V řetězech

Lazarus Redd je bývalý bluesový kytarista, který se živí farmařením. Je zklamaný životem neboť ho opustila žena kvůli jeho vlastnímu bratrovi. Lazarus je z té situace nešťastný. Rae Doolová je mladá dívka, jejíž přítel Ronnie získal práci jako voják v armádě. Rae byla v dětství sexuálně zneužívaná a její matka jí vůbec nepomohla. To formovalo její chování a v městečku nemá dobrou pověst. Spala snad s půlkou města. Svého přítele sice miluje, ale nemůže si pomoci a bezprostředně po jeho odjezdu už jde ven, bere drogy a vyspí se hned s několika muži. To vše sleduje i Ronnieho kamarád Gill. Opilou a zfetovanou Rae veze domů a hodlá toho využít a vyspat se s ní také. Rae by to vzhledem k její povaze snad ani nevadilo, ale jeho řeči, které má k jejímu chování ji vyprovokují k tomu, že se mu vysměje a urazí jeho mužnost. To Gilla tak rozčílí, že Rae zbije až do bezvědomí. Pak ji bez výčitek svědomí vyhodí z auta a odjede. Shodou okolností se to stane v blízkosti domu Lazara Redda, který ji druhý den najde a odnese ji k sobě domů, kde jí poskytne první pomoc. Když se Rae trochu probere, spatří nad sebou tvář černocha a pronese jméno Tehronne. Je to jeden z jejích milenců. Lazarus se domnívá, že to on ji takto zbil a zajde za ním, aby se ho na to vyptal. Od Tehronna se dozvídá, jakým bídným životem Rae žije a rozhodne se vzít její osud do svých rukou. V lékárně získá léky na zápal plic, kterým Rae zjevně trpí a nakoupí jí šaty, protože ji našel jen ve spodním prádle. Rae trpí nočními můrami a utíká a tak se Lazarus rozhodne zakročit. Kolem pasu jí připevní pevný řetěz, který jí umožní pohyb po domě, ale utéct nemůže. Chce, aby se z ní stala slušná dívka. Lazarus se již od dětství přátelí s R.L., který je místním pastorem. Když pastor přijede na návštěvu, Lazarus zprvu nechce, aby Rae viděl, ale nakonec je seznámí. Rae je už smířená s tím, že bude nějakou dobu žít u Lazara a zrovna v tu chvíli jí Lazarus řetěz sundá. Uvědomil si, že nemá právo měnit něčí život. Rae u něj zůstává dobrovolně. Společně zajedou do městečka, kde se Rae pokusí smířit s matkou, ale dopadne to špatně. Matka s ní nechce mít nic společného a řekne jí velmi ošklivé věci a nepřipouští si žádnou vinu na tom, že Rae byla sexuálně zneužívaná matčiným partnerem. Lazarus vezme Rae večer do baru, kde zase po letech hraje se svou kapelou a Rae se to velmi líbí a je uvolněná. Ani jeden z nich netuší, že se Ronnie vrátil... (TV Prima)

SMJSmoK

Hezkej film o vyléční jedný "nemocný duše" netradičním způsobem. Můžu jen doporučit. (a jestli máte rádi blues, tak doporučuju dvakrát) ()

stromekk

Pro mě je to, po Trierově Prolomit vlny, druhá nejoriginálnější lovestory. Craig Brewer minimálně udržel laťku nastavenou Hustle & Flow, boduje u mě podruhé a stává se mým oblíbencem. Hudba je opět velice podstatnou součástí i jeho dalšího autorského snímku. Film mě neustále překvapoval a vyvíjel se jiným směrem, než bylo moje očekávání. Ovšem nijak násilně, ale jakýmsi pozvolným způsobem. Velice zajímavé vztahy a konfrontace téměř všech postav. ()

waska

Nečekaně dobrý a zajímavý film. První půlka je o něco lepší, čekal jsem trochu temnější závěr ( a bylo by to určitě k lepšímu ), ale i tak moje filmové já bylo příběhem uspokojeno. Navíc pohled na polonahou Christinu Ricci je velice zajímavý.. ()

Bludicka.Julie

Zdlouhavý začátek, pak něco zajímavého, něco méně, a nakonec samozřejmě americký happy end - jak už to v USA bývá, hrdinka za to zase nemůže, protože byla v mládí sexuálně obtěžována. Poslední dobou se s tímto obtěžováním setkávám ve filmech nějak často a mě už to taky začíná obtěžovat:). ()

hloupej honza

Příběh o starém černochovi, co hrával blues po hospodách a teď žije poklidně sám, na své farmě až do doby, kdy mu cestu skříží mladé děvče, které chorobně touží po sexu. Starý bluesman se jí rozhodne uzdravit způsobem, že jí sváže v řetězech a hraje jí blues. Příběh prokládájí záběry z archivu, na kterých starý bluesman Son House vypráví o blues, bohužel jsou použity většinou prvoplánově tak, že příběh nerozproudí. Ale vzhledem k tomu, že blues mám rád a v první půlce filmu se víc než dobře kouká na polonahou Christinu Ricci, hodnotím 5/10 ()

psychoza

Perfektná originálna snímka, ktorá ma zaujala už úvodnými titulkami s hereckým obsadením (potešil ma aj slušný herecký výkon Justinka Timberlaka ;) ). V celom filme nebola ani minútka nudy či dopredu predvídateľné situácie, skrátka celých 115 minút bolo nabitých filmovými zážitkami na úrovni. Som rada že som prepla program akurát vo chvíli keď sa začínal tento film :) ()

