Red Road

Drama / Thriller / Mysteriózní / Psychologický
Velká Británie / Dánsko, 2006, 113 min

Jackie pracuje jako operátorka bezpečnostního kamerového systému CCTV, jehož kamerami je skotské Glasgow neustále monitorováno. Život v ulicích Glasgowa pozoruje Jackie denně na monitorech a svou povinnost chránit lidi, které zná pouze z obrazovek, bere velmi vážně. Sama si však drží všechny od těla, její uzavřený život má svůj řád a klid – až do chvíle, kdy na monitoru zahlédne muže, o kterém si myslela, že už ho nikdy neuvidí. Posedlost, s níž neznámého muže začne pronásledovat, ji brzo dovede do Red Road, shluku strohých domovních bloků na severním okraji Glasgow. Jackiino skrývané tajemství tady začně vyplouvat na povrch a drama o posedlosti tak směřuje k překvapivému rozuzlení. (oficiální text distributora)

jojinecko

Pomalé až hypnotické tempo a postupné dávkovanie informácií, jedna nevyriešená trauma a jeden záber na obrazovke, ktorý všetko zmení. Film ktorého bezútešnosť a napätie podčiarkuje sídliskové špinavé prostredie okrajovej štvrti Glasgowa. Kate Dickie zvládla svoju ťažkú rolu bravúrne, hoci motivácia konania jej postavy (zdanlivo prehnanej) postupom času dostáva zmysel. Film o vine, treste a očistci opäť trochu inak a určite pútavo. ()

ad-k

Autentické, tedy dobré. Jen škoda zbytečných usmiřování, dovysvětlení, rozvíjení něčeho, co mohlo zůstat z větší části klidně skryté (vzhledem ke slibně nečitelné, pozornost udržující první polovině filmu škoda o to větší). Velice solidní, voyeurismem prodchnutý debut (srdce každého Peeping Toma nad komplexním kamerovým systémem jistě plesá). │70% ()

cunesk8

Strašně pomalý, syrový snímek z předměstí Glasgow, který nemusí sednout všem. Příběh se pomalu rozkrývá a je prostě ze života. Hlavně se mi líbila pomalá a zvláští kamera, se kterou jsou zajímavě natočené ulice města. 60% ()

Kamca_

Hodně originální námět. Ale dost věcí mi tam vadilo. Prázdný scény, žádná hudba a ne moc sympatický herci. Chvílema to podle mě byla nuda, ale věřim, že někomu se to může líbit. Dávám jen 55%. ()

Richie666

Přibližně devadesát minut chození z místa na místo a ve zbylé čtvrthodince objasnění toho, o co vlastně celou dobu šlo, akceptuji pouze v případě, že se nenudím jako prase. Sice jsem tam nějaké náznaky zaznamenal, ale bez jediného pořádného dialogu nebo scény (soulož nepočítám) je to dost málo. 40% ()

Padme_Anakin

Měla jsem pocit, že celý tento příběh sleduji v přímém přenosu a po pravdě řečeno, moc se mi to nezamlouvalo. Jedná se totiž o poměrně dost realistický, drsný a svým způsobem krutý náhled na zátěž, se kterou se musí hlavní postava vyrovnat. Uvěřitelná Kate Dickie to ovšem zvládla na výbornou.Tíživá záležitost. ()

Skip

Chtělo by to hodně, ale opravdu hodně prostříhat a bylo by to o mnoho lepší. Takhle je ve filmu až moc hluchých míst, která zbytečně zabíjejí zajímavé momenty. Také bych trochu ubral na naturalismu. Např. sperma vytlačené na prsty z prezervativu mě sice nijak nepohoršuje, ale vidět to nemusím. ()

IceQueen

Vyše hodiny ubíjajúca nuda a ja rozmýšľam o všetkom možnom, pekných aj nepríjemných veciach, čo budem pozerať potom... a sledujem chlapa jazdiaceho v dodávke, chodiaceho z horného konca na dolný a naspäť, navštevujúceho práčovňu, jediaceho v nejakom stravovacom zariadení, vchádzajúceho do a vychádzajúceho z rôznych establišmentov a vykonávajúceho iné strhujúce činnosti. Viem, som plytká, zrejme nedokážem dostatočne oceniť vnútornú rozorvanosť hlavnej hrdinky. Po viac než hodine sa konečne začalo niečo diať. Neskôr prišla na rad prekvapivo priamočiara sexuálna scéna, ktorá vôbec nezapadla do celkového tempa, ale zase na druhej strane ma trochu prebrala a prinútila myslieť na benefity depilácie a škótsky uvedomelý prístup k chránenému sexu. Približne 20-30 minút za voľačo stálo, keď si spravím výpočet za použitia stopáže, zohľadním kompletný obraz a zaokrúhlim nahor, dostanem 2*. ()

