Reklama

Reklama

Lantana

Trailer

Obsahy(1)

Lantana je exotický keř rostoucí v tropických oblastech. Na první pohled krásná rostlina s pestrobarevnými květy. Pod povrchem této krásy se však ukrývá hustý trnitý porost. Lantana je hlavním symbolem psychologického dramatu, které odhaluje labyrint vztahů, vášní a podvodů protagonistů tohoto netradičního kriminálního filmu. Ústřední postavou příběhu je detektiv Leon Zat, který se cítí provinile, protože podvádí svou ženu. Rámec kriminálního příběhu využívá režisér jako kostru pro podrobnou studii vztahů čtyř manželských dvojic. Tajnosti a lži těchto dvojic se různým způsobem proplétají s Leonovým vyšetřováním a vyhrocují jeho osobní krizi, již musí vyřešit. Každá z postav příběhu má něco, co musí skrývat před ostatními podobně jako keř lantany...

Hlavním kreditem filmu jsou především výborné herecké výkony hvězd Kerry Armstrongové, Barbary Hersheyové, Geoffreye Rushe a Anthonyho LaPaglii v roli detektiva Zata. Snímek byl oceněn sedmi cenami Australského filmového institutu, včetně ocenění za nejlepší film a scénář a několika cen za herecké výkony. Kromě toho se film stal vítězem v pěti hlavních kategoriích Australských nezávislých filmových cen. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (86)

emma53 

všechny recenze uživatele

Tak tady okolo tak smutné, bolestné a znepokojující atmosféry našlapujte opravdu potichu a po špičkách, aby vás jen tak lehce minula a nedotkla se vás osobně, protože je silně nakažlivá.- Skvělej film se skvělými herci a já tleskám Austrálii s díky za Raye Lawrence. - "Bez komunikace není vztah, bez respektu není lásky, bez důvěry není důvod pokračovat." ()

zputnik 

všechny recenze uživatele

LANTANA je pro mě film o "odvrácené straně Měsíce". Potemnělý film, který důrazem na absenci důvěry a lásky, poukazuje právě na jejich nezbytnost a potřebnost v našich životech. Vynikající příběh, který tepe pomalu, pozvolna, ale s každou minutou o to více a více tíživěji. Přiznám to a přiznávám to rád: mám rád filmy s propletenými životními příběhy. Tento je přímo (v tom nejlepším smyslu slova) zašmodrchancem jako keř lantany samotný. Nezjevné vazby, které se ve finále ukáží jako vazby blízké a pevné, mnohdy až nepříjemně semknuté. Dále: miluji filmy s realistickým vyzněním, které počítají s prvkem zběsilé a nepříjemně nevypočítatelné náhody. Vždy mi ve filmu vadily a vadí záběry kovboje/agenta, který vyskakuje z 1. patra a dopadá přesně na toho svého koně/do sedadla toho svého Ferrari. Život mě prostě naučil, že a) buď je kůň o 3 metry dále nebo za b) se čirou náhodou hotelový poslíček zdržel s mým Ferrari u SHELLu. Tento film, přesně odpovídá mému chápání reality - nikoliv vždy nepříjemný a nepříznivý stav; jen prachobyčejně nevypočítatelný a netikající přesně tak, jak si ideálně představujeme. A závěr filmu? Potěší... alespoň tak tomu bylo u mě. Miluji filmy s tím jakýmsi "magnolioidním zklidněním". Shrnuto a podtrženo: Je to méně než 100% a více než 80%. Nakonec se rozhoduji pro 90% (se zaokrouhlením dolů na 4 hvězdy) - snad pro příliš pomalu tepající tempo. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele

Nádherná umírněná, komorní, pomalu plynoucí psychologická detektivka s tak úžasně promyšlenou drobnokresbou vztahů (i náhod, které rozhodují o jejich osudech) a jejich vyhoření, které snad k dlouhodobému vztahu patří z podstaty věci. Tenhle australský snímek se nádherně pomalu rozjíždí, aby složitým předivem příběhových linií pomalu, ale skutečně velmi pomalu zamířil v kolejiště téměř až osudového vyvrcholení, kdy kauzální řetězec příběhu pracuje naplno (nutno vyzdvihnout vynikající scénář). Za povšimnutí jistě stojí ta přesná studie drobných spouštěčů nakumulovaného stresu, zklamání, dlouhodobých frustrací, které tvůrci promyšleně umístili do příběhu, přičemž ten vrcholný, pláč policisty, má i pro diváka katarzní účinky. Jak ve svém komentáři zmínil zputnik, film svou příběhovou strukturou připomene Magnolii, ale mně ještě asocioval filmy Mexičana Alejandro Gonzáleze Ińárrita, zvláště jeho 21 gramů (možná právě v Lantaně objevil jeden z inspiračních zdrojů)... Tenhle poklidný, uměřený, skoro až televizní film má skutečně nosný dějový rámec a hluboké poselství o prázdnotě, která je skryta uvnitř vyhořelého vztahu (což ovšem ocení jen divák, který nějaký dlouhodobý vztah již zažil...). Lantana je skutečně opakem hollywoodských okázale velkovýpravných dramat, bez velkých hvězd (vyjma Geoffrey Rushe) - a přitom s velkými hereckými výkony, bez velkých gest a grandiózního finále, plný malých, drobných okamžiků, všednosti života, obyčejných lidí... ()

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Hurá!! V Austrálii umí také točit vynikajicí filmy. Je to čistých 90%, a přikláním se k 5*, abych hodnocení trochu pomohl. K filmu se už příliš vyjadřovat nebudu, vše již bylo napsáno jinými. Snad jen, že se mi moc líbily civilní herecké projevy. Zputnikovo "magnolioidní " přirovnání je přesné, sám jsem to chtěl napsat, vypadá to, že nekrade myšlenky jen Radyovi :) Prostě moc příjemné překvapení a sám se divím, že mě podobné téma dokázalo tolik oslovit v mém věku... ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Měl jsem tady připravený poměrně rozsáhlý a dozajista i zajímavý komentář, ale teď vidím, že mi ho zputnik vyfoukl. Nevím, jak se k němu ten darebák dostal, ale až to zjistím, zažaluju ho za porušení autorských práv. Ten chlap mi snad normálně leze do mozku, a já o tom ani nevím. No to je hnus, velebnosti, todleto. O čem jsem to mluvil? A jóó, Lantana. Dobrej film, fakt dobrej film. Ne na 100%, ale zase na víc než na 80%. A má takové realistické vyznění. Sakra, jako bych todleto už někde... a jóóó, zputnikův komentář. Ten chlap ale píše dobrý komenty, co? A někdy jako by mi bral doslova slova, ééé, chci říct myšlenky z hlavy. Tak mě napadá, jestli on mi je fakt nečte. Ale nemluvil jsem už o tom? Ta hlava, ta moje hlava. A ty hlasy, co mi v ní pořád zní... O čem jsem to mluvil?... Lantana? A co že to má jako být?... ()

Galerie (22)

Zajímavosti (1)

  • Anthony LaPaglia si musel připomenout svůj australský přízvuk, který ztratil během let při práci na amerických filmech. (Cheeker)

Reklama

Reklama