Kronika smrti

všechny plakáty

Manolo Bonilla je zkušeným, ale ambiciózním reportérem bulvární zpravodajské show v Miami. Jako španělsky mluvící pokrývá "senzace" v Jižní Americe. Tentokrát byl vyslán do Ekvádoru, aby přinesl reportáž o případu masového vraha dětí, který umučil a poté zavraždil na 150 obětí, známého jako "Babahoyská zrůda". Po pohřbu posledních tří obětí přímo na místě se Manolo se svým štábem stane svědkem náhodné dopravní nehody, při níž zahyne chlapec. Dav, rozcitlivělý smrtí tolika dětí, řidiče auta téměř zlynčuje a upálí na místě. Manolo v poslední chvíli zasáhne a zachrání mu život. Jako správný reportérský tým mají vše natočeno. Řidič Vinicio je také dvojnásobným otcem a jeho žena je znovu těhotná. Manolo hned pro svůj pořad "Hodina s pravdou" zpracuje aktuální reportáž, z niž Vinicio vyjde jako oběť lynčování, již údajně neschopná policie kvůli vyšetřování posadila do vězení. V dalším rozhovoru Manola s Viniciem se však začnou vyjevovat podivné souvislosti. Vinicio tvrdí, že se setkal se Zrůdou a něco ví. A Manolo, který touží po slávě a vlastním pořadu, cítí, že je blízko dalšímu senzačnímu odhalení.

Největší ekvádorská filmová produkce všech dob, kterou podpořili slavní mexičtí producenti a režiséři Alfonso Cuarón a Guillermo del Toro, je inspirovaná skutečným případem kolumbijského masového vraha, který podobně jako "Babahoyská zrůda" po deset let unikal spravedlnosti.

Novinová zpráva a šokující interview s nic netušící manželkou masového vraha se stala ideálním námětem pro ekvádorského režiséra Sebastiana Cordera, již dřív oceněného za svůj debut Ratas, ratones, rateros (1999). Jak sám řekl, již dříve hledal příběh, v němž by mohl odkrýt dualitu lidské bytosti, a tento extrémní, krutý případ mu poskytl prostor pro fascinující studii člověka, v němž se skrývají dvě zcela protilehlé polohy. S motivem postavy slavného reportéra bulvární publicistiky však ve filmu sleduje přesvědčivě i druhou, neméně fascinující linii vlivu médií na veřejné mínění a osobní zodpovědnosti novináře. (oficiální text distributora)

chelseaman22

Pokroucený příběh o tom, jak to dopadá špatně, když si bulvární novinář hraje na detektiva. Definitivně kvituji, že i Hispánci se snaží vyprodukovat něco o masovém vrahovi, kterého nelze dopadnout, nicméně celková kvalita zpracování je spíše podprůměrná. 65 % ()

Sfinkter

Velké očekávání od ekvádorské tvorby se mi sice nevyplatilo, ale detektivka je to stále lehce nadprůměrná. Nejvíce mne oslovily jednotlivé postavy, ani nepřemýšlíte nad nějakým hereckým uměním, zkrátka všichni do svých rolí dobře zapadli. I přes trošku křečovitý úvod filmu jsem čekal dechberoucí vyšetřování, místo toho sledujeme rozhovory s jedním psudográzlem a gradujících okamžiků je ve filmu hodně pomálu. Vnitřně po tomto snímku asi velmi obohacen nejsem, v hlavě mi ale stále zůstává. Asi se na exotické krimi nedá jen tak zapomenout. ()

zdenny

Ono vždy vypadá zajímavěji (a pro diváka přitažlivěji), když je děj zasazen do exotikou dýchající špíny chudinské Jižní Ameriky než do čistých a uhlazených USA. Film byl o jednom velkém výdupu a tak trochu o hře na kočku a myš. Zpracování bylo dost slušné, takže takové pevné tři hvězdy. ()

klima777

Pozitiva: Pseudodokumentární styl celého filmu a Damian Alcazar (v roli Cepeda), jehož výraz se zasněně "přeléval" od ustrašeného taťky rodiny k brutálnímu vrahovi. Negativa: Od počátku je divákoví vše jasné. Kdo je vinen; jak se bude chovat investigativní novinář atd. A pokud se mělo jednat o hlubší psychologickou studii, nebo pokus o vykreslení negativních vlivů médií, pak se minuly účinkem úplně. Výsledek: Kronika smrti je počinem až školácky snaživým a křečovitým, který je většinu času pohlcen sám sebou. ()

