Bílá masajka

• Německo Die weisse Massai (více)

Na konci dovolené v Keni se Carola (Nina Hoss) setká s Lemalianem (Jacky Ido), válečníkem z kmene Samburu, který se svými zbraněmi a v tradičním kmenovém obleku působí strhujícím dojmem. Fascinovaná Carola se do něj bláznivě zamiluje, což má fatální důsledky. Impulzivně zruší zpáteční let a svého přítele (Janek Rieke) pošle domů samotného. V Keni se pak pustí do hledání Lemaliana. Po zničující cestě africkou divočinou potká v Maralalu Elisabeth (Katja Flint), s níž se spřátelí. Ve městě pak konečně najde také svého Lemaliana a následuje jej do jeho vesnice Barsaloi. Carola se rozhodne zapomenout na svůj předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky odlišné civilizace a začít v Africe nový život. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení - v dobrodružství mezi nebem a peklem, v jehož průběhu si sáhne až na dno sil. Film Bílá Masajka režisérky Hermine Huntgeburth (Das Trio) podle stejnojmenného bestselleru Corinne Hofmann vznikal přímo v keňských reáliích. Snímek vypráví skutečný příběh mladé ženy, která se snaží zdolat bezpočet překážek zvláštní a neznámé kultury, aby mohla dát průchod své životní lásce.

Dobrodružství, které Bílou Masajku provedlo rájem i peklem, trvalo čtyři roky. Odvážná a rozhodná žena, hrdý válečník a nádherný milostný příběh, odehrávající se ve strhujícím africkém prostředí - to byly ingredience, které knize napomohly k jejímu mezinárodnímu úspěchu. Byla přeložena do 16 jazyků a prodalo se jí více než 4 miliony výtisků. V České republice se kniha stala také velmi úspěšnou a prodalo se 20 000 výtisků. Film Bílá Masajka bude promítán také v rámci MFF v Karlových Varech, za účasti JACKY IDO, který hrál Lemaliana. (oficiální text distributora)

sharka.68 odpad!

Bílá masajka aneb jak blbá švýcarka přestala myslet hlavou.....knížku jsem s donucením mojí kamarádky přežvejkala, ale romantika, kterou v tom ona viděla se nějak nedostavila, film na mne působil stejně....sexuální úlet z nudy všedního života a duto v hlavě jisté blondýny...no, ale je vidět, že jí ten její životní příběh vydělává peníze a spousta potroublech nanynek takové dobrodrůžo prožívá... ()

moviepill

Ale no, no, prečo taká kritika? Čítal som knihu a úprimne... film je (ešte) lepší. Jacky Ido prekvapil svojím hereckým výkonom, bol očarujúci a šiel z neho strach zároveň. Príbeh ako taký je zaujímavý, zvláštny. Romantiky je tam poskromnu, čo filmu len pridáva na kvalite. Summa summarum, "The White Massai" je nadpriemerný dobrodružný film, ...dráma. Afrika aj mňa nadchýna, takže hodnotím kladne! ()

sus

Neuvěřitelný příběh bělošky z evropy, která měla asi hodně vyprodáno, když se rozhodla žít v africké pustině s masajem ve špinavé chatrči. Naprosto nechápu co ji vedlo k tomu žít v zemi prosáklou nemocemi s úplným primitivem. ()

Bugiii

Čekala jsem že to bude úžasné a že okamžitě tomuto filmu dám 5 hvězdiček, ale bohužel. Film podle mě ukazuje věci jen na povrchu, nezachytí myšlenky, obavy a strach hlavní hrdinky. Kdežto kniha je daleko víc citově založená. Dala bych spíše 3,5 hvězdičky;) ()

ill odpad!

... aneb naivní švýcarská blbka jede rozvrátit kulturní tradice a zvyky fungující stovky let. A tak zatímco kterákoliv jiná žena přežívající v srdci černé afriky odevzdaně přijímá svůj sociální status na úrovni domestifikovaných pouštních koz, naše milá emancipovaná masajka neohroženě podniká, vyjadřuje velmi nahlas svůj názor a dívá se hrdě mužům do očí. Zatímco běžná žena žijící v lůně černého kontinentu musí žádat svolení k opuštění chýše, naše hrdinně odmítá manželské povinnosti a ve chvíly nejvypjatější neváhá oplatit svému manželi – hrdému to bojovníku masajů – facku dobře mířenou. Proboha kde to jsme. Bojím se, že ve skutečnosti by ležela na zemi s hlavou rozbitou už někde v sedmdesáté minutě filmu a s největší pravděpodobností by se i přes svůj požehnaný stav jeho konce vůbec nedožila. Chcete-li alespoň hrubé nastínění sociálního postavení ženy v této společnosti přečtěte si Útěk z afrického pekla, ale tenhle blábol, který by se snad neodvážila servírovat ani Rosamunde Pilcher mi hlava opravdu nebere. A že je R.P. schopna téměř všeho. ()

