Chytrák a dva společníci

• Itálie

Un Genio, due compari, un pollo

• Francie

Génie, deux associés, une cloche, Un

• Západní Německo

Nobody ist der Größte

A Genius, Two Partners and a Dupe

Chytrák a dvaja spoločníci

A Genius, Two Friends, and an Idiot

Western / Komedie

Itálie / Francie / Západní Německo, 1975, 117 min

Docela nepovedená westernová hillovka - jako tradičně vystupuje ve svém tradičním oblečení, s tradičním bílým koněm, s úsměvem na rtech - bohužel málo co je na tomto filmu úsměvné, střílení téměř žádné, pěstní souboje tu nenajdeme a tak nám zbyde jen příběh nepříběh o několika přátelích, kteří se stále podvádějí, aby podvedli druhé. Hodně scén je téměř nepochopitelných a zcela podivných. Film zachraňuje pouze geniální Morriconeho hudba.(13.12.2008)

Ten vychytralejší z obávaného dua ranařů si musí tentokrát vystačit sám bez svého "nepřeklopitelného" kolegy Buda. Zvládá to celkem v pohodě, kompars mu zdatně nahrává a Morriconneho hudba nemá opět chybu. Jenže Hill tentokrát nikoho nefackuje (zásadní chyba), děj je chvílemi nesmyslný a humoru zde, bohužel, také není nazbyt. Takže jsem viděl westen, který by neměl nikoho urazit, ale kdyby nebyl natočen, tak by se taky nic nestalo.(2.4.2009)

• sedm.1

Takový zmatený propletenec jsem už dlouho neviděl.Ve filmu se toho děje strašně moc a děj pádí neuvěřitelně rychle kupředu,zároveň mi však celý ten splašený děj příjde,že je o ničem,že se jen závratným tempem vrší na sebe scéna za scénou,prostředí za prostředím,ale logika tomu utekla na míle daleko.Všechny postavy jsou strašně průhledné a zároveň nerozlišitelné,a jak to vlastně mezi všemi je jsem se nedozvěděl až do konce filmu.Terence Hill je zde každopádně nejsilnějším článkem(ikdyž právě jeho postava je absolutně ta nejnepochopitelnejších) a bez něj by šlo o naprosto nekoukatelný snímek.(14.10.2008)

Entrée s cvrčky (čekal jsem, jestli nepřestanou cvrkat :) evokuje jednu nezapomenutelnou scénu z jednoho nejmenovaného filmu od nejmenovaného taloše, který natočil nejlepší westerny vůbec. Ten na filmu participoval a je to znát. Hudba je od dalšího taloše a je výtečná, ještě teď si pískám hlavní motiv. Pochválit musím též vynikající kameru Giuseppe Ruzzoliniho. Děj je trošku překombinovaný a na komedii málo komický, ale dvě hodinky mi krásně utekly a já jsem spokojen.(23.5.2008)

• Brain-D

Všechno zle. Hudba, kamera, režie, herci, dialogy, drsnost,...atd. Všechno zle, leda úvodní scéna začala docela dobře, ale jinak to bylo vaření z vody a rozhodně kvalita daleko od kvalit Trilogie S Clintem Eastwoodem. Bleh, jak na tom Sergio mohl spolupracovat !? Odstraňte radši někdo "Sergia Leoneho" z popisku na režii tohohle filmu, dělá mu to hrozný stín na jeho skvělou filmografii.(11.2.2012)

• - V některých zemích byl film prezentován jako pokračování filmu Mé jméno je Nikdo (1973). (špaček421)

• - Některé části negativu natočeného filmu byly ukradeny a již nikdy nebyly nalezeny. (špaček421)

• - Poslední western, na kterém pracoval Sergio Leone. (špaček421)