Brouk

Paranoia je nakažlivá. Servírka Agnes Whiteová (Ashley Juddová) žije po rozchodu s násilnickým manželem sama v levném motelovém pokoji. Nemůže se vyrovnat se ztrátou synka, který se jí před lety záhadně ztratil během obyčejného nákupu v samoobsluze. Jednoho dne se Agnes seznámí s bývalým vojákem Peterem Evansem (Michael Shannon). Z obou se brzy stanou milenci. Peter vzápětí zjistí, že v pokoji jsou drobní brouci, kteří jsou schopni dostat se lidem pod kůži. Pochopí, že hmyz k Agnes dovlekl on sám, protože po válce v Zálivu podstoupil u armády experimentální léčbu, ve které byl spolu s dalšími vojáky zneužit jako pokusný králík a ve které jej lékaři úmyslně nakazili. Několik lidí se snaží Petera přesvědčit, že žádní brouci neexistují a že vše se odehrává jen v jeho hlavě. Je však pozdě: zamilovaná Agnes totiž Peterovi ve všem věří a stejně jako on se pouští do předem prohrané války s neviditelným hmyzem… (Česká televize)

destroy83

Tento původně divadelní kousek mě opravdu mile překvapil. Už od samého začátku, který je nabitý výbornými dialogy a velice kvalitními hereckými výkony. V druhé půli snímku nastupuje neuvěřitelná gradace děje a ke konci by se atmosféra dala doslova krájet a konec je opravdu explozivní. U mě za čtyři hvězdy. ()

Dannysek4U

Zajimavy interierovy minimalisticky psychodrama, stojici a padajici s vykonem hlavnich predstavitelu. Se slovem horor bych byl opatrnej ()

emo

Ďalšia zbytočná kravina od starého blázna Friedkina. Ak Vám niekto bude tvrdiť, že je to horror, rovno ho niekam pošlite... ()

c.tucker

Je zajímavé jak se dokáže přenést schýza z jednoho na druhého v uzavřeném prostředí. Jinak gradace je v celku špatná a závěr dosti zajímavý. Jinak ujetost na ntou. ()

tom88

Po dlhšom rozhodovaní sa prikláňam k nižšiemu hodnoteniu, pretože predsa len to bola do trištvrťky filmu nuda, ktorej sa nedarilo rozbehnúť. Navyše herci hrali nevyvážene a až ku koncu do toho vkladali viacej ako sa zdá. Záver bol pomerne strhujúci, no zase nechcem to moc vychváliť, ale zachraňuje celý film. Tento film by som určite neradil k hororu, ale skôr do psychologického žánru. Plusom filmu sú silné pocity, ktoré film vo vás určite aspoň z časti zanechá, ale sú skôr depresívne. 45% ()

moviefilm

Divadelná predloha býva často označovaná ako "čierna komédia" a toto žánrové zaradenie má k realite bližšie. Triler, alebo horor to veľmi nie je. Film je navyše plný absurdných situácií, ktoré ak bude divák brať vážne, bude ich považovať za nepodarky. Je treba povedať, že v mnohom tomu prispieva samotný Friedkin, ktorý akoby nebol schopný plne sa odosobniť a má potrebu do príbehu vkladať "hororové" prvky a atmosféru, ktoré ho kedysi preslávili. Žiaľ, nemyslím si, že úplne v tomto médiu fungujú. Predloha je ale veľmi silná (často zábavná) a herecké výkony ústrednej dvojice sú dokonalé! ()

Khumbac

Celkem mazec a upovídaný. Michael Shannon si zahrál podobného paranoika i o 4 roky později v "Take Shelter". Pravda, psychouši mu jdou. Z Brouka mám nepříjemný pocit, což svědčí o kvalitě. ()

