Chléb náš vezdejší

• Česko Náš denní chléb (více)

Jaký je náš „denní chléb"? Režisér Nikolaus Geyrhalter ve svém dokumentu přináší téměř lyrickou, zároveň však děsivě chladnou impresi obrazů a informací ze současného zemědělského průmyslu. Bezchybné kompozice souvisejí s dokonale mechanizovaným a hygienickým způsobem práce, kde člověk zastává už jen minimální úkoly. Na rozdíl od stroje nedokáže lidská síla pracovat bez zastavení. Stroj pracuje nepřetržitě, jeho úkony jsou neměnné a synchronizované s ostatními činnostmi, takže i produkty jsou potom zcela symetrické a na první pohled identické. Přes výkonnost strojů jako by dokument pátral po posledních představitelích jedinečného, byť omylného lidského faktoru. Režisér střídá sekvence záběrů práce strojů s obrazy přestávek dělníků, odehrávajících se téměř výlučně o samotě a beze slov, která by stejně zanikla v nepřestávajícím šumění strojů. Výmluvné záběry na vozíky bez řidičů ošetřující v obřích sklenících zeleninu, na oplodnění krav připravované v laboratoři nebo na porážku dobytka „humánními" stroji se totiž obejdou zcela bez komentáře. (oficiální text distributora)

M-arta

Drsná realita z velkochovů a pěstíren, mučivá a mrazivá jako němá výčitka... Ony ty věcné, výtvarně dokonalé záběry bez komentáře možná poví víc, než výkřiky bojovníků za práva zvířat. Ani nejde neklást si otázky typu: "Co se to s námi lidmi vlastně stalo??" Jsme opravdu tak civilizovaní, jak si o sobě myslíme? Že by všechna ta technická vyspělost byla jenom skořápka zakrývající scvrklá a nemocná srdce? Kam až jsme ochotni v honbě za plnými bříšky a peněženkami vlastně jít? ()

neoBlast

No nevím. Jako studentovi zemědělské univerzity mi nepřijdou symetrické záběry na traktoristy, ustájené belgické modrobílé plemeno a lyrické jízdy sklízecích mlátiček tolik fascinující. K hypnotičnosti Qatsi trilogie to má daleko. Chybí Philip Glass. Ehm... vlastně dost rušivě chybí jakákoliv hudba a obraz sám neudržel moji pozornost. 50 % Btw: Nechápu jak může být někdo překvapen záběry na zemědělskou prvovýrobu, to si lidé myslí že to prasátko běhá ve výběhu, dává maso samo od sebe a s kuřaty je zacházeno jako v bavlnce? Úsměvné. ()

MI-380

Předmět: kamera. Téma: výroba potravin. Hodnocení: 85%. Originální, naturalistické, estetické, poučné (dosavadní průměr 419 uživatelů přede mnou je 83%). ()

DeLaMorte

Dokument beze slov,protože zde slova ani nejsou potřeba!Už jste se někdy zamysleli co se skrývá za tím něž začnete jíst?Tak přesně tohle odhaluje tento dokument.Mě jakožto vegetariána ani nic nepřekvapilo páč zákulisí jatek velice dobře znám a jsem si ho vědom co mě ovšem fascinovalo byla ona automatizace jak v živočisném tak rostliném průmyslu!Rozhodně dokument ,který by měl vidět každý člověk a to myslím bez jakéhokoliv zaujetí..každý má právo vybrat si co na jeho talíři bude./ovšem za jakou cenu/ ()

Lukoboss

Je pravda, že takhle to tam prostě nejspíš chodí. Tím, že je to bez komentáře, kde slyšíte jenom industriální zvuky všemožných strojů a do toho sledujete lidi jako roboty, se to všechno umocní. Ale přece jenom nemám zapotřebí sledovat, jak jdou zvířata na jatka a jak se dál kuchají a zpracovávají. Chvílema jsem to fakt musel přepnout, protože jinak bych asi zešílel. ()

Lisabellla

Že je to dokument celkem zajímavý je samozřejmé. Ale naprosto souhlasím s tím, že natočit by se to dalo mnohem lépe. Střihy a obrovské a časté skoky mi moc nevyhovovaly a spíše rušily. Vynechat pár scén, kdy se pracovníci stravují a přidat scény, kde se maso porcuje a balí .. byla bych spokojenější. Nicméně i tak si to hezké tři hvězdy zaslouží. ()

kwoky

Jako dite zootechnika odchovane v kravinech a prasecacich, znale jatek, tvaroharny, pekarny a domacich zabijacek musim rict, ze me tento dokument nijak zvlast neoslovil. Je to hezky natocene, ale koukat se desitky minut na neco, co znam temer duverne, mi neprislo nijak zajimave. ()

