Red Road

Drama / Thriller / Mysteriózní / Psychologický
Velká Británie / Dánsko, 2006, 113 min

Jackie pracuje jako operátorka bezpečnostního kamerového systému CCTV, jehož kamerami je skotské Glasgow neustále monitorováno. Život v ulicích Glasgowa pozoruje Jackie denně na monitorech a svou povinnost chránit lidi, které zná pouze z obrazovek, bere velmi vážně. Sama si však drží všechny od těla, její uzavřený život má svůj řád a klid – až do chvíle, kdy na monitoru zahlédne muže, o kterém si myslela, že už ho nikdy neuvidí. Posedlost, s níž neznámého muže začne pronásledovat, ji brzo dovede do Red Road, shluku strohých domovních bloků na severním okraji Glasgow. Jackiino skrývané tajemství tady začně vyplouvat na povrch a drama o posedlosti tak směřuje k překvapivému rozuzlení. (oficiální text distributora)

Šakalík

Celou první hodinu jsem usilovně uvažoval, o čem ten film vlastně je, abych pak ve finále uznale pokýval hlavou, že zvolená forma vyprávění opravdu něco do sebe měla. Na tomto filmu je nejzajímavější to, že se nic nedozvíte přímo, ale spoustu věcí si musí divák domyslet z kontextu. Třeba kdo je vlastně ten neznámý chlápek, kterého Jackie pronásleduje? Co jí k tomu vede? A o co jí vlastně jde? Vše nakonec vyplave na povrch a vyklube se z toho moc pěkný příběh o vině a odpuštění, navíc zasazený do neutěšeného prostředí okrajového sídliště v Glasgow. V čem mě film ale opravdu zaskočil, byl specifický akcent, kterým se ve filmu mluví (V ORIGINÁLE!). Byl bych přísahal, že je irský. Jenomže ono se to celé odehrává v Glasgow, tedy ve Skotsku, takže jsem byl vedle jak ta jedle. :-) Jinak je tenhle snímek určitě zajímavý, ale vyžaduje vnímavého diváka, který ocení jeho místy až artové pojetí. ()

dopita

Syrovej a ponurej film o posedlosti kvůli pomstě. Příběh je v pořádku, zpracování ale drhne. Film bohužel několikrát těžce ztrácí na zajímavosti, chtělo by to trochu víc režijní invence a šikovnosti při práci s herci. ()

DannyBoy80

70%. Vcelku originální příběh vyrovnání se se sebou samým. Se svýma depresema, se strátou bližních. Pomsta může být tou cestou. Místy jsem nechápal hlavní hrdinku jestli jí nejeb.. v kuli :) ale ono se to nakonec nějak vyvrbilo. Škoda delších pasáží, kdy se toho moc nedělo. Nadruhou stranu vceku hodně pasáží, kdy je člověk napnutý jak špagát a čeká co se za chvíli stane. Velmi levný film, ale za málo peněz vcelku dost hudby. ()

sona123

Británie a Dánsko, to je slibná dvojice, zde bohužel jen na papíře. Je to tak trochu záhadné, ale hlavní myšlenka se dá tušit a není nijak skrývaná. Směřování k jejímu odhalení je velmi pomalé, což by ani nevadilo, ale postrádala jsem napětí či moment překvapení. Chvílemi je to nuda, chvílemi až porno a výsledek? Na můj vkus nemastný-neslaný. Tyhle severské námluvy se příliš nevydařily. ()

chalp

Na moj vkus až trošku moc dusná a komorná atmosféra.Na takéto ťažké filmy sa pripravujem vačšinou aj mesiac a na toto som natrafil úplnou náhodou, takže moje hodnotenie možno nebude najobjektívnejšie.Všetká tá reálnosť a uveriteľnosť je úchvatná, poriadne temná kamera, minimum použitej hudby(prvú som zaregistroval až na konci), akurát mi prišla úplne zbytočná tá otvorenosť(áno narážam na tú bohapustú jebačku) a drsnosť snímku, ktorá bola v mnohých prípadoch samoúčelná.U mňa slabší podpriemer, ktorý však za zhliadnute stojí ak nemáte po ruke nič kvalitnejšie z tohto žánru... ()

chrispe

Viděno 2x. Rozhodně mě to zaujalo. Tony Curran je hodně provokativní a Kate Dickie natolik uzavřená a záhadná, že vás opravdu zajímá, proč se ona zajímá. Výsledek může někoho zklamat (rozhodně bych neřekla, že nějak zvlášť překvapí), ale u mě to tak nebylo. ()

