Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

bulawaio

Nechutné a zvracené zpodobnění života tří lidích v různých dobách. Někteří lidé takové filmy potřebují, chtějí vidět nechutnosti. Zajimavý pohled se nám naskýtá z hlediska maďarské historie. Pro mě velmi originální a odvážné. Pro drůhé to může být jen odpudivé. Každopádně silný žaludek pro tento film a nedoporučuju sledovat u oběda. ()

skaann

Ať už tento film působí jakkoli, rozhodně se jedná o film velice zajímavý. Myslím, že označení horor je trochu zavádějící, Taxidermia je spíše film nechutný - rozhodně nedoporučuji pro slabší povahy. Já osobně se musela často smát, abych se nepozvracela (jak to značnou část filmu dělají postavy). Ráda bych nějak film shrnula, ale myslím, že je to nemožné, Taxidermia přináší zážitek tak nepopsatelný, že to prostě musíte vidět... ()

Pute

Na film jsem šel do kina s mojí drahou polovičkou (na sv. Valentýna). Doteď to jednou za čas "mam na talíři". Jinak ale velmi zajímavý, originální a přitom i velmi zábavný film. ()

taupobraf

No neviem, či som niekedy videl niečo tak nechutné. A neviem či som rád, že som to videl. Viem jedno to slovo "komédia", by som pri tomto filme NIKDY !! nepoužil. Inak veľmi veľmi silné. ()

icone

Zase som raz ostala v absolútnom nechápaní. Kde v tomto vidíte, ľudia, umenie? To je jedna nechutná úchyláreň, pri ktorej ma takmer neprestajne napínalo alebo som si musela zakrývať oči, aby som si nešľahla obed rovno na klávesnicu notebooku. Fuj, fuj, fuj, nechutné. Nikdy viac. Tá jedna hviezdička je zjavne len dôsledkom mojej pomätenej mysle, ktorú spôsobil tento fil...hnoj :) ()

DonFrolimo

Dekadentní? Kontroverzní? Amorální? Perverzní? No já nevím... možná. Nudné? To bezesporu. Estétské? V tom nejhorším slova smyslu určitě. Rafinované? No asi tak jako je rafinovaný cukr. Originální? To jedině ano. Hlavně aby to bylo postmoderní. To jo. Manýra vesměs o ničem. Jedna hvězdička za nápady, jedna za řemeslo. A neměl bych zapomenout na Amona Tobina - proved mě úspěšně až k titulkům. ()

kacer4

Ja mám silný žalúdok ale toto je veľa. Dajú sa viesť dlhé diskusie, či je výnimočný alebo hodný zatratenia. Podľa mňa je originálny ale akosi nemám chuť ho pozerať viac krát. ()

mokrasek

Taxidermia je vyjimečný film. A vyjimečné filmy mají nárok na vyjimečné hodnocení, ať se nám to líbí nebo ne. ()

Brunsvik

hudba: amon tobin; ďurdi pálfy podal vskutku origeniálnu zvrátenosť, kt. je symbolickou esejou o šialenstve, ktoré zachvacuje svet, o tom, aké hrozné podoby môže nadobudnúť konzumná spoločnosť; ()

sibskyn

Ano je to sice naprosto ujetá záležitost, ale přišlo mi to tak strašně sebeúčelné, že mě ty nápady, ani nenadchly. Jedna sebeúčelnost střídá druhou a já jsem si říkal, kde toho byl vůbec smysl. Je tu krásná kamera a zpracování, ale to je všechno co mohu pochválit. ()

jiziczek

Tenhle film udrží vaší pozornost od začátku až do konce. Neobjevil jsem místo, kde by ztratil na tempu, spíš ho neustále ještě nabíral. Fantaskní výjevy, oslava jídla (měly by se na to podívat modelky), primitivnost sovětských soutěžních klání, boj člověka za uznání, touha po dokonalosti, prostá radost ze života. Některé scény byly vskutku drastické, až hororové, u jiných nešlo zastavit smích. Detailní surrealistické záběry, skvělý střih i kamera. Asi si ho buď zamilujete nebo odsoudíte. Já si ho zamiloval... ()

mess

Drama/komedie. Nemyslim, že to vystihuje tento film. Za tu hodinu a pol som sa nezasmial ani raz. Nepozvracal som sa , len som sa díval na zhluk morbídnych záberov niečoho čo postrádalo zmysel. Nepochopil som tento film. Je to príbeh totálnej zvrátenosti v tomto prípade asi dedičnej. 1* za tu peknu predavačku a tie xichty čo tam hrali tiež asi dlho hľadali. ()

12055

Ať vzpomínám, jak vzpomínám, větší úchylnost jsem ještě neviděl (No, možná nějaké kousky z Destricted, ale tyhle snímky bych nesrovnával...). Akorát se nemůžu rozhodnout, jestli je to dobře nebo špatně? Absencí nápadů a dekadentního humoru Taxidermia netrpí, ale je opravdu nutné zacházet až do takových detailů? Proto víceméně neutrální hodnocení. ()

adamm90

Myslím, že jsem v tomto filmu nenašel to umění jako jiní. Poslední část, jak se zaživa pitval byla zajímavá. Ale jinak byl pro mě film opravdu nudný. Co by mě mělo pobavit na chlapovi, který se "prožere" k smrti (to je nuda už samo o sobě)? Prostě "zplácanina" všech lidkých neřestí dohnaných do vysokých extrémů, které jsem na chuť nepřišel. ()

vykyn

Když to vemu jako ukázku toho co jsou madaři schopni natočit a vemuli v potaz možnosti naše,tak klobouk dolů.Takovýto výtvor v čechách těžko očekávat.Myšlenka přesto žádná a jako film to je prostě blábol.Určitě originální,ale to je tak jediné,vedle kamery a triků co mohu ohodnotit dobře. Opravdu je myšlenkové či umělecké,dívat se 30 min na šeredného vojáka,který 30 min masturbuje a pak mu někdo ustřelí hlavu?Druhá "povídka"je sice zábavnější a koukatelnější,ale tak nějak vyšumí do ztracena..Poslední dějství mě začalo docela bavit,ale skončilo to dříve,než jsem se stačil do toho nějak zakoukat..Takže,když film skončil,bylo mi líto,že forma byla tak skvělá,ale obsah prázdný..Kdyby se ubralo trocha na perverznosti za každou cenu a přidalo krapet na dějové lince,větší charakteristice postav,mohl to být skvělý film.Takhle jenom originální,skvěle natočená slátanina. ()

surprise

Chcete nějaké poučení nebo snad poselství? Pchá. Jděte někam. Tohle je surrealismus. Sen ve kterém se vám pomotají reálné zážitky s absurdními. A že to sklouzává k bazálním pudům? Co jiného se dá čekat. Koukat na to mě však krutě nudí. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007