JimmyII

Naprosto geniální a extrémně zvrácená studie paranoické psychózy, která se nebere příliš vážně. On taky scénář napsal Tracy Letts podle své vlastní divadelní hry, která je žánrově zaškatulkovaná jako černá komedie. Kromě toho hlavní mužskou roli stvárňuje Michael Shannon (mimochodem výborně), který se role chopil i v původním divadelním nastudovaní, z toho vyplývá, že přenesl divadelní pojetí role i před objektiv Friedkinovy kamery. Friedkin ale přeci jen materiál zdramatizoval a udělal ze hry dramatickou analýzu lidského chování napadeného psychickou poruchou, studii manipulace s lidmi a ukázal, jak náhle se může paranoidní schizofrenie rozvinout. Minimalistické divadelní pojetí filmu vážně sluší, s tím souvisí pečlivý výběr lokací (spíše lokace), jejíž špatná volba mohla film úplně pohřbít - naštěstí opak je pravdou. K tomu všemu si přidejte skvělou Ashley Judd, strhující dialogy a děsivý námět - to je Brouk, nejlepší Friedkinův film posledních let. ()

lennyd

Agnesin (Agnes White) nudný život servírky zpestřuje snad jen styk s lesbickou kamarádkou. Až do dne, kdy potkají podivínského samotáře Petera (Michael Shannon), který Agnes přemluví, aby jej nechala u ní přespat. Padnou si do oka, a Agnes začíná doufat, že našla opět muže svého života. Malý brouček v posteli ale oba vyděsí, a zvlášť poté když Peter Agnes vypoví vše o své vojenské minulosti, Agnes přestává vnímat, co je ještě realitou a co už je mimo ní ... Musím přiznat, že jsem dle popisu distributora očekával spíše nějaký horor o útočících hordách hmyzu, než to co se nakonec odehrávalo na obrazovce. První hodinu se ve filmu nic zvláštního neděje, tak máte spoustu času přemýšlet, jestli náhodou není ztráta času na tento film koukat, a jestli je úplně normální vzít na noc k sobě úplně cizího chlápka. Pak se to docela hezky rozjede, a William Friedkin ukazuje že se nějaké té kapky krve rozhodně nebojí. Trochu mne zklamal závěr, kdy jsem čekal nějaké odhalení či vysvětlení, leč marně... ()

pursulus

Škoda.¬         Nebudu choditi okolo horké kaše a řeknu rovnou, že Brouk podle scénáře T. Lettse v režii W. Friedkina (známého hlavně režírováním "Vymítače ďábla" z roku 1973) je v souhrnu dílem zcela průměrným, jehož případné klady jsou vybojovány a doslova vydojeny pouze umem jeho režiséra. Stupňování děje dramaturgie nezvládla, vprostřed dovolila malý stupínek, na konci na malém celkem úseku obrovský schod, takže divák má čas se nudit, což u snímků tohoto ražení znamená vlastně palec dolů. Nabízející se rozhovor mezi skutečností (zmíněné ohavnými pokusy vlády U.S.A. na svých občanech i lidech jiných zemí) a halucinacemi válečného veterána Petra Evanse neproběhl vůbec, takže diváky — kteří mají díky školní výuce dneška a díky dnešní evropsko-americké "židovské" propagandě povědomost o zvěrstvech německých "nacistů", ale nevědí, že stejné pokusy prováděly (a jistě dále provádějí) i vlády "demokratických" západních zemí, zejména U.S.A., — nechají ony poznámky o "syfilisu" a "AIDS" netknuté. Friedkin jako by se od roku 1977 nudil: nechává rozehrát svůj nepopiratelný um ledabyle, jaksi bezmyšlenkovitě, na průměrných asi scénářích. Škoda.¬                 Zajímavé opoznámkování: uživatel JimmyII. ()