Shedom

Jakožto správne otrlý študent chemickej a potravinárskej technológie som si tento dokument pustila k obedu...Chyba:). V podstate ma nemal čím ohúriť, pretože už v treťom ročníku po absolvovaní predmetu o základoch potravinárskej technológie, som isté typy výrobkov prestala konzumovať, nehovoriac o tom, že pri učení na zápočtovku sa mi dvíhal žalúdok. Čiernobiele nekvalitné obrázky zo starých skrípt, teoretická príprava, ale ani farbisté rozprávanie spolužiaka brigádujúceho na slepačej farme v Škótsku ma však nepripravili na niečo tekéto...Niet nad holú realitu! Áno, TOTO je DOKUMENT, bez hudby, bez slov. Žiadne kvázi ohurujúce "mýtobúračské" pseudobláboly typu Zeitgeist...Nič, len čistá, stroho podaná skutočnosť. ()

luczi

Dokument v němž není třeba slov. Mechanizace práce i lidského přístupu, maximální efektivita, mrtvoly posunující se po pásu, odosobnění, chlad...nic. ()

JoVanGogh

Sci-fi, horor, komédia ale najmä stereotyp bolo poznať z tohto ojedinelého dokumentu. Pri ňom som sa zamyslela nad vecou, že že aj keď technológia ohromne pokročila, žiadne zariadenie nenahradí ľudské ruky, lebo tie vždy boli a stále sú tým, čo nám dáva náš každodenný chlieb. ()

Maslord

Podpriemerné! Na podobné filmy zaoberajúce sa rovnakov tematikou zdaľeka nemá. Na dokumentárny film mi tu značne chýba sprievodný komentár. Keby som vedel, že je celý nemý asi by som ho ani nepozeral. Ukazuje spracovávanie potravín, tak ako to je, zároveń si však mysím, že ak niekto uvidel niečo nové asi dosť zaspal dobu a žije na mráčiku ideálov. ()

Brylin

To je "maso" - pro mě nemožné shlédnout v jednom kuse, musel jsem se chodit na zahradu vydýchávat. Divím se, že nás tu Příroda ještě trpí. Ti zaměstnanci nejsou snad ani lidé. Čtyři plnotučné hvězdy a žádné jídlo bez důkladné znalosti původu surovin. ()

Martyr

Dlho som rozmyslal nad komentarom k tomuto dokumentu ale radsej by som o tom pisal maturitnu slohovu pracu pod nazvom "Clovek a jeho potreby". Sme zvrateni, bohuzial. ()

LordBeeDoO

I když dokument je po obsahové stránce zajímavý, tak provedení jako takové holt moc neupoutá ani nezabaví (holt je to pořád film) .. na shlédnutí vřele doporučuji - člověk se líp zorientuje a přesně přiřadí obrazy k svým obavám, když se dívá v supermarketu na balené maso atd. a o tom ostatně je tento film .. na druhou stranu jiné dokumenty komentářem se pokouší zasadit obryzy do širších souvislostí, to se tady nenajde ... ()

Narciska

Tenhle film bych pouštěla ve škole. Ztrácíme kontakt s realitou, s tím, jak za námi přichází jídlo a tenhle film se nebojí to ukázat. Lhostejno zda paprika či hovězí, kuřata nebo rajčata. Je to o tom, co jíme a jak se to ocitá na talíři, je třeba hledět pravdě do očí, je třeba překonávat pokrytectví, je třeba hledět na ty, co se o jídlo starají, s pochopením a vděčností. ()

Amper01

Co k tomu říct? Dokument ÚPLNĚ BEZE SLOV. Jen hromada záběrů. Je spíše němou výpovědí (ne-li šokem) o dnešní produkci pro ty, co o tom jinak nemají ani páru a třeba je to inspiruje k hledání, co to vlastně mají na talíři. Taková expresní exkurze. Za mě, kterého toto téma zajímá a velkou část záběrů a procesů už zná, je toto spíše ztráta času. A od poloviny už jsem mnohé zrychloval... ()