Archa bláznů aneb Vyprávění z konce života

všechny plakáty
TV spot

Toto ponuré, černobíle natočené podobenství, inspirované Čechovovou povídkou Pavilón č. 6, nesměl režisér Ivan Balaďa dokončit - teprve po pádu komunismu, s více než dvacetiletým odstupem, se film dostal na plátna kin, bohužel se zanedbatelným ohlasem. Vlastně až nyní si můžeme plně vychutnat příběh stárnoucího, stále vyčerpanějšího lékaře z léčebny do duševně choré, jenž nezadržitelně klesá na úroveň svých pacientů. (oficiální text distributora)

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1990 (s poznámkou, že film byl sice natočen 1970, ale dokončen až 1990 - což má logiku, práce na filmu přece nekončí poslední klapkou, ale teprve zvukovou míchačkou). -------- Zajímavé je, že na imdb.com má tento film aktuálně 32 %... ()

JB2203

Film Ivana Baladi natočený v roce 1970 a dokončený až po 20 letech v roce 1990 vznikl na motivy povídky A.P.Čechova - Pavilon č. 6, která vypráví o venkovském lékaři, jenž sám podléhaje postupnému šílenství skončí jako pacient vlastního sanatoria. Pro své zfilmování zvolil Balaďa formu expresivního sledu pochmurných až depresivních obrazů zmaru, bídy a utrpení podkreslenou téměř doslovnými pasážemi Čechovova textu pronášeného jednotlivými postavami nezúčastněným až takřka neosobním stylem - ještě hlouběji tak umocňujícím pocit celkové beznaděje. Účast téměř neznámých (slovenských) herců a neherců (jedinou vyjímkou je zde role mladého osvíceného šlechtice Gromova ztvárněná Vladimírem Mertou) dodává filmu patinu dokumentárnosti a řadí jej na konec vývojové řady děl československé nové vlny šedesátých let. Je zcela nepochybné, že tato silná a pro mě zcela nepochopitelně opomíjená alegorie odráží dobový marasmus roku 1968. Osobně považuji tento film za jeden z nejzajímavějších počinů šedesátých let a postavu doktora Ragina, výborně ztvárněnou Zlatomírem Vackem, za roli, které mi ještě dlouho utkví v paměti. ()

Tormentor665

Přes ten veškeré chaos a excentričnost v tom stále Čechova vidím, tohle ho navíc dost vizulně obohacuje, Bída, beznaděj, zoufalství, alkoholismus a nemožnost svůj stav změnit. Prudký humusácký (pravda Morien, trochu Pasoliniovský) naturalismus za chaotického snímání a poněkud odlidštěného herectví. Bídu prostě žádné filosofování nespasí. Důležité je být spravedlivý. Dost mi to připomnělo dílo Alexeje Germana Je těžké být bohem, ovšem tohle je o dost koukatelnější. ()

Rattlehead

Dobrá kamera, ale jinak jeden z těch divných a těžko stravitelných filmů nové vlny. Rovněž je s podivem, že v takovém množství herců v podstatě nenajdete - snad s výjimkou paní Vlkové - známější tvář. ()

Pitryx

No, toto hodnotit to je zase na oprať. Na jednu stranu plný počet za ty herce neherce, asi tedy z Dřevěného divadla, ale na druhou stranu absence děje a spousta filozofického žvatlání. Takže obrovská nuda. Těžké rozhodnutí, ale ta nuda převažovala. A protože hodně, tak dávám hodnocení nižší s tím, že to podruhé to již vidět nechci. Nu, a protože jsem občas popojel, mělo by to být na nulu. Ovšem to by si snímek přece jen nezasloužil. ()

Fosgo

V marasmu světa, ve špíně společnosti, v bláznovství současnosti... psychiatrická léčebna žije svým životem, který je ovšem odrazem světa tam venku. Kdo jsou blázni a kdo ti normální? Nelze to dostatečně poznat. Všichni – pacienti i personál - urputně popíjejí vodku a někteří i existenciálně filosofují. „Utrpení a radost jsou pomíjivé“ - mudruje doktor a pomalu si uvědomuje, že rozum je šalebný a je spíše přítěží než pomocí, jeho sestup mezi blázny je pozvolný a nevyhnutelný. Zazní i skryté politické poselství : „musela by tu být čistota, větrání....“ Mumraj postav, mluvící a jednající bez řádu a bez cíle můžeme vnímat jako chaos světa převedený do malého prostoru. I film je částečně chaotický, kamera snímá nesouvisle, postav je přespříliš, jsou stále v pohybu ... film působí neuspořádaně. Mezi bláznem a normálním člověkem – jaký je rozdíl? Podle filmu nepříliš veliký. ()

lepo

Čiernobiele neprekonateľné šialenstvo o všetkom a o ničom, o svete nepoznanom nám "normálnym ľuďom", chachacha - sebairónia musí byť, a o potrebe zázraku, kde ho nikto nečaká. Zúfalstvo strieda radosť, z vecí , ktoré možno chápať len kozmologickým alebo astrálným vnímaním. Réžia a dej , charakreristika , obrazy a kamera mi neskutočne pripomínajú filmy mojeho top režiséra Ela Havettu, ktorého asi všetky diela boli podobne v trezorových zoznamoch zlatom vyšité....Herecké mozaiky a etudy nehercov sú neskutočne reálné a tak živé, že za to by sa nemusel hanbiť Fellini, Wells alebo niekto z ďaľších velikánov filmu. Postavy sú tak autentické, akoby prišli na svet, len kvôli tomuto filmovému skvostu. Prostredie ruskej schátralej liečebne, sa asi lepšie ani exteriérovo nedalo vyriešiť. Šialenstvo na úrovni futbalovej ligy majstrov, dielo - ktoré patrí na vrchol absolútnej domácej kinematografieckej diagonály, bez mrknutia oka 10********** hviezdičiek. Odporúčal by som titulky aj, kvôli lepšiemu porozumeniu niektorých pseudo - nezrozumiteľných monológov. ()

bax

Jeden z tých zaujímavejších českých filmov. Nečítal som poviedku, ktorá bola jeho predlohou a tak film hodnotím bez toho, aby som ňou bol ovplyvnený. Film je plný filozofických úvah premiešaných so šantením a vystrájaním bláznov v ústave. Bohužiaľ sa inak zaujímavé myšlienky a celý dej strácajú v dosť chaotickom slede rôznych obrazov. Dal by som popravde asi 3,5*, no zaokrúhľuje sa nahor, takže 4* ()

raininface

Film je zajímavý svým "hereckým" obsazením: kromě pár neznámých herců a začínajícího písničkáře v něm učinkovali opilci z pražských hospod, přestárlí důchodci a fyzicky postižení lidé. ()

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)