poster

Sredni Vaštar

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1981, 8 min

Předloha:

Hector Hugh Munro (kniha)

Kamera:

Eva Kargerová

Hrají:

Luděk Munzar (vyp.)
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (7)

 • Mertax
  ****

  Mrazivé a hudební doprovod obvzlášť. Ale svoji fretku bych Sredni Vaštar nepojmenovala:P(10.11.2008)

 • troufalka
  *****

  Povedená adptace Sakiho povídky z mé oblíbené knihy Léčba neklidem.                                                                                   Saki vlastním jménem Hector Hugh Munro (18. prosince 1870 Akyab, Barma – 14. listopadu 1916, Beaumont-Hamel, Francie) hudba: Ivana Loudová, scénář a režie Václav Bedřich, výtvarník: Petr Roš(19.10.2014)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Sakiho povídky zbožňuju měrou nezměrnou už od dob, co jsem je jako malej neustále obtáčel na kazetě načtené Rudolfem Pellarem (jedna povídka zde). A tahle animovaná verze je výborná, ale do absolutnosti ji přeci jen něco schází, Munzar zvládá svůj hlasový part s přehledem, ale výtvarno a animace nedokázala adekvátně zachytit potřebnou atmosféru zmagoření za asistence vysokého IQ a jemného mrazení v zádech, kdy jsou povídky stejně tak gentlemansky uhlazené jako i pod vlivem podivných experimentálních opiátů. Ono prostě nejde animovat a kreslit tenhle tísnivý skoro-horor stejně, jako mnohé pohády.(31.5.2015)

 • Snorlax
  *****

  Výborný příběh dotváří Munzarova schopnost mimořádné práce s hlasem.(31.5.2015)

 • Sandiego
  ****

  Hudba a vypravěčův hlas dokáží vytvořit příjemné mrazení v zádech.(15.1.2009)

 • fragre
  ****

  Saki ve svých povídkách často konfrontuje svět dospělých se světem dětí, s kterým nepokrytě sympatizuje, ale většinou jsou to povídky veselé či ironické. Tato však svým dějem je i na malém prostoru dramatem. Převedení do filmu je velmi dobré, hudba i páně Munzarův hlas silně podtrhují ten dramatický ráz. Kdysi v mládí na mne ta povídka zapůsobila tak, že si dodnes pamatuji tu Konradinovu barbarskou modlitbu: Sredni Vaštar se dal na pochod, / měl rudé myšlenky a běloskvoucí zuby. / Nepřátelé prosili o smilování, / ale on jim nesl smrt. / Nádherný Sredni Vaštar. Ve filmu je užitý nějaký jiný překlad, který však této údernosti nedosahuje(19.10.2014)

 • Rollo_Tomasi
  ****

  Ke shlédnutí např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=vxn-bsOMscY(29.3.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace