Závan smrti

Thriller / Mysteriózní / Horor / Drama
USA, 2007, 87 min

Emily Blunt (Ďábel nosí Pradu) představuje vysokoškolskou studentku, která se zoufale touží dostat na vánoční svátky domů do Delaware. Jen proto souhlasí s tím, že se sveze se svým podivným spolužákem (Ashton Holmes – Dějiny násilí). Ve chvíli, kdy si začíná uvědomovat, že toho o ní její spolucestující ví až trochu příliš, se řidič rozhoduje vzít to zkratkou po odlehlé venkovské silnici. Tady je přepadá prudká sněhová bouře a navíc je ze silnice vytlačuje tajemný automobil. Opuštěni uprostřed ničeho brzy pochopí, že zimy se nakonec budou obávat nejméně… Výkonní producenti George Clooney, Ben Cosgrove a Steven Soderbergh uvádějí mrazivý horor o zlověstné silnici a jejím hrůzostrašném dědictví, které souvisí s děsivými událostmi, ke kterým tu došlo v 50. letech minulého století. (oficiální text distributora)

tron

Nemám moc v láske, ak po sebe postavy vo filme hodinu a pol hystericky vrieskajú, štekajú, skáču si do reči, neustále sa hádajú. Irituje ma to. Závanu smrti každopádne pomáha snežná výprava, sympaťáčka Emily Blunt v jednej z titulných úloh a zaujímavý scenár, obsahujúci viacero prekvapivých momentov. Niektorí užívatelia Závan smrti prirovnávajú k istému hororu, obsahujúceho bielu farbu v názve, ale nie som si istý, nakoľko sme videli ten istý film, pretože Závan smrti mal podľa mňa o dosť inú koncovú pointu. Režíroval to prekvapivo Gregory Jacobs, dvorný spolupracovník Stevena Sodebergha. A Soderbergh mu to rovno pekne krásne aj produkoval. Spolu s Georgeom Clooneym. To sú mi veci. ()

igi B.

No jestli jsem to chtěl pochopit jak jsem chtěl a snad to tak i mohlo být myšleno, tak celá ta noční duchařská historka byla jen snová vize po havárii a s ní spojených peripetiích pomalu umrzající dívky, ze které ji milý mrtvý chlapec (tedy jeho dobrý duch, protože on to myslel dobře a ona byla hysterka, že...) ráno probudil a vyvedl k záchraně. A jestli to tak myšleno nebylo a pochopil jsem to špatně, tak ubírám jednu hvězdu, protože jinak to byl zase jen takový plytký duchařský horůrek se spoustou dějově zbytečných či nelogických momentů, u kterého se želduchu formou ni obsahem holt není moc čeho bát... . . . Jo - a jestli teda tu noc mělo být - dle hlášení v rádiu - pětatřicet pod nulou, tak sakryš se těm živým aspoň trochu víc mohlo pářit od huby, že... (?) Hm... - - - - - (Poprvé viděno 11.3.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 1381., komentář zde jako stošestý - 11.3.2013) ()

Gilmour93

Vánoce, vánoce přicházejí, zemřete přátelé… Kombinace Dead End a Silent Hill, v níž popel nahrazují sněhové vločky. Jinak v podstatě jen lehce mrazivé čekaní na to, proč rozmašírovanému černochovi leze z pusy úhoř a jak fikaná bude pointa. Nutno dodat, že z ani jedné věci se autorům nepodařilo vybruslit se ctí a závěr je už jen tahání nohou z medu.. Je mi líto, ale účinnější závan smrti jsem zažil včera v tom vedru na městských toaletách.. ()

choze

Průměrná komorní videoduchařinka a la HNĚV DUŠÍ. I Jacobs se opírá o pěknou kameru pomáhající si studenými filtry a dobrou atmosféru a navíc tu má herce, na které se dobře kouká a dokonce trochu romantiky, k níž námět o dvou rozdílných uvíznuvších lidech svádí. Jenže napětí buduje samými provařenými postupy a jakmile ukáže mrtvé, jde to do háje, nemluvě o tom, že pointa nijak nepřekvapí. A těch 113 minut (nevím, kde se tu vzalo 87) je opravdu hodně. ()

flanker.27

Atmosféra je perfektní, mrazivé prostředí se dostane pod kůži. Bohužel autoři scénáře se s příběhem moc nenamáhali, takže to vypadá jakoby šlo o první nástřel, ktarý se pak rychle natočil. Tím pádem filmu dost chybí gradování napětí, vývoj vztahu mezi ústřední dvojicí by taky zasloužil trochu víc práce. Přišlo mi zkrátka, že nechybělo tak moc, aby byl film mnohem lepší. Pochvalu naopak zasluhují oba herci, kteří asi vytáhli z partu maximum a získali si moje sympatie. Díky tomu jsem si přál happy end alespoň co se jich týče. Zřejmě jsem romantičtější, než jsem si myslel... :) ()

• Slova na zrcadle na záchodech na benzinové pumpě, kde dívka uvízla, se během chvíle různě mění. (..Lucas..)
  • Ve scéně, která se má odehrávat v 17:15, je venku stále světlo, přestože je období okolo Vánoc. (..Lucas..)
  • V Pensylvánii Route 606 neexistuje. (..Lucas..)