• Austrálie

• Německo

Drama / Thriller / Psychologický

Austrálie / Německo, 2001, 121 min

Ray Lawrence

Andrew Bovell (scénář, divadelní hra)

Mandy Walker

Jan Chapman

Kostýmy:

Margot Wilson

Ledové, přesto živé a opravdové. Přizvednutá poklička hrnce s dávno studeným obědem, který byl rutinně připravovaný a s nechutí pojídaný, přesto neodmítaný a nakonec doceněný. Lantana chladně vypráví o věcech, které obvykle drásají emoce i psychiku nejvíce... každá slza pak působí jako drobné vykoupení, ne-li dar shůry.(3.1.2010)

Dramatická mozaika životů několika postav, jejichž stejným jmenovatelem je odcizení - sobě samému i svým blízkým, se všemi příčinami i následky. Nad průměr televizního zpracování povyšuje film spolehlivé herecké výkony a kriminální zápletka, která dává lehce zapomenout na kostrbaté struktury propojů jednotlivých dějových linek. II Scénář: Andrew Bovell (podle vlastní hry SPEAKING IN TONGUES). 65%(23.7.2008)

Senzační vztahové drama s příměsí kriminálky, na niž je třeba si hodinu počkat, ale to čekání za to rozhodně stojí a není nijak nudné. Do té doby nám scénář a vynikající herci představí pestrou směsici postav, s jejichž příběhy pak ono "krimi" pořádně zamíchá. V momentě, kdy by jiné kriminálky teprve začínaly s odhalováním možných motivů, my už víme o hrdinech a hrdinkách Lantany téměř vše a jen čekáme, jak to nakonec vlastně bude. Jak už jsem napsal, špatného herce či herečku tady nenajdete (to se pozná podle toho, že ani mistr Goeffrey Rush tentokrát nevyčnívá) a scénář je neotřelý a mazaný. Režie podává dramatické situace s naprostým klidem, díkybohu se nedočkáme žádných hysterických výlevů, zoufalého křiku, potoků slz a hromad výčitek. Ne, kdepak, tahle tichá dramata jsou mnohem působivější.(9.10.2015)

Měl jsem tady připravený poměrně rozsáhlý a dozajista i zajímavý komentář, ale teď vidím, že mi ho zputnik vyfoukl. Nevím, jak se k němu ten darebák dostal, ale až to zjistím, zažaluju ho za porušení autorských práv. Ten chlap mi snad normálně leze do mozku, a já o tom ani nevím. No to je hnus, velebnosti, todleto. O čem jsem to mluvil? A jóó, Lantana. Dobrej film, fakt dobrej film. Ne na 100%, ale zase na víc než na 80%. A má takové realistické vyznění. Sakra, jako bych todleto už někde... a jóóó, zputnikův komentář. Ten chlap ale píše dobrý komenty, co? A někdy jako by mi bral doslova slova, ééé, chci říct myšlenky z hlavy. Tak mě napadá, jestli on mi je fakt nečte. Ale nemluvil jsem už o tom? Ta hlava, ta moje hlava. A ty hlasy, co mi v ní pořád zní... O čem jsem to mluvil?... Lantana? A co že to má jako být?...(10.9.2005)

Psychologický thriller Lantana vypovídající o vztazích mezi několika manželskými páry údajně patří mezi nejlepší australské filmy. Shlédl jsem jej a na můj vkus byl až moc psychologický. Zase bych mohl napsat moji častou větu - nijak výjimečný děj. Film nenabízí ani akci a v podstatě ani krimi příběh. Je to psycho ze života manželských krizí a nevěr. Budu si někdy snímek pustit znovu a sledovat jej pozorněji a tedy, nečíst si při něm noviny.(9.3.2008)

• - Anthony LaPaglia si musel připomenout svůj australský přízvuk, který ztratil během let při práci na amerických filmech. (Cheeker)