Vabr

Po Fish Tank jsem byl z režisérky nadšen. Bouřlivé výšiny mi to částečně potvrdily, ale po Red Road jsem si už naprosto jistý. Teď se těším na American Honey. Sledujeme Jackie a její zajímavé povolání. Seznamujeme se s ní pomalu, dostáváme do rukou málo informací a vlastně to vše nahrazuje precizní nepřímá charakteristika, kterou v tomto filmu musím obzvlášť vypíchnout. Ta nám toho o ní, ale i o jiných postavách, řekne hodně. Ve své podstatě už její volba povolání je v jistém smyslu její osobností rys. Poměrně dlouho ani pořádně nevíme, co přesně se chystá muži Jackie udělat nebo konkrétně proč. Ovšem, když přijde na věc, jedna část plánu (co) zapadne do sebe a ta druhá (proč) nedlouho poté, a to přesně miluji, neboť se dostaví ten pravý šok. Naturalistické, opravdové, syrové. Vyhodnocení: Bezva soundtracky - zvlášť na párty ()

arkie

Priznám sa, že od polovice som to pretáčal - toľko tam bolo prázdneho priestoru, že ma to začínalo nudiť. Film je o surovom predmestí, kde bezútešnosť je hlavnou emóciou. Hlavná hrdinka je síce ako tak sympatická - ale skôr len v porovnaní s ostatnými postavami. Inak je dej vcelku odhadnuteľný - naozaj je v zásade jedno, akú traumu sa podarí odhaliť. Vychutnáte si to, ak vás baví vidieť krásu života v jeho prirodzenej surovosti. ()

Chosef76

Komorní, velmi naturalistická záležitost .....Není možné se smířit se smrtí, ale poznání okolností může bolest zmírnit. ()

prasokote

To abych se rozhlédla, kde všude kolem baráku jsou kamery... Líbilo se mi, že Jackie si v podstatě vytvořila vazby na lidi, které denně vídala dělat jejich obvyklé věci, např. muž se psem. Když ho pak potká na ulici, má pocit, že je to skoro její známý. Ale co, byla bych úplně stejný čumil na jejím místě. Syrový, realistický snímek, celou dobu jsem si lámala hlavu, proč po tom chlápkovi tak jde. Ta nečitelnost se mi moc líbila. ()

bono22vox

I přesto že nás režisérka necháva až příliš dlouho hádat co mají společného hlavní dva představitelé, snadno vás film pohltí. Za jeho bezprostředností naléhavostí stojí vedle skvělých herců i forma odkazující k manifestu Dogma, ať už jde o ruční kameru nebo o absenci scénické hudby... ()

gemi

Kontrolní otázka. Co je horší, než ošklivý film plný ošklivých lidí? Nudný ošklivý film plný oklivých lidí a v hovorové irštině, takže se nechytá ani člověk s plynulou angličtinou. To je Red Road. ()

pekl

Příjemné překvapení. Pomalu plynoucí film, od kterého ale nemáte šanci se ani na chvilku odpoutat, protože v podstatě celou dobu hledáte motivy jednání hlavní postavy. Vynikající představitelka hlavní hrdinky dává všanc i svoje tělo v silně erotické, ale ne samoúčelné scéně. Film měl nakročeno ke katarzi, ta se ale nakonec nedostavila. Ale i tak silné. Už se těším na druhý díl manifestu Advance party, ve kterém má prsty i Lars von Trier (Donkeys, 2010). ()

oja_bua

Film, kterému vládne nenápadná, byť velmi dobrá práce s kamerou - skrze tuto práci lze vysledovat téma celého filmu. Velmi vzdáleně svým temporytmem, sporými dialogy a atmosférou připomíná Antonioniho Zvětšeninu. ()

petite fille

taký dosť typický príklad filmu, ktorý si očividne myslí, že hlboká myšlienka sa ukrýva v príbehom navonok logicky zdôvodnenej, ale zbytočne perverznej sexuálnej scéne. áno, taká bola pôsobivá, že mi v pamäti utkvela dlhšie než pointa (pre účely tejto mikrorecenzie som ju si musela dokonca vygoogliť), čo je - ak sa mám vyjadriť slušne - celé zle! prosím, zavolajte mužov v čiernom, aby mi to svinstvo odstránili z hlavy von. ()