Red Road

Drama / Thriller / Mysteriózní / Psychologický
Velká Británie / Dánsko, 2006, 113 min

Jackie pracuje jako operátorka bezpečnostního kamerového systému CCTV, jehož kamerami je skotské Glasgow neustále monitorováno. Život v ulicích Glasgowa pozoruje Jackie denně na monitorech a svou povinnost chránit lidi, které zná pouze z obrazovek, bere velmi vážně. Sama si však drží všechny od těla, její uzavřený život má svůj řád a klid – až do chvíle, kdy na monitoru zahlédne muže, o kterém si myslela, že už ho nikdy neuvidí. Posedlost, s níž neznámého muže začne pronásledovat, ji brzo dovede do Red Road, shluku strohých domovních bloků na severním okraji Glasgow. Jackiino skrývané tajemství tady začně vyplouvat na povrch a drama o posedlosti tak směřuje k překvapivému rozuzlení. (oficiální text distributora)

B.Jay

Syrový výřez reality na předměstí Glasgow, který diváka okamžitě vtáhne do své mrazivé atmosféry (u mě zdvojnásobeno skutečností, že jsem měl možnost Red Road navštívit). Celých 113 minut běžících velmi pomalým tempem je ještě umocněno dějovou linkou, která se začíná odvíjet až v samém závěru filmu. Díky tomu je zde mnoho prostoru pro vlastní úvahy nad osudem a motivy chování hlavní hrdinky. Film není rozhodně pro každého (nejedná se o odvar dnešní popkultury a z tohoto faktu odvozuji nízké hodnocení), ale koho zajímají lidské osudy natočené trochu jiným způsobem, než je dnes obvyklé, ať neváhá. (pozn. Red Road flats - svého času nejvyšší obytné domy v Evropě, dnes bydliště různých národnostních menšin, semeniště potíží a jedno z center obrovské kriminality celého Glasgow. Sídliště je ale v současnosti postupně rekultivováno a částečně likvidováno - odstřely budov viz. odkazy na you tube) ()

XXXXXXXX odpad!

Z práce u počítače, člověku očividně může, ze dne na den, úplně jebnout. Své o tom ví i TP ,(tupá nána), Jackie, která mezi vším tím stalkováním neznámých, stalkováním známých, chvilkou pro tebe s kolegou, chvilkou bez tebe s "cizincem" a chováním se jako naprostá kráva, vymyslela děsně geniální plán. A tak tedy pod hlavičkou tohoto ZZUčka, (zatrtkej, zdrhej a uteč), rozjíždí svůj 100 minut smysl nedávající mástr piss, aby se pak v posledních 13 minutách, pokusila o duševní katarzi a našla bleskové pochopení u důchodců, kteří ji jinak celý život posílali po právu do Popa, (zájemce o rozklíčování tohoto termitu odkazuji na jakýkoliv německý online slovník). A v culu, (tentokrát pro změnu francouzsky), skončily i ty dvě hodiny, které jsem si na tuto torturu vyhradil. Aneb jasné varování, pro všechny uživatele, řídící se topikem doporučte film: "Vybírejte si opravdu pečlivě, ufoni jsou totiž mezi námi, a klidně Vám do modrého hodnocení pětkovým rejtingem protáhnou i nejeden septik..." ()

kedluben

rozvleklost, neznalost motivů jednání, "tajemno", ujetost hlavní představitelky.... to vše poměrně ok.... ale ohavná soulož a srdcervoucí konec plný smíření.... no nevim... ()

kokofek

Zdánlivě pomalé tempo,které skrývá velmi osobní tragédii. Už jsem se setkala s tím,že potkat se a hlavně si promluvit s člověkem,který  je viníkem velmi pomůže. Bolest v srdci sice nikdy zcela nezmizí,ale odstraní alespoň noční můry. ()

