Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

pavont

Uzasny pohlad na predcolumbovsku ameriku plnu kmenov a barbarskych ritualov. Jedine co moze snimku trochu podrazit nohy je jeho dlzka a hlavne tempo v uvodnej casti. Inac sa zasa Mel vytiahol. ()

ŘehořSamsa

Nevím, kolik hvězd. Film celkem zajímavý, mám navíc ráda tenhle žánr, tak jsem nějaká tolerantnější, ale stejně je ten jeho hlavní pronásledovatel pablb, když si eliminoval postupně své pomocníky, jak by se mu v závěru hodili:) A nemůžu si odpustit, vím, že lidé žijící přirozeným způsobem života mají větší výdrž než my pc maniaci, ale aby s probodnutým bokem podával tyhle výkony...Trošku mi teda taky vadil matrix, zjednodušenost až plytkost a ano přemíra krve a umělé napětí. Když tohle všechno pominu, tak to bylo pěkné:) ()

Africanus1

Takhle zajímavej námět, a Gibson ho musí rozmělnit na bezduchou honičku po pralese. O samotném životě v mayské civilizaci a příčinách jejího zániku se přitom člověk nedozví skoro nic. Musím ale uznat, že první půlka filmu je skvostná, věčná škoda že se na stejné vlně neveze i ta druhá. ()

vykyn

Těžko říci jestli Gibson tímto filmem odtajnil,nebo nějak divákům přiblížil Mayskou civilizaci ..Ale já jsem se rozhodně nenudil,a opravdu jsem byl vtáhnut do té doby dávno minulé..A to je právě síla tohoto filmu,všechno to opravdu tak fungovalo..Po strašném Ježíšovy,mě tento film opravdu velmi příjemně překvapil..Umí režírovat tak,že prostě nudu budete hledat marně..at už je to historicky věrné,nebo ne..a musím říci,že ti "domorodci"opravdu někteří hráli a to fakt dobře..dobrá práce ()

Chlo0opek

Kdyby nebylo toho dlouhého začátku, ve kterém se zas až tolik nedělo a zůstal pouze strhující závěr, bylo by to klidně na 5*. Takhle dám "jen" 4*. Pěkná práce od Mela Gibsona. ()

kondomxxl

Prvé zhliadnutie, nič moc. Druhé, ten film o niečom je.... Tretie ? No tak až pri treťom ma film neskutočne bavil, okrem toho nudného začiatky ide fakt o skvelý zážitok. ()

RoyBatty444

Film je vytrhnutý z akéhokoľvek jasného dejového podkladu. Slabá štylizácia a veľmi prvoplánové rozprávanie. Nezaujímavý dej nedokáže udržať ani v niektorých pasážach dobrá atmosféra. Možno nabudúce Mel. ()

Chuckiecz

Úžasné a dech beroucí vizuální dílo. Příběh od začátku do konce - ač jednoduchý - nenudí. Jen v jednom okamžiku jsem byl znechucen přílišnou realističností... Pro slabší žaludky nedoporučuji. ()

havikmann

Zbesilá naháňačka- film, ktorý je stále v pohybe, skvelá kamera,dobové repliky a nádherná príroda ako čerešnička na torte. ()

schindler

Z Umučení Krista přebral Mel Gibson historické reálie a potoky, co potoky, ale řeky krve a zamíchal k tomu jednoduchý přímočarý příběh a kulervoucí akci. Výsledek? Rambo v 15.stol. Jinak maskéři se na domorodcích vyřádili, šéf záporáků a stínač hlav jsou absolutně dokonalý. ()

Jurcekk

Už sme to videli stokrát. Poriadne mu naložia, dostanú ho do úzkych, unikne len o vlások. Ale karta sa obráti a z obete je pomstitel. To všetko v bizarných kulisách. ()

Spike86

Tento film opravdu nešetří velmi drastickými a brutálními záběry a styl natočení je vážně naturalistický. Vizuálně je to opravdu pěkná podívaná, člověk se skutečně ani na chvilku nenudí. Na to jak je stopáž dlouhá to uběhlo rychle. Kamera, tempo, atmosféra všechno je na dobré úrovni, ale zároveň příběhově to, pravda, už tak silné není. Historické reálie chybí, ale díky závěru s příjezdem Španělů to lze chápat jako docela povedený nástin konce máyské říše a na její primitivnost a rozklad zevnitř. 80% ()

rwa

Mel je v podstatě geniální primitiv, a díky tomu všemu dobrému z tohoto spojení vznikl tenhle majstrštyk. Výprava, lokace, masky, fyziognomie, jazyk - všechno tak báječně umanutě konsekventně vypiplané. Radost pohledět! A ten nejbizarnější deus ex machina v dějinách filmu? S tím jsem neměl žádný problém... Jinak to vše ostatní hezky shrnul Lima. ()

kacudzde

Statečný Jaguar Paw a jeho útěk pro záchranu rodiny, krvavé scény a konec mayské civilizace. Dechberoucí zážitek! ()

saaaky

Co na to říci. K filmu jsem se dostal přes TV tipy zde, na ČSFD. Režie - Mel Gibson? To zní zajímavě, říkal jsem si a s nemalým nadšením sedal večer k televizi a svému oblíbenému kanálu - ČT2. Co filmu nemohu upřít je perfektní poukázání na život Mayů před " apocalyptem ", na to, jak podobný je vlastně život nás v dnešní době a jejich pouze zdánlivě " chudý " život. Celý film je doslova protkaný obrazosymfonickými záběry - ať už v městě tyranů, či jen tak v džungli. Množství krve jen dokazuje, jak kruté přežívání tehdy opravdu bylo a dohání tak celou atmosféru do pěkných končin. I přesto se nemohu zbavit pocitu, že to " prostě bylo jinak ". Mayská kultura je pro nás jedna z nejnepropátranějších a připadá mi docela odvážné pouštět se do tak rozsáhlého snímku o nich. Nelíbil se mi ani časový výsek, ve kterém se film odehrával. Bylo to vše takové až příliš rychlé a uspěchaně, skoro jako jedno velké klišé. Neuzavřený závěr je leckdy pěkné dotvoření, zde ale působí až moc uťatě a docela mi nesedl ... Něco mezi 60 a 70%, nic víc, nic míň. ()

Frfla

Skvelá výprava, krásne masky, dobrá kamera, pekný vizuál a hudba. Niekedy celkom naturalistické, ale tak to je Mel akého ho poznáme. Akčný hlavný hrdina, tak trochu akoby z doby vypadol a miestami sa to podobá skôr na starého dobrého Predátora. To nič však nemení na tom, že som si ten film užila a pripisujem mu, možno také slabšie, ale stále 4*. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)