Chytrák a dva společníci

• Itálie

Un Genio, due compari, un pollo

• Francie

Génie, deux associés, une cloche, Un

• Západní Německo

Nobody ist der Größte

A Genius, Two Partners and a Dupe

Chytrák a dvaja spoločníci

A Genius, Two Friends, and an Idiot

Trinity Is Back Again

Western / Komedie

Itálie / Francie / Západní Německo, 1975, 117 min

UN GENIO, DUE COMPARI, UN POLLO neboli Génius, dva pomocníci a kuře - polozapomenutá relikvie italských westernů, často považovaná za pokračování legendárního snímku "Mé jméno je Nikdo" a vyjma "Podivného dědictví" taky nejlepší Hillův samostatný počin. O hudbu se postaral Ennio Morricone a produkci si vzal na starost Sergio Leone. A vzhledem k tomu, že skvěle vypointovaná úvodní scéna vůbec nekoresponduje s pojetím zbytku filmu, je dost možné, že minimálně tuhle část režíroval sám Mistr. Ačkoliv neznámý, má toho "Génius" hodně co nabídnout: nejen skvělé cameo Klause Kinskiho, velkorysou výpravu, výborné akční scény nebo nečekané zvraty, ale hlavně příjemný a nevtíravý, lehce ironický humor (skoro) od začátku do konce. Film se mi líbil. A moc. Můžu ho jenom doporučit. Ještě pár zajímavostí: 1) Část hotového filmového materiálu byla kýmsi odcizena a už nebyla nikdy nalezena. Damiani byl tedy nucen použít řadu nepovedených záběrů, což vysvětluje nestálou kvalitu obrazu a občas dobře viditelné střihačské nůžky. 2) I když byl snímek v době svého vzniku v některých zemích prezentován jako pokračování předchozího westernu Terence Hilla, "Mé jméno je Nikdo", nijak na něj nenavazuje. O sequel nejde už jen z toho důvodu, že Hillova postava tu jméno má, Joe Thanks. 3) Ve scéně, kde major Cabot ukazuje Lucy její pokoj, si můžete všimnout, že u stěny se mezi americkými vlajkami z nějakého důvodu povaluje i vlajka Evropské Unie a Východního Německa (???)... DOJMY Z 18.2.2011: Teď už uznávám, že jsem si kvality filmu tehdy trochu přibarvil, protože jsem měl radost, že ho znám. Dneska bych ho už tak velkohubě nedoporučoval. Je na něm totiž opravdu hodně znát, jak moc se scénáristé s režisérem a producentem tahali o pojetí filmu. Děj je jednoduchý, ale vyprávěný tím naprosto nejhorším možným způsobem: napřed střílet (obrazně), pak odpovídat a nakonec nechat diváka, ať se ptá, co to jako mělo znamenat. Některé momenty (Kinskiho role) a dialogy nedávají smysl vůbec nebo si člověk musí HODNĚ věcí domyslet. Dalo by se ale říct, že "Chytrák" u mě patří k filmům, které mám pořád rád i přes jeho chyby (nebo i kvůli nim) a můžu se na ně často dívat. Navíc mi právě tady přijde Hillovo herectví nejcivilnější. Občas se totiž stane, že jakoby vypadne z role šaška a najednou se usměje naprosto normálně, nebo i trochu ironicky, a já můžu jenom hádat, jestli to má ve scénáři, nebo schválně kazí scénu (on a Damiani spolu prý dvakrát dobře nevycházeli), nebo už na něj padá únava. Schválně si toho všimněte.(22.1.2007)

Entrée s cvrčky (čekal jsem, jestli nepřestanou cvrkat :) evokuje jednu nezapomenutelnou scénu z jednoho nejmenovaného filmu od nejmenovaného taloše, který natočil nejlepší westerny vůbec. Ten na filmu participoval a je to znát. Hudba je od dalšího taloše a je výtečná, ještě teď si pískám hlavní motiv. Pochválit musím též vynikající kameru Giuseppe Ruzzoliniho. Děj je trošku překombinovaný a na komedii málo komický, ale dvě hodinky mi krásně utekly a já jsem spokojen.(23.5.2008)

• BMAJTZ

Tak jsem si rila ze Sergio Leone po Me jmeno je nikdo prijde na to jak tocit westernovou komedii. Bohuzel tohle jsem necekal, nemyslel jsem ze to nekdy reknu ale tohle je prozatim jednoznacne nejhorsi Sergiuv western. Pribeh s ukradenim penez armade je opravdu udesny a logiku by clovek tak nejak pohledal. Tohle neni uctyhodne dilo mistra ale opravdu slabota. Dokonce to nezachranil ani Terence Hill ktery se o vybornou atmosferu vetsinou stara. Tady to proste opravdu nefunguje a to tak od 20. minuty filmu. Skoda naslapl jsem si westernovou serii Sergial Leoneho ale tohle jsem jako posledni necekal.(10.6.2009)

• Radiq

Tak bohužel Leoneho vliv v tomhle ani není skoro vidět. Je tam pár takovejch náznaků, třeba provokace Klause Kinskiho, nebo počáteční scéna, ale stejně je to takovy divny. Cely se to totiž nese v odlehčenym až komediálnim duchu a mě tam chybí to drsno a nasráno. Ani hudba není to nejlepší, co Morricone složil a zaujala mě snad jenom jedna skladba. Ale nejvíc tam asi pokulhává s berlou ten děj a samotnej Joe Dík. Terence Hill je totiž strašnej optimista, vysmátej modroočko, jak ho známe z jeho ostatních filmů a všechno se mu daří. Je hrozně dokonalej, všudypřítomnej, bezchybnej a jeho plán tak promyšlenej, že ho místama vubec nechápu a přijde mi to jak hrozná slátanina psaná až za běhu nebo domyšlená až po natočení. Cely je to hrozně zmateny a to sem se fakt snažil to pochopit a chytat se, ale prostě těch nelogickejch nebo nevysvětlenejch věcí je tam hrozně moc. Nakonec sice tušim, kdo je ten "chytrák", ale celou dobu jsem u filmu přemejšlel, kdo vlastně jsou ti dva společníci, protože to moh někdy bejt kdokoliv... Navíc z anglickýho názvu "A Genius, Two Partners and a Dupe" mi tam ještě chybí ten dupe, to už vubec nevim, kdo mohl bejt...(20.8.2013)

Nechápu proč spagetti westerny netočili ti dva spolu, když už nic jiného. Terence Hill bez Bud Spencera je jako ryba bez vody, mdlá, obyčejná, ale tvůrci se snažili. Atmosféru z toho vydřeli dobrou, příběh taky nestál za zahození, jen mi tak trochu při sledování toho všeho bylo smutno, při faktu, kde je Bud, a že to bez něj není ono, ale takhle nadávám skoro při každém filmu, který je bez jednoho nebo bez druhého. Fakt ale je, že občas mi to nevadilo, s Budem mi to opravdu nevadilo, takže nevěřím, že by to zvládnout nějak nešlo. Prostě mě jen zamrzelo, že koukám na spagetti western, kde hraje jen jedna půlka tohoto nezničitelného dua.(4.8.2008)

• - Některé části negativu natočeného filmu byly ukradeny a již nikdy nebyly nalezeny. (špaček421)

• - Poslední western, na kterém pracoval Sergio Leone. (špaček421)

• - V některých zemích byl film prezentován jako pokračování filmu Mé jméno je Nikdo (1973). (špaček421)