Václav Vorlíček, král pohádek a komedií (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2005, 51 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (9)

Dokument, který stojí za to.(5.1.2006)

• kingik

Ze Zelenkovy (ujal se režie tohoto profilového dokumentu) tvorby jsem viděl její čtvrtinu, ale nikdy jsem ji vidět nechtěl. Z Vorlíčkovy tvorby jsem viděl cca 80%. Ve své době originální díla, hlavně se pro mě stal průkopníkem české crazy fantasy, což je jedinečný žánr, který vytvořil s invenčním Milošem Macourkem. Triky z jeho filmů mají dodnes svůj půvab a jsou svým způsobem nepřekonatelné. V tomto dokumentu se sám režisér rozhovoří, na jakém principu fungovaly a že vznikaly tak říkajíc "na koleně". Sám Vorlíček vyhlíží jako milý pán, který má určité nároky na herecké obsazení, zřejmě si i v případě potřeby na herce zařve, nechybí mu vizionářské schopnosti, s přibývajícími léty se zhoršil jeho cit pro řemeslnost i invenci, která citelně ubyla po smrti Macourka. Tenhle starší dokument režiséra ukazuje v dobré vitální pohodě, kdy se s chutí a s patřičným zaujetím rozhovořil o svých stěžejních dílech, což bylo doplněno řadou ukázek. Ani tento dokument se nevyhnul své jednotvárnosti. Triky z jeho filmů byly už dávno vysvětleny jinde, scény z jeho nejslavnějších filmů jsou tak notoricky známé, že není třeba je stále omílat a jeho filmy jsou ustavičně do roka asi třikrát reprízovány, protože představují vysokou kvalitu, na kterou dohlížel bič bolševika. Dneska na to nedohlíží nikdo, tak třeba takový návrat Saxany dopadl šíleně. Vorlíček je od Jezerní královny těžce z formy. Proslul tedy svojí "normalizační" tvorbou, která se dost vymykala běžné tvorbě, která tady vznikala a kupodivu byla tolerována, i přes svůj provokativně jedovatý satirický ráz ( např. "Pane, vy jste vdova!"). Ale třeba jeho filmy mimo fantasy žánr, už tak dobré nejsou, viz příšerně nezáživná a blbě natočená "Zelená vlna" (bolševik krutě chrápal při dohledu), trilogie o víně, Namrdané víno, nebo tak nějak se ta obludnost jmenovala, která vznikla na objednávku režimu. Neobdivuji od něj ani moc pohádkovou tvorbu. Tři oříšky pro Popelníka, Princ a Souložnice, Jak se mrdají princezny jsou sice hezky natočené, ale zase jsem se u nich nikdy extra nebavil. Vorlíček tedy u mě dominuje crazy fantasy výmazy, které jsou předchůdcem dementa Harry Pomrda a jeho následovníků. Tenhle dokument mě nudil a nedozvěděl jsem se prakticky nic, co bych nevěděl. 40%(9.6.2015)

100 %(7.7.2011)

Dokument o významném československém režisérovi mě teda neuchvátil. Nevím, zda to bylo dáno hudební složkou, ale spíš to bylo stylem pořadu, který mi neseděl. Bylo to takové uhnané. Sice divák se dozví spoustu zajímavých informací, navíc dokument provází slovem sám Vorlíček, ale i tak je to dokument tak na jedno shlédnutí.(13.7.2017)

Dokument o režisérovi, ktorý sa natrvalo zapísal do našich hláv.....90%.(4.11.2010)

Povedený snimek o legendě...(9.6.2015)

Skvělý dokument o žijícím velikonávi naší kinematografie. Zajímavé, leč nepřesné, mi přišlo především srovnání pohádek Václava Vorlíčka a Miloše Macourka s příběhy J. K. Rowlingové.(2.1.2006)

Nebýt tohoto člověka, byl by český film o pár let pozadu. Už takhle máme co dohánět.(14.6.2009)

100% dokument o člověku který celý život rozdáva radost a smich, Zdeněk Zelenka mě moc potěšil.(29.10.2011)