CZ_Milka

Podobných příběhů rozporu odlišných světů už tu byla spousta a mně nepřísluší hodnotit, jak se žena z vyspělého Švýcarska mohla zamilovat do Masaje, jednat naprosto iracionálně a vydržet s ním žít v buši na pokraji smrti v podmínkách tak primitivních, že si to asi nikdo z nás nedokáže představit. Četla jsem knihu, podle které byl film natočen (i její 2 pokračování - Zpátky z Afriky a Shledání v Barsaloi) a film mě naprosto zklamal. Je jistě obtížné do dvou hodin nacpat všechny události, které měly významný vliv na život hlavní hrdinky, ale výsledek je naprostý propadák. Děj je zkrácen tak, jako kdybyste občas z knihy vytrhli několik stránek, unikají souvislosti, zmizely některé důležité události. S původním příběhem to má pramálo společného. A ani mnohé události, které ve filmu zaznamenané jsou, diváka neuchvátí a do děje nevtáhnou, minou ho jakoby zpovzdálí. Autorka sama se jako divačka zúčastnila natáčení filmu a dle svého vyjádření v knize byla potěšena podobou herců i místy, kde probíhalo natáčení. Zmiňovala věrnou podobu masajské vesnice nebo natáčení některých scén v místech, kde se ony události ve skutečnosti opravdu udály (porod malé dcerky v nemocnici ve Wambě). S výslednou podobou filmu však po dějové stránce rozhodně spokojená být nemohla... ()

fafejt001

NINA KRÁSNÁ ROLE PRO NÍ NA TĚLO A TEN AFRIČAN TAKÉ JAK VYŠITÝ . JSOU TAM SLABŠÍ I LEPŠÍ SCÉNY , ALE CELKOVĚ DOSTI DOBRÉ . A KDYŽ SE AFRIČAN NAŠTVAL , ŠLA Z NĚHO HRŮŮŮZA . A JAK ŠVÝCARSKO TAK AFRIKA JSOU KRÁSNÉ LOKALITY . A JEN TA PŘEDSTAVA , ŽE JEDU PO AFRICE AUTOBUSEM , NO MYSLÍM , ŽE BY TO MÁLOKDO DAL . ()

Ponocnej

Prvni pulka horzna romantika jak ona hleda sveho cerneho prince s kterym prohodila par slov a zbourala kuli nemu vsechny mosty a opustila pritele .... pak je kousek kde ho najde a zacina si zvykat .... a pak druhou pulku filmu ma dite a je nestastna a premysli jak se vratit aby mohla vzit i decko .... no nebyl to zrovna muj cup of tea ()

Cycake

Jacky Ido je spolu spár scénami a krásnou Afrikou to jediné, co dělá tento film koukatelným, protože hlavní hrdinka je mu velmi, velmi na škodu. Pokud taková husa skutečně chodí po zemi, tak měla stěstí, že měla šanci ten příběh napsat. Většinou mi bylo líto toho válečníka... ()

Lucyane

Podle skutečné události? Mně to přišlo celkem absurdní ale budiž:-) Námět, jaký ho zřejmě život sám přinesl, byl zajímavý, ale jeho převedení do filmové podoby už tak zdařilé nebylo...a tak ač nerada, řadím tento pozoruhodný film do vyčpívajícího průměru. ()

vykyn

Určitě se to dalo natočit lépe.Spíše by tomu slušelo pár dílů.Ale samotný děj byl natolik zajímavý,že jsem se rozhodně nenudil.Už jenom tím,že to bylo natáčeno v reálném prostředí.Je jasné,že jinak tento "svazek" dopadnout nemohl.Trochu jsem postrádal větší dramatičnost,která se nabízela a měla tam být.A na konci,kdy to mělo gradovat,jsem postrádal větší emoce.Příběh odplul moc klidně a lehce.Ale určitě to tak nebylo.. ()

embee

Kamarádka mi pořád básnila o úžasné knize. Pak mi přinesla stáhnutý film. Nevím jak kniha, ale film jednou, a stačilo. 2. hodnocení: Přečetla jsem knihu i dvě pokračování. Navzdory svému dřívějšímu rozhodnutí jsem si poté film zkoukla znovu a musím * přidat. Už se mi to nezdálo tak zdlouhavé a nudné, a i když kniha je lepší, nechci tento snímek zatracovat. ()

rigidite

Pokud jste přečetli knihu, nedívejte se na tento film. Knihu jsem přečetla (ještě před filmem) téměř jedním dechem a je pro mě naprosto nepochopitelné, jak se tak úspěšná evropanka mohla "pomátnout". Film je jen slabým odvarem toho, co je obsaženo v knize, místy i pointa ve filmu uniká. Ani dvě hodiny nejsou dostatečné k vykreslení tohoto životního příběhu. Film byl pro mě obrovským zklamáním. ()

