poster

Václav Vorlíček, král pohádek a komedií (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2005, 51 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (10)

 • Djkoma
  ****

  Dokument, který stojí za to.(5.1.2006)

 • kingik
  **

  Ze Zelenkovy (ujal se režie tohoto profilového dokumentu) tvorby jsem viděl její čtvrtinu, ale nikdy jsem ji vidět nechtěl. Z Vorlíčkovy tvorby jsem viděl cca 80%. Ve své době originální díla, hlavně se pro mě stal průkopníkem české crazy fantasy, což je jedinečný žánr, který vytvořil s invenčním Milošem Macourkem. Triky z jeho filmů mají dodnes svůj půvab a jsou svým způsobem nepřekonatelné. V tomto dokumentu se sám režisér rozhovoří, na jakém principu fungovaly a že vznikaly tak říkajíc "na koleně". Sám Vorlíček vyhlíží jako milý pán, který má určité nároky na herecké obsazení, zřejmě si i v případě potřeby na herce zařve, nechybí mu vizionářské schopnosti, s přibývajícími léty se zhoršil jeho cit pro řemeslnost i invenci, která citelně ubyla po smrti Macourka. Tenhle starší dokument režiséra ukazuje v dobré vitální pohodě, kdy se s chutí a s patřičným zaujetím rozhovořil o svých stěžejních dílech, což bylo doplněno řadou ukázek. Ani tento dokument se nevyhnul své jednotvárnosti. Triky z jeho filmů byly už dávno vysvětleny jinde, scény z jeho nejslavnějších filmů jsou tak notoricky známé, že není třeba je stále omílat a jeho filmy jsou ustavičně do roka asi třikrát reprízovány, protože představují vysokou kvalitu, na kterou dohlížel bič bolševika. Dneska na to nedohlíží nikdo, tak třeba takový návrat Saxany dopadl šíleně. Vorlíček je od Jezerní královny těžce z formy. Proslul tedy svojí "normalizační" tvorbou, která se dost vymykala běžné tvorbě, která tady vznikala a kupodivu byla tolerována, i přes svůj provokativně jedovatý satirický ráz ( např. "Pane, vy jste vdova!"). Ale třeba jeho filmy mimo fantasy žánr, už tak dobré nejsou, viz příšerně nezáživná a blbě natočená "Zelená vlna" (bolševik krutě chrápal při dohledu), trilogie o víně, Namrdané víno, nebo tak nějak se ta obludnost jmenovala, která vznikla na objednávku režimu. Neobdivuji od něj ani moc pohádkovou tvorbu. Tři oříšky pro Popelníka, Princ a Souložnice, Jak se mrdají princezny jsou sice hezky natočené, ale zase jsem se u nich nikdy extra nebavil. Vorlíček tedy u mě dominuje crazy fantasy výmazy, které jsou předchůdcem dementa Harry Pomrda a jeho následovníků. Tenhle dokument mě nudil a nedozvěděl jsem se prakticky nic, co bych nevěděl. 40%(9.6.2015)

 • Terva
  *****

  100 %(7.7.2011)

 • topi
  *****

  Václav Vorlíček byl opravdu legendou československého filmu. Zejména jeho spolupráce s Milošem Macourkem byla naprosto geniální a jako dvojice byla nenahraditelná. Po smrti Macourka už bohužel Vorlíček ztratil své kouzlo a točil vesměs průměrné pohádky se západoněmeckou produkcí, nebo filmy, které byly už podprůměrné, vrcholem bylo pokračování Saxany. 60. až 80. léta tak patří k jeho nejlepší tvůrčí práci a filmy nebo seriály, které v té době natočil se řadí k nejlepším fantastickým komediím v historii československého filmu a nejlépe obsazované tehdejší totální hereckou extratřídou. Také obrovský podíl na tom mají všechny ty krásné triky, které vznikaly prakticky na koleně a rovnou na place při natáčení. Šikovný kameraman si vždycky věděl rady a vymyslel záběr, který dokonale oklamal divákovo oko a zanechal vyloženě kouzelný efekt, kterému mohly závidět leckteré hollywoodské produkce. Zkrátka jak se říká, zlaté české ručičky. Takovým trikům se nikdy nevyrovnají žádné počítačové efekty a nikdy je už tak nikdo nenatočí. Také v tomhle ohledu zůstane jméno Václav Vorlíček naprosto kultovním!(15.2.2019)

 • otík
  ***

  Dokument o významném československém režisérovi mě teda neuchvátil. Nevím, zda to bylo dáno hudební složkou, ale spíš to bylo stylem pořadu, který mi neseděl. Bylo to takové uhnané. Sice divák se dozví spoustu zajímavých informací, navíc dokument provází slovem sám Vorlíček, ale i tak je to dokument tak na jedno shlédnutí.(13.7.2017)

 • sator
  ****

  Povedený snimek o legendě...(9.6.2015)

 • klúčik
  *****

  Dokument o režisérovi, ktorý sa natrvalo zapísal do našich hláv.....90%.(4.11.2010)

 • tragos
  ****

  Skvělý dokument o žijícím velikonávi naší kinematografie. Zajímavé, leč nepřesné, mi přišlo především srovnání pohádek Václava Vorlíčka a Miloše Macourka s příběhy J. K. Rowlingové.(2.1.2006)

 • zdeny99
  ****

  Famózní vzdání holdu našemu přednímu režisérovi těch nejlepších pohádek, bez kterých si neumíme představit klasické české Vánoce. Vynikající dokument, který jsem viděl den po tom, co tento filmový mistr zemřel. [159. hodnocení, 9. komentář, 83%](6.2.2019)

 • route60
  *****

  100% dokument o člověku který celý život rozdáva radost a smich, Zdeněk Zelenka mě moc potěšil.(29.10.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace