Chytrák a dva společníci

• Itálie

Un Genio, due compari, un pollo

• Francie

Génie, deux associés, une cloche, Un

• Západní Německo

Nobody ist der Größte

A Genius, Two Partners and a Dupe

Chytrák a dvaja spoločníci

A Genius, Two Friends, and an Idiot

Trinity Is Back Again

Western / Komedie

Itálie / Francie / Západní Německo, 1975, 117 min

Entrée s cvrčky (čekal jsem, jestli nepřestanou cvrkat :) evokuje jednu nezapomenutelnou scénu z jednoho nejmenovaného filmu od nejmenovaného taloše, který natočil nejlepší westerny vůbec. Ten na filmu participoval a je to znát. Hudba je od dalšího taloše a je výtečná, ještě teď si pískám hlavní motiv. Pochválit musím též vynikající kameru Giuseppe Ruzzoliniho. Děj je trošku překombinovaný a na komedii málo komický, ale dvě hodinky mi krásně utekly a já jsem spokojen.(23.5.2008)

UN GENIO, DUE COMPARI, UN POLLO neboli Génius, dva pomocníci a kuře - polozapomenutá relikvie italských westernů, často považovaná za pokračování legendárního snímku "Mé jméno je Nikdo" a vyjma "Podivného dědictví" taky nejlepší Hillův samostatný počin. O hudbu se postaral Ennio Morricone a produkci si vzal na starost Sergio Leone. A vzhledem k tomu, že skvěle vypointovaná úvodní scéna vůbec nekoresponduje s pojetím zbytku filmu, je dost možné, že minimálně tuhle část režíroval sám Mistr. Ačkoliv neznámý, má toho "Génius" hodně co nabídnout: nejen skvělé cameo Klause Kinskiho, velkorysou výpravu, výborné akční scény nebo nečekané zvraty, ale hlavně příjemný a nevtíravý, lehce ironický humor (skoro) od začátku do konce. Film se mi líbil. A moc. Můžu ho jenom doporučit. Ještě pár zajímavostí: 1) Část hotového filmového materiálu byla kýmsi odcizena a už nebyla nikdy nalezena. Damiani byl tedy nucen použít řadu nepovedených záběrů, což vysvětluje nestálou kvalitu obrazu a občas dobře viditelné střihačské nůžky. 2) I když byl snímek v době svého vzniku v některých zemích prezentován jako pokračování předchozího westernu Terence Hilla, "Mé jméno je Nikdo", nijak na něj nenavazuje. O sequel nejde už jen z toho důvodu, že Hillova postava tu jméno má, Joe Thanks. 3) Ve scéně, kde major Cabot ukazuje Lucy její pokoj, si můžete všimnout, že u stěny se mezi americkými vlajkami z nějakého důvodu povaluje i vlajka Evropské Unie a Východního Německa (???)... DOJMY Z 18.2.2011: Teď už uznávám, že jsem si kvality filmu tehdy trochu přibarvil, protože jsem měl radost, že ho znám. Dneska bych ho už tak velkohubě nedoporučoval. Je na něm totiž opravdu hodně znát, jak moc se scénáristé s režisérem a producentem tahali o pojetí filmu. Děj je jednoduchý, ale vyprávěný tím naprosto nejhorším možným způsobem: napřed střílet (obrazně), pak odpovídat a nakonec nechat diváka, ať se ptá, co to jako mělo znamenat. Některé momenty (Kinskiho role) a dialogy nedávají smysl vůbec nebo si člověk musí HODNĚ věcí domyslet. Dalo by se ale říct, že "Chytrák" u mě patří k filmům, které mám pořád rád i přes jeho chyby (nebo i kvůli nim) a můžu se na ně často dívat. Navíc mi právě tady přijde Hillovo herectví nejcivilnější. Občas se totiž stane, že jakoby vypadne z role šaška a najednou se usměje naprosto normálně, nebo i trochu ironicky, a já můžu jenom hádat, jestli to má ve scénáři, nebo schválně kazí scénu (on a Damiani spolu prý dvakrát dobře nevycházeli), nebo už na něj padá únava. Schválně si toho všimněte.(22.1.2007)

Na tomto snímku je podíl režie od mistra Leonea menší a je to znatelné. Opět senzační hudba od Ennia, ale scénář poněkud pokulhává pane domácí. Snaha o vtipnou komedii nevyšla a dostali jsme se od vtipu na míle daleko. Je z toho jen blázinec, u kterého musíš silně přemýšlet (nebo vůbec), aby jsi pochytil všechny zvraty a to kde se Dík objevý z ničeho nic a ty nevíš jak.(23.12.2008)

Geniální western v komediálním provedení geniálních režisérů a herců neméně tak. S nádhernou místy až podmanivou hudbou(honička jezdce a dostavníku) od mistra "M", jsem rád, že čeští milovníci klasiky westernové školy mohli shlédnout. Vřele doporučuji všem, kdož žánr spaghetti western(s) vyhledávají. :-)(17.7.2008)

Docela rozčarování, že Leone natočil film, který se spíše podobá béčkům se Spencrem a Hillem a jen o málo je nápaditější. Tentokrát se epický western nekoná a asi ani nebyla ambice, člověk ale čekal více. Začátek typický Leonovský, s nádsázkou a vtipem, ale postupem nabírá sestupnou tendenci a dostáváme něco, co už tu bylo x krát. Hold i velikáni někdy šlápnou vedle......5/10(25.11.2016)

• - V některých zemích byl film prezentován jako pokračování filmu Mé jméno je Nikdo (1973). (špaček421)

• - Poslední western, na kterém pracoval Sergio Leone. (špaček421)

• - Natáčelo se i ve slavné Monument Valley ve státě Utah. (Rugero)