Brain-D

Slušná psychologická divadelní hra, kterou naprosto ovládl Michael Shannon. Prostě od momentu, kdy přijde na scénu mu to prostě žerete ať si vymyslí, co chce. 70% ()

liuk

Není vůbec podivuhodně, že Friedkin nenatočil Bug pod patronací nějakého velkého studia a s velkou propagací. Takhle ujetý povídací scénář musel na papíře vypadat opravdu hrůzně. Naštěstí odehrán feťačkou Ashley Judd a skvělým způsobem divným Michaelem Shannonem jsou ty šílené rozhovory velmi koukatelné a napínavé. Tento můj nekritický přístup je ale určitě způsoben tím, že žeru náměty odehrávající se v motelu/baru uprostřed ničeho. Další vlastnosti Bugu je absence jakýchkoliv hrdinů, takové bezduché trosky se zrovna často nevidí. Je ale škoda, že film nakonec dospěje do strašně očekáváného finále, ve kterém je sice paranoia docela slušně završena pár vyhrocenými monology, ale jako takový je dosti nevýrazný a až příliš divný. Jako epizoda do nějakého povídkového seriálu by to Bugovi slušelo mnohem víc. A jen tak mimochodem, po Mostu do Terabithie se váže k Bugovi jeden z nelživějších trailerů poslední doby. Bug žádný teror není a povídání o broucích nastoupí na scénu až tak ve 45. minutě. ()

drackula odpad!

Tak tento film ma vôbec neoslovil. Prvá hodina bola neuveriteľne nudná a prakticky nič sa nedialo. Vládli najmä tupé dialógy o ničom. Nedialo sa nič čo by nejako príbeh posúvalo vpred, skrátka dlho sa vlečúca nuda. V momente keď prichádza nejaká tá zápletka, je ľahko prehliadnuteľná a určite diváka nevytrhne z navodenej letargie. Ďalej je to len sledovanie nezvládnutého chaosu, ešte tupších paranoidných kecov a záver beriem skôr ako vykúpenie, nie ako niečo šokojúce - uspokojivé. Je mi jasné, že si tento film nájde svojich fanúšikov, avšak ja medzi nich určite nepatrím. Nuda, nuda, trochu psycha...koniec....vybavené...15 % ()

Josefin

Naprostá paranoia, neoddělitelná skutečnost od halucinací. William Fredkin točí lepší snímky. Nedotklo se mě to , prostě jsem se nudila. Doporučuji spíš Exorcistu. ()

Soweek

Špatné....Chápu o co se režisér snažil, ale bohužel se to nepovedlo. Tomuhle filmu toho chybí hodně z toho, co člověk očekává od takového typu dramatu, nevtáhne vás do příběhu, je to nezáživné, moc prodlužované, nepřesvědčivé.... ()

LadyVader

Děláte si ze mě srandu? Co to sakra bylo.. mám pocit jak kdyby mi někdo lousknul lebku a poškrábal mě na mozku rezavým hřebíkem. Ten film byl fakt ukázkově divnej a opravdu mi z něj není dobře O_o. Ta scéna se zubama je prostě maximálne megaodporná a udělalo se mi fyzicky špatně, málem jsem vrhla večeři. Z neustálýho paranoidního mluvení o broucích pod kůží a podobných hnusech mě teď svědí celý tělo, sugesce jak sviň. Bude to chtít dlouhou sprchu.. Každopádně vážně oceňuju herecký výkony, ty byly paráda. Ale z filmu už nechci nikdy v životě vidět ani minutu, nebo z toho zešedivím :D. Jo a to že je v požárních hlásičích radioaktivní prvek Americium 241 jsem fakt nevěděla.. hezkej poznatek :) Jinak film prostě nevím jak hodnotit. Nelíbil se mi, dokoukala jsem ho, ale nezanechal ve mě ani trošku pozitivní dojem, přitom odpad to prostě není. Tentokrát bez hvězdiček. ()

jondoe

pokus o psychohoror umna zafungoval.vyborne vykony hlavnych predstavitelov.dobry zaver.dufam ze tento filmovy pokus sa nebude vykradat. ()

Lencha

Že by to byl horor, to se mi až tak nezdálo, protože jsem se nebála. Čekala jsem od tohodle filmu víc a to asi byla chyba. Zajímavý nápad, ovlivnit mysl někoho tak, že uvěří čemukoliv, ale divně zpracovaný. ()