Reklama

Reklama

Úder otevřenou dlaní

  • Čína Wu lin č' (více)
Akční / Drama
Čína, 1983, 100 min

Režie:

Huaxun Zhang

Obsahy(1)

Tung-Fang Sü je mistrem kung-fu, který se po vpádu cizích mocností do Číny v roce 1900 živí jako potulný komediant. Přitom neustále trénuje kung-fu, aby se jednou mohl cizincům pomstít. Tung se nechtěně dostává do konfliktu se Šenčouskou školou kung-fu kvůli arogantnímu chování jejich žáků. Vzájemný spor je však zapomenut, když do Číny přijíždí z Ruska přeborník v zápasech Daltov a chce dokázat, že ani zde nemůže být poražen. (Tamten)

(více)

Recenze (29)

molotov 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl až v současnosti, takže mě k němu neváží žádné sentimentální vzpomínky. Souboje mi jako moc povedené nepřišli, nevím, jestli je to tím stylem, nebo choreografem, ale moc na mě nezapůsobili. Příběh se točí kolem útkání s ruskými bijci, kteří už několik svých soupeřů zabili a na porážce číňanů jim obzvlášť záleží. Jejich boxování a kopání na mě ale působilo podobným stylem, jakou když se perou děti na první stupni základní školy. Při sledování mě mockrát napadlo, že je to vlastně docela podobný k Fearless, jen s tím rozdílem, že je to natočený skoro o čtvrt století dřív. Což s sebou nese všechny klady a zápory, které si dokážete představit. Příběh plný klišé, žádné dráty, tréninková pasáž a hurá rozbít soupeři držku. I když to už místy působilo docela směšně, tak jsem se bavil a ty tři hvězdičky si to zaslouží. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Jedním z problémů filmu je představitel hlavního hrdiny, který nemá žádné charisma a po celou dobu jsem si k němu nedokázal vybudovat nějaký vztah. Film diváka nabádá k pokoře - tak, jako to udělá hlavní hrdina, je lepší se nechat porazit a dokonce si sám zlomit ruku, než na sebe poutat zbytečnou pozornost. Tématem filmu je útlak, ať už hlavního hrdiny, kdy se proti němu postaví všichni zlý učitel tamější kung-fu školy (s vizáží čínského Temuery Morrisona), nebo samotné Číny, která je okupovaná. Hrdina má naštěstí po ruce starého mistra, který jeho již tak dobré kung-fu schopnosti ještě vylepší, a to technikou otevřené dlaně. Bojové scény jsou v pohodě, ačkoliv jich je vážně málo, stejně jako tréninkových scén. Politicky se jedná jako obvykle o film, ve kterém se Čína vypořádává s cizími mocnostmi, konkrétně Ruskem. Ve výsledku je to bohužel jen průměrný film. Je zábavné sledovat Čínské herce, jak předstírají, že jsou rusové. A paradoxně víc, než závěrečný zápas proti boxeru Datlovovi, mě zaujala záchrana unesené. A každopádně Molotov má pravdu, že ten film se nápadně podobá snímku Fearless s Jetem Li. ()