Kivis

Krásný film, který naplňuje všechna žánrova očekávání. Jednání úplně všech postav mi (na rozdíl od velké části zde komentujících) přišlo zcela pochopitelné. Měl jsem neobvyklý pocit, že naprosto každé postavě rozumím a ani jsem k tomu nepotřeboval žádnou dlouhou předehru, která by nám vysvětlovala psychologii jednotlivých postav. Navíc mi všechny postavy byly svým způsobem sympatické - od hlavní dvojice přes kněze až po chlapa, který vybíral výpalné a další úplatky a jeho syna, který hlavní hrdinku ohrožoval nožem. Prostě jsem měl opravdu pocit, že chápu, proč se ti lidé chovají daným způsobem a to i ve vyhrocených situacích, kdy se hlavní dvě postavy ve svém chování rozcházely - chápal jsem oba. Občas se člověk i pobavil - nejvíc asi u scénky "rodinná večeře ve Švýcarsku", byla to sice klasika, která už se objevila v řadě filmů, ale sem to vyloženě sedlo. A že někdo nerozumí tomu, jak se hlavní hrdinka mohla takhle rychle zakoukat a ještě se "pitomě" rozhodnout jít si za svým. Pokud jste se v životě vždy řídili rozumem, tak je mně vás líto. Pravda, Carola (Corinne) to dotáhla do neobvyklého extrému, ale bez takových lidí by byla na světě nuda. Prostě krásně převyprávěný příběh s nádhernou africkou atmosférou. Knížku jsem nečetl, tak nemůžu porovnávat. ()

camomilla

Knihu jsem precetla jednim dechem a s obavami si pustila film. Obavy se naplnily. Cela podstata knihy zmizela, sympatie k hlavni predstavitelce take tak. Radeji bych film o hodinu delsi, ale nabity dejem z knihy, ktery mi tam citelne chybel. Diky tomu se zda vse naprosto trivialni - blazniva zenska se zamiluje a kdyz zjisti, ze zivot s "busmanem" neni jen tak, odejde. Neskutecne plochy scenar a zpracovani. Jedna hvezdicka je za Afriku. ()

stepma

Docela překvapení. Knižní předloha se mi nelíbila, odnesla jsem si z ní pouze nepochopení, jak se může mladá středoevropanka dobrovolně vrhnout po hlavě do země, o jejíž kultuře vůbec nic neví (a chce ji následně poevropšťovat), kde je lékařská péče na bodu mrazu a žena jen o něco víc než koza. Totéž jsem si sice odnesla i z filmu, ale bylo to podáno stravitelněji - Corinne (Carola) se sice taky chovala jako káča, ale zároveň mi zaimponovala její houževnatost i když v tom bylo i dost sebemrskačství - proč tak dlouho setrvávat v něčem, co nefunguje? Nic extra na filmu neshledávám, bylo by to spíš na dvě hvězdičky, ale je tam pár opravdu hezkých záběrů keňské krajiny a pár scén, které hrají na city (jako těhotná bych se na film asi dívat nechtěla). Vytáhla to hodně hudba, ta se mi líbila. Ke konci je film dost zkratkovitý, což je škoda. Celkem zaslouženě za 3*, ale mánii kolem knihy/filmu asi nepochopím. ()

Rozmarýna

Oproti knize mi tam chyběly některé scény, např. jak přijela do Švýcarska a zjistila, že má svrab. Kniha byla podstatně výživnější. Ale i tak se mi líbí, jak to je natočeno. ()

NikiVai

Kdysi dávno jsem četla knihu, takže jsem věděla o čem film bude, děj pro mě nebyl proto překvapivý. Celkem slušně to bylo i zpracovaný. Jen pořád nechápu, kde se v některých ženách bere tak silné odhodlání a víra, že vztah s člověkem z tak extrémně odlišného kulturního prostředí má nějakou budoucnost, aniž by jeden nebo druhý ztratil sám sebe. Já vím, láska, no... ()