• Austrálie

• Německo

Drama / Thriller / Psychologický

Austrálie / Německo, 2001, 121 min

Ray Lawrence

Andrew Bovell (scénář, divadelní hra)

Mandy Walker

Jan Chapman

Kostýmy:

Margot Wilson

Velmi dobré, skvěle zvládnuté postavy, psychologie a setkávání jednotlivých figurek a dějů. Mám jen pár výtek k nelogičnosti ve vedlejších dějích, třeba ohledně způsobu pátrání policistů apod. Každopádně, to jsou jen drobnůstky, které nejsou důležité, hlavní je zde ta propletenost vztahů, pohnutky a rozkreselní pocitů postav. Toto vše je na jedničku.(4.2.2010)

.........Psychologický thriller je natočen podle divadelní hry Andrewa Bovella. Složitý propletec 4 manželských párů vypadá na první pohled dosti složitě, ale během postupujícího děje se rozmotává a vyplouvají na povrch jejich vztahy a nevěry, sondují se jejich charaktery, vyzrazují jejich soukromá tajemství.........(31.12.2006)

Detektiv Leon Zat (Anthony LaPaglia) má na starosti případ zmizelé psychiatričky, doktorky Valerie Sommersové (Barbara Hershey), která je shodou okolností také osobní psychiatrička jeho manželky Sonjy. Díky vyšetřování se Leon dostane k záznamům rozhovorů své ženy s Valerií, ze kterých usoudí, že jeho žena tuší o jeho nevěře s jednou z místních žen, Jane. A Jane se také stává jedním z hlavních svědků v pátrání po Valerii... Na první pohled může film působit docela zmateně, ale díky příjemně pomalému tempu se nestane, že by se člověk do příběhu nějak zamotal. Film by se dal možná srovnat s o hodně známější Magnolií, jenže ta na mne právě působila trochu chaoticky a nereálně. To Lantana je jinčí kafe - věřím, že takovýto spletenec lidských vztahů v kombinaci se smrtí jednoho z hrdinů by se kdykoliv/kdekoliv opravdu mohl odehrát. Dobrý pocit mám také z výborných hereckých výkonů všech zúčastněných, Anthony LaPagliou počínaje, a Geoffrey Rushem konče. I když většinou podobné nezávislé filmy dopadají všelijak, Lantana se hodně povedla...(30.5.2012)

Uměním vybrat několik postav z nejrůznějších prostředí i společenských vrstev a pak jejich osudy zakomponovat do příběhu, kde se v nějakém okamžiku jejich životní linky protnou, mi Lantana velmi připomněla Crash. Nicméně zatímco Haggisův film mě jednou či dvěma scénami téměř emočně roztřískal, Lantanu jsem po celou dobu sledovala s jakousi flegmatickou odevzdaností. Těžko říct, kdo přesně je v tomto případě na vině. Herci a námět rozhodně ne; ti tento film naopak tahají do vod, kde si parta filmových nadšenců předává na tipy na výborné, přesto nepříliš známé filmy. Snad za to může scénář a jeho nulový smysl pro fakt, že příběh i postavy je potřeba neustále vyvíjet a hnát kamsi dopředu. Snad za to může režie, která při finálním pohledu do "13. komnaty" některých zúčastněných působí asi tak stejně odtažitě, jako kdyby jste sledovali reklamu na musli tyčinky. Snad ale za nepochopení kvalit tohoto filmu s obrovským potenciálem můžu nakonec já.(26.1.2011)

Neznámý, nenápadný ale v mnoha směrech povedený film zabývající se láskou, nevěrou a vůbec celkovým prožíváním dlouhodobých, manželských vztahů. Filmu se celkem dobře daří spojovat několik postav a příběhů dohromady i když existuje spousta lepších a nápaditějších kousků. Herci jsou vynikajcí a velké sólo si zde střihl převážně televizní Anthony LaPaglia. Vělká škoda byla, že Geoffrey Rush byl dost odsunut a nemohl se více předvést. Největší zádrhel je však v tempu vyprávění, které je dost vlažné a i když se divák do příběhu ponoří, tak, že film musí dokoukat, chybí mu nějaké výraznější scény, které by příběhu dost prospěly. Na druhou stranu druhá kriminální půlka je skvělá a nutí diváka přemýšlet "kdo to mohl být" i když odpověď mohla být propracovanější a nejen překvapivá.(27.8.2009)

• - Anthony LaPaglia si musel připomenout svůj australský přízvuk, který ztratil během let při práci na amerických filmech. (Cheeker)