Haymar

Mrazivé a syrově natočené drama z exotického a špinavého prostředí jakési ekvádorské periférie - údajně inspirované skutečnou událostí. Už úvodní scéna - lynchování a (skoro) upálení viníka nehody rozlíceným davem, je fakt neuvěřitelnej nářez (a to i bez explicitních brutalit). To samé platí i v případě úplného finále! Kronika smrti neustále balancuje na hranici: viny vs. strachu / odplaty vs. trestu / lží vs. fikcí / úspěchu vs. svědomí, kde hlavní hybnou silou je manipulace s lidskou psychikou a obrovský vliv médií na veřejné mínění (jde o jakousi obdobu amerických 15 minut s DeNirem a Rodenem). Slabší scénář a fakt, že divák v podstatě už od začátku filmu , kompenzují slušní herci, dobré zpracování a samotný (naléhavý, alarmující) námět! ()

DannyBoy80

Hodně zajímavý film o kterém si postupem času myslíte něco jiného. Drsný začátek, je následován hrou kočky a myši, kdy se semtam tyto role obrací. V půlce filmu víte jak to všechno je, což Vás bude trochu štvát, ovšem v té době se film převrací do jiné roviny. Závěr je naprosto jiný než byste čekali. Ekvádorci skorujou. ()

Blazin

Mám slabost na filmy podle skutečných událostí a tento film je hodně dobře zpracovaný. Není to žádná akční show, ale příběh skupinky novinářů a o rozhodnutí mezi přiznáním toho co vědí a novinářským uznáním, opravdu síla. ()

jerenymo

Nic moc strhující thriller. Už od začátku je jasný jak se věci mají, jen stupidita hlavního reportéra to vše zazdívá. A konec? Víc než trapný :( ()

strangercz

Rozhoduji se mezi čtyřmi a třemi hvězdami.. Jak se píše níže začátek a konec jsou opravdu skvělý jen ten prostředek vrzne. Ale přikláním se ke 4* jelikož jsme alespoň při španělštině nemuseli učit. :) ()

DAPDO

Spolupracovník mi řekl, že je to blbost roku, takže než jsem si Kroniku smrti pustil, odteklo hodně vody. Začátek výborný, s tím upálením až brutální. Ale to je na dlouhou dobu všechno, ticho po pěšině skončí až závěrem, který se dá dopředu čekat. Suma sumárum - blbost roku to určitě není, už jsem viděl daleko horší filmy, ale aspon' k průměru to má taky daleko. ()

flu

Nadstandardní kriminální drama, které na obehranou žánrovou šablonu poměrně zdařile roubuje řadu vážnějších témat. Ústřední dvojka Leguizamo/Alcázar hraje solidně, má to pěkně nasnímané exteriéry a všudypřítomný pot, špína a hmyz jsou z toho doslova cítit. Stejně jako tíživá atmosféra, která vás definitivně dorazí s posledním záběrem. A jak tady někdo trefně poznamenal, ten film ve vás bude posléze doznívat, a to ne zrovna dvakrát příjemně. ()

nula87

Zajímavě podané vyšetřování sériového vraha, které "vede" skupinka televizních reportérů. Výborný začátek, překvapivý konec. 65% ()

gicous

Nečekal jsem tak působivý a zručně natočený film. Od začátku, kdy jsem byl svědkem lynčování, přes prostředek filmu, kdy reportéři hledají důkazy a honí se za reportáží a slavou, až po závěr, kdy všichni tři řeší morální dilema, si mě film udržel. Především konec na mě moc zapůsobil a zanechal ve mně trpkou příchuť v podobě rozuzlení, které je smutné, depresivní a bohužel až velmi skutečné a nefilmové. Příjemné překvapení! ()

smolson

Tenhle film mě opravdu hodně zasáhl. Výtečné herecké výkony. Ten hlavní padouch je dokonalý. Když se na samém konci napije z láhve alkoholu, běhá mráz po zádech. ()

pirate

Nezajímavé, nudné, takových už bylo spousty, možná jen tak na to, abych se dozvěděl, jak to v těch končinách chodí. 10% za minimum. Hvězda slabší jedna. ()

Agnostik

Jednoduchý až překvapivě jednoduchý scénář,bez hlubší zápletky.Nečekejte žádnou hru kočky z myší,masový vrah vás osloví hned v ůvodu přesto s originální zápletkou o pokusu reportéra navštěvujíce /alespon prozatím/ neodhaleného vraha,který se mu pokouší poněkud vyšinutým až ubohým způsobem přiblížit své pohnutky.Navíc musím pochválit i herce,který se zhostil této temně odporné role- typický typ všedního,sladce ulízle nevinného pedofilního šílence.Je to film plný neklidu a přesto umírněného napětí. ()