ELDoctorow

Nebyť toho, že to na mňa pôsobilo tak akosi chladne, odťažito, neosobne a snáď aj mierne vypočítavo (hoďme sem teraz jednu explicitnejšie natočenú šukačku – a zopár európskych filmových cien máme istých) idem aj na vyššie hodnotenie. ()

J. K. Lister

Filmový klub je většinou urečený pro náročnějšího diváka, který umí sledovat, číst děj mezi řádky a spoustu věcí si domyslet a o tom je i film Red Roud. Protože se mi líbí syrový pohled na svět bez servítek, bez náhod. O tom svědčí i hlavní protagonistka filmu. Žijeme v trvdém světě a lhostejnost je obrana proti nepřátelskému okolí velkoměsta, které nás krmí svou technologií, reklamamy, tvrdým sexem a násilím. Proto si člověk zajde do hospody, na sousedské párty, aby se mohl cítít jako ryba ve vodě nebo zjistit krutou pravdu, co se kdysi stalo...a opět se vrátit do své ulity bránící se před chladem velkoměsta a špíny kolem něj. Krapet mi to připomíná hrdiny Transpottingu nebo Porna podle románů Irwina Welshe. ()

Georginek

Teda, to byla ale blbost. S hruzou a s absolutni nudou jsem to dokoukal do konce. Abych to shrnul: Nuda, bez hudby, bez napadu, akce, myslenky, vsichni nesympaticky a nehezky,odporny prostredi ( ta hlavni hrdinka ma jeste bobra ) - Inu Anglani. Proste film uplne k nicemu a jestli si nechcete kazit vecer, nekoukejte se. Kde to vzalo 68% je mi zahadou.... ()

TheCaptain

Realisticky natočený film, u kterého mi vůbec nepřišlo, že by některé scény byly zdlouhavé a zbytečné. Stejně tak to, že není film většinu času doprovázen hudbou, je logické, když to, čeho chtěla režisérka dosáhnout, byl ten realistický pohled na ženu, která pracuje pro Glasgowský bezpečnostní kamerový systém. V první polovině filmu se všechno jen naznačuje a tak jsem dlouho nevěděl o co se snaží hlavní postava, když vyjde jednat do ulic, které obvykle jen sleduje z bezpečí. Podle mě není špatně, že je na konci v podstatě všechno vysvětleno a dojde vlastně na takový ten smířený (ne)happy-end. Asi se na to dá koukat i tak, že to byl vypočítavý nezávislý film o těžkých osudech zoufalých lidí na periferii, který obsahuje nějakou tu naturalistickou sexuální scénu a tak by měl dostat nějakou festivalovou cenu (kterou vážně dostal). Podle mě to ale bylo povedené, jak hereckými výkony, tak autentickou atmosférou. 7.2 ()

Peregrina

Líbilo se mi to. Zprvu jsem nevěděla, co se jí stalo, také ne, proč hlídá právě toho zrzouna...(a také jsem se rozčilovala, jestli sedí u kamer například v Praze taková frndička, kterou nezajímá co se děje na ostatních obrazovkách, jen sleduje tu svou, tak to to u té policie musí vypadat :-D) Ale vtáhlo mě to do děje a už jsem nechtěla spát. Ta pornoscéna opravdu byla hustá, ale ne pohoršující. A víte co? Já Clydeovi fandila...dávám 68 procent.Čtyři hvězdy? jednu za Clydea(na zrzouna pěěěěknej), druhá za pejska a třetí za atmosféru. Ten panelák a okolí neměl chybu. A čtvrtá za to, že jsem u toho neusnula, což se nestává často. ()

lineker

V tomhle filmu si na Vás Andrea Arnold pěkně došlápne. Nekompromisně a drsně. Sociální drama o traumatech a činech, které Vám je mají pomoci eliminovat. Minimum slov, pomalé tempo, striktní kamera. Jedna z nejpůsobivějších sexuálních scén, kterou jsem měl možnost vidět. ()