berusche

Red Road je snímek, který vás rozhodně nezaujme svou dynamičností. Zato je ale schopen vám ukázat jiné možnosti. Námět bohužel nešel evidentně tak daleko, neb pointa je tušitelná již brzy. Chování hrdinky tak tušitelné už není, a proto celkem oprávněně divák čeká, co udělá. Nevím, jestli je to mnou nebo postavou, ale její stalkerství mi lezlo chvílemi trochu na nervy. Stejně jako její opěvovaná krása, neb herečka rozhodně nepatří mezi ženy, na které by se dalo koukat déle (né, že by ti ostatní jimi byli). Vůbec mi nevadilo, že se to podle některých "vleče", o nudě nemůže být ani řeč, když přemýšlíte, čeho je ještě člověk schopen kromě masochismu, který tady přebývá. Závěr je odzbrojující a má takový správný styl "zadostiučinění". ()

Martin741

Sympaticky dansko-britsky film o istej pani, ktora sa vysporaduva s kostlivcom v skrini. Vyborny namet, vyborna Kate Dickie a rozhovory na urovni. Andrea Arnold -ovej rezia je nevyvazena, ale ako kvalitny zarez z europskej kinematografie sa to da. 76 % ()

honajz2

Takový typický film Andrey Arnold. Dvě věci ona umí naprosto dokonale - vybudovat podmanivou atmosféru a v úvodu vše skvěle rozehrát a dostatečně představit postavy. To se jí povedlo nejen ve Fish Tanku a v American Honey, ale i tady a právě už jenom tohle mě dokázalo upoutat vlastně po celý čas. Jak mě ale bere forma jejích filmů, tak se scénáři mám naopak zase vždycky nějaký problém. U Fish Tanku mi přišla hlavní hrdinka nedostatečně vykreslená a bez hlubší psychologie, v American Honey má vše slušný rozjezd, ale v druhé polovině se vše solidně budované rozplizne v cosi vyloženě o sexu a co se Red Road týče, tak má z těchto problémů vždycky od každého něco. Ono to totiž začne opravdu solidně a taky se to pak dokope k silnému závěru, který vše viděné chytře propojí a naštěstí odhalí i vše, co až do samotného konce zůstávalo záhadou (což sice až tak mysteriózní nebylo, dalo se to odhadnout docela rychle, ale co už), jenže v tom prostředku je problém. Celá ta část trvá zbytečně dlouho, postavy Stevieho a April nemají v příběhu hlubší opodstatnění, když už se jim to tak věnuje a co se týče chování Jackie, navzdory tomu, že většinu času ten film docela psychologický je, její motivace v přesně takhle vypadajícím "boji" proti Clydovi jsem vůbec nepochopil. SPOILER Dostat ho zpátky do vězení mohla jakkoli, nemusela ho rovnou balit. Ano, chyběl jí sex, byla zoufalá a sama, ok, ale fakt by někdo byl schopný se takhle rozvášnit nad vrahem, který vám zabil manžela a syna? KONEC SPOILERU Ten film celou tuhle část vykresluje podle mě dost podivně a nedostatečně. Dost mi to ubralo dojmy ze závěru, které sice silné celkem byly, ale ne až takové, jaké mohly být. A tohle všechno mi brání k čtvrté hvězdě, protože ta propracovanost je nakonec mnohem menší, než sliboval úvod. I Averyho do toho šlo víc zapojit, takhle je to jen další zbytečná postava, jejíž opodstatnění šlo úplně jednoduše říct tím šmírováním přes kamery. Rád bych tomu ty čtyři hvězdy dal, ale něco mi tam na ně prostě chybí. Silné 3* ()

dezorz

Dogma 95 sa rozhodla dogmatickymi dokumentarnymi pravidlami zrusit vsetko filmove co na filme je. Este ze odvtedy uz preslo dost rokov na to, aby sa na to zabudlo a nove dogmaticke filmy nedodrziavaju vsetky dogmaticke pravidla. Bohuzial, aj tak to nestaci, surova dokumenmtarna kamera lepiaca sa na paty hlavnemu hrinova, spinaovst amatrskeho zaznamu, ziadne filmove premyslanie, jedine co zostalo je ako tak zaujimavy scenar Anders Thomas Jensen-a, ale staci porovnat s inymi takmer dogmatickymi filmami podla Jensana, napr. akutalnymi filmami Susanne Bier a hned vieme, ze cesta dogmy cez Glasgow nevedie. ()

