Tranceři

Ted Nicolaou

Scénografie:

Jeff Staggs
  • majo25

Až príliš nízkorozpočtový osemdesiatkový scifi akčňák, ktorý sa snaží byť v niečom originálny, v ostatnom však kopíruje neduhy podobných lacných filmov. Starý hlavný predstaviteľ sa na rolu nehodí, ostatní herci, vrátane mladučkej Huntovej, sú skôr do počtu. Množstvo humorných scénok skôr dehonestuje aj to dobré, čo film ponúka. Ešteže je tu tá mnou milovaná tematika cestovania časom.(8.6.2015)

Spousta béčkových filmů sice na jednu stranu bezostyšně vykrádá své áčkové vzory, ale na druhou stranu pro ně sama bývá nevyčerpatelným zdrojem inspirací. Trancers jsou toho zářným příkladem. Navenek sice kopírují Blade Runnera (hard-boiled detektivka, začínající v neo-noir budoucnost) a Terminátora (padouch cestuje časem do 80. let, aby zabil předky svých protivníků), ale uvnitř toho všeho dokáží vytvořit svůj vlastní svět a naplnit ho velkou dávkou do té doby neokoukaných nápadů. Do minulosti se tu např. cestuje tak, že se po injektování drogy přenesete do těla svého předka. Hlavní padouch útočí pomocí zhypnotizovaných lidí. A akčních scény jsou tu zpomalovány, pomocí speciálních hodinek, manipulujících s časem. Jasně, tohle všechno jsme viděli v pozdějších áčkových filmech, ale odkud to asi vzaly? Děj celkově nedává příliš velký smysl a hlavním tahákem jsou již zmíněné drobné nápady, se kterými si film velmi vtipně pohrává. Když se např. policejní šéf z budoucnosti vypraví do minulosti, tak se přenese do těla osmileté holčičky v pyžamu, která pak v noci přijde hlavního hrdinu seřvat s drsným výrazem Dirty Harryho. Na druhou stranu je tu i řada momentů, které zřejmě nemají být vtipné, a jsou nechtěně směšné. Díky skvělé ústřední herecké dvojici (Tim Thomerson je hard-boiled až na kost a chemie mezi ním a sympatickou Helen Huntovou funguje jak má) je to ale fajn zábava, která při skromných 76 minutách uběhne možná až příliš rychle.(19.7.2018)

Velmi solidne zacinajuce sa becko, ktore sa z dalekej buducnosti nemuselo preniest do sucasnosti (1985). Pekne scifi efekty a scifi scenar sa postupne prekopli do krimi akcnaku, ktory ma prestal bavit. Skoda. Od tvorcu scifi Crash and Burn to zo zaciatku vyzeralo na riadny scifi ulet. Vela trapnych momentov, ako tancujuca H.Hunt na pogujucom punkovom koncerte, ci samotny "hrdina", ktory by sa viac hodil do nejakeho lacneho westernu. Hudba a prvotna scena mierne podobne Blade runnerovi. V pozicovniach vhs ma to minulo. Mozno keby to vidim v tej dobe, tak dam z nostalgie o jednu hviezdu viac. Takto iba tri v ramci scifibeckovych akcnakov. Prinieslo Video-Spoj.(24.11.2017)

U nas v byvalom Ceskoslovensku hodne neznama seria Trancers. Trancer je psychicky labilny jedinec, ktoremu sa do hlavy dostal zlocinec Whistler - ovsem v USA okolo roku 2247. Slusny namet na film, riesia sa veci ako ze tranceri konaju na prikaz hlavneho zloducha, dalej to vsetko riesi policoia, cestuje sa casom spat do USA v roku 1985 - slusny namet, mne sa to videlo, akurat Reziser Karol Skupina je pre mna dost neznama velicina. Ani sam neviem co poriadne natocil . 56 %(20.3.2019)

• Han22

Drsnej polda z budoucnosti, zločinec který chce změnit minulost a vyrábí si armádu zombíků, krásná dívka a trochu té akce a efektů. Je to něco jako béčkový lacinější Terminátor, upršená neonová budoucnost mi dala vzpomenout zas na Blade Runner. Na podobný námět bych čekal větší akční nářez, tohle je spíše taková kriminálka, nicméně celkem svižná. Jen ten hlavní hrdina se vzhledem starého dědy mi moc nesedl. A opravdu tahkle začínala Helen Hunt? :-)(17.1.2016)