Chytrák a dva společníci

• Itálie

Un Genio, due compari, un pollo

• Francie

Génie, deux associés, une cloche, Un

• Západní Německo

A Genius, Two Friends, and an Idiot

Trinity Is Back Again

Western / Komedie

Itálie / Francie / Západní Německo, 1975, 117 min

Úvodní scéna je opravdu skvělá a dá vám pocítit, že tohle bude opravdu něco.Bohužel se tak nestane, jelikož jak tu psal Kubaso některé části filmu byly patrně zcizeny a film se asi musel dodatečně doslepovat, jinak si neumím vysvětlit nejen nestálou kvalitu obrazu, ale i děsný chaos, nedotaženost některých akcí a chování, které leckdy vyjdou úplně na slepo, nebo nemají logický důvod.Třeba souboj s Kinskim snad ani nemohl být tak děsně nastříhán schválně.Je to velká škoda protože to mohl být velmi dobrý western se skvělou hudbou morriconeho, která je tématicky dosti podobná motivu z Mé jméno je nikdo.Takhle je to podivný slepenec ze kterého občas dýchne mistrova ruka a překrásná hudba.Ale i přes svoji nekonzistentnost je tohle pořád lepší než většina klasických "amerických" westernů.Takže lepší 3 hvězdy a vězte, že být to tak jak to asi mělo být určitě by film osciloval někde mezi 4 - 5 :). zkuste si ho někde sehnat a zkouknout i když to nebude jednoduché asi právě kvůli nedodělkům je film patrně velmi málo znám a promítan jak u nás tak ve světě, už jen když se podíváte na hodnocení na IMBD kde ho hodnotí skromných 777 lidí a mé jméno je nikdo 6x více a zde s 28 hodnoceními je vidět, že film bude spíš perličkou které byla znehodnocena a cestu si k ní bude muset vášnivý divák hledat trošku hůře než je obvyklé.PS: k těm vlajkám, myslím že to je vlajka Unie a ne evropské unie, ale vlajka východního Německa tam je to je fakt :D(14.1.2008)

Nechápu proč spagetti westerny netočili ti dva spolu, když už nic jiného. Terence Hill bez Bud Spencera je jako ryba bez vody, mdlá, obyčejná, ale tvůrci se snažili. Atmosféru z toho vydřeli dobrou, příběh taky nestál za zahození, jen mi tak trochu při sledování toho všeho bylo smutno, při faktu, kde je Bud, a že to bez něj není ono, ale takhle nadávám skoro při každém filmu, který je bez jednoho nebo bez druhého. Fakt ale je, že občas mi to nevadilo, s Budem mi to opravdu nevadilo, takže nevěřím, že by to zvládnout nějak nešlo. Prostě mě jen zamrzelo, že koukám na spagetti western, kde hraje jen jedna půlka tohoto nezničitelného dua.(4.8.2008)

• DaViD´82

Jestli něco z filmového ranku obvzlášť miluju, tak jsou to stylové spaghetti westerny, tak jak je krásně reprezentuje úvodní scéna. Jestli něco nemusím, tak italský smysl pro bláznivý humor. A pokud něco vyloženě nesnáším, tak je to hrubě nepovedený italský smysl pro bláznivý humor, který tu, bohužel, panuje se svou všudypřítomnou trapností nad většinou stopáže. Dojmy nezachraňuje ani hlavní trio hrdinů, z nichž jeden je nijaký, jeden antisympatický a afektovaná Lucy je skutečnou "třešinkou" na dortu divákova utrpení. Z největšího bahna táhnou tohohle chytráka a jeho dva vykutálené společníky alespoň nádherná kamera, hudba a několik málo momentů, kdy to na chvíli funguje tak jak má.(23.5.2008)

Ten vychytralejší z obávaného dua ranařů si musí tentokrát vystačit sám bez svého "nepřeklopitelného" kolegy Buda. Zvládá to celkem v pohodě, kompars mu zdatně nahrává a Morriconneho hudba nemá opět chybu. Jenže Hill tentokrát nikoho nefackuje (zásadní chyba), děj je chvílemi nesmyslný a humoru zde, bohužel, také není nazbyt. Takže jsem viděl westen, který by neměl nikoho urazit, ale kdyby nebyl natočen, tak by se taky nic nestalo.(2.4.2009)

"Za několik minut budeš jeden z nejmrtvějších mužů, kteří kdy žili." Joe Dík, týpek s koltem na dálkové ovládání a nabitým kanónem, že by prohrál souboj? Tak o tom si všichni mohou nechat zdát, stejně jako já o tom, že tento Chytrák je komedie. Je to jen celkem pomalý western s několika vtípky a já bych byl panu Hillovi vděčný, kdyby nevylézal z komediální škatulky a neustále tam s panem Spencerem fackoval nemalý počet komparsistů.(13.12.2017)

• - Natáčelo se i ve slavné Monument Valley ve státě Utah. (Rugero)

• - Keď major Cabot vedie Billa a Lucy do väzenia, prechádzajú cez miestnosť s vlajkami. Medzi nimi môžeme vidieť aj vlajky Európskej únie a Východného Nemecka, ktoré v období, v ktorom sa odohráva tento film, samozrejme neexistovali. (rasistik)

• - V některých zemích byl film prezentován jako pokračování filmu Mé jméno je Nikdo (1973). (špaček421)