Jenislávek

Obstarožní černé a prošedivělé Frodo, které v soucitu k (nejspiš asi) rajcovnímu Smeagolovi skutečně doopravdy uspěl a pomohl mu v něm najit lepší já a zvítězit. No nevim, asi je to docela přemrštěny, ale když člověk přijme nadsázku, je to docela fajn, 76% ()

Casador

Černošský blues ako liek na chorú dušu? Prečo nie, ak je namiešaný v správnom pomere a na viac rozumne interpretovaný hlavným predstaviteľom. Pochváliť však treba aj Christinu Ricci, ktorá sa svoj role tiež zhostila bravúrne. Obaja herci sú ťahúňmi celého filmu a len podčiarkujú emocionálne nabitú atmosféru južanského prostredia. ()

neo93

Dramatický příběh, jak napravit jednu zkaženou holku a to velmi netradičním způsobem. Samotný děj filmu není nijak složitý, jednoduše Samuel L. Jackson nalezne Christina Ricci a snaží se ji změnit na hodnou, milou dívku. Vše je okořeněno parádní bluesovou hudbou, která je tím nejlepším ve filmu. Ale i samotní herci hrají velmi dobře, což pomáhá ke kvalitnímu výsledku. ()

bearmeedek

Film už mám dávno, ale nějak se mi do něho nechtělo. O to lepší je, že když teď z nedostatku jiné nabídky šmátrám ve starém archívu, tak se objevují skvělé kousky. Nebudu si obtěžovat hlavu reálností té rychlé proměny a budu myslet jen na pěkné herecké výkony. A celý film drží pevně na nohách i nesmrtelné blues. Ještě malá poznámka. Díval jsem se na film se sluchátky na uších, takže okolo bylo ticho a byl vidět jen obraz. Šel okolo syn a ptá se: ty se díváš na porno? Zasmál jsem se, protože porno to není a je vidět, jak důležité jsou všechny složky vnímání. ()

mira.l

Jedna afektovaná pizda, co jí z každýho voka kouká pět čuráků, částečně uvázaná bytelným řetězem k radiátoru, kterej by snad nejradši vojela taky a bláznivý pánbíčkář-bluesman, co do ní chce našukat boha. Nebo jí snad to šoustání vyhnat z hlavy tím řetězem, těžko říct, páč jinak s ní zachází ve vší počestnosti. Do toho jeden vojáček, co se mu třese pazoura s bouchačkou jak kdyby měl Parkinsona. Vskutku prekérní kombinace, scénáristicky zcela o hovně, výsledek taky podle toho vypadá. Zmatené, nesouvislé, bez nějakého smyslu, ale se svatebním hepyjendem. Hmm, a já si chvíli myslel snad i to, že čerstvé novomanžele z nějakého tajemného důvodu (třeba proto, že Bůh to tak chtěl) sešrotujou ty dva náklaďáky se dřevem, mezi kterýma se ocitli cestou ze svatby. Nebo odkud to jeli. Ale ne, synek jen potřeboval zastavit, asi aby si utřídil myšlenky a (čerstvě vyléčená - snad, kdo ví??) nymfomanka mu mohla zazpívat. Děkuji, jednou bohatě stačilo. V rámci objektivity uznávám, že Christina to zahrála vcelku zdařile a po většinu filmu vypadala patřičně použitě. ()

Grissom

Pre mňa veľmi pekné prekvapenie... nečakal som že to bude až také dobré!Naozaj silný príbeh ktorý spočiatku veľmi nevidno ale postupne sa to rozbalí...Skvelí Samuel L.Jackson a Christina Ricci a hudba ktorá dáva filmu šťavu+dobrý scenár. ()

Crazynka

Velice originální příběh dvou lidí, které osud svede náhodně dohromady, proložený úchvatnou bluesovou hudbou. Perfektní Samuel a výborná Christina. Naprosto perfektně vykreslená osobnost zneužívané dívky, perfektní vypsání pocitů... Nemohu jinak než plný počet. ()

Freemantle odpad!

V pořadí další z velkých filmových přehmatů a zklamání. Zvučná jména S. L. Jackson (můj oblíbený herec) a Christina Ricci mě nalákala do pasti a nechala vykrvácet. Dvě hodiny života v nenávratnu. Proč jsem se nezmohl ani na jednu hvězdičku a "V řetězech" jsem nekompromisně shodil do smetí? Co nechybí jsou: ušmudlané exteriéry, farma, bar, život na okraji společnosti, Bůh a víra v něj, znovunalezení sebe samých a obrovský smysl pro americky kýčovitý snímek, kterých je na světě už bezpočet. Co chybí: PŘÍBĚH !!! Jakýkoliv příběh, který by dal, krom hromady dialogů (jejichž obsahy jsou jeden velký nepoužitelný kýč), a nepřirozeného chování, nějaký hlubší SMYSL! Dvě hodiny se vlečou bez jakéhokoliv zvratu, scény se přelévají jedna přes druhou bez významnějších souvislostí, které by mě probraly k životu. Přehnaně působí například "nemoc" (závislost na sexu) hlavní "hrdinky", komické (ne)přizpůsobení se krátkodobému životu "v řetězech" do doby, než bude "vyléčena" (jak jinak, než vírou!) místním farmářem-zpěvákem, kterého opustila žena. Dva posmutnělé lidské osudy se vydávají na cestu hledání nových začátků... proč ne? Ale v zpracování tomuto podobném ani omylem. Pokud by se námětu chopil režisér pocházející ze skandinávských zemí, kde kvality ART filmů figurují na zcela jiné úrovni, mohlo by se jednat o zajímavý filmový zážitek. V tomto případě se nejedná ani o ART, natož zážitek... tak o co vlastně jde? O nefalšovaný filmový odpad! ()