MA.KI

Celovečerní debut nadějné režisérky Andrey Arnold, jež svou pozici obhájila v následujícím neméně podařeném snímku Fish Tank, se zabývá stěžejním tématem pomsty a odpuštění, přičemž notnou část stopáže divák absolutně netuší, jakým směrem se děj bude dále ubírat. Sledujeme konání osamělé a zahořklé protagonistky Jackie, aniž známe její úmysly, motivaci jednání, její minulost. Nevíme o ní nic. ~ Někomu se mohou zdát tyto pasáže poněkud zdlouhavé, ale dle mého soudu právě ona záhadnost hlavní představitelky udržuje divákovo napětí a zaručuje očekávání, jakým směrem se vše vyvine. Dokumentární kamera v kombinaci se špinavými záběry bezpečnostního kamerového systému města Glasgow, na jehož předměstí je děj situován, monitoruje též místní sociální poměry, kriminalitu, šeď panelových bloků s množstvím odpadků v ulicích. Vypíchnu zajímavou hru barev v bytě. ~ Red Road si jede svou (pěkně syrovou, naturalistickou) písničku a divákovi rozhodně nepodlézá, naopak ho sofistikovaně mučí svým pomalým tempem dodávání informací. Kvalitní podívaná pro nemasového diváka s pro mě přijatelným, ba dokonce vítaným koncem. ()

danliofer

Syrové a realistické až na dřeň. Způsob podání celého příběhu mi sedl takřka dokonale. Skoro bych se nebála říct "dokument duše". Postupně se člověk noří do nitra dvou rozpadlých existencí, které si po jednom nešťastném incidentu k sobě hledají cestu, aby si mohly navzájem odpustit... a možná začít i lepší život... ()

Cushing

Tento Film s velkým F, natočený, aspoň občas, šmíráckou kamerou přišroubovanou k nějakému nároží nebo semaforu, tedy elektronicky, bez nutnosti filmpásu, je 100x silnějším sociálním dramatem a výpovědí o dnešku než všechny oscarové srágory dohromady (režisérka snad jednoho holohlavého panáka má taky, jak jsem pochopil, a pokud jsem se dočetl, vyjádřila se o té ceně jako o psích gonádách, "koulantně" řečeno). Bravo. Jestli pozoruju nějaké tvůrčí navázání na hnutí Dogmatiků, pak je to tady. Možná to ještě nevíme, ale tenhle elektrofilmek už vstoupil do historie. A je o to sympatičtější, že stál pouhý pakatel. Zážitek. Kdo se odváží na to kouknout, nechť se obrní trpělivostí. Vyplatí se. ()

liuk

Red Road je zábavnou nudou, něco jako když si na přednášce začnu číst deník Metro, ve kterém nic ke čtení není. A nebo právě, když se hlavní hrdinka filmu, která pracuje jako sledovatelka pouličních kamer rozmístěných po Glasgow, a pokud vidí něco podezřelého, zavolá na místo policii. Ona ovšem také trpí paranoiou, a tak si jistého chlápka, kterého na kamerách vídá, chce zkontrolovat sama. Mně je jasné, že dosáhnout podobného rozpoležení filmového obecenstva a hlavní hrdinky byl účel, a v podstatě se nálada filmu dá považovat úspěch. Jenže Warholovo sedmihodinové Sleep o spícím chlápkovi, které nakonec také musí každého posílat aspoň do mikrospánků, také neberu jako filmařský úspěch, i když svého poslání dosáhl. Proč tedy dávám Red Road 3*? Když se objevila půl hodiny před koncem slušná a rajcující softporno scéna, napadlo mě, že toto bude tak jediné, co si budu z filmu pamatovat. Jenže když ona skončí, nabere film takové grády, začne konečně odhalovat skvělou pointu, a zanechá ze sebe tedy nakonec skvělý pocit. ()

Skeksis

Jeden z mála filmov, pri ktorom mi neprekáža, že sa miestami "vlečie". Kate Dickie mi pripomína PJ Harvey, možno aj pre to mám pre ňu slabosť. Je to výborne vykreslené, sú tam zachytené všetky potrebné nuansy v myslení človeka, ktorému sa prihodilo to, čo hlavnej postave. Výborní herci a atmosféra. Čo dodať...? ()

BuryGol

Každý začátek je těžký. Režisérka Arnold to asi ví taky. Nudil jsem se celou dobu až do závěrečný půlhodiny, nechápal souvislosti a občas hlasitě zívnul při desetivteřinovym záběru na nic. Nápad to mělo, zpracování už hapruje. Slabej průměr na tři hvězdy. Tohle už nezachrání ani ta skotská anglina. ()