Reklama

ORIN 

všechny recenze uživatele

Čínský film zaměřující se na tematiku kung-fu, z něhož pravděpodobně vycházejí některé pozdější americké béčkové filmy s podobným námětem. Z filmu je čitelné ideologické zaměření, kdy kočovník Tung-Fang Sü postupně stoupá na třídním žebříčku až nakonec jako vedoucí Šenčouské školy kung-fu vystoupí proti utlačovateli. Zajímavou psychologickou proměnou prochází v rámci celého filmu postava vedoucího školy kung-fu He DaHaie, kdy nejdříve zásadním způsobem vyhrocuje konflikt mezi školou kung-fuTung-Fang Sü, aby v druhé polovině filmu po útoku vedeném na něho samotného svoje stanovisko přehodnotil a nabídl Tung-Fang Sü dočasné vedení školy. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Tohle byl můj největší filmový rest za několik let ... Nějakou záhadou jsem ho neviděl ani v kinech, ani v Tv, ani na VHS ani ... ani ... Tak sem si ho dal konečně až včera a nestačil jsem se divit. Samozřejmě mírně či více klišoidní, ale perfektně natočené a to po všech směrech!! Technicky výborně zvládnuté, trapný humor tak častý pro tyto filmy chybí, jedná se o vážnější drama. Hodně se tam teda kecá a natahuje se tím stopáž, což mi fakt vadilo, protože ty rozhovory jsou o ničem. Ale "fighty" to neuvěřitelně a překvapivě vyrovnávaly !! Fakt to bylo to tradiční kung-fu, samozřejmě existují desítky stylů tohoto boje, takže to berte s rezervou, ale bylo to prostě to, co to má být. Navíc souboje jsou úžasně rychlé (asi mírně zrychlené, ale nebylo to evidentně poznat!) , adrenalinové, kontaktní, s kvalitním střihem, jednotlivé "stuntmani" rozhodně uměli !! Škoda, že soubojů nebylo poskládáno víc za sebou, protože každým jsem se fakt kochal. Samotný závěr byl až bolestivě klišoidní svojí zápletkou a rozuzlením, ale ta hromadná mlata na konci plus ringový souboj s ruským "golemem", to byla paráda!! Parááda!!! A když už to bylo tak tak nerozhodně a hlavní hrdinka začala dostávat na frak, jak to bývá, objevil se stoletý dědeček - mistr a všechny doslova umlátil jak mravence!! Fakt výborná věc, kvalitní kung fu! ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrý historicko akčný film. Má výborný príbeh o chudobnom bojovníkovi, ktorý spolu s rodinou musia vykoávať podradné práce, aby vyžili. Pri putovaní sa zastavia v meste, kde bojovník nie je výtaný, ale po ukázaní svojich vlastností si získa rešpekt miestnych majstrov a popritom ešte prichádza ruská výprava bojovníkov, ktorí prišli vyskúšať čínskych majstrov. Spracovanie je na tom tiež veľmi dobre, film sa zaoberá viacerými zaujímavými témami a dokázal ma upútať po celú dobu sledovania. Súbojov je tu celkom dosť, ale narozdiel od väčšiny podobných filmov tu nemajú moc veľkú váhu. Jednoducho z tohto filmu cítiť, že v ňom ide v prvom rade o príbeh a súboje sú tu hlavne preto, lebo bez nich by samozrejme tento typ príbehu nedával moc zmysel. A v ostatných podobných filmoch ide v prvom rade o súboje, ktoré sú spojené nejakým jednoduchým príbehom. Takže tu súboje nie sú ničím výnimočné, ale svoju úlohu plnia, takže som aj tak spokojný. Veľkým plusom tu sú postavy, ktoré majú zaujímavé charaktery a navyše sú aj dobre zahrané, samozrejme v rámci žánru. Tento film ma dosť potešil a prekonal moje očakávania. Iné podobné filmy pozerám práve kvôli súbojom a tréningom, čo síce ponúkol aj tento film, ale v menšej kvalite, zatiaľ čo príbeh a postavy patria medzi to najlepšie, čo sa v tejto filmovej kategórii dá vidieť. Som príjemne prekvapený a nadmieru spokojný. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 75%. ()

Zajímavosti (2)

  • Akční režii měli na starost Zhang Wen-Guang, Men Hui-Feng a An Tian-Rong. (Epistemolog)
  • Dobrodružný historický film je jedním ze série snímků těžících z atraktivity tradičních orientálních bojových umění, které se objevily v naší kinodistribuci v osmdesátých letech minulého století. Byly to vůbec první takzvané kung-fu filmy, jež se v tehdejším Československu dostaly do povědomí širšího publika. Vzhledem k dobové nedostupnosti snímků s podobnou tématikou si tyto filmy získaly neobvyklou popularitu a vzbudily zájem také filmových kritiků. Dnes se to může zdát neuvěřitelné, ale tato představení vyprodávala kina napříč celou zemí a hluboko se vrývala do paměti hlavně tehdejší mládeže. Ta doslova hltala každý sebemenší pohyb v choreografii do té doby nevídaných akčních scén, zatímco dospělá populace uznale pokyvovala hlavou. Vliv filmů byl natolik silný, že kromě kinosálů se naplnily i tělocvičny karate klubů. Právě Úder otevřenou dlaní, spolu se snímkem Zrada a pomsta (1986), patřil k těm nejpopulárnějším „filmům o karate“. (NFA)

Reklama

Reklama