poster

Lantana

 • Austrálie

  Lantana

 • Německo

  Lantana

 • Slovensko

  Lantana

Drama / Thriller / Psychologický

Austrálie / Německo, 2001, 121 min

Režie:

Ray Lawrence

Scénář:

Andrew Bovell (scénář, divadelní hra)

Kamera:

Mandy Walker

Producenti:

Jan Chapman

Kostýmy:

Margot Wilson
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • StarsFan
  ***

  Uměním vybrat několik postav z nejrůznějších prostředí i společenských vrstev a pak jejich osudy zakomponovat do příběhu, kde se v nějakém okamžiku jejich životní linky protnou, mi Lantana velmi připomněla Crash. Nicméně zatímco Haggisův film mě jednou či dvěma scénami téměř emočně roztřískal, Lantanu jsem po celou dobu sledovala s jakousi flegmatickou odevzdaností. Těžko říct, kdo přesně je v tomto případě na vině. Herci a námět rozhodně ne; ti tento film naopak tahají do vod, kde si parta filmových nadšenců předává na tipy na výborné, přesto nepříliš známé filmy. Snad za to může scénář a jeho nulový smysl pro fakt, že příběh i postavy je potřeba neustále vyvíjet a hnát kamsi dopředu. Snad za to může režie, která při finálním pohledu do "13. komnaty" některých zúčastněných působí asi tak stejně odtažitě, jako kdyby jste sledovali reklamu na musli tyčinky. Snad ale za nepochopení kvalit tohoto filmu s obrovským potenciálem můžu nakonec já.(26.1.2011)

 • Radek99
  *****

  Nádherná umírněná, komorní, pomalu plynoucí psychologická detektivka s tak úžasně promyšlenou drobnokresbou vztahů (i náhod, které rozhodují o jejich osudech) a jejich vyhoření, které snad k dlouhodobému vztahu patří z podstaty věci. Tenhle australský snímek se nádherně pomalu rozjíždí, aby složitým předivem příběhových linií pomalu, ale skutečně velmi pomalu zamířil v kolejiště téměř až osudového vyvrcholení, kdy kauzální řetězec příběhu pracuje naplno (nutno vyzdvihnout vynikající scénář). Za povšimnutí jistě stojí ta přesná studie drobných spouštěčů nakumulovaného stresu, zklamání, dlouhodobých frustrací, které tvůrci promyšleně umístili do příběhu, přičemž ten vrcholný, pláč policisty, má i pro diváka katarzní účinky. Jak ve svém komentáři zmínil zputnik, film svou příběhovou strukturou připomene Magnolii, ale mně ještě asocioval filmy Mexičana Alejandro Gonzáleze Ińárrita, zvláště jeho 21 gramů (možná právě v Lantaně objevil jeden z inspiračních zdrojů)... Tenhle poklidný, uměřený, skoro až televizní film má skutečně nosný dějový rámec a hluboké poselství o prázdnotě, která je skryta uvnitř vyhořelého vztahu (což ovšem ocení jen divák, který nějaký dlouhodobý vztah již zažil...). Lantana je skutečně opakem hollywoodských okázale velkovýpravných dramat, bez velkých hvězd (vyjma Geoffrey Rushe) - a přitom s velkými hereckými výkony, bez velkých gest a grandiózního finále, plný malých, drobných okamžiků, všednosti života, obyčejných lidí...(5.1.2008)

 • D.Moore
  *****

  Senzační vztahové drama s příměsí kriminálky, na niž je třeba si hodinu počkat, ale to čekání za to rozhodně stojí a není nijak nudné. Do té doby nám scénář a vynikající herci představí pestrou směsici postav, s jejichž příběhy pak ono "krimi" pořádně zamíchá. V momentě, kdy by jiné kriminálky teprve začínaly s odhalováním možných motivů, my už víme o hrdinech a hrdinkách Lantany téměř vše a jen čekáme, jak to nakonec vlastně bude. Jak už jsem napsal, špatného herce či herečku tady nenajdete (to se pozná podle toho, že ani mistr Goeffrey Rush tentokrát nevyčnívá) a scénář je neotřelý a mazaný. Režie podává dramatické situace s naprostým klidem, díkybohu se nedočkáme žádných hysterických výlevů, zoufalého křiku, potoků slz a hromad výčitek. Ne, kdepak, tahle tichá dramata jsou mnohem působivější.(9.10.2015)

 • blackJag
  ***

  Dramatická mozaika životů několika postav, jejichž stejným jmenovatelem je odcizení - sobě samému i svým blízkým, se všemi příčinami i následky. Nad průměr televizního zpracování povyšuje film spolehlivé herecké výkony a kriminální zápletka, která dává lehce zapomenout na kostrbaté struktury propojů jednotlivých dějových linek. II Scénář: Andrew Bovell (podle vlastní hry SPEAKING IN TONGUES). 65%(23.7.2008)

 • igi B.
  *****

  Brilantní, netradiční (trošku s krimi zápletkou) drama na téma >Lásky< - tedy milování - vztahu - podvádění - strachu... A taky o Osudu... O poutech, rodině, i prázdnotě a marnosti vyhoření... Vizuálně vcelku jednoduchou formou zpracovaný strhující příběh - samozřejmě dle brilantně promyšleného scénáře - s fascinujícími a jednoduše živoucími uvěřitelnými hereckými výkony. Prostě vcelku nenápadný skvělý film! Čtyři a půl hvězdičky za film, zaokrouhleno i pro výbornou hudbu nahoru... - - - P.S. A proč si lidi vlastně dělají ze života tak marně a zbytečně peklo, že...(8.10.2007)

 • - Anthony LaPaglia si musel připomenout svůj australský přízvuk, který ztratil během let při práci na amerických filmech. (Cheeker)