Dva přátelé a nájemní strážci pořádku se ocitnou v městečku, kterému vládne nelítostný rančer. Jejich práce se zkomplikuje příjezdem mladé vdovy. (Filmbox)

Malarkey

Na filmu se hodně podepisuje fakt, že westerny zas tak v lásce nemám, jenže dvojku Harris, Mortensen jsem si ve filmu docela oblíbil, kámen úrazu přichází ve chvíli, kdy se na scéně objeví příšerně otravná Renée Zellweger. Ta ženská kam příjde, tam to zkazí, až na vyjímku (Návrat do Cold Mountain, což do teď nechápu) tady s tím upnutým korzetem a s kozama velkejma až na podlahu si možná získá lásku Eda Harrise, ale pro mě ten film ztratí to kouzlo westernu a originálních přestřelek, kde strach se mísí s napětím, a nemůžu si pomoct, ale měl jsem z toho při sledování těch přestřelek zvláštní, napjatej pocit, takové to vnitřní ticho před bouří, jenže bouře po příchodu Renée odešla a přivál se závan deště, který do konce ne a ne ustát. ()

Skejpr

Pozvolna plynoucí, staromódní a elegantní western. Western, ve kterém se správní muži nepotřebují ohánět bouchačkama, aby si dokázali vybudovat respekt a ve kterém slovo "čest" ještě neztratilo svoji váhu. Výborně napsaný, labužnicky zahraný, režijne pevně vedený, s krásnou hudbou a kamerou, která i ze zaprášené prérie dovede udělat ten nejkrásnější kousek země. A že se příliš nestřílí ?A když už, tak nehezky rychle? O tom to přece je... V podstatě nemám výtek... ()

novoten

Nejdřív jsem byl rád za to, že má western v moderním Hollywoodu pořád svoje místo, ale s touhle kategorií náhodně vybraných scénářů tam moc dlouho nevydrží. Appaloosa totiž přináší jen sled epizod ze zaměnitelného městečka se šerifovou kanceláří a saloonem, ale nikam nedospěje. Celý vztahově mířený příběh usne na mrtvém bodě a zúčtování přichází za pět minut dvanáct doslova z ničeho. Není se pak čemu divit, že se láká hlavně na herce. Ed Harris je znovu tvrďákem na počkání a Viggo Mortensen s nadhledem zvládá škatulku cowboy next door, jenže Renee Zelwegger s Ironsem ukazují, že se na Divoký západ dostali opravdu jenom omylem a jejich ušvitořené, respektive pak ležérní herectví tu nemá co dělat. Za tuhle trestuhodně provařenou šanci nakonec hodně přimhouřených 50%. ()

honajz

Ed Harris si splnil dětský sen a jako režisér i hlavní herec natočil western. Škoda, že se mu až tak nepovedl. Zvláště hlavní herečku měl obsadit jinak. FILM Začátek je skvělý. Místní šerif přijede na ranč místního hajzlíka (Jeremy Irons), chce zabásnout dva chlápky, ale rančer šerifa a jeho pomocníky zastřelí. Žádné důkazy nejsou, ale město Appaloosa si pozve dva mstitele zákona, kteří vezmou zákon do svých rukou. A hned při první akci teče krev a rančer má první ztráty na lidech. Napětí by se dalo krájet. Pomalá kamera, střídmá hudba, střízlivé záběry. Super. Jenže pak přijede ona. Nikdo neví, odkud je, proč do města přijela - a ani divák nikdy nezjistí odpovědi na tyto podle mě důležité otázky. Je to skutečně kostelní varhanice, nebo fakt šlapka? Každopádně Renée Zelleweger, která tuhle rádoby osudovou ženskou hraje, není ta pravá na roli osudové ženské. Už od prvních záběrů je něco v nepořádku - pohybuje se jako neohrabaný slon, ačkoliv nový šerif v podání Eda Harrise vidí její ladné pohyby. Má odulý obličej s červenou tváří alkoholika, ale Ed Harris a v podstatě i jeho asistent (Viggo Mortensen) vidí milou tvářičku. Zellwegerové úsměvy vypadají, jako kdyby měla špatné svědomí, že si zrovna prdla, ale... Má cenu pokračovat? Nic proti Renée, ale holka nepochopila, že tohle není Deník Bridget Jonesové na Divokém západě, ale regulérní western, a že její diblíkovské způsoby se sem nehodí - zvlášť když holka vypadá, jako když včera vypadla ze sanatoria pro odvykání alkoholu a přejídání se. S jejím příchodem jde do kytek celý film. Místo jasných westernových pravidel najednou dojde k několika zvratům, které totálně otočí pravidla, takže nakonec to NENÍ o boji hodných pistolníků proti těm zlým. Ostatně, ono v tom westernu ani není moc přestřelek. Je tam hodně přemýšlení, povídání, vtipných dialogů mezi Harrisem a Mortensenem, to jo. Ale na pistole dojde tak čtyřikrát za film, a navíc tak na 15, maximálně dvacet sekund. Jde o to, že hlavní padouch najednou přestane být hlavním padouchem, i když je chycen, odsouzen, vezen na popravu a zdrhne. Prostě to celé přestane fungovat i zde. A když se pak vítězoslavně vrátí do města s glejtem od prezidenta (amerického), vypadá to už spíše jako trapný fór, a ne western. Jakési deus ex machina. Skutečně mne to mrzí, protože hlavní dvojka "hodných" pistolníků má úžasné charisma, i ta kamera ušla (ačkoliv na kouzla kamermanů Sergia Leoneho nemá ani v nejmenším), ale režijně a scenáristicky si můj oblíbenec Harris vzal zbytečně velké sousto a nezkousl ho. DVD Na úvod disku se spustí reklama na Blu-Ray, pak ale hned naskočí menu. Film má formát obrazu 2,35:1 anamorfní, zvuk v DD 5.1 je poněkud tišší a řekl bych bez výšek. Bonusy obstarává komentář Eda Harrise a scenáristy - bez titulků, čtyři krátké dokumenty filmu o filmu - o postavách (7:14), o historických detailech scén (9:56), o výpravě (4:55) a o kameramanovi Deanu Semlerovi (5:04), a vystřižené scény s volitelným komentářem (11:28 - komentář je bez titulků) - jinak u všeho CZ titulky najdeme. Publikováno: 17.04.2009 () (méně) (více)

Terva

Nové Mexiko 1882, to byl život, co? Nějaké právo? Kolty a pistole to bylo právo. Dokážeme si to vůbec představit? Dnes už asi těžko, ale život mění to, co je předvídatelné, v to co se nestane a to co je nepředvídatelné, ve váš osud. Virgile Cole toto město vyčistí od zločinců. Jeden z vás vytáhne zbraň a zemřete oba, varuje Virgil. Bum, bum, já vás varoval! Pijete šerife? Ani moc ne. Je těžké milovat chlapa co nepije. Ale možný to není. Dialogy plné ironie, to prostě k westernu patří....že? No, ale jedna žena stačí, aby vše bylo jinak. Omlouvám se ženám, nemyslel jsem to zle. Ale šerif Cole začíná blbnout. Držím mu palce, aby vydržel celý tento film. Čeká ho dramatické rozhodnutí...a Everett? Je nepředvídatelný a čeká ho dlouhá cesta. ()

• Ještě než se vůbec začal film natáčet, už se jednalo o pokračování. (HappySmile)

Kolty versus dekolty

Kolty versus dekolty