Lantana

Trailer

Láska je veliké tajemství… Lantana, tropický keř s pestrými květy, se v Austrálii rozmnožil jako velmi odolný plevel, vytvářející ve velkých shlucích téměř neproniknutelné houští. Stejně spletité a neproniknutelné, jako dokážou být mezilidské vztahy. Vztahy mezi lidmi, kteří přestali mluvit stejnou řečí, kteří si po letech společného života přestávají rozumět, u nichž únava, zevšednění a podvědomá touha po něčem jiném, novém, ohrožují to vzácné a cenné, co si roky budovali. Takový je i úděl několika manželských párů ze současného Sydney, procházejících krizí středního věku. Policista Leon a jeho žena Sonja, starající se o domácnost a dva syny. Právník John a psychiatrička Valerie, do jejichž vztahu dramaticky zasáhla tragická smrt dcerky. Jane a Pete, pokoušející se zachránit rozpadající se manželství dočasnou rozlukou. Jejich cesty se kříží, jejich osudy se proplétají, aby je nakonec navždy propojila jedna tragická, nešťastná událost... Scénář filmu napsal podle své vlastní divadelní hry „Zmatení jazyků“ dramatik Andrew Bowell, natočil jej režisér Ray Lawrence, který se jím k celovečerní filmové tvorbě vrátil po plných sedmnácti letech. V r. 1985 debutoval pozoruhodným autorským snímkem Bliss, od té doby se věnoval pouze natáčení reklam a TV spotů. Lantanou ovšem opět připomněl své režijní kvality – film získal celou řadu Australských výročních cen a byl filmovými kritiky označen za australský film roku. (Česká televize)

Trailer

zputnik

LANTANA je pro mě film o "odvrácené straně Měsíce". Potemnělý film, který důrazem na absenci důvěry a lásky, poukazuje právě na jejich nezbytnost a potřebnost v našich životech. Vynikající příběh, který tepe pomalu, pozvolna, ale s každou minutou o to více a více tíživěji. Přiznám to a přiznávám to rád: mám rád filmy s propletenými životními příběhy. Tento je přímo (v tom nejlepším smyslu slova) zašmodrchancem jako keř lantany samotný. Nezjevné vazby, které se ve finále ukáží jako vazby blízké a pevné, mnohdy až nepříjemně semknuté. Dále: miluji filmy s realistickým vyzněním, které počítají s prvkem zběsilé a nepříjemně nevypočítatelné náhody. Vždy mi ve filmu vadily a vadí záběry kovboje/agenta, který vyskakuje z 1. patra a dopadá přesně na toho svého koně/do sedadla toho svého Ferrari. Život mě prostě naučil, že a) buď je kůň o 3 metry dále nebo za b) se čirou náhodou hotelový poslíček zdržel s mým Ferrari u SHELLu. Tento film, přesně odpovídá mému chápání reality - nikoliv vždy nepříjemný a nepříznivý stav; jen prachobyčejně nevypočítatelný a netikající přesně tak, jak si ideálně představujeme. A závěr filmu? Potěší... alespoň tak tomu bylo u mě. Miluji filmy s tím jakýmsi "magnolioidním zklidněním". Shrnuto a podtrženo: Je to méně než 100% a více než 80%. Nakonec se rozhoduji pro 90% (se zaokrouhlením dolů na 4 hvězdy) - snad pro příliš pomalu tepající tempo. ()

Radyo

Měl jsem tady připravený poměrně rozsáhlý a dozajista i zajímavý komentář, ale teď vidím, že mi ho zputnik vyfoukl. Nevím, jak se k němu ten darebák dostal, ale až to zjistím, zažaluju ho za porušení autorských práv. Ten chlap mi snad normálně leze do mozku, a já o tom ani nevím. No to je hnus, velebnosti, todleto. O čem jsem to mluvil? A jóó, Lantana. Dobrej film, fakt dobrej film. Ne na 100%, ale zase na víc než na 80%. A má takové realistické vyznění. Sakra, jako bych todleto už někde... a jóóó, zputnikův komentář. Ten chlap ale píše dobrý komenty, co? A někdy jako by mi bral doslova slova, ééé, chci říct myšlenky z hlavy. Tak mě napadá, jestli on mi je fakt nečte. Ale nemluvil jsem už o tom? Ta hlava, ta moje hlava. A ty hlasy, co mi v ní pořád zní... O čem jsem to mluvil?... Lantana? A co že to má jako být?... ()

dormouse

Ani zábavné, ani zajímavé, ani uvěřitelné drama, kde se ale v podstatě nic neděje. Nevěřím tomu, že by někdo dělal takové dusno kvůli jedné nevěře, že by někdo takhle žongloval se svou sexuální orientací, že by někdo takhle tragicky dopadl v křoví a už vůbec ne tomu, že někdo může tančit salsu v obleku. ()

StarsFan

Uměním vybrat několik postav z nejrůznějších prostředí i společenských vrstev a pak jejich osudy zakomponovat do příběhu, kde se v nějakém okamžiku jejich životní linky protnou, mi Lantana velmi připomněla Crash. Nicméně zatímco Haggisův film mě jednou či dvěma scénami téměř emočně roztřískal, Lantanu jsem po celou dobu sledovala s jakousi flegmatickou odevzdaností. Těžko říct, kdo přesně je v tomto případě na vině. Herci a námět rozhodně ne; ti tento film naopak tahají do vod, kde si parta filmových nadšenců předává na tipy na výborné, přesto nepříliš známé filmy. Snad za to může scénář a jeho nulový smysl pro fakt, že příběh i postavy je potřeba neustále vyvíjet a hnát kamsi dopředu. Snad za to může režie, která při finálním pohledu do "13. komnaty" některých zúčastněných působí asi tak stejně odtažitě, jako kdyby jste sledovali reklamu na musli tyčinky. Snad ale za nepochopení kvalit tohoto filmu s obrovským potenciálem můžu nakonec já. ()

Piškotka

Lantana hrála na mou strunu ve všech možných tóninách. Mozaika vzájemně se proplétajících vztahů dokázala pojmout i kriminální tématiku. Hudební doprovod atmosféru dotvářel a umocňoval. Jednotlivé osudy s sebou přinášely spoustu otazníků a mě bavilo přemýšlet nad různými alternativami příčin. Např. proč psychoterapeutka nesnášela jednoho ze svých klientů, proč napsala knihu o násilné smrti malé dcerky,... Herecké výkony zdařilé, oceňuji neokoukané a neotřelé tváře. ()

• Filmovalo sa v Austrálii, predovšetkým v meste Sydney. (MikaelSVK)
  • Anthony LaPaglia si musel připomenout svůj australský přízvuk, který ztratil během let při práci na amerických filmech. (Cheeker)