Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dokumentarizující drama o únosu a zavraždění známého marockého politického aktivisty Mehdi Bena Barky, jež se odehrálo v roce 1965. Sledujeme je očima cynického Georgese Figona, který se rozhodl v návaznosti na tento akt natočit svědectví o marockém protikoloniálním hnutí, což ho posléze také stálo život... (oficiální text distributora)

Recenze (5)

Narciska 

všechny recenze uživatele

Film nejen že vypráví příběh ze 70. let, ale jakoby v nich byl natočen. Stejná ošuntělost. Ale nebavilo mě to. Možná to bylo proto, že jsem nějaké rozhovory nechápala, scény, lidi, proč tam byli... ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Zajímavé a solidně natočené drama popisující jeden z největších politických skandálů Francie poloviny šedesátých let. 29. října 1965 mělo dojít v jedné z pařížských kaváren - Brasserie Lipp na Bulváru St. Germain - k setkání marockého levicového aktivisty, politika a kritika krále Hasana II. Mehdiho Ben Barky (mj. i tajného agenta s krycím jménem Šejk, kterého platila československá StB) s režisérem Georgesem Franjuem, novinářem Bernierem a producentem a podvodníčkem Georgesem Figonem, s nimiž měl dojednat podmínky vzniku dokumentárního filmu o dekolonizaci třetího světa. K setkání však nedošlo, jelikož dva policisté jej před kavárnou zadrželi a odvezli neznámo kam. Od té doby nebyl spatřen ani nalezeno jeho tělo. Existovaly zvěsti o zapojení francouzské tajné služby, americké CIA i izraelského Mossadu do tohoto zapeklitého případu, je však pravděpodobné, že Ben Barkovu smrt měli na svědomí maročtí agenti a zejm. ministr vnitra Mohammed Oufkir, kteří tak učinili z loajality ke svému králi. Tento film je napínavou rekonstrukcí šokujícího příběhu, který zaměstnává novináře i po čtyřiceti letech. Na případ je zde nazíráno třemi pohledy oddělenými jednoduchými očíslovanými předěly, děj je doplněn autentickými televizními záběry (zejm. velká tisková konference prezidenta de Gaulla o zapojení tajných služeb do případu) a tísnivou atmosféru umocňuje komentář mrtvého Georese Figona, který je již v úvodu nalezen zastřelen a policií okamžitě označen za sebevraha. Slušně odvedená filmařina, výborní herci (mj. Jean-Piere Léaud, který si po Le Pornographe opět zahrál roli režiséra) a hlavně film s určitou informační hodnotou. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo převážně ve Francii. (Terva)

Reklama

Reklama