s prvky komediálními. Výborný herecký výkon Ulricha Thomsena a skvostné představení Madse Mikkelsena(Otevřená srdce). Krásný snímek. Další důkaz, že skandinávská kinomatografie má opravdu něco do sebe. ()

Loganberry

Ochlasta a kleptoman, militantní arab, těhotná alkoholička, nácek, farář, kterému realita nic neříká a jedna fara. Ďábelská kombinace. Ne, tohle není můj kapoftý, ale to je můj problém. Na hodnocení to rozhodně vliv nemá, jednoznačně je jeden z nejlepších filmů, co jsem v poslední době viděla. ()

enyvan

Stejně jako miluju severskou hudbu, miluju i severské filmy! (Ti seveřani jsou prostě jiní!) A tenhle film patří k mým nejoblíbenějším. Originální scénář s trochou toho tajemna a takovým nějakým vyšším poselstvím, ze kterého si můžete, stejně tak jako ale nemusíte nic brát. Záleží jen na Vás! Úžasná směsice postav žijících v kostele pod "vedením" až destruktivně pozitivního faráře, dává vzniknout absurdním, ale zároveň skutečně zábavným situacím. Ještě dodám, že drama je to snad jen napoprvé, při každé další projekci se budete jen smát. Opravdu doporučuju! ()

Anďa

Ti seveřani to prostě umí, nebo aspoň se mnou rozhodně... Ta neuvěřitelně vysoká míra absurdity, která občas ústí ve vtipné, občas v dramatické situace a ve výsledku působí naprosto přirozeně a nenuceně... Troufám si říct, že většina režisérů by tohle téma zpracovala naprosto jinak... Divák takového snímku by ale jistě nevycházel z kina v záchvatu smíchu, tak jak se to v tomhle případě stalo mě :-) Krásně odlehčující záležitost, která si rozhodně zaslouží 5*! __How deep is your love?! ()

ARTchaoos

Asi jeden z NAJumeleckejších filmov roku 2005 [vyborná zápletka prepracované scény kvalitný filmový zážitok a čo je podivuhodné film sa zrodil v Dánsku čo je atipické pre tak kvalitný film] ........[chaoos] ()

GrifHi55

"Stěhuju se někam, kde nemocní lidí umírají."...už jen tato věta popisuje zvláštnost celého filmu. nejsem si jistý, jestli to mělo být celé vtipné, smutné nebo ironické, ale kombinace toho všeho mě celkem dostala. přijde mi, že na severu to opravdu nemají v hlavě v pořádku, a to nemyslím jen postavy ve filmech, ale hlavně scénáristy a režiséry...ale jeden nezapře, že kvalita tam prostě je. 80% ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima